#heheszki #memy #humorobrazkowy #ambasadorjeja #wegry #autobusy

#heheszki #memy #humorobrazkowy #ambasadorjeja #wegry #autobusy

Zaloguj się aby komentować
Czy warto głosować? Czy twój głos ma znaczenie?
Poniżej mapa Węgier z ostatnich wyborów.
31.54% - nie brało udziału w wyborach
31.20% - nie głosowało na Orbana
37.26% - głosowało na Orbana
#polska #wybory #wegry
#polityka

Zaloguj się aby komentować
Para na Węgrzech zalała betonem polskiego gościa po grillu.
Jak to mówią, Polak Węgier dwa bratanki, i do szklanki i do betoniarki.
#europa #wegry #niepilne

Zaloguj się aby komentować

Komisja Europejska zamierza odblokować kwotę 13 mld euro z funduszy UE przeznaczoną dla Węgier, która pozostaje zamrożona ze względu na obawy dotyczące przestrzegania przez Budapeszt zasad praworządności; mogłoby to zapewnić wsparcie Węgier dla zwiększenia budżetu UE, a to z kolei umożliwiłoby...
Polska drugimi Węgrami? No nie za bardzo, nasze społeczeństwa bardzo się różnią, a w niektórych sprawach nawet są swoimi przeciwieństwami
#wiadomosciswiat #wiadomoscipolska #wegry #wojna

Zawsze mnie dziwiło tonpierdololobon"polak-wegier dwa bratanki"... zresztą zdaje się, że autorowi o Słowaków chodziło...
Jak dla mnie to obecność Węgier w UE i NATO jest mocno zastanawiająca i nie wiem czy nie powinniśmy czegoś z tym zrobić... jakkolwiek rozumiem, że pisowska Polska byłaby kolejna...
Zaloguj się aby komentować
xDDDDD Może nie zaskoczenie ale w sumie parskłem:
Węgry "to wieloletni i niezawodny przyjaciel Białorusi, z którym stosunki, przetrwawszy próbę czasu, budowane są na pragmatycznych zasadach i wzajemnym szacunku".
#bialorus #wegry #orban #lukaszenka
Zaloguj się aby komentować
Chiny prawdopodobnie nie będą w stanie dokończyć projektu kolei łączącej Budapeszt z Belgradem, będącej jedną z koronnych europejskich inwestycji w ramach chińskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku (BRI), jak i jedną z najważniejszych od lat obietnic Viktora Orbána.
W listopadzie 2015 roku premier Węgier, prezydent Serbii oraz ówczesny premier Chin uzgodnili umowę o wspólnej inwestycji, której koszt miał wynieść około 2 mld euro. Zdecydowana większość (85%) tych środków miała pochodzić z chińskich pożyczek. Sama umowa finalnie została podpisana w 2019 roku. Jednym z powodów, dla których Chiny chciały zainwestować w tę linię kolejową, był fakt połączenia portu w Pireusie (będącego w posiadaniu chińskiego kapitału) z Europą Środkową, a następnie Zachodnią.
Jednakże problem, na który te państwa napotkały, to sprostanie europejskim standardom jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Unia Europejska wymaga, żeby na liniach kolejowych, gdzie pociągi osiągają prędkość 160km/h zamontowany był system sterowania ruchem kolejowym ETCS (European Train Control System), który pozwala na interoperacyjność kolei w różnych państwach UE. Tymczasem chińskie i węgierskie firmy nie są w stanie sprostać temu wyzwaniu, głównie z tego względu, że chińskie koleje są dużo prostsze (jednolitość stacji, brak przejazdów kolejowych) i tamtejsze firmy nie mają na to gotowych rozwiązań.
W związku z tym Węgrzy mają dwa wyjścia: albo zmniejszyć limit prędkości do 100km/h (co sprawiłoby, że za taką jakość połączenia byłaby to astronomiczna kwota), albo powierzenie prac nad tym systemem zupełnie innej firmie. Na to jednak brak zgody chińskich partnerów, którzy mieli zaprzestać finansowania projektu, zaś chińskie firmy odstąpiły od prac budowlanych. Żeby przełamać impas, premier Węgier ma pojechać w październiku do Chin, by rozmawiać na ten temat na najwyższym szczeblu.
Dodatkowym problemem są pieniądze — chińskie finansowanie okazało się być niewystarczające w związku z mocnym wzrostem inflacji, ale także rosnącymi kosztami materiałów budowlanych czy siły roboczej. Węgrzy muszą znaleźć dodatkowe źródła finansowania projektu i niewykluczone, że znowu będą się musieli zwrócić z tą prośbą do Chin.
Tak więc Węgrzy będą się musieli ponownie pokłonić Chinom, by pomogli w budowie projektu, który wydaje się być najistotniejszy dla samych Chińczyków.
Więcej w tekście po węgiersku: https://telex.hu/gazdasag/2023/09/22/budapest-belgrad-vasutvonal-meszaros-v-hid-kina-biztositoberendezes
#wiadomosciswiat #wegry #chiny #owcacontent

Zaloguj się aby komentować
#ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historiajednejfotografii #wegry #historia
Węgry, Budapeszt
pracownicy Zjednoczonej Stoczni i Maszyn Danubius-Schönichen-Hartmann w 1902 roku.

