Zdjęcie w tle

Społeczność

Zwierzęta

11
#koty
Nie muszę sprawdzać prognozy pogody animoatrzec na termometr. Kot w takiej pozycji oznacza, że nie wychodzi się dzisiaj na zewnątrz.
Zapas chrupek jest, puszki też, zostajemy w domu człowieku.
378d19d0-72e1-4373-8ca6-0faa41b0f490
koszotorobur

@pigoku - przytul sukinkota bo mu zimno!

pigoku

@koszotorobur nie lubi przytulania. Mizianko owszem, w każdej pozycji ałe na ręce to nie. No i teraz śpi intensywnie więc nie ruszamy.

libertarianin

Wygląda tak samo jak mój

Zaloguj się aby komentować

Prawdziwe udomowienie królików zawdzięczamy prawdopodobnie dopiero średniowiecznym zakonnikom, za sprawą których zwierzęta te trafiły na europejskie stoły. Zainteresowanie zakonników tą hodowlą brało się stąd, że płody królicze uznawane były za coś pośredniego między jajkiem a rybą i mogły być spożywane nawet w okresie wielkiego postu, czego zabronił dopiero papież Grzegorz z Tours. W średniowieczu utrzymywane były w „króliczarniach” – ogrodach łowieckich, które zakładano zarówno z populacji królików dzikich, jak i już udomowionych.

Prowadzona przez mnichów praca selekcyjna doprowadziła do powstania ras królików o zróżnicowanej barwie futra oraz różnej wielkości. W XVI w. pojawiły się pierwsze rasy królików o kolorowym umaszczeniu. Uwiecznione zostały na obrazach. W 1530 r. Tycjan przedstawił „Madonnę z białym królikiem”, w 1587 r. Hans Hoffmann królika hodowanego dla jego futra – „Hare”. W 1700 r. istniało już 7 ras kolorowych, dziś mamy ich ponad 200.

https://wz.izoo.krakow.pl/files/WZ_2013_1_art05.pdf

#krolik #zwierzeta #smiesznaryba #ciekawostkihistoryczne #ryby #katolicyzm
a921c261-a4ef-48b0-9235-933382337b05
cebulaZrosolu

@Nedkely no nie wiem, mnie mama uczyła, żeby nie bawić się jedzeniem ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯

sierzant_armii_12_malp

@cebulaZrosolu Mńie też. Dlatego nie bawiłem się z innymi dziećmi w piaskownicy.

Zaloguj się aby komentować

#ptaki
Na tarasie przed drzwiami mamy wycieraczkę, na której wylegują się nasze siersciuchy. A kiedy sikorki zaczynają budowę gniazda to mają w niej świetne źródło miękkiej wyściółki z kociej sierści 😀
568cbb7c-d2e2-45ed-992c-a3014680f976
cb091637-7e97-4167-9fbc-4c217964237e
Lubiepatrzec

@pigoku ciekawe, że zapach drapieżnika im nie przeszkadza.

A może o to chodzi, bo maskuje ich zapach?

okim

@Lubiepatrzec ptaki mają bardzo słaby węch, np. popularne przekonanie, że po dotknięciu pisklęcia rodzice odrzucają je bo czują zapach człowieka, to często szkodliwy mit. Chociaż piskląt i tak lepiej nie dotykać, ale z innych powodów.

@pigoku możesz zostawiać wyczesaną sierść w jakimś bezpiecznym miejscu aby sobie zabierały z niej materiał na gniazdo. Sam tak zrobiłem z podszerstkiem swojego psa w tym roku. No i mam nadzieję, że koty nie wałęsają się same po dworze i masz na nie oko gdy wychodzą.

pigoku

@okim koty się wałęsają ale mają wywalone na ptaki tak, że za chwile sikorka im będzie z grzbietu skubać sierść

Nic sikorom nie wystawiam bo nie mam ambicji ich przyzwyczajać żeby potem mi z ręki jadły, niech sobie radzą. Cały czas trzeba sprawdzać działkę bo chwila nieuwagi i zaraz jakaś ptaszyna próbuje robić gniazdo nad drzwiami do szopy albo w skrzynce na listy jakby miały mało miejsc dookoła i potem panika i afera że ktoś się koło nich kręci.

