#rakiety #startyrakiet #spacex #technologia #kosmos
https://x.com/NASASpaceflight/status/1849159782273257951
A w centrum sterowania:
*Fuck, fuck, fuck! Computer froze!*
#rakiety #startyrakiet #spacex #technologia #kosmos
https://x.com/NASASpaceflight/status/1849159782273257951
A w centrum sterowania:
*Fuck, fuck, fuck! Computer froze!*
Zaloguj się aby komentować
Tapety może z tego nie będzie, ale poprawiłem na ile się dało moje zdjęcie Mgławicy Ślimak.
NGC 7293 znajduje się w gwiazdozbiorze Wodnika i jest odległą od nas o około 714 lat świetlnych mgławicą planetarną.
Fajnie jest móc w pewien sposób dotknąć kosmosu i robić zdjęcie, które za dzieciaka mogłem oglądać tylko w książkach od astronomii.
#astronomia #astrofotografia #kosmos

Zaloguj się aby komentować
Przypominam, że wraz z pozostałymi osobami z Hejto zaangażowanymi pod tagami #astrofotografia #astrofoto dyskutujemy o naszym hobby na założonym przeze mnie i @TymczasowyNick66 serwerze Discord.
Zapraszamy wszystkich chętnych, chcących podyskutować o fotkach, sprzęcie czy totalnie offtopowymi tematami
Znajdzie się miejsce dla każdego, od amatora do profesjonalisty. Dzielimy się matriałami, poradami i wspólnie przeżywamy wydarzenia nocnego nieba.
Wpadajcie.
#astronomia #fotografia #tworczoscwlasna #kruzdcontent #kosmos

Zaloguj się aby komentować
Chciałem się pochwalić zapewne najgorszym astrofoto w historii tego tagu, za to moim własnym, spontanicznie zrobionym telefonem. Jak to powiedziała moja żona "za rok nie będziesz pamiętał co jest na tych zdjeciach".
Dzięki radom @Oczk i @Yozue oraz własnej upartości, wreszcie udało mi się zobaczyć Tsuchinshan-ATLAS. Zobaczyć, bo to obserwacja gołym okiem i przez lornetkę była celem, zdjęcie wyszło przy okazji.
Na żywo wyglądała całkiem inaczej 😁 na początku jak taka gwiazda z mgiełką. Dopiero ciemniejsze otoczenie, a w szczególności lornetka, pozwoliły zobaczyć całkiem pokaźny warkocz. Ogólnie polecam, ja się jarałem jak 13latek. Dzisiaj pogoda ma być ładna w chyba całym kraju, więc kto jeszcze nie widzial, niech leci na pole.
#kosmos #astronomia #kometa



Zaloguj się aby komentować
Obserwacja Komety C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) zaliczona!
Mimo zanieczyszczenia światłem udało się ją dojrzeć gołym okiem z tarasu widokowego w Centrum Spotkania Kultur.
Jeśli prognozowana pogoda się utrzyma to w piątkowy wieczór poobserwujemy sobie Księżyc i Saturna z Placu Litewskiego. To może być ostatnia okazja w tym roku!
#astronomia #kosmos #kometa #astrofotografia


Zaloguj się aby komentować
#spacex #rakiety #startyrakiet #astronomia #kosmos
za godzinę chyba startuje rakieta NASA
Zaloguj się aby komentować
Wyobraź sobie nurka wielokrotnie wchodzącego do basenu i tworzącego plusk za każdym razem, gdy wchodzi do wody – powiedział Matt Nicholl z Queen’s University Belfast w Wielkiej Brytanii, główny autor artykułu, który ukazał się 9 października 2024 roku w Nature. Gwiazda w tym porównaniu jest jak nurek, a dysk jest basenem, i za każdym razem, gdy gwiazda uderza w powierzchnię, tworzy ogromny „plusk” gazu i promieni rentgenowskich. Gdy gwiazda krąży wokół czarnej dziury, robi to raz za razem.
Masywna czarna dziura rozerwała na strzępy jedną gwiazdę, a teraz wykorzystuje te gwiezdne szczątki, aby zmiażdżyć inną gwiazdę lub mniejszą czarną dziurę, która wcześniej znajdowała się w zasięgu wzroku.
Bardzo mi brakuje regularnych wrzutek materiałów @MiernyMirek z Uranii, a to jest wyjątkowo ciekawy artykuł. Mam nadzieję, że u kolegi wszystko dobrze, żyje i po prostu ma wolne od social mediów.
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/czarna-dziura-niszczy-gwiazde-i-rusza-za-inna
https://chandra.harvard.edu/press/24_releases/press_100924.html
#astronomia #odkrycia #nauka #kosmos

Zaloguj się aby komentować

Pierwsze zdjęcia robione przez teleskop Hubble’a były bezużyteczne! Dopiero po wyniesieniu go na orbitę wyszło na jaw, że inżynierowie popełnili fatalny błąd.
Teleskop został ostrożnie wyniesiony 24 kwietnia 1990 roku na wysokość 610 kilometrów. Edwin Hubble, wielki amerykański astronom zgłębiający...
Zaloguj się aby komentować
#spacex #rakiety #kosmos
Wylądował, tam gdzie miał. Widok z boi

Zaloguj się aby komentować
Czy uda się złapać Super Heavy Booster?
#spacex #starship #kosmos #rakiety #startyrakiet

Zaloguj się aby komentować
Kolejny, piąty już test orbitalny Starship'a.
Kiedy?
13.10.2024 (niedziela) o godzinie 14:00 polskiego czasu.
Start live'ów około 13:30
Czego można się spodziewać?
start bydlaka,
separacja,
powrót booster'a oraz PRÓBA ŁAPANIA ramionami wieży startowej, potencjalnie wielkie KABUM,
suborbitalny lot starship'a,
wejście w atmosferę wraz z testem nowej osłony termicznej (poprzednia się "wypaliła"),
lądowanie "na wodzie",
Gdzie oglądać:
Oficjalnie:
https://www.youtube.com/watch?v=42QHfZzGZs0 - kanał podany na stronie https://www.space.com/spacex-starship-flight-5-launch-what-time-livestream
Po polsku:
https://www.youtube.com/watch?v=Xu4X5dTuHxw
Więcej info:
https://en.wikipedia.org/wiki/Starship_flight_test_5
#spacex #starship #kosmos #rakiety #startyrakiet


Zaloguj się aby komentować
Dzisiaj będzie łatane, kolejne testy Starshipa. Start okienka o 14:00. W skrócie start- wyjscie z atmosfery ziemskiej- seperacja dwóch stopni rakiety- pierwszy stopień woduje na oceanie indyjskim, drugi będzie łapany przez ramiona Mehazilli.
Transmisja live np. od Rakietomania: https://www.youtube.com/live/Xu4X5dTuHxw?si=yUq-CDYkjmmEOlfn
Szczegóły dzisiejszej imprezy omówiono w tym materiale:
https://youtu.be/UqSh3ODAC7M?si=7xIV4zWVH-4-Elw2
#startyrakiet #spacex #nasa #kosmos s #rakiety
Zaloguj się aby komentować
W związku z tym, że podobno lada chwila będzie można z Polski zobaczyć kometę Tsuchinshan-ATLAS, czy ktoś obeznany z obserwacjami nieba mógłby się podzielić jakimiś wskazówkami jak ją obejrzeć?
Czy wystarczy, że wezmę lornetkę i na jakimś polu będę patrzył na zachód, zaraz po zachodzie słońca (czyli jakoś przed 18)?
Znalazłem coś takiego, ale nie wiem czy dobrze rozumiem ten artykuł, a nie chce jej przegapić (tak jak przegapiam zorze za lazdym razem): https://nocneniebo.pl/kometa-c-2023-a3-tsuchinshan-atlas-aktualne-umiejscowienie-na-niebie/#google_vignette
Z gory przepraszam, jeżeli ktoś poczul się urażony, że noob używa tych tagów i społeczności #kosmos #kometa #astronomia
gory przepraszam, jeżeli ktoś poczul się urażony, że noob używa tych tagów i społeczności #kosmos #kometa #astronomia
@nyszom po to hejto dało tagi żeby używać tagów
Do śledzenia takich obiektów i ich aktualnego położenia polecam apkę Stellarium
A co do obserwacji to generalnie tak, czekasz aż zajdzie słońce i szukasz lornetką w okolicy - ma ona na tyle szerokie pole widzenia, że raczej bez problemu wypatrzysz. Do mniej jasnych obiektów warto zastosować zerkanie - obiekty są jaśniejsze nie bezpośrednio kiedy na nie patrzysz, tylko jak latasz wzrokiem w około nich - taką mamy budowę oka
Teraz masz kilkanaście/dziesiąt minut po zachodzie na obserwację, czas będzie się wydłużał z dnia na dzień,ale kometa będzie słabiej świecić. Dlatego warto przed obserwacją możliwie przyzwyczaić oczy do ciemności, wyeliminować wszystkie źródła światła, nie patrzeć na żadne latarnie itp
Obserwacje zaczynamy od soboty, 12.10.2024. Można próbować jutro (11.10.2024) ale będzie ciężko, aczkolwiek może sam ogon będzie widać. Sama kometa jest bardzo jasna, dawno takiej nie było. Chociaż jej jasność będzie teraz spadać, to ze względu na to że jest raz że duża, dwa, między nami a słońcem i kolejne primo - zjawisko rozpraszania do przodu (forward-scattering) to daje dużego busta do jasności. Będzie ona widoczna gołym okiem, po zachodzie słońca, na lewo od niego. Czyli słońce zachodzi, jest pod horyzontem a my patrzymy na zachód. W sobotę będzie jeszcze nisko na horyzontem, ale dnia na dzień będzie coraz wyżej, ale i jej jasność będzie spadać.
Zaloguj się aby komentować

Orbity ciał niebieskich wiele mówią o pochodzeniu obiektów, ale też o tym, jak prawdopodobne jest występowanie na obcych planetach życia.
Trudno streścić wam ten artykuł, ale chyba jeden z lepszych, jakie czytałem o orbitach planet, życiu i tym, co jest w tytule, czyli powstawaniu planet na ruinach...

Najbliższy rok będzie kluczowy dla przyszłości NASA i jej planów rozszerzenia ludzkiej aktywności na niskiej orbicie okołoziemskiej. Po raz pierwszy od dziesięcioleci amerykańska agencja kosmiczna stoi przed niezbyt odległą perspektywą braku co najmniej jednego członka załogi na orbicie...
Dzisiaj w nocy (w nocy na Słońcu, hehe) miał miejsce rozbłysk klasy X7 z obszaru aktywnego skierowanego w stronę Ziemi. Poszło również CME, które ma do nas dotrzeć 5 października, czyli krótko mówiąc będą szanse na #zorza
#astronomia #kosmos

Zaloguj się aby komentować
Układ Słoneczny, ale wyłącznie z własnych zdjęć.
Oczywiście skala nie jest zachowana. Brakuje Merkurego, a Mars robiony 2 lata temu beznadziejną kamerą. Jak zrobię kiedyś ładniejszego to oczywiście dokleję
Planety ze Sky Watchera 150/750
Słońce - Lunt 50mm
Kamera ZWO ASI 585 MC, a do Marsa Bresser MikrOkular full HD
#astronomia #kosmos #astrofotografia #ciekawostki

Zaloguj się aby komentować
Saturn sprzed paru dni. Na jakiś czas znowu ukazała się przerwa między pierścieniami a planetą, ale to są już ostatnie chwile jej dobrej widoczności przed równonocą na Saturnie.
Teleskop Sky Watcher 150/750
Barlow SO 3x / 1,25'' ED
Kamera ASI 585 MC
Stackowane w programie Autostakkert, obróbka w Sirilu i GIMPie.
#astronomia #kosmos #astrofotografia

Zaloguj się aby komentować
Dzień dobry,
Znalazłem dość fajna choć może już nieco nieaktualną (ze względu na brak maszyn od #spacex ) grafikę z rakietami. Załapały się nawet polskie Meteory.
#ciekawostki #kosmos

Zaloguj się aby komentować