Lunar Lake: Intel's M1-type SoC
https://www.youtube.com/watch?v=pMhHBbKtWkE
#technologia #ciekawostki #komputery #pcmasterrace
Lunar Lake: Intel's M1-type SoC
https://www.youtube.com/watch?v=pMhHBbKtWkE
#technologia #ciekawostki #komputery #pcmasterrace
Zaloguj się aby komentować
Kolejny HOT FIX dla CPU Intel 13 i 14 gen.
Tym razem poprawka oznaczona jako 0x12F.
Updatujcie biosy!
#komputery #informatyka #programowanie #pcmasterrace #intel #procesory

Zaloguj się aby komentować
Dlaczego bitlocker krzyczy o klucz odzyskiwania? (tak mam klucz, nic nie straciłem).
Używam bitlockera w formie "tylko PIN" (jako hasło w głowie), wpisywane przy każdym uruchomieniu komputera.
TPM wyłączony.
Tym razem po wpisaniu PIN'u wyskoczył ekran z pytaniem o klucz.
Dlaczego?
Wydaje mi się że w tej konfiguracji (bez TPM), soft nie powinien badać zmian sprzętu.
#windows #komputery #bitlocker


@Dzemik_Skrytozerca Jedynie podniosłem BIOS. Ale to nie jest powodem.
Wcześniej podnosiłem bios, dwa albo trzy razy system nie pytał.
Mam drugi dysk (starszy) z systemem którym się przed chwilą ratowałem. Na nowym dysku jest klon systemu z starego dysku.
System na starym dysku wystartował bez problemów. System jest na nim z aktualizacjami z lutego tego roku.
Chyba że przez ostatnie pół roku wyszedł jakiś update do bitlockera, przez który jest on bardziej czuły?
Zaloguj się aby komentować
123-1=122
Tytuł: Islands of Insight
Developer: Lunarch Studios
Wydawca: Behaviour Interactive Inc.
Rok wydania: 2024
Gatunek: Logiczna
Użyta platforma: PC
Półeczka: OSIWIEJĘ, ALE ODWIEDZĘ WSZYSTKIE ENKLAWY
Coś dla fanów gier logicznych typu "Witness" czy "Talos". Przez pierwsze kilka minut myślałem, że to taka sobie gierka, ale potem wessała mnie jak bagna nadbiebrzańskie
Jest tam nawet jakaś fabuła, jakieś lore do tego, ale nie zagłębiałem się.
Po pierwsze - ilość zagadek. Twórcy piszą o 10.000 (!). Serio. I w sumie to może jakby tak to policzyć do kupy, to będzie tego tyle.
Po drugie - mnogość typów zagadek. Według encyklopedii w grze, jest tam 25 typów zagadek. Od poszukiwania "niewidzialnych" sześcianów i portali (tak naprawdę nie są niewidzialne, są przejrzyste :)), poprzez zagadki związane z perspektywą, łączenia takich samych symboli, zagadki muzyczne, kilka lekko zręcznościowych, "połącz trzy", jakieś fraktale, kolorowanie pól według określonych zasad i kilkanaście innych typów. Dla każdego coś fajnego, jakieś wyzwania czasowe, jakieś wyzwania bez możliwości popełnienia błędu. Mnogość tego jest ogromna.
Graficznie - piękne. Jakieś latające wyspy, ruiny w różnych stylach architektonicznych, szemrząca woda, piasek - ładnie to wszystko wygląda. I po godzinie grania rozglądasz się jak głupi pod krzaczkami, czy przypadkiem nie schowali tam jakiejś zagadki czy czegos do odnalezienia.
Rozwiązując zagadki awansujemy na kolejne poziomy - każdy poziom to możliwość większej personalizacji naszego wyglądu, oraz dostęp do pewnych ułatwień, ale takich, które nie psują gry, np. dłuższy lot, więcej podpowiedzi przy niektórych zagadkach, więcej punktów za rozwiązanie. Takie tam bajerki.
Za rozwiązanie jakiegoś cyklu zagadek otrzymujemy 'mirabilis', czymkolwiek to jest - pewnie gdzieś to jest wyjaśnione
Są zadania ukryte, są zadania opcjonalne. Można bawić się przez długie godziny.
Według mnie pozycja obowiązkowa dla miłośników zagadek logicznych, niektóre są koszmarnie trudne.
https://store.steampowered.com/app/2071500/Islands_of_Insight/
#półeczkawstydu #gry #komputery

