Tim Dodd odwiedził kolejne fabryki #rakiety, tym razem w #neuropa, #ISAR i #RFA.
Porównanie rakiet ze stali nierdzewnej i z kompozytów.
RFA dobre agenty, kostki elektryczne z samochodów, gimbal z przegubu kardana, śruby kulowe pewnie z tokarki albo frezarki. Rakieta ze złomu. Pewnie dlatego ostatnio wzięła i się spaliła w czasie testu.
Rzadko zdarza mi się oglądać Księżyc w ubywającej fazie. Szczególne wrażenie zrobiły na mnie spiczaste cienie zbocz przy Morzu Przesileń i jakieś wzniesienie wału krateru Cleomedes, który jeszcze się wychyla zza terminatora. Morze Żyzności (Mare Fecunditatis) z kraterem Messier też wygląda ładnie i plastycznie. Lewa strona kadru natomiast jest bardzo jasna i razi w oczy, ale jakoś nie potrafiłem tego wyrównać nie tracąc detalu w ciemniejszych obszarach.
Do zdjęć został użytyy jak zwykle mój niezawodny zestaw czyli Sky Watcher 150/750 i ASI 585
Zestackowane w programie Autostakkert i obrobione w Siril i GIMP
Do zbliżenia użyłem soczewki Barlowa DO-GSO ED 3x 1,25"
@Zjedzon w dużym skrócie - gdy materii w dysku akrecyjnym jest za dużo (tak, czarna dziura nie może połknąć wszystkiego) to jest wyrzucana w przestrzeń w postaci jetu
Istnieje wiele dowodów na to, że ufo istnieje. Są to np. nagrania ufo kalkulatorem albo innym ziemniakiem, a także zeznania świadków czy osób porwanych przez kosmitów, są też kręgi w zbożu. Natomiast na to, że ufo nie istnieje nie ma żadnych dowodów, a mimo to dużo osób nie wierzy w istnienie cywilizacji pozaziemskich. Czego jeszcze potrzebujecie żeby uwierzyć?
Polaris Dawn to prywatna misja lotów kosmicznych, obsługiwana przez SpaceX. Jest pierwszą z trzech planowanych misji w ramach programu Polaris. Wystrzelony 10 września 2024 roku jako 14. załogowy lot orbitalny statku kosmicznego Crew Dragon, Isaacman i jego trzyosobowa załoga - Scott Poteet, Sarah Gillis i Anna Menon - znajdują się na trajektorii w kierunku wysoce eliptycznej orbity, która zabierze ich do 1400 kilometrów (870 mil) od Ziemi, najdalej, jak ktokolwiek był od czasu programu Apollo NASA, aby przejść przez części pasa promieniowania Van Allena w celu zbadania wpływu promieniowania kosmicznego i lotów kosmicznych na ludzkie ciało. Oczekuje się, że w dalszej części misji Isaacman i Gillis podejmą próbę pierwszego komercyjnego spaceru kosmicznego.
Kiedyś leżąc na polanie w górach i lampiąc w gwiazdy zadałem sobie pytanie: czy to wszystko co właśnie oglądam to wyłącznie gwiazdy znajdujące się w naszej galaktyce?
Szerokie pole na SH 2-157 Lobster Claw, Bubble Nebula oraz M52 w wersji HOO
Pierwszy raz zbierałem tak dużo materiału. Miniony weekend dzięki pogodnym i suchym nocom pozwolił mi w piątek oraz sobotę zebrać 5h45m materiału, 115 klatek po 180s.
Zestackowane w WBPP z drizzle x2.
Materiał zawiera trochę cold pixeli, przynajmniej tak mi się wydaje, że to one. Przez brak klatek kalibrujących nie byłem w stanie sobie z nimi poradzić. Wydaje mi się również że minimalnie nie trafiłem z ostrością przez co całość jest lekko przytłumiona.
Sprzęt jakim zbierałem materiał:
Obiektyw Samyang 135mm f/4.0
Kamera ASI 585 MC Pro
Filtr SV220 dualband
ASI AIR PRO
Montaż CEM26
Obróbka w całości w PI.
