Zdjęcie w tle
Oczk

Oczk

Osobistość
  • 87wpisy
  • 1697komentarzy
Oczk userbar
Oczk
Oczk
Osobistość
Hej

kolejny #apod
https://apod.nasa.gov/apod/astropix.html

Dziś ciekawy obiekt, wymagający trochę więcej skilla do sfotografowania

Wzdłuż obłoku molekularnego Byka
Źródło i prawa autorskie: Yuexiao Shen, Joe Hua

Maźnięcie kosmicznym pędzlem skomponowało to emisyjno-pyłowo-ciemno mgławicowe płótno. Mozaika o szerokości 5 stopni przedstawia obszar na północ od jasnej gwiazdy Aldebaran, wzdłuż jednej ze ścian chmury mokelularnej Byka. W lewym dolnym rogu, mgławica emisyjna skatalogowana jako Sh2-239 wskazuje na aktywność gwiazdotwórczą. Znajdujące się w regionie obiekty Herbiga-Haro, mgławice powiązane z nowo narodzonymi gwiazdami, są oznaczone charakterystycznymi czerwonawymi strumieniami wodoru. Powyżej i w prawo od T Tauri, znajduje się żółtawa mgławica historycznie znana jako Zmienna(Czy raczej Niestała? variable) Mgławica Hinda, NGC1555. Gwiazdy typu T Tauri są obecnie powszechnie uznawane za młode, mające mniej niż kilka milionów lat, gwiazdy podobne do Słońca, znajdujące się wciąż na wczesnym etapie formowania.

#astronomia #astrofotografia #oczkcontent
Oczk userbar
de9eacf6-1f48-4883-b66f-343fcef3ca56
c8d18d6c-d324-48c5-b739-71b9db3155fc
Johnnoosh

Brązowa

Zaloguj się aby komentować

Oczk
Oczk
Osobistość
Hej,

#apod na dziś
https://apod.nasa.gov/apod/astropix.html

Po raz kolejny obiekt głębokiego nieba, tym razem nawet taki trochę ukryty. Ciekawe ile podobnych, a nawet większych obiektów zasłania nam Droga Mleczna

IC 342: Galaktyka ukryta w Żyrafie
Źródło i prawa autorskie: Steve Cannistra

Podobna rozmiarami do dużych galaktyk spiralnych w naszym sąsiedztwie(m.in. do Galaktyki Wiatraczek), IC 342 znajduje się zaledwie 10 milionów lat świetlnych od nas, w gwiazdozbiorze nieba północnego, Żyrafie. Mogłaby dzięki swoim rozmiarom być wyraźnie widocznym obiektem na naszym niebie, ale niestety jest ukryta za zasłoną gwiazd, obłoków gazu i pyłu wzdłuż płaszczyzny naszej własnej galaktyki - Drogi Mlecznej. Mimo że światło IC 342 jest przyćmione i zaczerwienione, to prezentowane zdjęcie przedstawia pył własny owej galaktyki, młode gromady i świecące obszary formowania się gwiazd wzdłuż ramion spiralnych, wijących się daleko od jądra. IC 342 przeszła niedawno gwałtowny wybuch aktywności gwiazdotwórczej i znajduje się na tyle blisko, że grawitacyjnie wpłynęła na ewolucję lokalnej grupy galaktyk i Drogi Mlecznej.

#astronomia #astrofotografia #oczkcontent
Oczk userbar
aac8f2c2-b9b7-4509-bec9-d511d2028b07
DiscoKhan

@Oczk jakie w sumie są średnie odległości zaobserwowanych galaktyk od naszej?


I do jakich odległości domowy sprzęt ma szansę coś wyłapać?


Jak słyszę, że "zaledwie" 10 milionów lat świetlnych to trochę dla mnie zbyt abstrakcyjne xd

Zaloguj się aby komentować

Oczk
Oczk
Osobistość
Rzutem na taśmę zdążyłem dziś zacząłem rano, ale przez "aferę" i inne sprawy jakoś nie szło dokończyć

21.11.2023 – DIFFLE
5 słów – 35 liter
24 2 9

https://deykun.github.io/diffle-lang/ #diffle
Oczk userbar
grzegorz-lato

@Oczk nie da się wpisać konstantynopolitańczykowianeczka

Zaloguj się aby komentować

Oczk
Oczk
Osobistość
Hej,

Dziś #apod to obiekt, który sam miałem okazję tu zamieszczać, ale w zdecydowanie gorszej jakości
https://apod.nasa.gov/apod/astropix.html

Przed Wami

Trójkąt Fleming
Źródło i prawa autorskie: Cristiano Gualco

Te splątane włókna świecącego gazu rozprzestrzeniają się po niebie w kierunku gwiazdozbioru Łabędzia, jako część Mgławicy Welon. Sam Welon jest pozostałością po supernowej, rozszerzającym się obłokiem powstałym w wyniku śmiercionośnej eksplozji masywnej gwiazdy. Światło z pierwotnej eksplozji prawdopodobnie dotarło do Ziemi ponad 5000 lat temu. Znana również jako Pętla Łabędzia i skatalogowana jako NGC 6979, Mgławica Welon rozciąga się obecnie na około 6 razy większą średnicę Księżyca w pełni. Rozpiętość pętli to około 30 lat świetlnych, biorąc pod uwagę jego szacunkową odległość wynoszącą 2400 lat świetlnych. Często nazywany Trójkątem Pickeringa, od nazwiska dyrektora Obserwatorium Harvard College, w którym doszło do odkrycia - zgodnie z ówczesnym zwyczajem - być może lepiej będzie go nazwać na cześć swojej odkrywczyni, astronom Williaminy Fleming, Trójkątnym Fleming.