Zaloguj się aby komentować

To tylko koleś w koszuli pływający koło największego odkrytego węża
26 stóp (~7.92 metra) długości, waga 440 funtów (199.58kg).

https://www.youtube.com/watch?v=ZJBD-Ga-0uM

Artykuł po polsku o tym, że go znaleźli martwego
https://podroze.onet.pl/aktualnosci/anakonda-najwiekszy-waz-swiata-znaleziony-martwy-niedawno-go-odkryto/t6blg5d

#zwierzeta #weze #waz #biologia
cebulaZrosolu

@Deykun dwóch kolesi co najmniej. Bo ktoś musiał kamerować :)

Gepard_z_Libii

@cebulaZrosolu Może drugi wąż

cebulaZrosolu

@Gepard_z_Libii albo sum tak zwany olimpijczyk :)

Zaloguj się aby komentować

Szukajta zwierzaka. Ja omalo sobie nie odpuściłem. Dopiero ostatni raz zerkając wypatrzyłem je.
d1be09c2-fb44-40be-add7-c4eee0502434
jimmy_gonzale

Ludzie, gdzie są czerwone kółka jak są potrzebne?!

Endrevoir

@SuperSzturmowiec żubry w Bieszczadach?

SuperSzturmowiec

@Endrevoir tak zagroda pokazowa. Muczałem żeby je zwabić bez efektu. Dopiero jak długo patrzyłem to zauważyłem jak ogonami machają inaczej bardzo ciężko. Wyglądają jak kamienie

06137ea3-92d0-4a80-9b47-bd20ee19e659
Endrevoir

@SuperSzturmowiec Byłem w 2020, to akurat mi się trafiła cała rodzinka i nie trzeba było się wyjątkowo postarać żeby dojrzeć. Wspaniałe zwierzęta, polecam każdemu wizytę

Zaloguj się aby komentować

Mam nadzieję, że nie przeszkodziłem :D
20d0e557-9edc-47fb-9cac-e201568e3f98
Ragnarokk

@mhu Dokąd tuptały?

Michumi

@Ragnarokk tam gdzie potem się ruchały ¯\_(ツ)_/¯

bejonse

Ruchają mi się po krzakach już od tygodnia. Dajcie spokój

VonTrupka

@bejonse a krzyczałeś "japa tam"?

bo jeśli nie, to pretensje bezpodstawne (´・ᴗ・ ` )

maly_ludek_lego

Czy jeże też marcują? 🫢

Zaloguj się aby komentować

Tak w temacie kleszczy:

Chciałem tylko gorąco NIE polecić tego produktu:

Nie powiem że skuteczność jest zerowa, ale koty mają ciągle nowe kleszcze.
(a kleszczy jest w wuj)

#koty #psy #kleszcze @razALgul
Opornik userbar
5b36cf4e-c110-4fc9-a19f-0d4472417ad0
ciszej

@Opornik ja kupuje obrożę foresto i zdaje egzamin. Sierściuch chadza ze mną na spacery i póki co nie miał kleszczy więc polecam

SteveFrench

@Opornik ale to ma odstraszać kleszcze? Wydawało mi się, że je truje jak już się napiją

Opornik

@SteveFrench Wiesz co, sam nie wiem. Spytam się weta. Na ulotce tylko pisze że "pomaga w zwalczaniu i zapobiega".

Sveg

Żadne obroże i kropelki ze sklepu. Szkoda kasy. Dopiero turbokropelki od weta pomogły moim kotom.