Zaloguj się aby komentować
Opracowanie własne.
Po co?
¯\_(ツ)_/¯
Tak, też jestem zaskoczony B580.
#komputery #pcmasterrace #kartygraficzne

Zaloguj się aby komentować
Nowe CPU od intela, to już 16 generacja.
Core (Ultra) 300 Nova Lake
Co w środku?
Brak HT zarówno dla P jak i E core.
Wersje Big Last-Level Cache (bLLC)", odpowiednik X3D od AMD.
Nowa podstawka LGA 1954.
P core - Coyote Cove
E core - Arctic Wolf
LP core - Arctic Wolf
Tak, trzy typy rdzeniów
52 rdzenie w TOP modelu wygląda imponująco, w syntetycznych MT benchmarkach podejrzewam że przebiją procki od AMD i to znacznie. Natomiast w kategoriach gry, codzienne zastosowania, opłacalności zakupu, przewiduję wielkie kabum ¯\_(ツ)_/¯
#komputery #pcmasterrace #intel #procesory

@Marchew Zobaczymy na testach : ). Jestem za konkurencją, ale Intel ostatnie 10 lat dostał tak w d⁎⁎ę, że przydałoby mu się wreszcie mieć procka który ma szerszy sens bez poważnych wad, więc trzymam kciuki.
Aaaaale AMD i tak ich pobije w kwestii wydajności w MT xD... https://www.tomshardware.com/pc-components/cpus/amds-threadripper-9995wx-stuns-in-cinebench-r23-new-ryzen-flagship-reportedly-73-percent-faster-than-its-predecessor
Zaloguj się aby komentować
Sam Altman z OpenAI ostrzega przed kryzysem oszustw bankowych z udziałem sztucznej inteligencji
Sam Altman, CEO OpenAI, wyraził poważne obawy dotyczące rosnącego zagrożenia oszustwami bankowymi napędzanymi przez sztuczną inteligencję, przewidując, że może to doprowadzić do kryzysu gospodarczego.
W niedawnym wywiadzie dla Quartz, Altman podkreślił, że zaawansowane modele sztucznej inteligencji, takie jak te rozwijane przez OpenAI, mogą być wykorzystane do przeprowadzania niezwykle przekonujących ataków phishingowych i innych form oszustw finansowych. „To będzie bardzo poważny problem. Myślę, że zobaczymy kryzys bankowy spowodowany oszustwami AI” – stwierdził Altman.
Altman zaznaczył, że obecne zabezpieczenia i systemy w bankowości nie są przygotowane na skalę i wyrafinowanie oszustw, które mogą być generowane przez sztuczną inteligencję. Technologia ta może tworzyć fałszywe dokumenty, nagrania głosowe i wideo, które są niemal niemożliwe do odróżnienia od autentycznych, co drastycznie zwiększa ryzyko dla konsumentów i instytucji finansowych.
Dyrektor OpenAI wezwał do pilnego opracowania nowych technologii obronnych oraz do współpracy między sektorem technologicznym, bankowością i rządami, aby przeciwdziałać temu nadchodzącemu zagrożeniu. Podkreślił również potrzebę edukacji publicznej na temat nowych form oszustw, aby ludzie byli bardziej świadomi potencjalnych ryzyk.
Słowa Altmana, jednego z liderów w dziedzinie sztucznej inteligencji, podkreślają pilność globalnej reakcji na wyzwania etyczne i bezpieczeństwa związane z szybkim rozwojem AI.
https://qz.com/ai-profits-jevons-paradox
#ai #si #technologia #komputery