#astronomia #astrofotografia #oczkcontent
Oczk userbar
ebd0bb9c-9fed-4b66-8e19-dd41cb459c95
em-te

gdybym mógł widzieć takie niebo gołym okiem, spałbym na dworze.

Zaloguj się aby komentować

Oczk
Oczk
Osobistość
Po pierwsze witamy w astrospołeczności @m-q - jak ktoś jakimś cudem nie widział, to polecam zajrzeć na jego profil

Po drugie, #apod na dziś to mój ulubiony obiekt i nie mogę się doczekać czystego nieba, żeby samemu spróbować na nim sił.

https://apod.nasa.gov/apod/astropix.html

Mgławica Koński Łeb
Źródło i Prawa Autorskie: Mark Hanson & Martin Pugh, SSRO, PROMPT, CTIO, NSF

Wyrzeźbiony gwiezdnym wiatrem i promieniowaniem, ten obłok pyłu międzygwiezdnego przyjął niezwykły i znajomy kształt. Mgławica Koński Łeb znajduje się w odległości około 1500 lat świetlnych i jest osadzona w rozległym kompleksie skarbów Oriona. „Wysoki” na około pięć lat świetlnych ciemny obłok jest skatalogowany jako Barnard 33 i jest widoczny tylko dlatego, że w tle znajduje się świecąca mgławica emisyjna IC 434. W ciemnym obłoku tworzą się gwiazdy. W lewym dolnym rogu zdjęcia znajduje się niebieska mgławica refleksyjna NGC 2023, otaczająca gorącą, młodą gwiazdę. Prezentowane zdjęcie łączy w sobie obrazy wąskopasmowe i szerokopasmowe zarejestrowane przy użyciu kilku różnych teleskopów.

#astronomia #astrofotografia #fotografia #oczkcontent
Oczk userbar
540ba42f-69e5-4a83-83c3-47f69e17e03d
roadie

@Oczk wygląda jak jakiś belzebub

em-te

To fantazja grafika, że jedna gwiazda rozświetla całą mgławicę? Jaki ona ma rozmiar?

m-q

Witam, witam wszystkich astromaniaków


Piękna fotka, w ogóle Orion i okolice to moja ulubiona kopalnia kosmicznych skarbów, szkoda że taka trudna w obsłudze (głównie przez warunki pogodowe w miesiącach występowania Oriona na naszym niebie). Ale wykorzystuję teraz każdą okazję, żeby złapać trochę fotonów, albo po prostu usiąść, patrzeć i podziwiać tego pana w pełnej krasie.


Ten Koński Łeb na tle innych mgławic tego regionu wydaje się malutki, musiała tu być zastosowana ogromna ogniskowa aby wydobyć tyle detali. Ale niech wyobraźnię oglądających dodatkowo pobudzi fakt, że sam ten "malutki" łeb ma kilka lat świetlnych długości. Nasz cały układ słoneczny mógłby być ziarnkiem piasku w oku tego konika.

Zaloguj się aby komentować

Oczk
Oczk
Osobistość
Hej,

#apod na niedzielny wieczór
https://apod.nasa.gov/apod/astropix.html

ISS, Słoneczne perturbacje, Słońce

To nie jest plama słoneczna. To Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) przyłapana na przelocie przed Słońcem. Plamy słoneczne mają ciemne centrum, jaśniejszy półcień otaczający i nie mają przyczepionych kapsuł typu Dragon. Natomiast ISS to złożony mechanizm o wielu iglicach, będący jednym z największych i najbardziej skomplikowanych statków kosmicznych, jakie kiedykolwiek stworzyła ludzkość. Ponadto plamy słoneczne pojawiają się na powierzchni Słońca, podczas gdy ISS krąży wokół Ziemi. Tranzyt na tle Słońca nie jest czymś niezwykłym w przypadku ISS, która okrąża Ziemię mniej więcej co 90 minut, ale ustalenie właściwej lokalizacji, czasu i sprzętu w celu uzyskania świetnego kadru jest rzadkością. Przedstawione zdjęcie stanowi połączenie trzech zdjęć zrobionych w 2021 roku z tego samego miejsca i niemal w tym samym czasie. Jedno zdjęcie – prześwietlone – uchwyciło słabe wypukłości widoczne na szczycie Słońca, drugie zdjęcie – niedoświetlone – uchwyciło złożoną teksturę chromosfery Słońca, podczas gdy trzecie zdjęcie – najtrudniejsze do uzyskania – uchwyciło stację kosmiczną, która w ułamku sekundy przeleciała przez Słońce. Dokładna inspekcja sylwetki stacji kosmicznej ujawnia nawet zadokowaną kapsułę Dragon Crew.

#astrofotografia #astronomia #fotografia #oczkcontent
Oczk userbar
4680ed9f-ed25-4ff1-b13c-83bc8873229e

Zaloguj się aby komentować

Oczk
Oczk
Osobistość
Hej,

Dziś #apod trochę wcześniej
https://apod.nasa.gov/apod/astropix.html

Tym razem zdjęcie wykonane na makiecie mającej dać rzekomy dowód na kulistość Ziemii :v

Planeta Ziemia z Oriona

Rok temu, 16 listopada 2022 r. o godzinie 1:47 czasu wschodnioamerykańskiego, rakieta Space Launch System opuściła Ziemię niosąc statek kosmiczny Orion w ramach misji Artemis I, będącej pierwszym zintegrowanym testem systemów eksploracji kosmosu NASA. Ponad godzinę po starcie z kompleksu startowego 39B w Centrum Kosmicznym im. Kennedy'ego, jedna z zewnętrznych kamer Oriona uchwyciła ten widok. Na pierwszym planie silnik Orbitalnego Systemu Manewrowego oraz silniki pomocnicze, na dole Europejski Moduł Serwisowy. Za jednym z 7-metrowych skrzydeł modułu słonecznego widać nasz piękny świat macierzysty. Wykonując bliskie przeloty obok powierzchni Księżyca i osiągając wsteczną orbitę 70 000 kilometrów za Księżycem, bezzałogowa misja Artemis I trwała ponad 25 dni, testując możliwości do załogowej eksploracji Księżyca i Marsa. Bazując na sukcesie Artemis I, nie wcześniej niż w listopadzie 2024 r. misja Artemis II z czteroosobową załogą wyruszy na orbitę Księżyca i z powrotem.

