Taka sobie ta tafla, właściwego lodu jest 10cm i okolo 4cm zamarzającego mokrego śniegu, dzisiaj w nocy wracają mrozy to może coś z tego jeszcze będzie i pojezdżę tutaj na łyżwach.
#spacer #zima #jezioro



Taka sobie ta tafla, właściwego lodu jest 10cm i okolo 4cm zamarzającego mokrego śniegu, dzisiaj w nocy wracają mrozy to może coś z tego jeszcze będzie i pojezdżę tutaj na łyżwach.
#spacer #zima #jezioro



Zaloguj się aby komentować
Zima atakuje szponami
#ciekawostki #przyroda #natura #zima #lod #pogoda





Zaloguj się aby komentować
Ja pi⁎⁎⁎⁎le jak zimno. Normalnie wyszedłem na zewnątrz, żeby ograć auto i pojeździć (nie chce żeby mi aku zdechł). Glut mi zamarzł w nosie, grzebiąc tam usilnie paluchem jak jakiś dziad żul skaleczyłem się k⁎⁎wa własnym gluten w nos i poleciała mi krew. Wziąłem śnieg i wytarlem krew, rzuciłem sobie go przed siebie i wziąłem nowy. Jucha leciała spora. Przede mną zauważyłem sąsiadkę, która jakby przyglądała mi się niedowierzający, a ja jeszcze krew wytarlem o twarz. Usłyszała smarowanie i projektowanie. W końcu zobaczyła moje lico i się wystraszyła. Trochę jeczałem i przeklinałem pod nosem, bo przed chwilą mało co się nie wywalilem, więc napiete mięśnie od szybkiego łapania równowagi na lodzie były już aktywowane napięte i bolące z racji stezykniecia w kręgosłupie. Wisienka na torcie, w przejściu podziemnym ml iedzy blokowiskami gdzie to się stało akurat znajdowała się lokalny "patriota" mody Sebicznej. Trzymał na ręce, niewiedzieć czemu, coś połyskującego i mnie potrącił wychodząc z przejścia. Ja w tym momencie skręciłem się jeszcze bardziej z bólu.
Cała sytuacja wyglądała dla babci przerażająco więc się szybko odwróciła na pięcie i pomknęła w przeciwną stronę do tej w którą się udawała. Jej też śnieg i lód nie oszczędził, bo się wypierdoliła w zaspę xD
Komizm tej sytuacji już i tak ognisty jak duch puszczy zakończył się na tym, że babcia zaczęła krzyczeć "Gwałcą!!", a ja się roześmiałem.
K⁎⁎wa siedzę teraz i to analizuję, bo nie mam pojęcia jak szybko to wszystko przeszło z niczego w jakiś scenariusz do kryminalnwj komedii.
Pomogłem Babci wstać, ale jej to jakoś nie pocieszyło.
#coaieodjebalo #mroz #slisko #zima #heheszki
Zaloguj się aby komentować
Zjawisko powstawania lodowych półek na pniach i gałęziach sprawia, że skupiska drzew i krzewów wyglądają jak wyjęte z surrealistycznego, zimowego snu
Po napotkaniu czegoś takiego w grze można by pewnie pomyśleć, że to jakiś glitch w krajobrazie
Gdy na zadrzewionym, zalanym (na przykład wskutek nagłych, obfitych opadów) terenie woda zamarza, warstwa lodu tworząca się na powierzchni zalanego obszaru przymarza do pni i gałęzi drzew. Gdy poziom wody opada, a temperatura wciąż jest odpowiednio niska, fragmenty lodu z powierzchni przymarznięte do naturalnych podpór pozostają tam, gdzie były.
Gdy woda zalewa ten sam skrawek terenu więcej niż raz, a warunki pogodowe są sprzyjające, płaty lodu mogą układać się na kilku poziomach o różnej wysokości. Niekiedy też na otaczającej pień półce pojawiają się sople, tworząc wokół drzewa malowniczą, zimową „spódniczkę” (ostatnie zdjęcie).
Zjawisko to bywa obserwowane zimą i wczesną wiosną na terenach zalewowych w chłodniejszych regionach Ameryki Północnej i Europy. Na naszym kontynencie przypadki powstawania takich lodowych półek na drzewach są znane między innymi z Holandii.
#ciekawostki #przyroda #natura #drzewa #jeziora #rzeki #zima #lod #pogoda