Zaloguj się aby komentować

Uważajcie tam na siebie na spacerach przy ładnej pogodzie. Moja siostra wraz ze swoją rodziną, zabrali swojego i jednego z moich psów na spacer. Łazili po lesie i w okolicach łąk.
Kojarzycie takie sytuacje, kiedy podniesie się kamień, a pod nim roi się od różnych owadów/mrówek etc.?
No, to tak wyglądała sierść mojego psa, zwłaszcza że ta ma ją jasną. Owymi owadami, były kleszcze.
Kurestwo już ma się dobrze. Nikomu nie życzę chorób odkleszczowych.
#kleszcze
winet

Dzisiaj ok dwie godziny na dworzu (nie w lesie), z pieseła sciągnalem już z sześć, jeden jest wbity ale go nie ruszam, z siebie dwa i dwa ze ściany. Masakra jest w tym roku, zaczęło się mniej więcej pod koniec lutego

razALgul

@winet u mnie jest jedno miejsce, gdzie psy łapią to dziadostwo hurtowo. W zeszłym roku miałem tak, że jak kleszcze wrzucałem do pieca, to mogłem nimi ogrzać chatę.

winet

U mnie każdy kończy w chusteczce, a chusteczka podpalona w kominku 😀

Właśnie spojrzałem jak ten który był wbity dwie godziny temu, teraz był już martwy

Opornik

@razALgul Kleszczy wysyp ogromny, potwierdzam.

gutek

My dziś rano w Warszawie przy dosyć uczęszczanej arterii bez chodzenia po krzakach 3 kleszcze, potem 1h 15min w lesie i 24 kleszcze zdjete z psa łącznie. Masakra. Ale po wielkości dochodzę do wniosku ze spora cześć to zeszłoroczne gówno.


Pamietaj ze tabletki ususzają kleszcze a nie je odstraszają. To jak pies łapie kleszcze zależy głównie od siersci, wielkości i tego gdzie chodzi.


Najważniejsze to uważać na siebie!

Zaloguj się aby komentować

#pasta #zwierzaczki
Koale to są jednak #!$%@? okropne zwierzęta. Proporcjonalna wielkość mózgu koali w stosunku do reszty jej ciała jest z jedną z najmniejszych wśród ssaków, dodatkowo ich mózgi są GŁADKIE. Mózg jest pofałdowany jak wiemy po to żeby zwiększyć przestrzeń użytkową dla neuronów.

Jeśli pokażesz koali liście zerwane z drzewa i położone na płaskiej powierzchni, koala nie uzna ich za jedzenie. Koale są zbyt głupie żeby dostosować swoje nawyki żywieniowe do radzenia sobie z jakimikolwiek zmianami. W pomieszczeniu pełnym jedzenia mogą one dosłownie umrzeć z głodu, ponieważ ich mózgi są tak niezdolne do radzenia sobie ze zmianami, to nie jest raczej cecha zwierzęcia wygrywającego w życie i w walce o przetrwanie.

Skoro już o głupocie i jedzeniu - jednym z możliwych powodów dlaczego ich płaskie mózgi są tak prymitywne jest fakt że liście eukaliptusa nie dość że są trujące (jedyna rzecz którą #!$%@?ą) to jeszcze praktycznie nie posiadają wartości odżywczych! One zwyczajnie nie pozyskują z nich dość energii by myśleć, przesypiają więcej niż 80% swojego #!$%@? życia. Kiedy nie śpią jedyne co robią to jedzą, srają i czasami wrzeszczą jak małe posrane demony.