#astrofotografia #astronomia #fotografia #kosmos #oczkcontent
Oczk userbar
1ac35546-eda6-413d-94bc-afdb35dec1b1
moll

@Oczk czyli jednak jest płaska!

Zaloguj się aby komentować

Oczk
Oczk
Osobistość
Hej,

#apod na dziś Zorza nad lubelskim się kompletnie nie umywa do takiego widoku
https://apod.nasa.gov/apod/astropix.html

#oczkcontent - tag dla tych którzy nie chcą widzieć moich wpisów a nie mogą mnie zablokować.

Nocne światła w Qeqertaq na Grenlandii
Źródło i Prawa autorskie: Dennis Lehtonen

Zanieczyszczenie światłem zwykle nie stanowi problemu w Qeqertaq. Ta odległa nadmorska wioska w zachodniej Grenlandii liczyła w 2020 roku raptem 114 mieszkańców. Mimo to, nawet na tak ciemnym niebie możemy w nocy zobaczyć światło.
6 listopada b.r., podczas intensywnej burzy geomagnetycznej, zasłony zorzy polarnej opadły na arktyczną krainę. W przeddzień nadchodzącej nocy polarnej, na 70 stopniach północnej szerokości geograficznej, inspirujący pokaz zorzy odbija się w wodach Zatoki Disko. Na zdjęciu wykonanym z odizolowanej osady, samotna góra lodowa dryfująca po lodowatym morzu jest oświetlona światłami brzegu.

#astrofotografia #astronomia #zorza
#fotografia
Oczk userbar
9d40590a-959f-4a19-a120-47d03daaec72

Zaloguj się aby komentować

Oczk
Oczk
Osobistość
Hej,

#apod na dziś

Zupełnie inna tematyka i kadr, ale za to autorstwa pani Katarzyny Kaczmarczyk, osoby znanej i cenionej w środowisku

Poranny Księżyc spotyka Poranną Gwiazdę

Wenus pojawia się teraz jako jasna gwiazda poranna, świecąca na południowym wschodzie przed świtem. W czwartek, 9 listopada o poranku, niebiańska latarnia znalazła się w bliskim połączeniu ze słabnącym sierpem Księżyca. Z dużej części Europy zakrycie Księżyca można było obserwować na dziennym niebie.
Złożone obrazy przedstawiają zbliżenie Księżyca i gwiazdy porannej na warszawskim niebem. Sekwencja ośmiu ostrych zdjęć teleskopowych, wykonanych pomiędzy godziną 10:56 a 10:58, biegnie od lewej do prawej, gdy Wenus znikła za jasną krawędzią Księżyca.

Źródło i Prawa autorskie: Katarzyna Kaczmarczyk

#oczkcontent
#astrofotografia #astronomia #ksiezyc
Oczk userbar
97472665-da4a-4918-98a6-61c305b23c8e
spawaczatomowy

@Oczk Czy mi się zdaje, czy terminator na Wenus widać?

Piękne ujęcie

Zaloguj się aby komentować

Oczk
Oczk
Osobistość
Hej,

Pogoda nie dopisuje, ale może by trochę rozruszać społeczność?

Kojarzycie https://apod.nasa.gov/apod/astropix.html ? To taka stronka, gdzie NASA prezentuje astronomiczne zdjęcie dnia, w skrócie APOD + krótkie objaśnienie od profesjonalnego astronoma, co my tam w ogóle widzimy.

Pomyślałem, że w celu zachowania ruchu w naszej społeczności, można by wrzucać to zdjęcie tutaj z przetłumaczonym (jako-tako, luźno) opisem.

Zawsze jedna strona do odwiedzenia mniej

No więc, poczynając od dziś, 15.11.2023 mamy:

Mgławica Krab

Skatalogowana jako M1, Mgławica Kraba otwiera słynną listę nie-komet utworzoną przez Charlesa Messiera . Obecnie wiemy, że to pozostałość po supernowej, czyli rozszerzająca się chmura gazów powstała w wyniku eksplozji masywnej gwiazdy.
Gwałtowne narodziny Kraba były obserwowane przez astronomów w roku 1054 . Z obecną średnicą mniej-więcej 10 lat świetlnych, mgławica rozszerza się z prędkością 1500 kilometrów na sekundę (!).
Możemy nawet zobaczyć to rozszerzanie porównując zdjęcia wykonane przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a i Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba.
https://webbtelescope.org/contents/media/images/2023/137/01HBVBFT0VVMN8EP3TQVFMSPEQ
Hubble uchwycił włókna Kraba w świetle widzialnym w 2005 roku, zaś Web w podczerwieni w 2023.
Kosmiczny skorupiak znajduje się ok. 6500 lat świetlnych od nas, w konstelacji Byka.

