A taką fotkę Księżyca wczoraj zrobiłem.
#kosmos #astronomia #astrofotografia #fotografia


Społeczność
A taką fotkę Księżyca wczoraj zrobiłem.
#kosmos #astronomia #astrofotografia #fotografia

Zaloguj się aby komentować
Gromada kulista M13 w Herkulesie, czyli od 300 tysięcy do pół miliona gwiazd upchniętych w kulkę o średnicy 145 lat świetlnych. Przypominam, że w naszym rejonie galaktyki gwiazdy oddalone są od siebie co około 5 lat świetlnych. Nie do końca wiadomo skąd się wzięły, prawdopodobnie są to jądra starych galaktyk, odarte z materii przez Drogę Mleczną. Składają się z bardzo starych gwiazd, ale wykryto w nich również młode i błękitne nazwane błękitnymi maruderami. Okazało się, że wcale takie młode nie są, tylko oszukują swój wiek kradnąc materię mijając sąsiadów w gromadzie.
Zdjęcie z teleskopu Evostar 72ED z reduktorem, kamera ZWO ASI 585
Drugie zdjęcie wykonane telefonem przyłożonym do okularu teleskopu. W tym wypadku był to Newton SW 150/750 i kitowy okular 20mm.
#kosmos #astronomia #astrofotografia


Zaloguj się aby komentować
M109 - piękna galaktyka spiralna z poprzeczką. Znajduje się w gwiazdozbiorze Wielkiej Niedźwiedzicy, nieopodal gwiazdy Phecda. Dzieli nas dystans 67.2 ± 23.2 miliona lat świetlnych, co czyni ją najdalszym obiektem z katalogu Messiera.
Teleskop Evostar 72ED z reduktorem i kamerą ZWO ASI 585 z filtrem UV/IR cut.
Stack 80x60s ekspozycji.
#astronomia #kosmos #astrofotografia

Zaloguj się aby komentować
Supernowa SN 2026kid w galaktyce NGC 5907 w gwiazdozbiorze Smoka. Została odkryta 22 kwietnia 2026 roku przez Yasuo Sano. Jest to supernowa typu II, czyli gwiazda o masie przekraczającej 8 mas Słońca, która po wyczerpaniu zapasów paliwa kończy swój żywot jako spektakularna eksplozja. Krótko mówiąc wybuchła u nich taka Betelgeza.
#astrofotografia #astronomia #kosmos


Zaloguj się aby komentować
Pierwsza majowa pełnia - bo będzie jeszcze druga, pod koniec miesiąca. Tylko czekać, aż media zaczną się znowu rozpisywać o Niebieskim Księżycu.
SW 150/750 i kamera ZWO ASI 585.
#kosmos #astronomia #astrofotografia

Zaloguj się aby komentować
Zdjęcie Jowisza przez teleskop sprzed godziny.
Widać Wielką Czerwoną Plamę oraz cień rzucany przez Ganimedesa.
SW 150/750, barlow 3x i kamera ASI 585
#kosmos #astrofotografia #astronomia

Zaloguj się aby komentować
Ja wiem, że kolimacja do zrobienia i że parę lekko pojechanych klatek dodałem do stacka, ale i tak jaram się, że jako amator mogę robić takie zdjęcia kosmosu :D
Obiecuję, że do kolejnych zdjęć podejdę bardziej profesjonalnie. Tym razem testowałem nowy montaż (HEQ5 pro) i newtona wziąłem tylko z braku laku. Nie spodziewałem się, że przy tym sporym teleskopie bez guidingu mogę spokojnie robić 60 sekundowe klatki
Do rzeczy:
Oto słynna galaktyka Wir, nosząca numer 51 w katalogu Messiera. Znajduje się 23 miliony lat świetlnych od nas, a kilkaset milionów lat temu prawdopodobnie zderzyła się z galaktyką NGC 5195 - która z naszej perspektywy wydaje się być obok, tak naprawdę znajduje się za galaktyką spiralną.
W tle złapały się również dużo odleglejsze galaktyki: IC 4277, IC 4278 oraz IC 4263
#astronomia #kosmos #astrofotografia

Zaloguj się aby komentować
Zrobiłem fajne zdjęcie Księżyca, ale nikt mi nie pogratuluje, bo jestem żółwiem
Teleskop SW 150/750, Kamera ASI 585 MC, filtr UV/IR cut. Stack 10% najlepszych klatek z około 2400. Obrobione w AutoStakkert, Sirilu i Gimpie.
#astronomia #kosmos #astrofotografia


Zaloguj się aby komentować
Zorze polarne w atmosferze Jowisza uchwycone przez teleskop Hubble’a.
#ciekawostki #astrofotografia


Zaloguj się aby komentować
Zainspirowany wpisem @Rzeznik https://www.hejto.pl/wpis/mglawica-dusza-ic-1848-to-mglawica-emisyjna-polozona-w-gwiazdozbiorze-kasjopei-w
Chciałem zobaczyć jak się uda złapać mgławicę duszę (IC 1848) moim teleskopem Seestar S50 z balkonu.
Efekt na zdjęciu.
#astrofotografia