Skoro liście eukaliptusa mają tak niską wartość odżywczą kochane misie koala muszą je fermentować w swoich bebechach przez całe dnie. Wśród ssaków proporcja ich układu trawiennego w stosunku do całego ciała jest jedną z największych. Wiele gatunków roślinożernych ssaków jest przystosowane do radzenia sobie z niesprzyjającymi roślinami działającymi na ich zęby, gryzoniom np zęby nigdy nie przestają rosnąć, niektóre zwierzęta mają zęby umieszczone tylko w dolnej szczęce i miażdżą tkankę roślinną na swoich wzmocnionych podniebieniach. Jeszcze inne mają powiększone zęby trzonowe żeby bardziej efektownie mielić sobie roślinki. Koale oczywiście nie są wyjątkiem i kiedy ich zęby zamienią się w pył rozwiązują sytuacje w bardzo prosty sposób - po prostu zdychają z głodu ponieważ są absolutnie beznadziejnymi zwierzętami.

Jako ssaki koale karmią swoje młode oczywiście mlekiem (warto zaznaczyć że wśród ssaków dają najmniej mleka w stosunku do wielkości ciała). Kiedy młode musi przejść z bogatego i pożywnego pokarmu jakim jest mleko na liście eukaliptusa (rośliny która wyraźnie daje znać że nie chce być jedzona) okazuje się że nie jest do tego w ogóle przystosowane, ponieważ nie ma w swoich jelitach flory bakteryjnej niezbędnej do strawienia tego badziewia. Rozwiązanie? Młode zaczyna całkiem dosłownie polegać na dupie swojej matki która musi wysrać trochę mniej strawionego eukaliptusa i później sobie to ze smakiem sączy i dzięki temu może zacząć przystosowywać swój układ trawienny do tej wspaniałej diety.

Oczywiście młode mogło też łyknąć trochę sików, bo jego matka najpewniej nie trzyma odpowiednio moczu. Czemu? Bo prawdopodobnie cierpi na jakąś chorobę weneryczną, podobnie jak reszta tych zwierząt. Na niektórych obszarach zachorowania to jakieś 80% i więcej. Bo widzicie, jedną z aktywności na jakie koale poświęcają swoją cenną energię są gwałty. Mimo iż koale rozmnażają się sezonowo samce albo nie wiedzą albo mają to totalnie w dupie i po prostu gwałcą samice niezależnie od tego czy akurat jest w cyklu.

Jeśli samicy przyjdzie do płaskiego mózgu się bronić, samiec może zachcieć zrzucić ją z drzewa (i spaść razem z nią oczywiście) co prowadzi nas do ostatniej ciekawostki o mózgu tego gatunku idiotów.

Koale mają ponadprzeciętną ilość płynu mózgowo-rdzeniowego w tych paskudnych łbach (maja tam dużo miejsca który zaoszczędziły na neuronach). Czemu mają go więcej? By chronić swoje mózgi przed urazami na wypadek gdyby spadły z zasranego drzewa pełnego toksycznych bezwartościowych liści.

Zwierzę tak zajebiście głupie że ma wbudowany w mózg swój własny mały hełm bezpieczeństwa. Jak ja ich #!$%@? nienawidzę.
Okrupnik userbar
Gadu_gadu

Z życiowych osiągnięć to mój (nie)kolega dsol17 mnie zwyzywał na hejto od koali właśnie.

katoda

Większość tej pasty to nieprawda, tutaj wyjaśnione w formie krótkiego wideo: https://youtu.be/wlBQND67Nfw

zgrzyt

@katoda zaufać fajnej paście od anona czy słabego wideo jakiegoś gościa z YT

katoda

@zgrzyt w opisie do wideo jest lista badań na które się powołuje to wideo. Możesz przeczytać i przeanalizować sam:


REFERENCES

**************

Blyton, M. D. J., et al. (2019). Faecal inoculations alter the gastrointestinal microbiome and allow dietary expansion in a wild specialist herbivore, the koala. Animal Microbiome, 1(1). https://animalmicrobiome.biomedcentral.com/articles/10.1186/s42523-019-0008-0


Can you teach koalas new tricks? (n.d.). ScienceDaily. Retrieved July 19, 2023, from https://www.sciencedaily.com/releases/2016/08/160804101628.htm


Clode, D. (2022, September 15). Friday essay: the koala – when it’s smart to be slow. The Conversation. https://theconversation.com/friday-essay-the-koala-when-its-smart-to-be-slow-187003


Crowther, M. (n.d.). [Letter to Cameron Duke].