Mam nadzieję, że pomysł się spodoba
#apod - pod tym tagiem będę wrzucał zdjęcia
#oczkcontent #astrofotografia #astronomia
Oczk userbar
83e4df46-1287-4444-b365-1c74d292d894
dzangyl

@Oczk wyraźnie widać powiększanie się tej mgławicy gdy porównamy zdjęcia na przestrzeni 10 lat. W centrum znajduje się pulsar. Takie ciekawostki ode mnie.

sireplama

Mgławice i inne tego typu zawsze mnie zastanawiały.


Chodzi mi o to, że Słońce powstało z mgławicy, która była pozostałością jakiejś supernowej (poprawiające mnie jakbym plótł głupoty). To jak wielką była ta poprzednia gwiazda, że starczyło na naszą i jeszcze resztę układu słonecznego?! Czy możliwe jest by tamta gwiazda miała planety, które sobie gdzieś w "okolicy" ciągle wędrują?

Catharsis

@Oczk Jeden z najlepszych filmów SkyFana jest o tej mgławicy i historii jej odkrywania:

https://www.youtube.com/watch?v=_Fn_rB2F2Dc

Zaloguj się aby komentować

Oczk
Oczk
Osobistość
Ah, w drugim już tylko pierwsza litera się nie zgadzała

15.11.2023 – DIFFLE 

3 słowa – 25 liter
16 2 7

https://deykun.github.io/diffle-lang/ #diffle
Oczk userbar

Zaloguj się aby komentować

Oczk
Oczk
Osobistość
To dziś odżywają wspomnienia tej wspaniałej przygody, eh

Growe "kino akcji", moje ukochane uniwersum sci-fi. Emocjonująca historia, świetne postaci, wciągająca rozgrywka, rozczarowujące zakończenie XD To ostatnie da się przynajmniej naprawić modem.
W jedynce uwielbiałem eksplorację i te puste jałowe planety, totalnie mój kosmiczny klimat.
W dwójce najbardziej podobało mi się kompletowanie załogi i przygotowywanie się od początku do finałowej misji
A trójka to po prostu napchane akcją i patosem świetne zwieńczenie serii (-10 ostatnich minut), niczym klasyki kina akcji z końcówki ubiegłego wieku.
W każdej części uwielbiałem załogę i to, jakie relacje mieli z Shepardem, szło się po prostu zaprzyjaźnić z niektórymi postaciami XD

Happy N7 day!

#gry #masseffect #n7day

edit: a jakby ktoś chciał, to LE do kupienia z 40zł na steamie, do 9.11
Oczk userbar
f1dcfc23-6679-4aa3-b0e1-a54c45a0e9c9
powodzenia

@Oczk mi tez się świetnie grało. Jedynka fajnie wciągnęła w uniwersum, chociaż w momencie ogrywania była dla mnie już trochę oporna. Dwójkę i trójkę polubiłem za to samo co Ty Dwa lata temu ograłem Andromedę. W sumie fajna gra, dobrze sie bawiłem. Najgorsze dla mnie było w niej to, że niby nowa galaktyka ale brakowało ciekawych nowych gatunków. A te które się pojawiły wyglądały jak z starych ME.

Dzban3Waza

O to to, co do ME2 : dać 6 klas do wyboru i kazać grać jedna kombinacja przez całą grę, gdzie walisz jeden zestaw bo jest globalny cooldown. Wersja odnowiona mogła to odwrócić ale nie . Nienawidzę strzelanek ale pierwsza część dała mi nadzieję że druga będzie jeszcze lepsza, tymczasem lipa imo

Zaloguj się aby komentować

Oczk
Oczk
Osobistość
Ledwo człowiek do domu wraca po całym dniu, a tu na szybko trzeba sprzęt kompletować bo zorza polarna nad praktycznie całą Polską

Tutaj widziana z okolic Lublina

Canon eos 1100D + kitowy obiektyw 18-55, 18mm f.5
ISO 1600
Czasy naświetlania różne, 15-30 sekund

Za długo ale jak były krótsze to nie było aż tyle widać, niestety średni obiektyw do takiej fotografii.

Następnym razem się lepiej przygotuję, moze nawet zrobię timelapsa

Niedziela wieczur i humor gitówa
#fotografia #astrofotografia #zorzapolarna #tworczoscwlasna #oczkcontent
Oczk userbar
5697a508-1bfc-43e2-aa8d-1e5864ad8393
4bf081c6-40f6-4080-9ae7-4c987f515fce
9e62a1ab-c4cd-4dd1-abc6-319e0942995e
9e4c0607-49d8-407c-a1c5-5d37af57d1cf
fb6143f2-302b-4b10-b5d8-3f2dec7de6d5
ziel0ny

Jak zwykle się człowiek dowiaduje po czasie że można było zobaczyć

TymczasowyNick66

Przespałem okienko. Dosłownie

GtotheG

@Oczk zarabista! Zazdro! U mnie nic nie bylo widac

Zaloguj się aby komentować

Oczk
Oczk
Osobistość
Hej,

Wreszcie trafiła się jakaś pogodna noc i wycelowałem teleskop w niebo - i akurat tak się złożyło, że ten sam obiekt fotografowałem prawie równo rok temu, a dokładniej 20.10.22

Setupu przez ostatni czas wcale nie aktualizowałem, dołożyłem tylko wcześniej zakupioną opaskę grzewczą na guider, bo nie jest on wyposażony w odrośnik.
Do tego obiektu musiałem także zdjąć filtr wąskopasmowy, z racji że mgławice refleksyjne to trochę szersze spektrum.
Materiału wyszło łącznie 4h i więcej zbierać nie będę, bo fanem tego obiektu nie jestem, a efekt jak dla mnie już jest zadowalający - zwłaszcza porównując ze zdjęciem z zeszłego roku :v

Przed Wami - Plejady, Siedem Sióstr, Baby, Kurki, mały duży wóz, jak zwał tak zwał. Ja preferuję wersję z mitologii greckiej.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Plejady

Młoda gromada otwarta w gwiazdozbiorze Byka, widoczna bez problemu gołym okiem. Nazwę zawdzięcza nimfom, które ścigał Orion celem lubieżnego ubogacenia, aż w końcu Zeus się zlitował i zmienił je w gwiazdy. Problem w tym, że Orion też jest gwiazdozbiorem, i to całkiem bliskim XD Teraz jednak na straży sióstr stoi wielki Byk gotowy zaszarżować na zbereźnego myśliwego.