Zaloguj się aby komentować
Andromeda pstryknięta wczoraj wieczorem z balkonu w mieście.
#astrofotografia

No I pięknie. W Toruniu mgliście, ale jestem w trakcie konstruowania takiej półki zewnętrznej na poręcz balkonu żeby wystawał, wtedy będę więcej cykal - seestar będzie miał dostęp do dodatkowej, ważnej (zenit) części nieba. Wrzucę rozwiązanie na taga, może kogoś zainspiruje.
Ten Grudzień podobno dobry do cykania Andki
@Afterlife pewnie że wrzucaj. Tez już myślałem nad taką półką. Balkon niestety mam na północ skierowany i widoczność jest tylko trochę na południe od zenitu możliwa. Andromedę tak na styku udało się złapać. Plejadę która była niewiele bardziej na południu już niestety nie. Strasznie mnie irytuje to ograniczenie.
Zaloguj się aby komentować
Mgławica Pac-Mana (NGC 281W) ustrzelona z balkonu w mieście. Nawet fajnie wyszło jak na pierwsze próby.
#astrofotografia

Zaloguj się aby komentować
Pierwsza poważna próba sfotografowania Słońca w Ha. Dokonana podczas naszego Zlotu w Sopotni Wielkiej
Quark usunięty z Scouta 60 mm DS i przeniesiony do Bressera 102xs + Apollo-M Mini
Stack 10% najlepszych klatek z 1500.
Zapraszamy na nasz serwer discord Astrofotografia Polska
Oczywiście samo zdjęcie nie udałoby się bez pomocy @TymczasowyNick66
#astronomia #astrofotografia #astrofoto #tworczoscwlasna #fotografia #kruzdcontent

Zaloguj się aby komentować
W dniach 02-05.08.2025 zorganizowaliśmy I Zlot Astronomiczny w Sopotni Wielkiej naszego serwera Discord Astrofotografia Polska. Mimo że pogoda nocami nam nie dopisywała to udało się nam się kilka aktywności dopiąć.
Poniżej krótka relacja z wydarzenia, która zarazem jest startem naszego kanału na YT. Z czasem mamy nadzieję uda nam się stworzyć interesujący kontent.
Zapraszamy również na serwer naszej społeczności. Wiele osób na serwerze kiedyś udzielało się lód tagami #astrofotografia #astrofoto #astronomia #kruzdcontent
https://youtu.be/54SLOXfgPY4?si=YZaZd57pclvfw_X8
Zaloguj się aby komentować
Patrz jak frunie po kosmosie
Batman w wodorowym sosie
#apod na dziś
https://www.astrobin.com/ktb0fz/
Autor: Xinran Li
LDN43, znana jako mgławica Nietoperz, to ciemna mgławica w gwiazdozbiorze Wężownika. Ciemna mgławica to chmura chłodnego gazu, który przysłania ten bardziej rozgrzany czy gwiazdy znajdujące się za nim. Faktycznie widać tam na środku pyszczek nietoperza
Fajna mgławica, sam nie znałem jej wcześniej, ale nie jest też zbyt popularna, przynajmniej przy naszych szerokościach geograficznych
#astronomia #astrofotografia

Zaloguj się aby komentować
Pierścień, ale nie jedyny i nie rządzi
#apod na dziś
https://www.astrobin.com/jk9lev/
autor: Nico Carver - Pan do którego mam ogromny szacunek, bo jego kanał youtube NebulaPhotos wprowadzał mnie w tajniki astrofotografii, sprzętu i obróbki zdjęć https://www.youtube.com/c/nebulaphotos
Mgławica Pierścień, M57 lub NGC 6720 to druga poznana człowiekowi mgławica planetarna. Ten rodzaj chmur świecącego gazu (i pyłu) powstaje w wyniku odrzucania przez gwiazdę zewnętrznych warstw, kiedy to gwiazda zaczyna umierać i kończy się jej materiał do syntezy jądrowej. Sama zamienia się zazwyczaj w białego karła i tak sobie tkwi w środku swoich odchodów.
Nie inaczej jest tym razem. W centralnym punkcie Pierścienia mamy gwiazdę HD 175353, odkrytą w roku 1800 roku (21 lat po odkryciu samej mgławicy). Teraz wielkości planety, jest pozostałością podobnej, jednak prawdopodobnie nieco masywniejszej od Słońca gwiazdy. Teraz temperatura gwiazdy sięga 100 tysięcy K, jednak wkrótce zacznie stygnąć, świecąc jako biały karzeł przez kilka miliardów lat, po czym zakończy swój żywot jako czarny karzeł.
Co do samej mgławicy (z pomocą Wikipedii): Obecnie przyjmuje się, że M57 znajduje się w odległości około 2,3 tys. lat świetlnych od Ziemi i zbliża się z prędkością 19,2 km/s. Czyli według moich obliczeń, doleci do nas za 36 266 400 lat. To w sumie całkiem niedługo. To znaczy doleciałaby, ale do tego czasu pewnie już dawno się rozpierzchnie i gdzieś w okolicy krążyć będzie tylko jakiś karzeł.
Wymiary rzeczywiste to ok. 1,9 na 1,3 roku świetlnego. Znając aktualne wymiary obserwowane i szybkość ekspansji wiek mgławicy można z grubsza oszacować na około 6-8 tysięcy lat. Prędkość ekspansji mgławicy szacuje się na 20–30 km/s (prędkość ekspansji nie uwzględniona w obliczeniach z poprzedniego akapitu).
A co do samego zdjęcia, mamy tutaj całkiem oryginalne przedstawienie mgławicy. Użyta sostała kamerka mono i filtry wąskopasmowe, ale oprócz klasycznych Wodór-Tlen-Siarka, autor użył jeszcze filtru Argonu (AR III). I tak za kolorystykę odpowiadają:
Mgławica: [OIII] = Niebieski, [ArIII] = Zielony, [SII] = Żółty, Ha = Czerwony
Niebo i galaktyki: Ha = Czerwony, [OIII] = Zielony, [OIII] = Niebieski
Gwiazdy: [ARIII] = Czerwony, [OIII] = Zielony, [OIII] = Niebieski
Łączny czas zebranego materiału na zdjęcie to 6 godzin 55 minut - wow, efekt niesamowity przy tak "krótkim" czasie!
#astronomia #astrofotografia

