6zl plus przesyłka pocztowa. Warto było kupić.
#gry #wiedzmin #komputery #chwalesie




6zl plus przesyłka pocztowa. Warto było kupić.
#gry #wiedzmin #komputery #chwalesie




Zaloguj się aby komentować
[ANKIETA] Jest sens wymieniać RTX 4080 Super na RTX 5080? Głównie gierki w 4K, Single-player
CPU: AMD Ryzen 7800X3D
RAM: 32GB 6000MHz CL36
GPU: RTX 4080 Super
#ankieta #komputery #informatyka #gry
Zaloguj się aby komentować
#technologia #komputery #macbook
Na co zwracać uwagę przy doborze monitora zew. do podłączenia do Maca z M1?
Mam adapter z HDMI.
Polecacie jakieś modele monitorów? W miarę rozsądne cenowo.
@tomwolf nie mam konkretnego modelu do zaproponowania, ale mi się podoba technologia kvm. Podłączasz do lapka 1 kabel z usbc, a reszta (klawiatury, mysze, słuchawki itp) do monitora. Może cię to zainteresuje, bo nie trzeba z kablami się babrać. Tu jest taki przykłafowy monitor https://www.x-kom.pl/p/691576-monitor-led-32-i-wiekszy-gigabyte-m32qc-curved-hdr-kvm.html
Zaloguj się aby komentować
Ale bym chciał zagrać w takie Disco Elysium 2 Polish Edition z Ferdkiem
#gry #komputery #playstation #retrogaming #discoelysium #heheszki #memy #humorobrazkowy #polska #gownowpis #filozofiadlajanuszy #benc

Zaloguj się aby komentować
Żyjąc pod kamieniem nie wiedziałem że są karty mSD Express
https://youtu.be/eLUrpGMVcl4?si=i1Y8WDQHD4VWN24-
#ciekawostki #komputery
@radek-piotr-krasny - Switch 2 jest jednym z pierwszych urządzeń elektroniki użytkowej, która wspiera ten fornat: https://hothardware.com/news/switch-2-microsd-express-card-deals
Po ogłoszeniu tego przez Nintendo sprzedaż tych kart wystrzeliła: https://www.tomshardware.com/video-games/nintendo/microsd-express-cards-sell-out-after-switch-2-announcement-more-than-337-units-sold-per-hour
Można więc stwierdzić, że Nintendo przyczyniło się do popularyzacji tego standardu.
Zaloguj się aby komentować
kupiłem wersje z 16gig ramu bo zakładałem że bedzię dało się pracować jak na normalnym daily desktopie.
I sie kurde nie zawiodłem
jeszcze nie bawiłem sie ollamą lokalnie, a to ma dedykowany NPU
trelefon dla skali
#gownowpis #linux #orangepi #raspberrypi #komputery

@radek-piotr-krasny A dlaczego by miało nie dać rady uciągnąć desktopa do pracy? Przecież te płytki mają parametry jak słabsze albo lekko przestarzałe telefony a te od dawna już mają wystarczającą moc żeby uciągnąć takie rzeczy.
Ale co do pracy jako "daily desktop" to bym się wstrzymał bo to zależy dla kogo. TBH nie widzę opcji na ten moment abym był w stanie na tym pracować komfortowo przy developmencie np apki w next.js. Pewnie kompilowanie Rusta też by szło powolnie.
Ale jak ktoś potrzebuje do pracy tylko przeglądarka + pakiet biurowy albo inne lekkie narzędzia to jak najbardziej może zastąpić desktopa no i przecież ludzie używają już RaspberryPi w takim celu od jakiegoś czasu.
Zaloguj się aby komentować
Nowe procki intela w drodze!
Po średnio udanych Arrow Lake nadchodzi Nova Lake!
Nowa podstawka dla Nova Lake - LGA-1954
LGA 1851 która wyszła specjalnie dla Arrow Lake odejdzie w zapomnienie wraz z Arrow Lake.
Co wnosi Intel Nova Lake względem Arrow Lake?
1.1x higher single-threaded performance
1.6x higher multi-threaded performance
Wydajność MT to oczywiście zasługa wielu rdzeni,
i3- 12-16 rdzeni
i5 - 18-28 rdzeni
i7 - 42 rdzenie
i9 - 52 rdzenie
Zarówno P core jak i E core oraz "LP" core będą BEZ HT.
Jeden rdzeń = jeden wątek.
Co martwi: modele 65W jedynie z 4 P rdzeniami! 6 lub 8 P rdzeni to już i5 i 125W ciepła. Nie wygląda zbyt dobrze w kontekście popularności w niezbyt mocarnych składakach konsumenckich. Procki i7 to już 150W, robi się ciepło (° ͜ʖ °)
Ilość rdzeni imponuje, jednak czy to ma sens w przeciętnym domowym sprzęcie?
Zobaczymy po premierze i pierwszych testach.
Moje subiektywne odczucia są jednak niezbyt optymistyczne. Pod windą wciąż jest sporo tasków jednowątkowych, gry co prawda MT, jednak ilość wątków jest dość ograniczona. Może do zadań typu bieda server czy stacjach roboczych do zadań specjalnych te procki nadadzą się znakomicie, jednak na masowy rynek konsumencki nie widzę zbyt szerokiego grona odbiorców, podobnie jak to ma miejsce z obecnym Arrow Lake.
Ciekawe czy Nova Lake zdetronizuje bardzo fajne CPU jakim jest 14600K.
#intel #procesory #komputery #technologia #pcmasterrace #cpu