Gromadę otacza mgławica refleksyjna (świecąca światłem odbitym od sąsiednich gwiazd), pozostałość po "gwiezdnym żłobku" z którego wyszły Plejady. Rozrzucone są na odległość ok. 12 lat świetlnych, a więc całkiem blisko siebie.

I ostatnia ciekawostka z Wikipedii: XIX-wieczny niemiecki obserwator Heinrich Louis d’Arrest zaobserwował, że mgławica otulająca Plejady jest niewidoczna (lub ledwie dostrzegalna) w wielkich teleskopach, podczas gdy można ją zaobserwować w ich szukaczach.
I potwierdzam to obserwacjami z zeszłego roku, gdzie przez lornetkę plejady robiły lepsze wrażenie, niż gdy obserwowałem je przez teleskop

Parametry zdjęcia:
1600 iso
243 klatki x 1 minuta
30 dark
20 flat
100 bias

Sprzęt:
Canon eos 1100D astromod
SkyWatcher 72ED + flattener, 350mm f4.9
Montaż HEQ5 pro
Guiding 60/160 + asi 120mini
Astroberry
Dithering

Obróbka DeepSkyStacker, Photoshop, GraXpert, Starnet++

#astronomia #astrofotografia #fotografia #tworczoscwlasna #oczkcontent
Oczk userbar
86d710e1-b54e-466c-8c09-7e23a32bf979
konto_na_wykop_pl

"mgławica otulająca Plejady jest niewidoczna (lub ledwie dostrzegalna) w wielkich teleskopach, podczas gdy można ją zaobserwować w ich szukaczach" - ktoś wie dlaczego tak jest? To trochę nielogiczne bo jednak większy teleskop zbiera więcej światła, więc mgławica powinna być lepiej widoczna niż na małym czy tak jak kolega @Oczk napisał przez szukacz.

Oczk
Oczk

@konto_na_wykop_pl zapewne chodzi o kontrast z niebem, gdzie nie ma tej mgławicy Jest już bardzo słaba i jak zbierzesz dużo światła, to jak widać sięga daleko wokół gwiazd, przez co przy dużym przybliżeniu nie widzisz "ciemnego tła". W szerszym kadrze dobrze już widać ją jako mgiełkę na tle czarnego nieba

TymczasowyNick66

Kurde, konkurencja nie śpi


Fajnie widać strukturę

Mi to chyba nigdy się nie uda sesja z tym obiektem. Zawsze coś. Albo LP, albo pogoda

Budo

@Oczk Plejady to był duszki leśne, które napastował niewyżyty seksualnie heros Orion. Plejady poskarżyły się Afrodycie, że Orion nie daje im spokoju i poprosiły o pomoc. Afrodyta pomogła, ale jak to bogini musiała dodać swoje trzy grosze. Afrodytę ukłuło to, że Orion ugania się za Plejadami, a nie za nią i zazdrosne bóstwo zamieniło Plejady i Oriona w gwiazdy chroniąc duszki przed agresywnym Orionem, a jednocześnie karząc i herosa i Plejady z zazdrości. Ament.

Zaloguj się aby komentować

Oczk
Oczk
Osobistość
585 + 1 = 586

Tytuł: Niespokojna krew
Autor: Robert Galbraith (J.K. Rowling)
Kategoria: kryminał, sensacja, thriller
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
ISBN: 9788327160324
Liczba stron: 944
Ocena: 8/10

Piąta część przygód Cormorana Strike i Robin Ellacot. Jakby ktoś nie wiedział, a był zainteresowany, jest to seria o prywatnym detektywie-weteranie wojennym z urwaną nogą, autorstwa J.K. Rowling. Stylem przypomina takiego Harrego Pottera dla trochę starszych odbiorców.
Strike z pomocą (początkowo) tymczasowej pracownicy, w niezłym tempie zyskuje sławę i uznanie, rozwiązując co książkę głośne i medialne sprawy morderstw. Tym razem jednak ma być inaczej, gdyż detektywi podejmują się zgłębienia przypadku zniknięcia pewnej kobiety w 1974 roku.

Dwukrotnie podchodziłem do tego tytułu (niedługo po premierze, po ponownym przeczytaniu poprzednich 4 tomów), jednak wymiękłem przeczytaniu 200 stron w jakieś 6 miesięcy - niestety nawał obowiązków i szczątkowa ilość snu nie pozwoliła się cieszyć lekturą.

