Na zdjęciu z teleskopu Hubble'a w dużym powiększeniu widać na jak wiele gwiazd patrzymy. Wersja interaktywna: https://esahubble.org/images/heic1502a/zoomable/

Zaloguj się aby komentować
Społeczność
Wszystko czego szukasz na temat astronomii.
Na zdjęciu z teleskopu Hubble'a w dużym powiększeniu widać na jak wiele gwiazd patrzymy. Wersja interaktywna: https://esahubble.org/images/heic1502a/zoomable/
Zaloguj się aby komentować
Czarna Wdowa i Czerwony Grzbiet to nie tylko nazwy pajkąków, ale także ciasnych kanibalistycznych układów podwójnych gwiazda neutronowa - żywiciel. Z racji niedawnego odkrycia kolejnej Czarnej Wdowy umieszczam trochę info o tych niespokojnych obiektach.
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/nowy-pulsar-dolacza-do-zabojczego-klubu - nowa czarna wdowa
https://www.urania.edu.pl/index.php/wiadomosci/astronomowie-odkryli-rzadki-uklad-podwojny-typu-czerwone-odwloki-z-milisekundowym - czerwony grzbiet
Zaloguj się aby komentować
Pluton jest znacznie gorętszy niż powinien być
#astronomia #planety #ciekawostki #kosmos #nasa
Dobrze, dla czego w tej informacji nie ma słowa o Bogu?
@Dzban3Waza "Boże, jak to zimno na tym Plutonie". Wystarczy?
Zaloguj się aby komentować
Wasp-121b gorący Jowisz, na którym występują chmury z metalu.
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/gorace-dni-i-pochmurne-noce-na-egzoplanecie-ciezkiego-metalu
Zaloguj się aby komentować
Wybuch supernowej z 185 r.n.e. Kto to jeszcze pamięta? Otóż są jeszcze ślady
https://spidersweb.pl/2023/03/sn-185-pierwsza-supernowa.html
@malkontent zgadza się, taki paradoks wynikający z ograniczonej prędkości światła, że ludzie 2000 lat temu oglądali coś co wydarzyło się 10000 lat temu.
Zaloguj się aby komentować
O Andromedzie wiemy prawie wszystko, a o drugiej największej sąsiadce galaktycznej jakoś tak cicho. No to tu parę ciekawych informacji
https://www.pulskosmosu.pl/2023/01/13/populacje-gwiazd-galaktyka-trojkat/
@MiernyMirek w dobrych warunkach Andromedę widać nieuzbrojonym okiem
@Jokohama nie moim okiem. Mam wzrok kreta.
Zaloguj się aby komentować
SH2-114 - słaba i rzadko obrazowana mgławica znajdująca się w gwiazdozbiorze Cygnusa. Znana jest jako Mgławica Latający Smok, ponieważ jej wiotkie, poskręcane kształty przypominają latającego smoka ze skrzydłami, wężową szyją i dwiema żółtymi gwiazdami jako świecącymi oczami. Uważa się za powstałą w wyniku połączenia intensywnych wiatrów gwiazdowych emitowanych przez masywne, gorące gwiazdy typu O i B, oddziałujących z polami magnetycznymi w ośrodku międzygwiazdowym.
@schweppess Nieopodal w Łabędziu znajduje się jej kuzynka, SH2-109. Podobnie jak SH2-114, nie posiada jednakowej struktury. Może być traktowana właściwie jako resztkowy obłok molekularny pożerany stopniowo przez rozchodzące się wokół obszary HII zjonizowane pobliskimi masywnymi gwiazdami. Zrobiła mi nie lada zagwozdkę przy wyznaczaniu odległości do jednego z obserwowanych układów gwiazdowych. Ostatecznie udało się ustalić, że rzeczony układ zaćmieniowy znajduje się na skraju SH2-109, co było dość zaskakujące. O ile znamy ścieżki ewolucyjne tego typu układów gwiazdowych, jest to układ mający nie mniej niż ze dwa miliardy lat (strzelałbym, że nawet dwa-trzy razy więcej). A to znaczy, że jest on tylko gościem przelatującym przez okolice kompleksu mgławicowego w Łabędziu. Taka opowiastka przed pójściem spać :-].
Zaloguj się aby komentować
O nowo odkrytej komecie C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS), którą będziemy mogli obserwować pod koniec 2024 roku
Zaloguj się aby komentować
Naukowcy zaobserwowali młodą gwiazdę, zwaną V883 Orionis, znajdującą się 1300 lat świetlnych od nas za pomocą teleskopów Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) w północnym Chile. Zespół badaczy użył ich do pomiaru sygnałów chemicznych w otaczającym ją dysku formującym planety i wykrył gazową wodę, czyli parę wodną.
Wyniki badań sugerują, że komety uformowane ze słonecznego dysku tworzącego planety mogły przynieść wodę na Ziemię.