Zaloguj się aby komentować
Wracajac do tego wpisu: https://www.hejto.pl/wpis/komputerowe-swiry-prosze-o-pomoc-dla-jego-aktualnie-posiadam-takiego-laptopa
Mam jeszcze jedno pytanie: czy marka lapka ma znaczenie?
Zalozmy,ze wszystkie maja taki sam procesor,ram,karte graficzna,system operqcyjnyitede to jest roznica miedzy dellem,hp,lenovo i reszta producentow? Wystrzegac sie ktoregos?
#laptopy #pytaniedoeksperta #komputery
@jajkosadzone jakość wykonania, wydajność chłodzenia, ergonomia, żywotność baterii, matryca, serwis gwarancyjny. Wiele zależy od marki, ale trzeba też wziąć pod uwagę konkretne modele lub serie.
Ja osobiście odradzam komunistyczno-chińskie marki, bo tak. Używałem kiedyś Asusa i po 15 latach dalej działa, chociaż to już zabytek. W poprzedniej pracy miałem Della i działał. Teraz mam służbowego ZBooka i też działa.
Zaloguj się aby komentować
Uwaga, nowość w windows 11 ! ! !
Już niedługo Blue Screen of Death (BSOD), stanie się CZARNY!
Istna rewolucja!
#windows #windows11 #komputery #pcmasterrace

Zaloguj się aby komentować
#poe2 #pytanie #komputery
Zainstalowałem sobie wczoraj poe2 i kurde straszliwie mi tnie, co przy wymaganiach tej gry i moim sprzęcie jest co najmniej dziwne. Pogrzebałem troche w sieci i widze, ze lagi tego typu to standard i moze byc wiele powodów.... k⁎⁎wa co za gowno. Miał ktos z was takie cos? Normalnie nie da sie grać (╯°□°)╯︵ ┻━┻
Zaloguj się aby komentować
Jeszcze nawiązując do tego wpisu - po włączeniu GPU Scalingu udało mi sie takie coś zrobić. Ale wycentrowany z czarnymi pasami na dole i górze nadal pozostaje niedostępny.
Edit:
Yyy, po wyjściu do pulpitu i powrocie mam to co chciałem - czarne pasy. WTF?!?
#gry #komputery #kartygraficzne

Zaloguj się aby komentować
Zapowiada się ekscytujący wieczór XD
#hejto30plus #komputery #windows #gimbynieznajo

Zaloguj się aby komentować
#gry #komputery
Próbowałem wymusić na Jedi Survivor tryb 1080p w postaci skalowania i wyśrodkowania w pionie, ale gra ma w piździe ustawienia i nie da sobie niczego narzucić. Znacie może jakieś sposoby?
A w ogóle @ErwinoRommelo to ten RX 7600 u mnie ma shuttering jak popierdolony