SPCC, SCNR, SetiAstro ADBE, BxT, SxT, NxT na starless, Narrowband Normalization, wyciąganie i zabawa krzywymi/maskami, LocalHistogramEqualization, DarkStructureEnhance, wyciągnięcie gwiazd i PixelMath.
Komentarze i uwagi mile widzane. Ja osobiście do końca z wyniku nie jestem zadowolony, ale wrzucam ze względu na kronikarski obowiązek zapisywania swoich postępów. Być może trzeba zebrać jeszcze więcej i dobić klatki kalibrujące.
Wbijajcie na nasz hejtowo/wykopowy serer discord poświęcony #astrofotografia
@Vargtimmen filtr jest filtrem wąskopasmowym, pozwala rejestrować tylko pasma wodoru i tlenu, wycina właściwie wszystko inne. Co do obserwacji wizualnych, niestety ludzkie oko "kolorów" kosmosu nie widzi, jest zbyt słabe.
Administrator Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych (ISRO), dr. Sreedhara Somanath, w podkaście na kanale BeerBiceps przedstawił swoją opinię m.in. na temat UFO i życia pozaziemskiego. Poniżej przetłumaczę dwie najciekawsze wypowiedzi na ten temat. Cała dyskusja trwa około 10 minut.
Temat obcych cywilizacji – czy nie jest fascynujący?
Tak, obce cywilizacje zawsze fascynują. To bardzo ciekawe pytanie. Kiedy mówimy o obcych, mamy na myśli inteligentne istoty, które mogą być bardziej lub mniej rozwinięte od nas. My sami uważamy się za istoty zaawansowane posiadające technologię i zdolność do komunikacji. Ale wyobraź sobie, że zaledwie 100 lat temu nie mieliśmy mikrofonów, kamer, świateł, systemów komunikacyjnych, czy telewizji – nic z tego nie istniało. Nasza historia to nie tylko ostatnie 100 lat, lecz miliony lat ewolucji ludzkości. W ciągu ostatnich 100 lat osiągnęliśmy wiele, w tym podróże kosmiczne i poszukiwanie obcych cywilizacji.
Teraz wyobraź sobie, że istnieje cywilizacja, która jest 200 lat za tobą pod względem technologii – mogłaby być bardzo rozwinięta, ale nie posiadać tych samych technologii co my. Co ciekawsze, wyobraź sobie cywilizację, która jest o 1000 lat bardziej zaawansowana. 1000 lat to niewiele w skali kosmicznej, więc taka cywilizacja mogłaby być niezwykle rozwinięta. Jeśli w ciągu 100 lat osiągnęliśmy taki postęp, to za kolejne 1000 lat technologia i rozwój mogłyby być niewyobrażalnie zaawansowane. Taka cywilizacja mogłaby być wszędzie wokół nas, nawet nasłuchiwać naszych podcastów i wiedzieć, kim jesteśmy, postrzegając nas, jak robaki. Zawsze wierzyłem, że obce cywilizacje mogą być wokół nas, znacznie bardziej rozwinięte, ponieważ nasza cywilizacja jest stosunkowo młoda. Możliwe, że we wszechświecie istnieją dużo bardziej zaawansowane formy życia. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości.
Czy uważa pan, że nasza planeta jest odwiedzana przez obcych?
Nie mam co do tego żadnych wątpliwości, choć nie dysponuję dowodami. Mówię to na podstawie wcześniejszych założeń, że we wszechświecie istnieją obce cywilizacje, czyli inne formy życia. Jeśli są one technologicznie bardziej zaawansowane od nas, powiedzmy o 10 000 lat, to i tak jest to bardzo krótki okres w skali ewolucji wszechświata. Wyobraź sobie cywilizację, która jest o 10 000 lat bardziej rozwinięta technologicznie niż my. Taka cywilizacja mogłaby przybywać na Ziemię i odlatywać, nie pozostawiając po sobie żadnych śladów, które bylibyśmy w stanie dostrzec.