@Loginus07 Tak pobieżnie szukając zdjęć do wpisu, nie natknęłam się na żadne z Polski - ale na logikę, u nas też powinny się trafiać przykłady takich "lodowych półek" wokół drzew
Zaloguj się aby komentować
Łatwopalne lodowe pęcherze
Takie bąble mogą wyglądać urokliwie, ale lepiej ich nie przekłuwać i nie zapalać w ich pobliżu zapałki – to zamarznięte kieszenie metanu, który powstaje na dnie jeziora w procesie rozkładu materii organicznej przez bakterie. Gdy zbiornik zamarza, pęcherze metanu stopniowo zastygają w miarę, jak zbliżają się do powierzchni i ostatecznie zostają utrwalone w lodzie jako matowe, lodowe bąble.
A to się dzieje, jeśli jednak przekłuje się taki pęcherz i podpali uwolniony metan: https://youtu.be/YegdEOSQotE?t=78
#ciekawostki #przyroda #natura #jeziora #zima #lod #pogoda




Zaloguj się aby komentować
Wszystko oblodzone ale ja sobie idę jak król! Co tam król... Jak papież!
#gololedz #zima

Zaloguj się aby komentować
Jabłka jak z krainy czarów
Jak powstały lodowe „duchy jabłek”? Trzeba zacząć od tego, że pozostawione na drzewach jabłka niektórych odmian, jak Jonagold czy Golden Delicious, pod koniec jesieni i w zimie zamieniają się niekiedy w swego rodzaju jabłkowe wydmuszki – wnętrze owocu zaczyna gnić i staje się papkowate, jednak cienka skórka jeszcze się trzyma i sprawia, że gnijące jabłko zachowuje swój kształt.
Podczas burzy lodowej zamarzający deszcz pokrywa takie jabłka warstwą lodu. Dzięki zawartości cukrów jabłko zamarza w innej temperaturze niż woda. Po jakimś czasie lodowa skorupka zaczyna się powoli roztapiać od dołu, a wtedy pozostałości jabłka wypływają przez powstały otwór i wypadają na zewnątrz. Na gałęzi pozostaje jedynie przejrzysta lodowa skorupka w kształcie podobnym do jabłka.
Ghost apples są obserwowane rzadko, gdy po burzy lodowej temperatura wzrasta na tyle, by tylko dolna część lodowej skorupy na jabłku mogła się nadtopić – i równocześnie na tyle, by zgniłe jabłko było w stanie wypłynąć z lodowej otoczki.
#ciekawostki #przyroda #natura #rosliny #drzewa #jablka #zima #pogoda





Zaloguj się aby komentować
Uwaga w kuj-pom, jest (u mnie na dzielni ale całe woj podobno tak ma) -2c oraz mżawka.
Wychodząc z klatki schodowej wypierdoliłem wywrotę taką jak chłopy w Kevin Sam w Domu. Cudem -chyba- nic nie pękło, nie przywaliłem łbem w beton. NIe wiem czy zbiorowo/indywidualnie nie pozwiemy (w sensie ja nie - społeczność) spółdzielni bo to 3x w tym sezonie kiedy zaskoczyła ich aura.
Są osoby połamane, biodra, ręce.
Uważajta tam
#zima #wypadek #pogoda
Zaloguj się aby komentować
Ah ach ah... Jak to dobrze pospacerować sobie z pieskiem tak wcześnie rano (tym razem o 5 xD)
Dzień dobry wszystkim! Przesyłamy pozdrowienia: bałwan i ja 😁
(Jakby co, to bałwan to ten z lewej 😅)
#spacer #dziendobry #zima #balwan

Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować

Zimą warto utrzymać aktywność zbliżoną do tej z innych miesięcy roku. Nie powinno się jej traktować jako okazji do tzw. hibernacji - uważa psycholog Franciszek Ostaszewski z Uniwersytetu SWPS. Jego zdaniem sen, ruch i zdrowa dieta pomogą dotrwać do wiosny w dobrej kondycji. Zdaniem Ostaszewskiego...