Zaloguj się aby komentować
Potrzebuję kupić sobie pendrive do pracy. Zawsze trzymam pliki w minimum dwóch miejscach i też nigdy (nie licząc dysku HDD Verbatim) nie padła mi pamięć ale zastanawiam się - czy są jakieś lepsze/gorsze firmy?
Na razie przypadkowo były to fleszki Goodram/Kingston
#pracbaza #komputery #hardware #pendrive
Wszystkim się zdarza. Jako że wciąż używamy ich do dystrybucji customowego obrazu Windy, to swego czasu kupiłem ich trochę i testowałem. Skończyłem z czymś takim i szczerze polecam, bo setki się przewinęły i tylko jeden dotąd padł. Są przy tym bardzo szybkie w zapisie (najszybsze z testowanych wtedy), a to było dla mnie bardzo ważne:
https://www.amazon.co.uk/ARCANITE-128GB-USB-Flash-Drive/dp/B07RWPF43G
Z jakiegoś powodu nie ma ich na polskim amazonie. Szukaj na allegro.
Największym rozczarowaniem były dla mnie peny od Patriota. Mam bardzo stary i rewolucyjny model, który służy mi do dziś, więc kupiłem partię do pracy, ale już nowszy model (starego już nie było) i padły wszystkie, co do jednego.
Przenośne SSD to też dobry pomysł, ale jest "trochę" drożej.
Zaloguj się aby komentować
Rozglądam się za dyskiem m.2 nvme. Włączyłem jakiś ranking i polecili Samsung M.2 PCIe Gen4 NVMe 990 Pro
Myślę o wersji 4TB, tylko pytanie czy warto ten model, czy raczej coś tańszego? Ni jestem jakimś super wymagającym użytkownikiem - wystarczy żeby działał, a nie tak jak mój poprzedni SSD Cruciala - awaria 3 miesiące po końcu gwarancji.
Płyta główna to Asus B450 plus
#komputery