Drugi raz usiadłem do książki jakieś 2 miesiące temu, podejmując trudną decyzję, żeby tym razem nie czytać całej serii wstecz - to taka moja paranoja, że nie lubię brać się za coś "od środka", a miałem (mylne) wrażenie, że sporo pozapominałem z poprzednich książek. A tak naprawdę to szukałem usprawiedliwienia żeby przeczytać wszystko, bo uwielbiam tę serię i bałem się, że dwie zaległe książki to będzie za mało :v

No i tym razem przebrnąłem przez nią w około miesiąc, co jak na obszerność i ilość wolnego czasu, uważałem za niezły wynik.
Bardzo lubię, wręcz uwielbiam styl pisania Rowling, jej budowanie postaci i wyczuwalny klimat miejsc, w których toczy się akcja. Część zdecydowanie dłuższa od poprzednich, tempo spokojniejsze i dzięki temu autorka bardziej skupia się na przedstawieniu charakterów postaci i relacji między nimi. A że lubię oboje głównych bohaterów, nic więcej mi do szczęścia nie było potrzebne.
Jest łamigłówka, którą wydaje mi się że można rozwiązać przed punktem kulminacyjnym (czego sam nie zrobiłem :p), jest klimat Londynu (i tym razem także Kornwalii), jest rozwój postaci, ktoś dostaje w mordę od Cormorana, jest trochę humoru. No i niestety specyficzny dla Rowling punkt zwrotny/przyspieszenie akcji przez to, że akurat jakimś cudem bohater znajduje się w idealnym miejscu i czasie, czasem wręcz co do metra i sekund.
Niemniej dalej świetna lektura, nie żałuję że taka długa i polecam całą serię.

Wygenerowano za pomocą https://bookmeter.vercel.app/

#oczkcontent
#bookmeter #ksiazki #czytajzhejto
Oczk userbar
03739fbd-1e85-4328-855f-737041fb0b1b
Trismagist

Myślałem, że to plakat z serii Star Gate

Zaloguj się aby komentować

Oczk
Oczk
Osobistość
Hej,

W końcu udało mi się znaleźć chwilę czasu na obróbkę materiału, który zbierałem przez 3 noce - 25, 26 i 28.09

Mimo, że księżyc wtedy mocno dawał się we znaki, filtr l-enhance mnie nie zawiódł i pozwolił zebrać całkiem przyzwoity materiał. Choć przyznam po raz kolejny, że jeszcze długa droga zanim nauczę się poprawie obrabiać takie mgławice. Poprzedni obiekt, Serce był nieporównywalnie łatwiejszy do wyciągnięcia kształtu i detali, bez nadmiernego szumu.
Tutaj metodą wielu prób i błędów (i wielokrotnym stackowaniu, odrzucając coraz więcej klatek), otrzymałem w końcu coś, co ma imo ręce i nogi. Ostatecznie użyłem 8h materiału w 3-minutowych klatkach.

Przed Wami:
IC1848 Mgławica Dusza https://pl.wikipedia.org/wiki/Mg%C5%82awica_Dusza
Czyli mgławica emisyjna znajdująca się w konstelacji Kasjopei, powiązana z sąsiadującą mgławicą Serce z mojej ostatniej wrzutki, oddalona ok 6000 lat świetlnych od nas.

Materiał zbierany całkiem przyjemnie, bo pogoda pozwoliła mi nie chować teleskopu na dzień, więc omijał mnie żmudny proces ustawiania montażu na Gwiazdę Polarną, musiałem jedynie poprawiać ostrość. Odrzuciłem ok.1/3 klatek, z powodu jakiegoś delikatnego zachmurzenia czy innych dziwnych czynników, które powodowały że mgławica na zdjęciach była niewidoczna
Niestety wkradł się też spory gradient, zapewne od księżyca (ale też po stronie, w której ów występuje, znajduje się tuż za kadrem Serce, więc trochę chmury wodorowej też podbiło jasność)

No i przy wkładaniu filtra w aparat oczywiście musiałem go ubrudzić swoim paluchem i niestety było to bardzo widoczne na zdjęciu XD ale udało mi się to jakoś zamazać, mam nadzieję że nie widać.

Stack ok. 160 klatek x 3 minuty, total 8h
SkyWatcher 72ed + flattener, 350mm f 4.9
Filtr optolong l-enhance
Canon eos 1100D astromod
Montaż Heq5
+Guiding
Astroberry

Obróbka: DSS, Photoshop, Starnet++

#astronomia #astrofotografia #tworczoscwlasna #fotografia #oczkcontent
Oczk userbar
753ed9b1-2847-4e71-a519-0dc69aa8299a
TymczasowyNick66

O kurde. To ja, miękka faja odpuściłem sesje właśnie z powodu księżyca :v

Oczk
Oczk

@TymczasowyNick66 ja stwierdziłem, że przetestuję czy faktycznie l-enhance tak dobrze wycina blask księżyca. Wycina ale niestety nie idealnie, stąd właśnie ten gradient Względem tego co pisałem w poście, że to światło z serca, to pomyliłem kierunki xD

TymczasowyNick66

@Oczk A zobacz czy na samym czerwonym kanale masz taki duży gradient, bo zauważyłem że najbardziej po tyłku dostaje tlen przy księżycu

Zaloguj się aby komentować

Oczk
Oczk
Osobistość
Hej,

Z racji, że przerzuciłem się na cel, którego jeszcze nie mam w swoim portfolio, dodaję wynik zbierania ok 4,5h materiału

Za przedostatnim razem uwziąłem się na Mgławicę Serce
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mg%C5%82awica_Serce

Która nazwę zawdzięcza, a jakże, kształtowi. I widoczności z Ziemi, bo jakby ją odwrócić "do góry nogami" to byśmy otrzymali całkowicie inną nazwę :v

Wrzucam trochę na szybko, bo jak zacząłem pisać to okazało się, że muszę zaraz wychodzić.

W każdym razie materiał bardzo "przyjemnie" zebrany, tj. odrzuciłem raptem 3 ostatnie klatki z powodu chmur. Filtr wyciął wszysktie potencjalne światła od samochodów/domu, dithering i dobre darki pozwoliły pozbyć się większości szumu, więc jestem bardzo zadowolony jak na jedną sesje

IC 1805 Heart Nebula
Stack ok. 4,5h w klatkach po 3 minuty
Dithering, klatki kalibracyjne, guiding

Canon eos 1100D astromod
Optolong L-enhance eos clip
SW 72ED + flattener
HEQ5 pro

Dorzucam jeszcze wersję bez gwiazd, bo mi osobiście się bardzo podoba.