Zaloguj się aby komentować

Cześć,
Początek września to czas winobrania w wielu miejscach Europy. Rok temu, o tej porze odwiedziliśmy Tokaj, żeby zobaczyć jak wygląda prawdziwa praca w winnicy i z czym to się wiąże. Dla ludzi, którzy lubią takie klimaty, to może być niezapomniane przeżycie. Szczególnie, gdy odbywa się w dobrą...
Pan premier Węgier zabrał głos i natychmiast zaczęło walić znoszoną onucą.
Nie rozumiem, jak Węgrzy mogą znieść taką narrację swojego rządu. Już zapomnieli, co kacapy wyprawiały w ich kraju? Nie rozumieją, że gdyby Rosji pozwolić, to pożarłaby Węgry razem z całym naszym regionem i znów zaprowadziła ruski mir? Nie odczuwają zwykłego ludzkiego współczucia wobec napadniętych i masowo mordowanych sąsiadów?
#wojna #rosja #ukraina #wegry
Zaloguj się aby komentować

Cześć,
Będąc ostatnio w Beskidzie Sądeckim wyskoczyliśmy na dwa dni do winiarskiego regionu Tokaj, żeby zobaczyć kończącą się budowę ścieżki rowerowej wokół góry Tokaj oraz grającą autostradę na M37 pomiędzy Gesztely a Szerencs. Rowery wypożyczaliśmy w Tokaju za mostem na Tiszacamping. Chcieliśmy...
W nawiązaniu do mojego poprzedniego wpisu polecam krótki artykuł z histmaga o irredentyzmie:
https://histmag.org/Wielka-Polska-Wielkie-Wegry-Zjednoczona-Korea-czyli-irredenta-Galeria-16098
I książkę Ziemowita Szczerka:
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4895686/via-carpatia-podroze-po-wegrzech-i-basenie-karpackim
#wegry
#slowacja
Zaloguj się aby komentować
Ruska onuca Viktor Orban w jednym przemówieniu wkurzył parę krajów na raz
W tym najbardziej 2 sąsiadów :
Rumunię - bo przyjechał do Szeklerszczyzny / Siedmiogrodu i odgrzewa kotlet o Wielkich Węgrach.
Słowację - że to oderwane od Węgier terytorium
Wyobraźcie sobie, że na przykład kanclerz Niemiec przyjeżdża do Wrocławia albo na Mazury, i spotyka się z jakąś rewizjonistyczną partią mniejszościową i na ich konferencji opowiada dydymały o powrocie ich do macierzy.
Chyba mu ten madziarski irredentyzm za bardzo w głowie zamieszał - notabene - mapa Wielkich Węgier wisi cały czas w jego premierowskim gabinecie.
#wegry
#czechy
#slowacja
Zaloguj się aby komentować

Ambasador Węgier w Bratysławie został wezwany do słowackiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w związku z wypowiedzią premiera Viktora Orbana, który określił Słowację jako terytorium "oderwane". Premier Węgier zabierał głos w sobotę na festiwalu Węgrów w Rumunii.
#polityka #wegry...
dumłam z bratanków jak nigdy
rozkład jazdy wszystkim znany, jezu ale bazaaa
#heheszki #wegry

Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Powróciłem. Wyjazd bardzo udany, standardowo okupiony poparzeniem słonecznym. Babaton miał temperaturę zupy, bo w cieniu było tylko 35 stopni.
Zlot przyjemny, jak co roku. Tym razem jednak udało się złapać cyganów rozkradających namioty
Film z wczorajszego powrotu przez Słowację: https://streamable.com/7egk8k
#fiat126p #maluch #wegry

Zaloguj się aby komentować
Co powiecie, żeby wy⁎⁎⁎ać tego konia trojańskiego z NATO? #nato #wegry #ukraina #rosja

@GucciSlav bardziej nijakiego i nieliczącego się nigdzie państwa jak Węgry, to chyba nie ma w Europie. Już nawet Polska mimo Pisu ma więcej szacunku. Węgry w NATO/UE to taki przygarnięty bezdomny z upośledzeniem, co za bardzo się rozgościł w domu. xD
Śmierdzi, nikt go nie chciał, robi burdel, ale został już tak, bo nie wypada wy⁎⁎⁎ać go na mrozy. xD
Zaloguj się aby komentować
Ostatni mój wpis (językowy) nie był przypadkowy. Wybraliśmy się na wycieczko-testo-zlot. Jazda trochę trwała mimo braku przerw poza tankowaniami i zdjęciem. Mam też nowy rekord spalania na trasie. Jazda Warszawa - Kraków (Zakopianka) pochłonęła 3,5 L/100 km, choć jechałem na eSce w okolicach 85 km/h.
Jak na razie test nowego zawieszenia skrzyni wypadł pozytywnie.
#fiat126p #maluch #wegry

@SuperSzturmowiec no dziwne to, dziwne, ale dystans fituje, droga bezwietrzna po trasie szybkiego ruchu. Jedyne co mi przychodzi do głowy, to wcześniej odbijający pistolet dystrybutora. Późniejsze tankowanie w Chyżnem pokazało spalanie 9 L/100 km. Tu jednak sporo górek i hamowania po drodze było.
Całą Słowację i prawie całe Węgry przejechałem na spalaniu 4,5 L.
Zaloguj się aby komentować