Elo. Mam takie pytanie. Czy podepnę wtyczkę USB 3.0 z obudowy do złącza USB 3.2 na płycie głównej? Niby jest jakaś kompatybilność, ale nie jestem pewien.
#komputery #pcmasterrace
Elo. Mam takie pytanie. Czy podepnę wtyczkę USB 3.0 z obudowy do złącza USB 3.2 na płycie głównej? Niby jest jakaś kompatybilność, ale nie jestem pewien.
#komputery #pcmasterrace
Zaloguj się aby komentować
O, nowy Coleslav na weekend
https://youtu.be/HL3haLfX3cA?si=2oiuwwegEB8Fn6dw
#retrocomputing #komputery #ciekawostki #pcmasterrace
Zaloguj się aby komentować
Potrzebuję wsparcia.
Chciałbym kupić komputer biurowy, do obsługi pakietu Office/Teams, generalnie nic więcej.
Ale ostatnio miałem w pracy i5-4570 3.2GHz z 8GB RAM i działało to cóż.... woooooolno.
Liczę że uda się jakiś poleasingowy za 4-5 stówek nabyć.
Czy ma znaczenie czy będzie tam i3-7100T, i3-7100, i5-6500, i5-6500T, G4400T, i7-4770
Jakaś stronka cpubenchmark.net wypluła że najlepiej wypada i5-6500. Ale, ten którego znam 4gen ma praktycznie podobną wydajność.
Może lepiej szukać nowszych generacji i jakiegoś i3? Albo są jakieś wybitne procesory w takich paroletnich komputerach?
#pracbaza #komputery #informatyka
@jedzczarnekoty Owszem, zgodnie z wymaganiami od 8gen jest ok (nie wiem czy aby na pewno wszystkie modele 8 gen.
Ps. Prawdopodobnie na 6500 jak i na 4570 office będzie śmigał dobrze, warunkiem jest dysk SSD, podejrzewam że w tym staruszku miałeś jeszcze HDD. Z HDD to i na nowym 14600k każdy soft będzie zamulał.
Od kiedy nad windows 10 wisi BAT, ceny wszystkiego poniżej 8gen spadły dość mocno, a od 8gen naprawdę solidnie się trzymają.
Gdzieś czytałem że co prawda MS podtrzymuje wymagania 8gen, ale wycina jakieś funkcje przy sprzęcie poniżej 10 gen. Nie pamiętam jednak szczegółów.
Ostatnio w pracy potrzebowaliśmy kilku kompów do biura. Po sprawdzeniu cen sprzętów Win 11 ready, okazało się że za dopłatą można poskładać własny zestaw na nowym 12400 i 16GB RAM w dość rozsądnej cenie.
@5tgbnhy6 to nie pic na wode. Owszem, DA się obejść, ale przy najbliższym windows update masz spore szanse że przy restarcie zobaczysz blue screen i tyle z tych "myków". Owszem można ale jeśli wiesz co robisz i będzie Ci się chciało z tym walczyć co któryś update.
Zaloguj się aby komentować
PicoFBI
https://youtu.be/Lc2hB2AwHso?si=aKuUV6Pf6cRclYRP
#ciekawostki #gownowpis #komputery #cyberbezpieczenstwo
Zaloguj się aby komentować
Pamiętacie Clippiego? Spinacz asystent stracił pracę z powodu lawiny skarg od użytkowników, którzy go albo nie lubili albo nienawidzili. Clippy zakończył współpracę z Microsoftem w 2007 roku. Dzisiaj wiemy, że padł ofiarą mobbingu ale wtedy takie zachowania były normą i często najlepszy pracownik musiał opuścić firmę z powodu toksycznego towarzystwa wywierającego presję na szefostwo. #ciekawostki #komputery #informatyka #nostalgia

Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Pamiętanie netbooki? Lekkie tanie i proste laptopy? Umarły w okolicach 2012 z powodu wejścia na rynek tabletów.
Posiadam parę sztuk takich, aktualnie się jedynie nadają jako przycisk do papieru, ale czy na pewno?
Zakupiłem dell latitude 2120 za jakieś śmieszne grosze jako dawca części do naprawy innego laptopa. Dosyć, że naprawiany był bardziej uszkodzony niż by się mogło wydawać, to dawca wyglądał lepiej. Zatem postanowiłem go doprowadzić do stanu używalności. Polutowałem co trzeba było, włożyłem dysk ssd. Zainstalowałem 32 bitowy windows 10 w celu aktualizacji biosu i sprawdzenia jak to chodzi.
Skończyło się żółwim tempie, windows update się w ogóle nie uruchamiał. Więc zacząłem czytać co to w ogóle jest.
https://www.cnet.com/reviews/dell-latitude-2120-review/
Na elektrodzie był temat że ktoś narzeka że działa źle ale oczywiście nie mogę go znaleźć
Jak widać jest słabo. Mój egzemplarz jest z końca roku 2011 i jest wersją full. Ma wszystkie elementy jakie mogły być w tego typie sprzęcie. Matryca jest strasznie wypalona i o dziwo jest dotykowa, nadal ta funkcja działa. Zdjęcie nie oddaje rzeczywistości to nie mam jak pokazać.
