Zaloguj się aby komentować
Zdjęcie galaktyki M014 sombrero wykonane przy pomocy Kamery Ciemnej Energii (Dark Energy Camera) na czterometrowym teleskopie Blanco w międzyamerykańskim obserwatorium Cerro Tololo (Chile).
#apod #kosmos #astronomia

Zaloguj się aby komentować
Transport rakiety Sojuz na platformę startową na kosmodromie Bajkonur, 9 października 2018 roku. Wystrzelenie odbyło się w ramach misji Expedition 57 i miało na celu dostarczenie dwóch astronautów do trzech osób przebywających już na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ostatecznie start nastąpił 11 października 2018 roku, jednak w trakcie lotu doszło do awarii jednego z silników pierwszego stopnia rakiety, co wymusiło przerwanie misji. Kapsuła wraz z astronautami nie osiągnęła planowanej orbity i powróciła na Ziemię po trajektorii balistycznej. Sojuz z astronautami wylądował na spadochronach około 400 kilometrów od miejsca startu.
Ciekawe jest też to że Sojuzy skalda się i transportuje horyzontalnie.
#kosmos #ciekawostki #astronomia

Zaloguj się aby komentować
Centrum Drogi Mlecznej nad Montana Roja na Fuerteventura.
Warunki nie byly najlepsze, photopills ocenil widocznosc galaktyki na 3/10, do tego nawialo chmur o zachodzie Slonca i bardzo wysoka wilgotnosc (caly sprzet byl mokry na koniec sesji, ja zreszta tez xD), takze wybralem lokacje blisko apartamentu, w razie jakbym jednak mial wracac z niczym ale to sie wiazalo z wiekszym zanieczyszczeniem swiatlem. Udalo sie zebrac 32 minuty materialu zanim zaczelo sie robic jasno (musialem poczekac, az Ksiezyc zajdzie). Sama gora to wygasly wulkan wysoki na 312 metrow, a nazwe zawdziecza swojemu kolorowi, nie daleko na polnoc sa tez wydmy, ale nie znajac terenu wybralem jednak "ubita" sciezke, zeby sie nie szwendac za duzo po nocy.
#fotografia #gory #astrofotografia #astronomia #podroze

Zaloguj się aby komentować
Czy na Słońcu może padać deszcz? Jeszcze jak!
Czasami po słonecznym rozbłysku występuje zjawisko Deszczu Koronalnego (CRN). Nie jest to klasyczna znana z Ziemi wodna ulewa, a deszcz gorącej - rozgrzanej do 50 000 Kelvinów plazmy spływającej po liniach pola magnetycznego przez kilka godzin po rozbłysku. Udało mi się uwiecznić jedno z takich zjawisk na zdjęciu z maja 2024 roku. Pętle Deszcze Koronalnego widać na godzinie 8.
Do zdjęcia użyłem specjalnego teleskopu słonecznego obrazującego w paśmie zjonizowanego wodoru H-alfa.
#kosmos #astronomia #astrofotografia