Miłego popołudnia!

#astronomia #astrofotografia #fotografia #tworczoscwlasna #oczkcontent
Oczk userbar
8f924cb4-16d0-4e4f-a316-8bd2445c27a2
1e1b798b-60f8-4be3-8b23-8f824ca313c5
kruzd

@Oczk pięknie, podrzuć stacka Sam posiadam Astronomika CLS, ale zawsze zapominam o nim żeby wrzucić do aparatu. Klika razy z nim robiłem ale raz zniszczył mi bardzo gwiazdki i chyba przez to go nie używam

Oczk
Oczk

@kruzd podrzucę wieczorem albo jutro rano, zależy kiedy mi się uda usiąść do kompa. Generalnie teraz z telefonu widzę że trochę za jasne tło wyszło i jeszcze by je można "odzielenić". No nic, jutro i tak pewnie będę obrabiał nowy materiał to i ten poprawię


Ten astronomilk to jest filtr light pollution? Z tego co właśnie pamiętam to średnie opinie zbierały te lp od astronomika, w zasadzie to wszystkie oprócz optolonga l-pro

DiscoKhan

@Oczk za mało zbliżyłeś, nie wiadomo czy galaktyka Dupix jest opanowana przez złych kosmitów xD


Zdjęcie fenomenalne, to od żelaza jest taka czerwona?

kruzd

Wodoru

TymczasowyNick66

@Oczk Gratki, fajnie to wygląda Sam myślałem czy nie iść za głosem serca, ale rozum wygrał ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ciekawe co z tego wyjdzie

Zaloguj się aby komentować

Oczk
Oczk
Osobistość
Hej,

Wreszcie wróciłem do domu i miałem okazję wystawić sprzęt na piękne bezchmurne noce... I zająć się na poważniej zbieraniem materiału.

Dzięki montażowi goto i opanowaniu Astroberry na tyle, że mogłem trzy noce z rzędu fotografować dokładnie ten sam kadr. I ustawić dithering, tj. lekkie przesunięcie obrazu po każdym zdjęciu (w moim przypadku o 12 pikseli w losowym kierunku)żeby zniwelować szumy z matrycy (które pod ostatnim moim zdjęciem pokazał mi @kruzd za co Ci dziękuję!).

Z racji na wciąż ciepłe noce, skróciłem też za radą chłopaków (kruzd i @TymczasowyNick66 ) czas naświetlania, coby nie przegrzać aparatu, do 2 minut na klatkę.

I efekt pod względem szumów był o niebo lepszy niż ostatnim razem

Niestety, fotografowany obiekt wschodził nad wiejską drogą, na której może i nie ma lamp ani dużego ruchu, ale za to jak ktoś jedzie, to na długich XD Efektem był potworna poświata w lewym górnym rogu zdjęcia. Chociaż nie jestem do końca przekonany, czy to nie wina świateł z mojego domu. W każdym razie wracam teraz do fotografii z pomocą filtra wąskopasmowego, więc nie muszę się już martwić takimi bzdetami - gradient udało się wywalić z pomocą darmowego opensource GraXpert.

Sam fotografowany obiekt chyba nie należy do moich ulubionych. Jest jasny i duży, ale w mojej ocenie taki "rozmyty" i ciężko mi było określić jego granice czy w ogóle wyciągnąć szczegóły.

Przed Wami - Messier 33, Galaktyka Trójkąta
https://pl.wikipedia.org/wiki/Galaktyka_Tr%C3%B3jk%C4%85ta

Jedna z dwóch galatyk widoczna na naszej półkuli gołym okiem (w dobrych warunkach), najdalszy obiekt astronomiczny jaki możemy zaobserwować bez użycia przyrządów.
I jeszcze jedna ciekawostka z wiki, Galaktyka Trójkąta jest pierwszą galaktyką, poza Drogą Mleczną, w której odkryto wodę.
Na niebie optycznie ma średnicę ok. 2 księżyców w pełni, więc całkiem spory obiekt.

Łączny użyty przeze mnie czas naświetlania to ostatecznie 7,5 godziny. Był to mój pierwszy "projekt" który sobie mocno rozplanowałem i zużyłem całą swoją siłę woli, żeby w następne noce fotografować to samo

Dziś ma padać, ale jeżeli jutro będzie pogoda, to do końca tygodnia postaram się nazbierać jeszcze więcej materiału na Mgławicę Serce

Użyty sprzęt:
SkyWatcher 72ED + flattener, 357mm, f4.9
Canon eos 1100D astromod
Heq5Pro
Astroberry
Guiding 50/162 + ASI 120mini

Parametry zdjęcia:
225 x 120s, 7,5h
1600 iso
25 - 30 darków na sesję (odryłem, że DSS ma możliwość stackowania w grupach, czyli do każdej sesji mogę wgrać osobne klatki kalibracyjne, albo jedne wspólne)
100 bias
25 flat

Stackowanie DeepSkyStacker
Obróbka Photoshop + GraXPert

#astrofotografia #astronomia #fotografia #tworczoscwlasna
Nowość: z racji że mnie jako moderatora nikt zablokować nie może, to tworzę nowy tag do wszystkich swoich postów - przynajmniej chcący nie będą mnie widzieć w gorących
#oczkcontent
Oczk userbar
2bd8cdb1-04ff-4c38-904d-94f054fc367f
f365e63b-0613-45f5-aca1-d551cb2b6859
konto_na_wykop_pl

Fajne hobby ale strasznie czasochłonne, jeżeli chce się uzyskać dobre efekty. Ale chciałbym kiedyś też popróbować. Pytanie: 10" newton na statywie z GOTO i Nikon D5200 wystarczą żeby zacząć zabawę? @Oczk - jak zaczynałeś przygodę z astrofoto? Korzystałeś z jakiegoś tutoriala, czy do wszystkiego doszedłeś sam metodą prób i błędów?