Jako drugi wleciał windows 7 32 bit. Zainstalował się szybko, ale nie było żadnych sterowników. Te nie chciały się zainstalować z powodu braku poprawek do windows. Mam skrypty które instalują ręcznie większość poprawek od czasów SP1. Po tej operacji udało się zaktualizować bios i zainstalować sterowniki do kablowej karty sieciowej. Windows update znalazł kolejne ponad 300 poprawek. Całość instalacji trwała 19 godzin. Zostawiony po prostu sobie mielił.
Dało się nawet otworzyć jakąś współczesną stronę internetową. Wolno, ale poszło. Reszta działa jak na tego typu komputer.
Przyszedł zatem czas na instalację jakiejś dystrybucji linux. Moim ulubionym argumentem do wyśmiewania wyznawców tego systemu jest, ich ślepa wiara że system jest idealny na stary sprzęt i będzie działał za⁎⁎⁎⁎ście.
32 bitowy alpine linux: wywalił się na końcu instalacji przy tworzeniu initramfs
64 bitowy alpine linux: zainstalował się poprawnie, zainstalowałem środowisko xfce i przeglądarkę firefox. Przy jej otwarciu system się crashuje
Fedora 43 nawet się instalator nie chciał włączyć
Linux mint xfce crash instalatora
Debian 12 32bit: wywalił się instalator po wifi, po kablu zainstalował się poprawnie i działa w miarę dobrze
Debian 13 32 bit (wersja która nie istnieje), update z 12. Skompilowałem sam kernel, który działał dobrze na wirtualce, na tym sprzęcie sypał błędami wifi i wieszał się system z tego samego powodu.
Debian 13 64 bit: działa w miarę sprawnie, przejście w tryb uśpienia crashuje środowisko graficzne
Freebsd 14.3 64 bit: brak sterowników do wifi, update to katorga, jako jedyny się nie sypie przy uśpionym ekranie.
Jak widać standardowo sterowniki są problemem. Zmieniłem kartę z broadcoma b43 na intela 6235, a kartę wwan (gsm) na kartę telewizyjną. Na freebsd wifi zaczęło działać, ale jest tam tak kiepskie zarządzanie, że instalowałem debian 13 64 bit w jego miejsce. Do karty telewizyjnej oczywiście nie ma sterowników, według strony z dokumentacją kernela to jeden z czterech nie obsługiwanych modeli. Cóż standard. Wróciła karta wwan na swoje miejsce.
Czysty system z samym terminalem wciąga 400MB ramu. Czy da się przeglądać internet? Większość stron to się ponad minutę wczytuje. Youtube klatkuje nawet w 360p, 240p to nie się oglądać ze względu na jakość. Na zmienionej karcie wifi nadal się crashuje, stawiam na bios i problem z baterią od podtrzymania pamięci, ale za to nie ma błędów przy starcie.
Czy da się włożyć więcej ramu? Na pamięci 4GB się nie włącza.
Tak właśnie wygląda działanie linux na starym sprzęcie. Jest identyczne jak na windows 10 czy 11. Taki ponad 10 letni nadaje się tylko na śmietnik.
Spróbuje naprawić crachowanie się i zrobię z niego serwer bez gui, bo bateria wytrzymuje mimo ponad 13 lat 6 godzin. Serwer z wbudowanym ups właściwie za darmo. Wrzucę wyniki testów benchmark z php jak bardzo źle jest.
Najlepsze, że jeden znajomy wpadł na podobny pomysł z innym modelem i wczoraj się tym pochwalił. Nie konsultowaliśmy się ze sobą wcześniej, przemyślenia ma identyczne.
Dodaje zrzuty jak to działa. Jest tabelka porównawcza z benchmarka cpu w porównaniu do różnych modeli raspberry pi, procesora z terminala hp t630. Te wyniki są trochę w oparciu o instytut danych z d⁎⁎y, bo pentium 4 z końca produkcji ma gorszy wynik jak ten netbook. Według mnie działa znacznie lepiej bo mam taki retro pc.
#komputery #retrocomputing #retrogaming #linux #windows




Tym się pobaw może?
https://www.damnsmalllinux.org/
Netbooka miałem w okolicach 2013 roku, Asus 1025C, chodził na Windowsie 7 Starter, 1 GB RAMu i procek Atom jakiś tam. Z zalet - sprzęt był mały i lekki. Koniec, do Windowsa XP nie było sterowników od karty graficznej ani sieciowej. Obecnie użytkowane Lenovo X1 Carbon, poleasingowe kupione za nieco ponad tysiaka, też jest małe i lekkie, ale działa z Windowsem 10 bez problemu, nie dławi się jutubem czy czymkolwiek innym, nie trzeba kombinować z jakimś pingwinem.