Zaloguj się aby komentować
Tagi #astrofoto oraz #astrofotografia na wykopie oraz hejto od kilku lat świecą właściwie pustkami. Ma się wrażenie, że wszyscy pouciekali do różnych innych społeczności. Dokładnie właśnie tak jest.
Discord stał się dla wielu najlepszą formą komunikacji w tym hobby.
Ja #kruzdcontent zebrałem się wraz z kilkoma osobami na serwerze Astrofotografia Polska.
Każdego chętnego do rozmowy o naszym hobby serdecznie zapraszamy do dołączenia
Stare foto dla atencj
#astronomia #kosmos

Zaloguj się aby komentować
Słoneczne Duo.
Połączenie tego samego zdjęcia (a raczej mozaiki), obrobionego na dwa różne sposoby. Po lewej negatyw, po prawej pozytyw.
ED72 + quark + PO Apollo mini
#slonce #astrofotografia

Zaloguj się aby komentować
Zrobiłem bardzo duże zdjęcie Księżyca - Rozdzielczość 6352x8411 ( ͡° ͜ʖ ͡°)ノ⌐■-■
https://drive.google.com/file/d/1siIzJoSoBYyjbu5P1-uRtfyh7RKWHCmK/view?usp=sharing
Teleskop SW 150/750
Barlow 3x
Kamera ZWO ASI 585
10 paneli
Znaczy widać, że panele są różnej jakości i widać łączenia w niektórych miejscach, ale jest cały czas progres w tym co robię i kiedyś w końcu uda mi się zrobić idealną mozaikę
#astronomia #kosmos #astrofotografia

Zaloguj się aby komentować
Miałem dzisiaj do wyboru:
Odespać nocną zmianę
Zapolować na tranzyt ISS na tle tarczy słonecznej
No i teraz będę niewyspany
Na ten specyficzny przelot poluję już od lat. Zawsze jednak przeszkadzała pogoda, albo brak czasu. Często też w ostatniej chwili zmieniały się parametry orbitalne stacji i miejsce obserwacji znajdowało się już poza moim zasięgiem.
Po budziku o 11 spojrzałem na stan zachmurzenia i miałem srogie wątpliwości czy nie wrócić po prostu do spania. Z trudem jednak zdecydowałem, że poświęcę sen i udałem w miejsce pasa tranzytu.
Rozłożyłem sprzęt, podłączyłem kamerę i przerażeniem spostrzegłem, że zostało mi dwie minuty. Zaczęły przelatywać chmury i w ostatniej chwili zdążyłem ustawić ostrość. Kiedy włączyłem nagrywanie i przyszedł czas na przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej spostrzegłem, że na podglądzie jest zupełnie ciemno. Jedna, wredna chmura postanowiła zasłonić Słońce akurat w kluczowym momencie
Zatrzymałem nagrywanie i zrezygnowany spakowałem sprzęt. W myślach układałem zdania do wpisu o lekcji pokory, jaką właśnie dostałem. Byłem świadomy, że takie rzeczy się zdarzają podczas łowienia zjawisk, które trwają ułamek sekundy. Niby człowiek wiedzioł, a jednak się łudził.
Wróciłem do domu i z ciekawości przejrzałem nagranie czy nie będzie jednak czegoś widać i z zaskoczeniem zauważyłem, że wyszło i to całkiem nieźle biorąc pod uwagę przeciwności losu, które mnie spotkały
#astronomia #astrofotografia #kosmos #iss

@Alembik spotkałem ze dwóch płaskoziemców. No gadać się z nimi nie da, bo są już przekonani i argumenty po nich spływają
Ogółem nie spodziewałem się, że spotkam kogoś z płaskich w prawdziwości, a już tym bardziej, że będzie wchodził w dyskusję.
Zaloguj się aby komentować