Oczk
Oczk

@konto_na_wykop_pl hej, zakładam że taki bydlak to na montażu Dobsona, a więc azymutalnym. Niestety, taki montaż nawet z GOTO nie nadaje się do astrofoto głębokiego nieba - obiekty poruszają się po nieboskłonie łukiem, a więc wschodzą pod innym kątem niż zachodzą - mówimy tutaj o rotacji pola/field rotation (masz na screenie).


Za to taki teleskop będzie świetny do astrofoto Układu Słonecznego - księżyc, Jowisz, Saturn, Wenus czy Mars będą świetnie widoczne przy takim sprzęcie.


Ja sam zaczynałem od refratora 70/700 + telefonu Z czasem dokupiłem montaż paralaktyczny, potem aparat + obiektyw 135mm, zmodyfikowałem aparat pod astrofoto, potem porządniejszy teleskop, porządniejszy montaż z goto i reszta akcesoriów Jako-tako opisałem swoje pierwsze doświadczenia jak tu przyszedłem, w starych postach:

https://www.hejto.pl/wpis/hej-jako-kolejny-przesiedleniec-z-wykopu-tez-chcialbym-dolozyc-swoja-cegielke-do

https://www.hejto.pl/wpis/hej-bardzo-milo-mi-sie-zrobilo-widzac-pozytywna-reakcje-na-moje-zdjecie-i-poczul

https://www.hejto.pl/wpis/obserwacje-teleskopem-mini-recenzja-i-zdjecia-z-ukladu-slonecznego-folder-ze-zdj

https://www.hejto.pl/wpis/zakup-montazu-paralaktycznego-aparatu-i-pierwsze-proby-dso-folder-ze-zdjeciami-b


Nie wiem czy polecam to czytać, ale na pewno polecam taki darmowy poradnik, który wpadł mi w ręce na etapie kiedy miałem aparat z Jupiterem i cholernie dużo pomógł:

https://hevelianum.pl/newsy/poradnik-astrofotograficzny-do-pobrania/

No i kluczowa jest pozycja "Astrofotografia Pierwsze kroki w fotografowaniu nieba" Marka Substyka https://sklep.pta.edu.pl/ksiazki/345-astrofotografia-pierwsze-kroki-w-fotografowaniu-nieba.html

Żałuję że nie zakupiłem wcześniej, w porównaniu z całą resztą astrosprzętu to malutki wydatek, a jest potężnym gamechangerem i pozwala usystematyzować wiedzę.

Do tego masa fajnych kanałów na YouTube, m.in.:

Astromiasto https://www.youtube.com/channel/UCb5ognxN_tMCBIX5-DMsovg

Astrobackyard https://www.youtube.com/@AstroBackyard

NebulaPhotos https://www.youtube.com/@NebulaPhotos

AstroExploring https://www.youtube.com/@AstroExploring

Delta astrophotography https://www.youtube.com/@deltaastrophotography


A jest tego naprawdę sporo więcej


No i grupa na fb "Astrofotografia Polska"

i forum https://astropolis.pl/


Niestety większość to i tak metoda prób i błędów. Ktoś na yt, nie pamiętam już kto, powiedział "jeżeli chcesz się zająć astrofotografią, to przygotuj się na na początku na więcej frustracji i rozczarowań, niż samej radości z hobby" i ciężko się nie zgodzić

cf05aae7-5a85-4418-883b-3df357f073ba
konto_na_wykop_pl

@Oczk Wow - aż takiej odpowiedzi się nie spodziewałem. Wielkie dzięki.

Sam teleskop to faktycznie bydle, trochę przypomina bojler Oryginalnie był faktycznie na Dobsonie, ale kupiłem go już na montażu paralaktycznym Meade (nie widzę nigdzie modelu ale najbardziej przypomina LXD-75AT). Sprzęt do obserwacji "na żywo" świetny.

Sterowanie aparatem i teleskopem masz jakoś oskryptowane (tzn. otwieranie/zamykanie migawki, korekty goto) - wystawiasz sprzęt i podłączasz sterowanie z komputera i wszystko dzieje się "samo" a ty masz od razu podgląd zdjęcia czy czekasz i każde zdjęcie składowe wyzwalasz ręcznie?

Może piszę głupoty bo dopiero zaczynam z teorią a do praktyki jeszcze długa droga, więc proszę o wyrozumiałość

TymczasowyNick66

@Oczk a weź zestackuj bez darków.

Ja z darków zrezygnowałem, bo dithering w pewnym sensie na to pozwala.

Z darkami mam taką sieczkę że szkoda gadać. Zresztą sam sobie sprawdź na moich stackach Wszystko jest bez klatek kalibracyjnych.

kruzd

@Oczk super wyszło!

Oczk
Oczk

@kruzd dzięki Niedługo chyba ogarnę sobie jakieś tutoriale do pixa i wypróbuję triala do ponownej obróbki, zobaczymy czy wyjdzie lepiej

Znasz może jakiś tutorial do nauki podstaw?

kruzd

@Oczk https://youtu.be/K69117ocP6Y?si=IdJlVI_Beogm3sJH

ja z tego podstawy łapałem

Zaloguj się aby komentować

Następna