Zaloguj się aby komentować
Chyba coś znalazłem
#pracbaza #komputery #gry


Zaloguj się aby komentować
Technologia AMD FidelityFX Super Resolution znacząco poprawia wydajność gier na kartach graficznych z serii Radeon, oferując inteligentne skalowanie obrazu bez większej utraty jakości wizualnej. Karta RX 7700 XT z architekturą RDNA 3 wykorzystuje zarówno FSR 2.0, jak i najnowszy FSR 3 z generowaniem klatek. Właściwy dobór gier wspierających te technologie może podwoić liczbę klatek na sekundę w wymagających tytułach.
Które gry AAA najbardziej zyskują na FSR 3?
Cyberpunk 2077 stanowi jeden z najbardziej spektakularnych przykładów korzyści płynących z wykorzystania FSR na kartach Radeon. Bez aktywnej technologii skalowania RX 7700 XT osiąga...
#informatyka #komputery #windows #nostalgia #heheszki #humorinformatykow
Zaloguj się aby komentować
Mordeczki konkuterowcy, przy wymianie karty graficznej trzeba odinstalowywać najpierw stare sterowniki przed włożeniem nowej karty do portu czy to nie ma znaczenia? Może być jakiś zgrzyt jeśli procesor nie ma zintegrowanej grafiki i nagle włączony kompucik z inną kartą a sterowniki od starego modelu? #pytaniedoeksperta #komputery
Zaloguj się aby komentować
Ktoś tu składa #pc? Z tego na obrazkach da się coś złożyć? Czego brakuje? Co trzeba dobrać?
Oczywiście dla dziecka, do nauki.
#pcmasterrace #komputery



Zaloguj się aby komentować
Pokaż mi swojego blaszaka a powiem Ci kim jesteś.
#komputery #glupiehejtozabawy

Zaloguj się aby komentować
Ciekawie o wypaczeniu Mozilli
Ja nadal czekam aż ladybird browser będzie używalny....
https://youtu.be/yH\_AZzJCF90?si=NcA8DBvgKBrPndVV
#mozilla #ciekawostki #komputery #firefox #internet
@radek-piotr-krasny - jak lilnk do YouTubea ma "_" w sobie, to żeby odtwarzacz na Hejto się osadził musisz go dać w postaci hyperlinka .
Poza tym gości wspomina o ideologii a nie podaje faktycznych braków funkcjonalności w oryginalnym Firefoksie.
Zaloguj się aby komentować
Wielki plusik dla autora za propagowanie linuxa w przystępnej formie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Tutaj instrukcja obsługi Timeshift.
Wasz Informatyk
Poradnik - przywracanie systemu Linux używając Timeshift
#komputery #linux
Zaloguj się aby komentować