Zaloguj się aby komentować
Newsy książkowe od Whoresbane'a!
Wydawnictwo Znak szykuje interesującą nowość. "Przewodnik po nocnym niebie. Mity i opowieści zapisane w gwiazdach" Annette Giesecke pojawi się 1 lipca 2026 roku. Wydanie w twardej oprawie obejmie 256 stron, w cenie detalicznej 119,99 zł. Poniżej okładka i krótko o treści.
Zatrzymaj się i spójrz w górę – odkryjesz bezkresny świat bogów, bohaterów i stworzeń, których historie świecą jaśniej niż niejedna gwiazda.
Od wieków ludzie z zachwytem i tęsknotą spoglądali w rozgwieżdżone niebo. Dla starożytnych Greków i Rzymian Słońce, Księżyc i Ziemia były bóstwami. Helios przemierzał niebiosa swym ognistym rydwanem: wynurzał się rankiem spośród morskich fal, by następnie skryć się w nich wieczorem. Selene (przez Rzymian zwana Luną) przebywała tę samą drogę – tyle że nocą. Gwiazdom spoza naszego układu słonecznego nadawano imiona herosów, heroin, zwierząt i potworów, których na niebie bogowie umieścili w ramach nagrody lub wiecznej kary. Stąd Kallisto zamieniona w niedźwiedzicę, Hydra zgładzona przez Herkulesa i ulubieniec muz – Pegaz.
W tej pięknie zaprojektowanej i wspaniale zilustrowanej książce Annette Giesecke snuje opowieść o gwiazdozbiorach – od tych skatalogowanych po raz pierwszy przez astronoma Ptolemeusza w II wieku n.e. po konstelacje opisywane przez uczonych w XVI–XVIII wieku. Znajdziesz tu także mapy, które pomogą ci odnaleźć położenie każdej konstelacji.
Przewodnik po nocnym niebie to nowe odczytania klasycznych mitów i ponadczasowych historii – dla wszystkich, którzy lubią patrzeć w gwiazdy.
#ksiazkiwhoresbane 'a - tag, pod którym chwale się nowymi nabytkami oraz wrzucam newsy o książkach
Chcesz mnie wesprzeć? Mój Onlyfans ( ͡° ͜ʖ ͡°)
⇒ patronite.pl/ksiazkiWhoresbane
⇒ suppi.pl/ksiazkiwhoresbane
#ksiazki #czytajzhejto #znak #anettegiesecke #astronomia #gwiazdy #mitologia

Zaloguj się aby komentować
A taką fotkę Księżyca wczoraj zrobiłem.
#kosmos #astronomia #astrofotografia #fotografia

Zaloguj się aby komentować
Jak ktoś chciałby się spotkać i popatrzeć przez teleskop na Księżyc, a może i coś jeszcze to od godziny około 20 będę na Placu Litewskim.
#astronomia #lublin

Zaloguj się aby komentować
#ksiazki #astronomia
Idzie jako artykuł bo trochę zdjęć. Jak się chwalić to na całego
Ostatnia pozycja to...
Zdjęcie wykonane z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej 21 sierpnia 2017 roku ukazuje cień Księżyca przesuwający się nad powierzchnią Ziemi podczas tzw. „Wielkiego Amerykańskiego Zaćmienia”.
#ciekawostki #nasa #astronomia #kosmos

Zaloguj się aby komentować
Sławosz na swoim Instagramie skomentował doniesienia medialne TVN24 i Interii
"Nie mogę odnieść się do treści listu napisanego przez Panią Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej Martę Wachowicz, ponieważ go nie otrzymałem. Na podstawie doniesień prasowych, odbieram jednak żądanie dla mnie zakazu wypowiedzi przez Prezes POLSA jako próbę cenzury, marginalizowania i uciszania głosów krytycznych wobec braku strategicznych kompetencji i zaniechań Prezes POLSA, które mogą osłabiać pozycję Polski w sektorze kosmicznym.
Z przykrością stwierdzam, że mój komentarz dot. programu IRIS2 został przez Prezes POLSA wyjęty z kontekstu i źle przedstawiony. Moja wypowiedź dotyczyła tego, że większość środków przeznaczonych na program IRIS2 trafi do firm spoza Polski, gdzie głównymi beneficjentami będą firmy z Niemiec i Francji, z powodu braku wystarczających możliwości technologicznych polskich firm w budowie satelitów telekomunikacyjnych. Mam nadzieję, że wraz z rozwojem polskich kompetencji w tym zakresie, w przyszłości to się zmieni. Na co dzień pracuję w strukturach europejskich i w oczywisty sposób wspieram każdą współpracę europejską w tym również na rzecz bezpieczeństwa, także rozwój programu IRIS2, którego celem jest zapewnienie bezpiecznej łączności satelitarnej dla Europy. Podczas wspomnianego posiedzenia Rady POLSA zadałem Prezes POLSA szereg pytań dot. braku działań Agencji w 2025 i 2026 r. W mojej ocenie negatywnie wpływa to na rozwój polskiego sektora kosmicznego oraz obrazu polskiej misji IGNIS i budzi wątpliwości co do realizacji ustawowych zadań POLSA.
Pytałem m.in.: czy prawdą jest, że w 2025 r. POLSA wydatkowała mniej niż 38% środków przeznaczonych przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, a także czy prawdą jest, że Agencja nie wystąpiła o dotacje celowe na działalność merytoryczną na rok 2026. Zwróciłem się również o wyjaśnienie decyzji dot. likwidacji Departamentu Informacji i Promocji, w tym zwolnienia Rzeczniczki POLSA na dwa tygodnie przed startem polskiej misji technologiczno-naukowej na ISS, mimo że Rzeczniczka została wyznaczona przez MRiT do koordynacji komunikacji tej misji. Zapytałem również o to czy, a jeśli tak to jakie programy edukacyjne zostały zrealizowane przez POLSA i udostępnione polskim szkołom, w tym ile z 212 tysięcy zdjęć i materiałów video zrobionych przeze mnie i innych astronautów misji Axiom-4 zostało upublicznione Polkom i Polakom, biorąc pod uwagę, że POLSA miała wyłączność na wszystkie materiały audiowizualne do końca 2025 roku.
Pytałem także o opóźnienia w rozwoju Narodowego Systemu Informacji Satelitarnej, wynikające z braku zamówień na kolejne serwisy, co może skutkować utratą środków z KPO przeznaczonych na ten cel. Brak merytorycznych odpowiedzi Prezes POLSA na te pytania budzi poważny niepokój. To sytuacja niekorzystna dla polskich firm i instytucji, które mogą napotykać trudności w realizacji swoich projektów i planowaniu dalszego rozwoju.
Niepokojące są również sygnały płynące od pracowników POLSA dotyczące możliwych nieprawidłowości w zarządzaniu Agencją, w tym doniesienia o zbiorowych skargach dot. naruszania praw pracowniczych.
Wielokrotnie, działając pro publico bono, oferowałem POLSA swoje wsparcie, doświadczenie i ekspertyzę w zakresie strategicznych kierunków rozwoju polskiego sektora kosmicznego. Chcę również podkreślić, że nie reprezentuję POLSA i nie mam ambicji występowania w imieniu Agencji. Jako polski astronauta wspieram całym sercem polski sektor kosmiczny, spotykając się z instytucjami publicznymi - polskimi jak i europejskimi, związkami pracodawców i przedstawicielami środowiska kosmicznego.
Mam ogromny szacunek dla dokonań polskich naukowców, przedsiębiorców i edukatorów, którzy swoją pracą budują przyszłe możliwości Polski, osadzone we współpracy międzynarodowej. Jeżeli mogę być ambasadorem ich spraw, problemów i aspiracji, to staram się pomagać. Wierzę, że jesteśmy w momencie wyjątkowych szans dla polskiego sektora kosmicznego. Tym bardziej potrzebne jest strategiczne zarządzanie i pełne wykorzystanie tych możliwości."
#astronomia #astroslawosz #ciekawostki #wiadomoscipolska #wiadomosci

Zaloguj się aby komentować
Zdjęcie wykonane z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej 4 kwietnia 2026 roku przedstawia widok Paryża z perspektywy orbity okołoziemskiej. W centrum kadru, nad wijącą się Sekwaną, wyraźnie widoczny jest kompleks Luwru oraz geometryczny układ alei Ogrodu Tuileries.
#ciekawostki #astronomia #nasa

Zaloguj się aby komentować
Jakby ktoś dziś miał luźniejszy dzień w #pracbaza to polecam astro puzzle:
https://www.scigames.org/apps/webjigsaw2/
Klikamy na wybrane Astronomy Picture of the Day następnie wybieramy poziom trudności i jazda.
#apod #kosmos #puzzle #astronomia
Zaloguj się aby komentować
Gromada kulista M13 w Herkulesie, czyli od 300 tysięcy do pół miliona gwiazd upchniętych w kulkę o średnicy 145 lat świetlnych. Przypominam, że w naszym rejonie galaktyki gwiazdy oddalone są od siebie co około 5 lat świetlnych. Nie do końca wiadomo skąd się wzięły, prawdopodobnie są to jądra starych galaktyk, odarte z materii przez Drogę Mleczną. Składają się z bardzo starych gwiazd, ale wykryto w nich również młode i błękitne nazwane błękitnymi maruderami. Okazało się, że wcale takie młode nie są, tylko oszukują swój wiek kradnąc materię mijając sąsiadów w gromadzie.
Zdjęcie z teleskopu Evostar 72ED z reduktorem, kamera ZWO ASI 585
Drugie zdjęcie wykonane telefonem przyłożonym do okularu teleskopu. W tym wypadku był to Newton SW 150/750 i kitowy okular 20mm.
#kosmos #astronomia #astrofotografia