@PanNiepoprawny https://www.techpowerup.com/review/wd-black-sn770-1-tb/6.html
Zaloguj się aby komentować
Jak donosi JayzTwoCents domyślnie sterowniki NVIDIA mają wyłączoną opcję rBAR na poziomie sterownika i ignorują włączoną opcję rBAR w BIOS/UEFI.
https://youtu.be/z-ggq_S3sDQ?t=156
rBAR
Resizable BAR (ang. Base-Address Register) to technika interfejsu PCI-Express. Stanowi ona część specyfikacji PCIe 3.0, ale dopiero od końca 2020 roku producenci sięgnęli po to rozwiązanie, by poprawić wydajność w grach. I NVIDIA wcale nie była pierwsza, choć to właśnie na Resizable BAR w wydaniu „zielonych” skupię się w tej publikacji.
Co robi Resizable Bar? Usprawnia komunikację między CPU a GPU, usuwając ciągnące się od lat ograniczenie z ery 32-bitowej....
Tomeczki doradźcie coś.
Postanowiłem wymienić router, bo mój coś świruje ostatnio i ma już troche lat.
Przeglądnąłem jakieś zestawienia i znalazłem takie coś https://www.amazon.pl/dp/B0DV8X2MR4/?tag=ceneo0c-21&creative=380333&creativeASIN=B0DV8X2MR4&linkCode=asn&utm_source=ceneo&utm_medium=referral&ascSubtag=bb342d21-6dea-ca1e-0386-5443d74b9399
Trochę kosztuje, dlatego się jeszcze zastanawiam czy jest wart tej ceny.
Druga sprawa nie wiem czy potrzebuje 5G, bo mam obecnie plan u operatora max 30mbs a mój router i tak wyciąga 50-60. Zainteresowałem się 5G, bo czytałem, że 5G zapewnia niższy ping, ale jak przeglądam filmiki z porównaniem speedtestów to tak 50/50, czasem 4g w tych testach ma niższy ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯ I nie są to jakieś wielkie różnice.
Opcja dla 4G to byłoby takie coś https://allegro.pl/oferta/mikrotik-chateau-lte18-ax-s53ug-5haxd2haxd-tc-eg18-ea-17215132213?utm_feed=3dca5096-1f0f-4ca6-9f37-f55ca2fec4f7&utm_source=ceneo&utm_medium=cpc&utm_campaign=feed&ceneo_cid=c3be3bd4-9144-80d2-4230-9526c947cd60
A może nie świrować i kupić router za 200zł.
#lte #router #sieci #komputery
@DEATH_INTJ a jak amator ma zacięcie i LLM do pomocy to nie zrobi? To nie jest fizyka rakietowa, nic nie wybuchnie jak się złą maskę ustawi, chyba? (w sensie chyba nie jest to aż tak trudne, a nie że chyba nie wybuchnie, bez cienia sarkazmu) Nie znam się więc się pytam.
Nie ustawiałem nigdy mikrotika, ale uczę się teraz na CCNA, a w domu multum routerów i serwerów konfigurowałem. Nie wierzę, że nie dałbym rady czegoś zrobić z pomocą LLM. To sieć domowa na kilka maszyn, a nie 10 routerów i 20 switchy gdzie trzeba RSTP i OSPF ustawić.
@wewerwe-sdfsdfsdf YMMV (your mileage may vary, w sensie u ciebie może być inaczej), ale ja bym nie kupił teraz routera bez Wi-Fi 7 (w 3 zakresach, po co Wi-Fi 6 czy 7 bez trzeciego zakresu).
Po pierwsze gry - do których jak nie chcesz kabla ciągnąć możesz użyć powerline, chociaż może próbowałeś, ale jednak kabel nawet od prądu to są pingi, a nie Wi-Fi, gdzie ktoś przejdzie w drodze sygnału i nie dojdzie pakiet. Ale jednak Wi-Fi 6 czy 7 sprawdzi się dużo lepiej niż 4. I jak grasz to może warto dołożyć.
Po drugie prędkości lokalne. Żona będzie chciała poćwiczyć screencastując na TV z telefonu, ty w tym czasie będziesz oglądać coś na YT i już będzie się wywalać.
Po trzecie nowe rozwiązania - Wi-Fi 6 i 7 ma po prostu lepsze protokoły. Lepiej korzysta z tych pasm, które ma. Potrafi w jednym "przekazie" nadać do kilku urządzeń na raz. Jest to bardziej wydajne prądowo, ale też pingowo - urządzenia mniej sobie przerywają nawzajem.
Po czwarte, Wi-Fi 4 jest z 2009. Sprzed smartfonów. Za 3 lata kupisz telefon bez obsługi Wi-Fi 4 i będziesz musiał kupić i ustawić nowy router.
Wiadomo, nie każdy potrzebuje albo skorzysta z trzeciego zakresu, ale dwuzakresowy 6 to już jest tańsza opcja, a nie jakaś fanaberia. Nawet jak sprzedają taniej inne to dlatego, że technologia jest na wymarciu i później nie sprzedadzą wcale.
@Legendary_Weaponsmith ale żaden z tych nie ma wifi 4, oba mają wifi 6
Jeśli chodzi o wifi to obecnie mój router LTE jest u mnie w pokoju i mam pod niego podpiętego kablami kompa i drugi router, który jest piętro niżej i rozsyła wifi, bo był słaby zasięg. Mimo 2 pasm używam tylko 1 2,4ghz, bo działa lepiej, a drugi wyłączyłem żeby rodzicom się nie myliło.
Wytłumacz mi jak 8 latkowi po co mi 3 pasma?
bo że wifi7 jest lepsze to rozumiem, ale widzę dość mało routerów lte z wifi7
@wewerwe-sdfsdfsdf no tobie nie, napisałem przecież. Trzecie pasmo ma jeszcze gorszy zasięg niż 5Ghz, więc jest jeszcze mniej praktyczne. Napisałem w sumie na końcu, że to ci się nie przyda. I sorry, że nie zobaczyłem linków. Miałem mało czasu, żeby napisać. Pozdro i napisz jaki router kupisz. Może zrób nowy post z oceną pierwszych wrażeń i jak łatwo było skonfigurować.
Zaloguj się aby komentować
Moi drodzy, czy istnieje obecnie jakiś program, który skutecznie zastępuje program jakim był/jest Odkurzacz?
Pamiętam, że kiedyś nieźle czyścił kompa z zbędnych plików, które zostały po odinstalowaniu programu.
#programy #komputery
Do czyszczenia systemu używam:
https://www.iobit.com/en/advancedsystemcarefreeb.php
Dodatkowo Driver Booster, darmowa wersja nie zaktualizuje wszystkich sterowników ale pokaże które są przestarzałe:
Zaloguj się aby komentować