45-letni mężczyzna postanowił w minioną sobotę pojeździć samochodem osobowym po zamarzniętym jeziorze w Wodzisławiu Śląskim. Nagrał to telefonem jego 29-letni kompan. Mężczyźni liczyli, że lód wytrzyma ciężar samochodu, jednak szybko zaczął kruszeć i osobówka zatonęła. Na szczęście jej kierowca...
Zaloguj się aby komentować

Silny mróz i marznący deszcz sparaliżowały transport lotniczy w Europie Środkowej. Od rana wstrzymany lub poważnie ograniczony jest ruch na lotniskach w Budapeszcie, Pradze i Wiedniu, a trudne warunki pogodowe przełożyły się także na problemy w komunikacji drogowej i miejskiej w regionie. Na...
Strach pomyśleć ile tych śmierdzących dziadów będzie w pudełkach między książkami itd.
#robactwo #owady #zima


Zaloguj się aby komentować
#zima #gownowpis #nostalgia #lata90
Wiem, że to się może wydawać dziwne, ale w czasach szkolnych lubiłem chorować

Z podobnych historii…
Za młodu dostałem śnieżką w spocony buziak i skończyło się porażeniem mięśnia twarzowego. Nic fajnego — leczenie zastrzykami, średnia przyjemność. Ale był też jeden plus: cały dzień leżałem na kanapie, buziak na ciepłej elektrycznej poduszce i oglądanie TV bez limitu 😄
Cała ramówka Polonia 1: Daimos, Tsubasa, do tego Cartoon Network. Taki „pakiet rehabilitacyjny”.
Tego nie zapomnę nigdy.
Zaloguj się aby komentować
Lodowa wełenka
Lód tego rodzaju, określany często jako lód włosowy lub lodowe włosy, został po raz pierwszy opisany naukowo w 1918 roku – badacz Alfred Wegener przypuszczał wówczas, że za jego powstawanie może odpowiadać jakiś rodzaj grzyba obecnego w rozkładającym się drewnie, jednak zostało to ostatecznie potwierdzone dopiero wiele dekad później. Lodową wełenkę, jak udało się ustalić badaczom w 2015 roku, wytwarza łojówka różowawa (Exidiopsis effusa), grzyb z rodziny uszakowatych występujący na martwym drewnie w lasach liściastych i mieszanych.
Jak jednak grzyb „rzeźbi” lodowe włosy? Jak na razie, nie rozpracowano szczegółowo tego mechanizmu. Wiadomo jednak, że gdy temperatura spada poniżej zera, a powietrze jest wilgotne, łojówka może spowalniać proces krystalizacji lodu na obumierającym drewnie, uniemożliwiając drobnym lodowym kryształkom przekształcenie się w większe kryształy – przez co pozostają cienkie i wydłużone. Wydaje się, że działa tu podobny mechanizm, jak w przypadku zidentyfikowanych u części organizmów żywych białek zapobiegających zamarzaniu (AFP), które są w stanie obniżać temperaturę krzepnięcia płynów fizjologicznych i zapobiegać rekrystalizacji lodu. Odnotowano ponadto, że kawałek martwego drewna, który raz wytworzył lodowe włosy, może je później wytwarzać w kolejnych latach.
#ciekawostki #przyroda #natura #rosliny #grzyby #zima #pogoda #nauka



Zaloguj się aby komentować

Niebezpieczny incydent na Jeziorze Żywieckim (Śląskie). W nocy z soboty na niedzielę kierowca terenowego Suzuki wjechał na zamarzniętą taflę jeziora, która nie wytrzymała ciężaru pojazdu. Auto częściowo wpadło pod wodę, a na miejsce wezwano służby ratunkowe. Na szczęście kierowcy nic się nie stało,...
18+
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna