Zdjęcie w tle
Astronomia

Społeczność

Astronomia

811

Wszystko czego szukasz na temat astronomii.

Hej,

Chciałem tylko poinformować, że ważą się losy obserwacji, tych obserwacji. Naszych obserwacji. Hejtowych

https://www.hejto.pl/wpis/kontynuujac-temat-z-poprzedniego-postu

@TymczasowyNick66 wymyślił zabawę we wspólne stykanie się teleskopami i obserwacje sąsiad... dującego z nami Księżyca :v

Problemem jest fakt, że mamy impas na podium, a nie chcemy musieć dodawać dwóch tagów, a was zmuszać do blokowania więcej niż jednego

Baaaardzo chciałbym prosić o głosy, który tag brzmi wg Was lepiej i którego mamy używać, bo chciałbym pogonić @TymczasowyNick66 z rozwijaniem zabawy, ale on się obija póki się ankieta nie wyklaruje

Tak więc tych, którzy zaglądają na Astrohejto, chciałbym prosić o oddanie głosu, o ile tego jeszcze nie robili

#astronomia #ksiezyc #oczkcontent
Oczk userbar
Wesprzyj autora

Jaki tag przejmujemy

36 Głosów
TymczasowyNick66

Po sprawdzeniu długoterminowej prognozy wybrałem wstępnie 2 obiekty. Staram się tak wybrać, by wypadło w najbliższym czasie +/- na przebieg terminatora i rozsądną godzinę obserwacji


edit: no i prognozę pogody staram się uwzględnić

Oczk

@TymczasowyNick66 2? A to nie 1 obiekt na miesiąc?

TymczasowyNick66

@Oczk W sumie to parka, sam zobaczysz

Zaloguj się aby komentować

Zważono najcięższy znany nam układ podwójny supermasywnych czarnych dziur i wynosi on ok. 28 mld mas Słońca. O dziwo całkiem realny wydaje się scenariusz, że te dwa Behemoty nigdy się nie połączą, pomimo całkiem niedużej odległości pomiędzy składnikami, wynoszącej ok 24 lata świetlne (to niewiele, jak na skalę obiektów).
Okazuje się, że masa to nie wszystko, liczy się jeszcze pęd, którego nie ma, jak wytracić. Do tego potrzebna jest materia, a ją w centrum macierzystej galaktyki praktycznie w całości obie czarne dziury wyrzuciły lub pożarły.

#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/zmierzono-mase-najciezszej-do-tej-pory-pary-supermasywnych-czarnych-dziur
MiernyMirek userbar
Oscypek

Ale musieli mieć dupną wagę

Zaloguj się aby komentować

Czołem właściciele długich lunet ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Z racji rosnącej grupy wizualowców, w kooperacji z @Oczk wpadliśmy na pewien pomysł.
Wiele tutaj na hejto mamy inicjatyw np. bitwy #nasonety itd.
Co powiecie na wspólne/grupowe obserwowanie/fotografowanie np. w projekcji okularowej wcześniej wybranej planety (tutaj może być problem, bo bez kamerki ciężko coś sensowniejszego ugrać) lub księżyca, a dokładniej np. wybranego krateru? O słońce się obawiam, nie chcę żeby ktoś sobie zrobił kuku.

Przykładowo powiedzmy, że na początku miesiąca wylosowaliśmy krater Plato, więc mamy miesiąc na obserwacje/focenie, porobienie notatek, może szkiców i podzielenie się wrażeniami (przy takich kraterach można na przykład polować na wpadające pierwsze promienie światła).
Na podstawie piorunów wyłoniony zostaje zwycięzca, który wygrywa szacunek i głębokie ukłony ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

Jesteśmy otwarci na propozycje. Może takie założenie jest z góry spisane na straty. Przy braku pogody miesięczne wyzwanie przeniesiemy na kolejny miesiąc.
Jeszcze jakiś śmieszkowy tag byśmy sobie wymyślili.

Co Wy na to?

#astronomia #astrofotografia #ksiezyc

Pomysł jest:

21 Głosów
TymczasowyNick66

hejtonaksiezycu lunetowewygibasy nalunety zwiedzamyksiezyc

No i teraz by się przydała następna ankieta


Kurde, te wygibasy jakoś najbardziej do mnie przemawiają.

Prześpię się, to rano może coś nowego wpadnie do głowy

moll

@TymczasowyNick66 zrób nowy wpis z nową ankietą...

Oczk

@TymczasowyNick66 no to rób w osobnym wpisie ankietę na tytuły, będzie najwygodniej

bojowonastawionaowca

@TymczasowyNick66 super pomysł, nie mam sprzętu ale będę piorunował jak szalony!

rakokuc

Chłopy chcą wyciągać lunety i obserwować cudze kratery, no nie wyczymię ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zaloguj się aby komentować

Czerwona supermasywna czarna dziura we Wszechświecie, który miał ok 700 mln lat. Masa obiektu zaskakuje i stanowi przynajmniej 1% galaktyki macierzystej, a kolor czerwony jest efektem dużego zapylenia.

#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/odkryto-niezwykle-czerwona-supermasywna-czarna-dziure-we-wczesnym-wszechswiecie-rosnaca
MiernyMirek userbar

Zaloguj się aby komentować

Nagranie wejścia w atmosferę kapsuły w-1

https://youtu.be/BWxl921rMgM

#kosmos #astronomia #ciekawostki
rebe-szunis

@Semicolon irma Varda Space Industries wystrzeliła swoją kapsułę W-1 w przestrzeń kosmiczną w czerwcu 2023 r. Wizją firmy jest opracowywanie produktów farmaceutycznych w przestrzeni kosmicznej oraz przesyłanie ich na Ziemię za pośrednictwem specjalnie opracowanych kapsuł powrotnych. Jak przyznali przedstawiciele przedsiębiorstwa, mikrograwitacja może poprawiać jakoś wytwarzanych farmaceutyków. Radykalnie zmienia siły wyporu, naturalną konwekcję czy sedymentację. Daje to potencjał do wytwarzania wysokiej jakości leków o doskonalszych strukturach krystalicznych ze względu na brak naprężeń grawitacyjnych, co prowadzi do wydłużenia okresu trwałości i lepszej skuteczności.

prosto_w_srodek_dupy

@Semicolon sylikon palcem smarowany

madhouze

Jaki przyjemny white noise

Zaloguj się aby komentować

Sonda kosmiczna W-1 dostarczona została w przestrzeń kosmiczną na szczycie rakiety Proton w lipcu 2023 roku. Na jej pokładzie w warunkach mikrograwitacji prowadzono eksperyment, w ramach którego naukowcy hodowali kryształy leku przeciwwirusowego. Twórcy eksperymentu przekonywali, że w warunkach mikrograwitacji można bowiem tworzyć kryształy wyższej jakości niż na powierzchni Ziemi. Choć sam eksperyment przebiegł prawidłowo, to we wrześniu 2023 roku firma napotkała pewne problemy: ani Siły Kosmiczne USA, ani Federalna Administracja Lotnictwa nie chciały bowiem wydać pozwolenia na powrót sondy z przestrzeni kosmicznej na Ziemię. Ostatecznie, zezwolenie zostało wydane dopiero pod koniec lutego.

Lądownik sondy wysłanej przez Varda Space Industries zarejestrował wysokiej jakości nagranie z wejścia w atmosferę Ziemi, aż do momentu lądowania.

https://youtu.be/BWxl921rMgM?si=UE3d7x8Gd6jamaCG

#kosmos #astronomia

Zaloguj się aby komentować

Najlepiej zbadana i najsłynniejsza supernowa ostatnich lat SN 1987A cały czas skrywa wnętrze eksplozji. Zapylenie jest na tyle duże, że niemożliwe było zerkniecie do środka i sprawdzenie, co powstało w wyniku tego kataklizmu czarna dziura czy gwiazda neutronowa. Teraz, dzięki niezawodnemu teleskopowi Jamesa Webba, uzyskaliśmy pośrednie dowody na istnienie gwiazdy neutronowej.

