Zdjęcie w tle
Astronomia

Społeczność

Astronomia

754

Wszystko czego szukasz na temat astronomii.

Na zdjęciu z teleskopu Hubble'a w dużym powiększeniu widać na jak wiele gwiazd patrzymy. Wersja interaktywna: https://esahubble.org/images/heic1502a/zoomable/

#astronomia #astrofotografia #gwiazdy #kosmos

e286fb86-62d5-49d0-b47b-334699129616
Rafau

Wow. Niby człowiek zawsze wiedział, że gwiazd są biliony, ale i tak... Wow.

2
Johnnoosh

@Rafau Biliony, a nawet biliony bilionów czyli kwadryliony gwiazd. I jest to raczej zaniżona liczba.

0
Cebulades

Pale Blue Dot

0

Zaloguj się aby komentować

MiernyMirek

@malkontent zgadza się, taki paradoks wynikający z ograniczonej prędkości światła, że ludzie 2000 lat temu oglądali coś co wydarzyło się 10000 lat temu.

0

Zaloguj się aby komentować

Jokohama

@MiernyMirek w dobrych warunkach Andromedę widać nieuzbrojonym okiem

1
MiernyMirek

@Jokohama nie moim okiem. Mam wzrok kreta.

1
Wyrocznia

Wołam @MauveVn , hejtowego eksperta od spraw wszechświata, proszę o wypowiedz.

0

Zaloguj się aby komentować

SH2-114 - słaba i rzadko obrazowana mgławica znajdująca się w gwiazdozbiorze Cygnusa. Znana jest jako Mgławica Latający Smok, ponieważ jej wiotkie, poskręcane kształty przypominają latającego smoka ze skrzydłami, wężową szyją i dwiema żółtymi gwiazdami jako świecącymi oczami. Uważa się za powstałą w wyniku połączenia intensywnych wiatrów gwiazdowych emitowanych przez masywne, gorące gwiazdy typu O i B, oddziałujących z polami magnetycznymi w ośrodku międzygwiazdowym.

 

#astronomia #ciekawostki #kosmos

25ea5f5d-7cf4-4d11-91c1-57b5ca77e02b
bade

@schweppess Nieopodal w Łabędziu znajduje się jej kuzynka, SH2-109. Podobnie jak SH2-114, nie posiada jednakowej struktury. Może być traktowana właściwie jako resztkowy obłok molekularny pożerany stopniowo przez rozchodzące się wokół obszary HII zjonizowane pobliskimi masywnymi gwiazdami. Zrobiła mi nie lada zagwozdkę przy wyznaczaniu odległości do jednego z obserwowanych układów gwiazdowych. Ostatecznie udało się ustalić, że rzeczony układ zaćmieniowy znajduje się na skraju SH2-109, co było dość zaskakujące. O ile znamy ścieżki ewolucyjne tego typu układów gwiazdowych, jest to układ mający nie mniej niż ze dwa miliardy lat (strzelałbym, że nawet dwa-trzy razy więcej). A to znaczy, że jest on tylko gościem przelatującym przez okolice kompleksu mgławicowego w Łabędziu. Taka opowiastka przed pójściem spać :-].

4

Zaloguj się aby komentować

Naukowcy zaobserwowali młodą gwiazdę, zwaną V883 Orionis, znajdującą się 1300 lat świetlnych od nas za pomocą teleskopów Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) w północnym Chile. Zespół badaczy użył ich do pomiaru sygnałów chemicznych w otaczającym ją dysku formującym planety i wykrył gazową wodę, czyli parę wodną. 

Wyniki badań sugerują, że komety uformowane ze słonecznego dysku tworzącego planety mogły przynieść wodę na Ziemię.

Podróż wody od obłoków do młodych gwiazd, a następnie z komet na planety, była już wcześniej obserwowana, ale do tej pory brakowało powiązania na tej ścieżce pomiędzy młodymi gwiazdami, a kometami. - V883 Orionis to brakujące ogniwo - mówi John J. Tobin, astronom z National Radio Astronomy Observatory (USA), pierwszy autor nowych badań opublikowanych w „Nature”. - Skład wody w dysku jest bardzo podobny do jej składu w kometach w naszym własnym Układzie Słonecznym. To potwierdzenie koncepcji, że woda w systemach planetarnych powstała miliardy lat temu, zanim powstało Słońce, w przestrzeni międzygwiazdowej i została oddziedziczona zarówno przez komety, jak i Ziemię.

 

Na podstawie obserwacji ustalono, że dysk zawiera co najmniej 1200 razy więcej wody niż wszystkie ziemskie oceany.