Zaloguj się aby komentować
długo kazali czekać ale wreszcie
https://linuxiac.com/lets-encrypt-begins-supporting-ip-address-certificates/
#internet #letsencrypt #komputery #hosting #ciekawostki
Zaloguj się aby komentować
Linuks porzucił wsparcie procesorów serii 486.
I co ja teraz zrobię?
#komputery #linux
https://hackaday.com/2025/07/02/why-the-latest-linux-kernel-wont-run-on-your-486-and-586-anymore/
Zaloguj się aby komentować
#cs #programowanie #it #komputery #uniwersytet #politechnika #nauka #heheszki
Moja praca dyplomowa przy tym to jest nic.
Zaloguj się aby komentować
#retro #amiga #c64 #komputery
Według mnie trochę mało wyświetleń. A dużo fajnego materiału na kanale. Warto sprawdzić.
No i jak ktoś lubi muzykę elektroniczną/amigową to też prowadzi osobno.
Tutaj akurat stream o nowych grach na Amigę.
Z mojej strony polecajka.
zamiast promować jakiegoś dzbana z hiv to polecam ten kanał https://www.youtube.com/@RetroGamerNation krótko, zwięźle i na temat
Zaloguj się aby komentować
Szukam 14-tki podobnej do tej w okolicach 4K, (skubany znikł)
Jakieś propozycje? Bez appla
#komputery #elektronika
Zaloguj się aby komentować
Piekło zamarzło! Windowsowe narzędzie do rozwiązywania problemów po raz pierwszy w historii rozwiązało problem
#heheszki #windows #komputery

Zaloguj się aby komentować
Bitluni znowu zagęszcza
https://www.youtube.com/watch?v=HRfbQJ6FdF0
#elektronika #komputery #diy #ciekawostki #opensource
Zaloguj się aby komentować
O, ten też nie rzuca kątentu zbyt często ale jak zapoda to zawsze warto popatrzeć
https://youtu.be/9N1\_8vz6R78?si=xcHg3aJlVGnXdXZO
#elektronika #komputery #hardware #ciekawostki
Zaloguj się aby komentować
Laptop dla córki level 15 jest potrzebny. Poza ogólnymi wymaganiami powinien na nim chodzić Minecraft i Simsy. W jakie parametry muszę celować aby taki sprzęt wystarczył na kilka ładnych lat?
#komputery #laptopy
@Margines
https://www.hejto.pl/wpis/polecicie-cos-na-pierwszy-laptop-dla-dziecka-do-szkoly-co-by-to-bylo-tanie-male-?commentId=ee709777-ab39-4ccd-8e84-6e955bdac490
https://www.hejto.pl/wpis/totalnie-nie-znam-sie-na-komputerach-chcialbym-niedlugo-zmienic-mojego-sluzboweg?commentId=20eea425-843f-44bb-b7fb-c35a65e9fbeb
Zaloguj się aby komentować
Fajne
W sumie podcast, obrazki to dodatek
https://youtu.be/1lG7lFLXBIs?si=dKUx18jcymiOVmhS
#systemyoperacyjne #komputery #ciekawostki #technologia
Zaloguj się aby komentować

Kiedy dostałem wiadomość od Marcina Iwucia, nie miałem powodów, żeby mu nie wierzyć. Znany, wiarygodny, pisze o inwestycji życia – szybki zysk, bez ryzyka. Tylko że... to nie był Marcin. To był ktoś, kto świetnie się pod niego podszył.
W tym odcinku zabieram Cię w świat internetowych oszustw, które...
Zaloguj się aby komentować
Noszę się z zakupem handhelda i potrzebuję konsultacji. Tomki, na pomoc!
Chciałem już kupić Steamdecka OLED, bo super ekran, super wsparcie, super community, super cena, a jak coś będzie słabo działało to myślałem o odpalaniu na nim Gefroce Now.
...ale pojawiły się przecieki, że we wrześniu ma wyjść Legion Go 2, w wersji OLED, z dużo lepszymi bebechami. I jako, że to Lenovo, to jest realna opcja, że będzie można na nim odpalić SteamOS, bo Valve i Lenovo już pierwsze kroki w tej współpracy poczyniły.
Cena mnie nie boli, spodziewam się, że za Legiona trzeba będzie zapłacić, ale nie wiem jak z wielkością tego sprzętu (czy 8,8' to nie za dużo już), czy do czasu dostosowania SteamOS pod nową konsolę, Windows 11 nie zabije we mnie chęci do grania na tym sprzęcie itd.
Może ktoś jest świeżo przed/po zakupie handhelda i chciałby się podzielić swoim tokiem rozumowania, przed zakupem?
#komputery #gry #steam #steamdeck
Też chciałem steam decka ale doszedłem do wniosku ze Legion Go jest w moim przypadku bardziej wszechstronnym rozwiązaniem. Odpalam co chcę bez kombinowania. Wydajnosciowo też daje rade. Ewentualnie granie w FHD mi nie przeszkadza. No i cena używek jeszcze na gwarancji jest akceptowalna. Nowa odsłona będzie pewnie pod 3 kafle, jak nie więcej. Dla mnie to za dużo jak za handhelda.
Zaloguj się aby komentować