#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/nowo-narodzona-gwiazda-neutronowa-wykryta-w-pobliskiej-supernowej
MiernyMirek userbar

Zaloguj się aby komentować

Woda, na ten moment traktowana jako główny składnik życia, jest substancją delikatną jak i bardzo łatwą do stworzenia. Niecodzienne zestawienie teleskopu Jamesa Webba i fizyków kwantowych z kilku pikseli wywnioskowali niesamowite zjawiska tworzenia i rozpadu całych oceanów wokół młodziutkiej protogwiazdy w Mgławicy Oriona.

#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/rezerwuary-wody-wielkosci-ziemskich-oceanow-zanikaja-i-tworza-sie-w-mglawicy-oriona
MiernyMirek userbar

Zaloguj się aby komentować

"Dymiący pistolet" dowodem na potężną erupcję centralnej czarnej dziury w odległych łączących się galaktykach. Bezpośrednie obserwacje na falach rentgenowskich, optycznych i radiowych ukazują formację "sznura pereł", wyrzuty gazu i regulację tempa tworzenia nowych gwiazd przez pozornie niewidoczne behemoty.

#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/czarna-dziura-tworzy-gwiezdne-koraliki-na-sznurku
MiernyMirek userbar

Zaloguj się aby komentować

Sonda New Horizons, która w 2015 pokazała nam piękno Plutona, jest w dalszym ciągu aktywna. Dziarsko przedziera się przez Pas Kuipera, zapasu paliwa powinno jej wystarczyć do 2040. Artykuł przywołuje ją nie bez powodu, instrumenty mierzące zapylenie na jej pokładzie nie pokazują spadku jego natężenia, co przeczy dotychczasowym ustaleniom. Czyżby Pas Kuipera był znacznie obszerniejszy?

#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/sonda-new-horizons-wykryla-pylowe-wskazowki-rozszerzonego-pasa-kuipera
MiernyMirek userbar

Zaloguj się aby komentować

Taki mamy ostatni wysyp sprzętu, że nie będę gorszy i też się pochwalę swoim - dotarła do mnie dziś kosmiczna betoniarka.

W zasadzie to nie kosmiczna, a bardziej planetarna. I nie betoniarka, a teleskop.

Planetarna teleskop.

Kiedy wszyscy w internecie zachwalali kompaktowość systemu Maksutova-Cassegraina, a ja patrzyłem na wymiary - raptem 18cm średnicy tuby i 40cm długości, myślałem sobie: "no faktycznie malutki teleskopik".

Rzeczywistość okazała się mniej kompaktowa i określenie "betoniarka" nie wzięło się z niczego XD

Kawał tuby, który ma rzekomo zapewnić niezapomniane wrażenia z podglądania składników Układu Słonecznego. Niestety teraz pewnie trzeba będzie czkać na pogodną noc tak ze 2 miesiące...

No i dla porównania zdjęcie z moim teleskopem do astrofoto, jest różnica
#astronomia #teleskopy #oczkcontent
Oczk userbar
da251a38-4a08-48fa-98a3-53c75240a861
ea535a1c-97da-4629-8a2a-8d355855497e
Wesprzyj autora
TymczasowyNick66

@Oczk Już miałem pisać że masz solidny szukacz, a to kurka ed72 przecież jest

Oczk

@TymczasowyNick66 ale szukacz jest solidny tak czy inaczej, większy od mojego guidera

pluszowy_zergling

Poza zastosowaniem astronomicznym może też służyć jako dość skuteczna pała na bandziorów

Oczk

@pluszowy_zergling na bandziorów skuteczniejszą mam jeszcze inną tubę, dłuższą i cieńszą, 70x7 cm, bardziej poręczna

Zaloguj się aby komentować

Łączenie gwiazd neutronowych wywołuje największą znaną nam eksplozję kilonową. Towarzyszą jej błysk gamma oraz powstają najcięższe pierwiastki chemiczne. Od dłuższego czasu naukowcy mieli podejrzenia, że za tak potężną reakcją stoją pola magnetyczne. Teraz ich przypuszczenia znalazły poparcie w symulacjach takich zjawisk. Co ciekawe, pozostałościami po takim kataklizmie są magnetary.

#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/co-napedza-potezny-silnik-laczacych-sie-gwiazd-neutronowych
MiernyMirek userbar

Zaloguj się aby komentować

Eris i Makemake, planety karłowate na rubieżach Układu Słonecznego, w tzw. Pasie Kuipera, to zamarznięte okruchy pozostające w tym stanie od miliardów lat. Tak myślano do tej chwili, póki JWST nie zetknął w ich kierunku i nie znalazł śladu aktywności geotermalnej.

#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/naukowcy-znajduja-dowody-aktywnosci-geotermalnej-na-lodowych-planetach-karlowatych
MiernyMirek userbar

Zaloguj się aby komentować

Witam szanowne grono #astronomia

Jest to wpis zarówno #chwalesie jak i pewnie z prośbą o komentarze w stylu "mordo do tego sprzętu warto zainteresować się tym i tym, a jak zrobisz tak to będzie lepiej" :D

Jestem totalnie zielony w obserwowaniu kosmosu, wczoraj na urodzinki dostałem swój pierwszy teleskop, podstawowy ale chyba dość solidny, udało mi się nawet ustrzelić w ramach testów zdjęcie księżyca, co nie było łatwe bo ciągle było pochmurno i w sumie jak tylko przez chwilę zobaczyłem że widać księżyc to szybko pobiegłem ze sprzętem na ogród 😁
c067c476-6121-4df2-9311-43bb1789b709
b82f9e19-77ce-40e4-8f28-fef5286d3759
WalIy

Za wcześnie, najpierw nauczę się tym co mam cokolwiek poobserwować, na lepsze teleskopy przyjdzie czas jeśli się wkręcę. Z tego co widzę to warto dokupić okular dla lepszego powiększenia i to chyba będzie inwestycja za jakiś czas

vredo

Masz fajne hobby ale ten typ chyba nie jest zadowolony

c185e93d-9b19-453c-8d02-74eb21dcce67
vredo

"Nie mogie spać, trzymam lunetę"

szukajek

teleskop podstawowy?:x jak dla mnie to te zdjecie zrobili z centrum badan NASA. bydlak w uj, a ja sie zastanawiam jaka lornetke kupic za 3stowki:x no klasa, licze ze bedziesz dodawal materiały z obserwacji

Zaloguj się aby komentować

Tajemnicze Szybkie Blyski Radiowe (FRB) chyba powoli przestają być aż tak nieodgadnione. Wiemy, że wytwarzają je magnetary, specyficzne gwiazdy neutronowe o bardzo silnym polu magnetycznym. Samemu procesowi ostatnio przyjrzały się dwa obserwatoria rentgenowskie NuSTAR i NICER, które zwróciły się w stronę SGR 1935+2145 (piękna nazwa) jakiś czas przed i po wyemitowaniu błysku. Naukowców zastanowiła zmiana prędkości obrotowej obiektu oraz spora aktywność w zakresie bardzo energetycznych fal rentgenowskich i gamma tuż przed FRB.

#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki

https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/nowe-wskazowki-dotyczace-tajemniczych-sygnalow-z-glebi-kosmosu
MiernyMirek userbar
SZWIERZAK

Kiedys myslalem ze to sygnaly od kosmitow...

MiernyMirek

@SZWIERZAK pierwsze namierzenie pulsara bodaj w latach 60-70 tych XX wieku, też było kojarzone z kosmitami. Jeśli mnie pamięć nie myli, to babka na karcie z zapisem sygnału dopisała "LGM?" (little green men).

Zaloguj się aby komentować