Gaillard, J.-M., et al. (2015). Does tooth wear influence ageing? A comparative study across large herbivores. Experimental https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0531556515300516?via%3Dihub


Logan, M. (2003). EFFECT OF TOOTH WEAR ON THE RUMINATION-LIKE BEHAVIOR, OR MERYCISM, OF FREE-RANGING KOALAS (PHASCOLARCTOS CINEREUS). Journal of Mammalogy, 84(3), 897–902. https://doi.org/10.1644/bba-002


Logan, M., & Sanson, G. D. (2006). The effect of tooth wear on the feeding behaviour of free-ranging koalas (Phascolarctos cinereus, Goldfuss). Journal of Zoology, 256(1), 63–69. https://doi.org/10.1017/S0952836902000080


Mella, V. S. A., et al. (2019). Needing a drink: Rainfall and temperature drive the use of free water by a threatened arboreal folivore. PLOS ONE, 14(5), e0216964. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0216964


Ogura, T., et al. (2019). Koalas (Phascolarctos cinereus) utilise volatile compounds to choose preferred Eucalyptus leaves. Journal of Zoo and Aquarium Research, 7(2), 94–101. https://doi.org/10.19227/jzar.v7i2.360


Smaers, J., et al. (2021). The evolution of mammalian brain size. Science Advances, 7(18), eabe2101. https://doi.org/10.1126/sciadv.abe2101


Taylor, J., et al. (2006). MR imaging of brain morphology, vascularisation and encephalization in the koala. Australian Mammalogy, 28(2), 243. https://doi.org/10.1071/am06034


Weisbecker, V., et al. (2015). The evolution of relative brain size in marsupials is energetically constrained but not driven by behavioral complexity. Brain, Behavior and Evolution, 85(2), 125–135. https://doi.org/10.1159/000377666

Faecal inoculations alter the gastrointestinal microbiome and allow dietary expansion in a wild specialist herbivore, the koala - Animal Microbiome

Faecal inoculations alter the gastrointestinal microbiome and allow dietary expansion in a wild specialist herbivore, the koala - Animal Microbiome

Background Differences between individuals in their gastrointestinal microbiomes can lead to variation in their ability to persist on particular diets. Koalas are dietary specialists, feeding almost exclusively on Eucalyptus foliage but many individuals will not feed on particular Eucalyptus species that are adequate food for other individuals, even when facing starvation. We undertook a faecal inoculation experiment to test whether a koala’s gastrointestinal (GI) microbiome influences their diet. Wild-caught koalas that initially fed on the preferred manna gum (Eucalyptus viminalis) were brought into captivity and orally inoculated with encapsulated material derived from faeces from koalas feeding on either the less preferred messmate (E. obliqua; treatment) or manna gum (control). Results The gastrointestinal microbiomes of wild koalas feeding primarily on manna gum were distinct from those feeding primarily on messmate. We found that the gastrointestinal microbiomes of koalas were unresponsive to dietary changes because the control koalas’ GI microbiomes did not change even when the nocturnal koalas were fed exclusively on messmate overnight. We showed that faecal inoculations can assist the GI microbiomes of koalas to change as the treatment koalas’ GI microbiomes became more similar to those of wild koalas feeding on messmate. There was no overall difference between the control and treatment koalas in the quantity of messmate they consumed. However, the greater the change in the koalas’ GI microbiomes, the more messmate they consumed after the inoculations had established. Conclusions The results suggest that dietary changes can only lead to changes in the GI microbiomes of koalas if the appropriate microbial species are present, and/or that the koala gastrointestinal microbiome influences diet selection.

BioMed Central

Zaloguj się aby komentować

Następna