Fundacja Novo Nordisk i duński państwowy fundusz kredytowy poinformowały, że zainwestują w - jak twierdzą - najpotężniejszy komputer kwantowy na świecie Magne, mający zrewolucjonizować takie dziedziny jak odkrywanie leków i materiałoznawstwo.
Komputery kwantowe dają nadzieję na przeprowadzenie...
Chciałbym zarchiwizować trochę danych - zdjęcia itp. Szukam dysku zewnętrznego ssd 2T do przechowywania - raczej nie będzie podpięty cały czas. Chciałbym, żeby trochę wytrzymał. Polecacie jakiś model/markę? Na co zwrócić uwagę?
#kiciochpyta #komputery
@Olmec Ja tylko rozszerzę dlaczego HDD a nie SSD: SSD jak pada to jesteś w szarej d**ie, tracisz z reguły wszystko. Dyski mechaniczne padają z reguły stopniowo, więc jesteś w stanie zareagować. Są też dobrze zbadane pod kątem czasu życia i często po prostu wiadomo że dany dysk niebawem będzie do wymiany. Nawet jak padnie w nich elektronika, to to jest tylko elektronika, dane na talerzach są w dalszym ciągu, nie potrzeba wiele zachodu żeby je odzyskać z reguły (a przynajmniej w jakimś serwisie specjalizującym się w odzyskiwaniu danych spokojnie sobie poradzą).
@Olmec Moja rada: kup dwa dyski zewnętrzne. Robiąc backup, rób go na dwóch dyskach niezależnie. Podpinaj je oddzielnie (nie dwa na raz). Jeden backup trzymaj u siebie pod ręką. Drugi u teściowej/babci.
Nie trzeba żadnych drogich "ultra durable" dysków. Wystarczy jakikolwiek talerz. Może być gotowiec USB. Może być tradycyjny dysk 2,5 czy 3,5" w obudowie zewnętrznej.
Ważne aby były to dwa niezależne dyski.
Aby trzymać porządek w backupach używaj https://freefilesync.org/ , pozwoli Ci to jedynie "aktualizować" całość danych do nowej wersji, tzn soft porówna dane z źródła <> celu, dogra co trzeba, usunie co trzeba. Nie trzeba kopiować za każdym razem całości danych po drobnych zmianach w plikach czy katalogach.
Zaloguj się aby komentować
Zastanawiam się, czy jestem jakoś w stanie pomóc mojemu pecetowi.
Ryzen 5 3600 3.6GHz
GeForce GTX 1650 4GB
16GB RAM 2666
SilentiumPC Vero L3 500 W Bronze
Biblioteka Steam na SSD, acz GoodRam CX400
No i najważniejsze - nie mam większych wymagań. Jak na starego człowieka przystało gram w Euro Truck Simulator 2/No Man's Sky i nie zapowiada się, żeby coś się zmieniło.
Niby komputer spełnia wymagania. Niby gry stare. Ale NMS ma lepsze/gorsze dni, i to niezależnie od ustawień graficznych. Nie wiem czy to optymalizacja gry, czy ten proceduralnie generowany świat go przerasta. Czy jakieś aktualizacje rozdmuchują tą grę.
Zmieniłem niedawno procesor z jeszcze słabszego Ryzena ale nie widzę poprawy. Poza tym, komputer w 100% mnie zaspokaja
Czy zmiana GPU na powiedzmy RTX 3050 6GB (albo coś lepszego) da mu drugie życie? Nie chciałbym w niego przesadnie inwestować bo i tak do GTA V wjedzie nowsza konsola.
#komputery #pcmasterrace #gry #informatyka
Ja bym raczej celował coś pokroju RTX 3060 z 8GB albo 12GB pamięci albo jakiegoś RTX 3070. Powiem tak, mam jeden podobny zestaw z którego czasem korzystam. Ten sam procek, ale sparowany z RTX 4070 oraz z 32GB pamięci i ten sprzęt daje radę. Ostatnio na nim ogrywałem (skakałem między 3 urządzeniami - dzięki za zapisy w chmurze ;D) spory ułamek Clair Obscure: Expedition 33 w 1440p - gra chodziła i wyglądała lepiej niż na Xbox Series X. Więc procek choć już swoje lata ma, to nie jest tak że on się do niczego nie nadaje.
Wcześniej tam był RTX 2060 i też nieźle działało, ale miałem jedna RTX 4070 więc wymieniłem i różnica jest zauważalna. Ale też trzeba powiedzieć że już procek ogranicza tą kartę, więc sensowniejszym wyborem będzie coś słabszego pokroju 3060/3070 w zależności od budżetu. Niemnie jestem na 100% pewny że karta graficzna jest sporo za słaba na ten zestaw.
@brain dzięki. No jakby się dało czy w 1080p albo jak zmienię monitor w 1440p pograć w Clair Obscure to byłbym zadowolony.
Do GTAV jak na niedzielnego gracza przystało rozważałem nawet Xbox Series S - Red Dead trójeczka wyjdzie za tyle lat że potrzebuję ten konsoli w sumie tylko do GTA i może jakiś Gearsów nowych.
@jedzczarnekoty Na 1440p bym się jakoś nie napalał bo to jednak bardziej obciąża karty i ten zestaw już się poci w tej rozdzielczości. Ale jednak taki SnowRunner działał lepiej na 4070/12GB w 1440p niż wcześniej na 2060S/8GB w 1080p. Więc coś lepszego niż 2060 i najlepiej z 12GB pamięci powinno w 1080p zrobić dużą różnice. Dlatego sugeruje 3060 (albo 3070 bo jest niewiele droższa).
Zaloguj się aby komentować
Elo. Mam takie pytanie. Czy podepnę wtyczkę USB 3.0 z obudowy do złącza USB 3.2 na płycie głównej? Niby jest jakaś kompatybilność, ale nie jestem pewien.
#komputery #pcmasterrace
@pokojowonastawionaowca Tak. Przedni panel obudowy ma port usb o standardzie 3.0, na płycie głównej znajduje się gniazdo o standardzie 3.2. Chciałem wiedzieć czy tą niebieską wtyczkę wyprowadzoną z przedniego panelu obudowy da radę podpiąć do płyty głównej. Ale już znalazłem rozwiązanie problemu, więc dziękuję za poświęcony czas
Zaloguj się aby komentować