Podróż wody od obłoków do młodych gwiazd, a następnie z komet na planety, była już wcześniej obserwowana, ale do tej pory brakowało powiązania na tej ścieżce pomiędzy młodymi gwiazdami, a kometami. - V883 Orionis to brakujące ogniwo - mówi John J. Tobin, astronom z National Radio Astronomy Observatory (USA), pierwszy autor nowych badań opublikowanych w „Nature”. - Skład wody w dysku jest bardzo podobny do jej składu w kometach w naszym własnym Układzie Słonecznym. To potwierdzenie koncepcji, że woda w systemach planetarnych powstała miliardy lat temu, zanim powstało Słońce, w przestrzeni międzygwiazdowej i została oddziedziczona zarówno przez komety, jak i Ziemię.
Na podstawie obserwacji ustalono, że dysk zawiera co najmniej 1200 razy więcej wody niż wszystkie ziemskie oceany.
https://edition.cnn.com/2023/03/08/world/solar-system-water-scn/index.html
@Atexor póki co naukowcy zakładają, że poprzez zderzenie komety z planetą. A czy tak było faktycznie, to trzeba czekać na potwierdzenie tej hipotezy.
@schweppess w kosmologi trudno cokolwiek objąć wyobraźnię, ale tak jak kolega Atexor nie wyobrażam sobie skali zderzeń potrzebnej do transportu takiej masy jaką mają lodówce i oceany. Nawet gdyby te komety były w pełni zbudowane z lodu, to mówimy to o 10^21kg rozpędzonych do kosmicznych prędkości. Przez miliard lat, daje to jakieś 10^9 ton rocznie - czy Ziemia wytrzymałaby pęd takiego bombardowania?!
@nyszom Ale co tu rozkminiać, przecież facet z białą brodą siedzący na tronie w tzw. niebie zadysponował, że ma się stać woda i cyk, stała się. I po co drążyć, po co analizować? Jest woda bo tak chciał brodacz
Zaloguj się aby komentować
Zdecydowanie Moim najwiekszym marzeniem jest poleciec na ISS.
@sztuczna_inteligencja leć, tylko nie zapomnij zmienić sobie narodowości z Polskiej na muzułmańską ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Zaloguj się aby komentować
Kosarzycki w formie, mimo że spiderweb, to tego autora polecam. Gość prowadzi również pulskosmosu.pl
https://spidersweb.pl/2023/03/ciemny-wielki-wybuch.html
Zaloguj się aby komentować
Powstawanie super masywnych czarnych dziur we wczesnym wszechświecie zawsze zastanawiało, wydawało się niemożliwe. Teraz za pomocą symulacji, udało się coś takiego wykonać.
https://spidersweb.pl/2023/03/supermasywne-czarne-dziury-wczesny-wszechswiat.html
@MiernyMirek a wjadomo kiedy Lisa wjeżdża?
@MiernyMirek fajnie ale to spidersweb
@LM317T no też mam mieszane uczucia. Kosarzycki prowadzi Puls Kosmosu (pulskismosu.pl), widocznie nie wystarczało na życie, dlatego zaczął pisać też u nich.
Na spiderweb czytam tylko jego teksty.
@GrandFaterAnona nie wiem, sprawdzę później.
Zaloguj się aby komentować
Atomic Frontier, pewnie znacie. Dziś o różnych orbitach satelitów (nie brzmi ale sprawdziłem) i ich klasyfikacji według praktycznego użycia.
Zaloguj się aby komentować
Coś, co często sprawia problem osobom, które chcą mówić o astronomii:
1. Wenus - forma żeńska
"Spójrz na [tego] Wenusa" - źle
"Spójrz na [tą/tę] Wenus" - dobrze
2. Satelita - forma męska
"Amerykańska [ta] satelita" - źle
"Amerykański [ten] satelita" - dobrze
Hejto miał być lepszy od wykopu, ale oczywiście jest tu dokładnie kropka w kropkę tak jak na wykopie, gorące zasrane polityką (tak jak i na wykopie, wpisy przeciw pisowi, co nie jest złe same w sobie bo PiS to katolicki rak, tylko obala to mit jakby wykopem miał rządzić "literalnie" Obajtek i Kaczyński i w ogóle PiS, dlatego wykop zły xD) oraz Ukrainą. Chyba jedyne czego tutaj jeszcze nie ma to patostreamów i patogal MMA czy czego tam.
Btw przed tą aferą top 24h też były zasrane polityką.
@JuanPablo2137 ale to ty dzwonisz
Zaloguj się aby komentować
Nosz kurczę, mimo niechęci do mediów publicznych, ten cykl jest zajebisty. Dzisiaj o projekcie Credo:
Zaloguj się aby komentować
Cześć, długo szukałem czegoś konkretnego na temat ewolucji gwiazd (białe karły, supernowe, gwiazdy elektronowe, czarne dziury), aż znalazłem te oto dwa materiały.
Pierwszy krótki z ładnymi grafikami [ENG}, drugi nieco dłuższy naukowy z wzorkami prowadzony przez pracownika naukowego [POL]. Odnosze wrażene, że więcej szczegółów to już jedynie literatura akademicka.
Professor Dave Explains
dr Dominika Hunik - Uniwersytet Jagielloński
#kosmos #astronomia #gruparatowaniapoziomu #astrofizyka #gwiazdy
Ehh,, ludzie piorunują, a nikt nie zauważył że wpisałem gwiazda elektronowa zamiast "neutronowa"
Zaloguj się aby komentować