 

https://edition.cnn.com/2023/03/08/world/solar-system-water-scn/index.html

 

#astronomia #kosmos #ciekawostki

schweppess

@Atexor póki co naukowcy zakładają, że poprzez zderzenie komety z planetą. A czy tak było faktycznie, to trzeba czekać na potwierdzenie tej hipotezy.

1
nyszom

@schweppess w kosmologi trudno cokolwiek objąć wyobraźnię, ale tak jak kolega Atexor nie wyobrażam sobie skali zderzeń potrzebnej do transportu takiej masy jaką mają lodówce i oceany. Nawet gdyby te komety były w pełni zbudowane z lodu, to mówimy to o 10^21kg rozpędzonych do kosmicznych prędkości. Przez miliard lat, daje to jakieś 10^9 ton rocznie - czy Ziemia wytrzymałaby pęd takiego bombardowania?!

3
4Sfor

@nyszom Ale co tu rozkminiać, przecież facet z białą brodą siedzący na tronie w tzw. niebie zadysponował, że ma się stać woda i cyk, stała się. I po co drążyć, po co analizować? Jest woda bo tak chciał brodacz A pisząc bardziej serio, może H2O była składową dysku materii, z którego uformowała się Ziemia? To wszystko później się gotowało, mieliło w tym planetarnym tyglu i koniec końców w wyniku cyklu parowania - skraplania mamy to co mamy + dodatki w postaci lodowych komet zrobiły swoje. No cóż my możemy wymyślić nie mając dostępu do danych z okresu formowania się układu słonecznego? Pozostaje nam jedynie tylko gdybać.

2

Zaloguj się aby komentować

GrandFaterAnona

@MiernyMirek a wjadomo kiedy Lisa wjeżdża?

0
LM317T

@MiernyMirek fajnie ale to spidersweb

0
MiernyMirek

@LM317T no też mam mieszane uczucia. Kosarzycki prowadzi Puls Kosmosu (pulskismosu.pl), widocznie nie wystarczało na życie, dlatego zaczął pisać też u nich.
Na spiderweb czytam tylko jego teksty.

 

@GrandFaterAnona nie wiem, sprawdzę później.

1

Zaloguj się aby komentować

Coś, co często sprawia problem osobom, które chcą mówić o astronomii:

 

1. Wenus - forma żeńska

 

"Spójrz na [tego] Wenusa" - źle

"Spójrz na [tą/tę] Wenus" - dobrze

 

2. Satelita - forma męska

 

"Amerykańska [ta] satelita" - źle

"Amerykański [ten] satelita" - dobrze

 

#astronomia #jezykpolski #grammarnazi

JuanPablo2137

Hejto miał być lepszy od wykopu, ale oczywiście jest tu dokładnie kropka w kropkę tak jak na wykopie, gorące zasrane polityką (tak jak i na wykopie, wpisy przeciw pisowi, co nie jest złe same w sobie bo PiS to katolicki rak, tylko obala to mit jakby wykopem miał rządzić "literalnie" Obajtek i Kaczyński i w ogóle PiS, dlatego wykop zły xD) oraz Ukrainą. Chyba jedyne czego tutaj jeszcze nie ma to patostreamów i patogal MMA czy czego tam.
Btw przed tą aferą top 24h też były zasrane polityką.

0
ZohanTSW

@Acrivec o ile też nie widziałem żeby ktoś używał męskiej formy dla Wenus to wiem że mało kto wie, że satelita jest rodzajem męskim

1
strzepan

@JuanPablo2137 ale to ty dzwonisz

2

Zaloguj się aby komentować

Cześć, długo szukałem czegoś konkretnego na temat ewolucji gwiazd (białe karły, supernowe, gwiazdy elektronowe, czarne dziury), aż znalazłem te oto dwa materiały.

Pierwszy krótki z ładnymi grafikami [ENG}, drugi nieco dłuższy naukowy z wzorkami prowadzony przez pracownika naukowego [POL]. Odnosze wrażene, że więcej szczegółów to już jedynie literatura akademicka.

 

Professor Dave Explains

https://youtu.be/4xIQGbYur9Q

 

dr Dominika Hunik - Uniwersytet Jagielloński

https://youtu.be/vSOYhGHbDmk

 

#kosmos #astronomia #gruparatowaniapoziomu #astrofizyka #gwiazdy

Marchew

Ehh,, ludzie piorunują, a nikt nie zauważył że wpisałem gwiazda elektronowa zamiast "neutronowa"

0

Zaloguj się aby komentować