Zaloguj się aby komentować
NGC 1300 (znana również jako PGC 12412) to spektakularna galaktyka spiralna z poprzeczką, położona w konstelacji Erydanu. Została odkryta 11 grudnia 1835 roku przez Johna Herschela. Jasność obiektu to 11,8 mag, a odległość od Ziemi około 69 milionów lat świetlnych.
Zdjęcie wykonane przy pomocy Kosmicznego Teleskopu Hubble’a (HST).
#kosmos #astronomia #nauka #ciekawostki #apod

@Rzeznik To jest NIE-SA-MO-WI-TE.
Nie wiem, czy się orientujecie, że żyjemy w złotym wieku wszechświata. Możemy oglądać takie cuda na naszym niebie, które niedługo przestaną być widoczne - narodziny i śmierć gwiazd, rozbłyski, inne galaktyki, CMB... Przy czym "niedługo", to znaczy kiedy wszechświat będzie jakieś 10x starszy niż teraz. A według aktualnej wiedzy to wszystko jest niczym pierwszy ułamek sekundy po urodzeniu, względem przewidywanego czasu życia wszechświata.
Zaloguj się aby komentować
M109 - piękna galaktyka spiralna z poprzeczką. Znajduje się w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy, nieopodal gwiazdy Phecda. Dzieli nas dystans 67.2 ± 23.2 miliona lat świetlnych, co czyni ją najdalszym obiektem z katalogu Messiera.
Teleskop Evostar 72ED z reduktorem i kamerą ZWO ASI 585 z filtrem UV/IR cut.
Stack 80x60s ekspozycji.
#astronomia #kosmos #astrofotografia

Zaloguj się aby komentować
#ksiazki #astronomia
Przyszły już obydwie. Sobie sprezentowałem z okazji soboty

Zaloguj się aby komentować
Supernowa SN 2026kid w galaktyce NGC 5907 w gwiazdozbiorze Smoka. Została odkryta 22 kwietnia 2026 roku przez Yasuo Sano. Jest to supernowa typu II, czyli gwiazda o masie przekraczającej 8 mas Słońca, która po wyczerpaniu zapasów paliwa kończy swój żywot jako spektakularna eksplozja. Krótko mówiąc wybuchła u nich taka Betelgeza.
#astrofotografia #astronomia #kosmos


Zaloguj się aby komentować
17 maja 2010 powstało jedno z najbardziej obłędnych zdjęć z sondy Cassini. W polu widzenia znalazł jednocześnie Enceladus - lodowy księżyc wyrzucający gejzery z podpowierzchniowego oceanu, Tytan - największy satelita Saturna i jedyny księżyc posiadający atmosferę. Do tego wszystkiego w kadrze mamy pierścienie samego Saturna.
#astronomia #kosmos

Zaloguj się aby komentować
Łańcuch Markariana to niezwykły układ galaktyk należących do Gromada w Pannie. Z perspektywy Ziemi tworzą one charakterystyczny, lekko zakrzywiony „łańcuch” widoczny na niebie.
Obiekt został nazwany na cześć ormiańskiego astrofizyka Beniamin Markarian, który odkrył go na początku lat 60. XX wieku.
Choć na zdjęciach wszystkie galaktyki wyglądają jak część jednej struktury, badania pokazują, że co najmniej siedem z nich rzeczywiście porusza się wspólnie w przestrzeni kosmicznej. Pozostałe znalazły się w tej linii jedynie przypadkowo — to efekt perspektywy widzianej z Ziemi.
#kosmos #astronomia #ciekawostki #nauka #apod

Zaloguj się aby komentować