Oto jak paryscy strażacy wchodzą po drabinie.
#podrozujzhejto #francja #paryz

Oto jak paryscy strażacy wchodzą po drabinie.
#podrozujzhejto #francja #paryz

Zaloguj się aby komentować
Witajcie!
Śledząc moje wpisy z Korei, można dojść do wniosku, że lubię chodzić po parkach lub lasach oraz jeść i pić. To prawda, jestem prostym człowiekiem
Dlatego dzisiaj proponuję połączenie parku linearnego i rzeczki, czyli Cheonggyecheon. Bonusem będzie okoliczna cukiernia.
A sam park? Jak dla mnie świetny. Przez środek płynie coś na kształt małej rzeczki, może większego strumienia, zaś bo obu stronach można spacerować. Co jakiś czas można spotkać ławeczkę lub most, pod którym można przysiąść w cieniu, czegoś się napić lub coś zjeść. Można również poobserwować ryby, kaczki lub czaple - a być może również i inne zwierzęta - jednak ja spotkałem tylko te. Oba brzegi nieco się różnią, jeden to szerszy deptak, drugi z kolei jest węższy, ale za to bardziej "dziki". Po jego stronie jest więcej roślinności i kamieni, na których można sobie dupnąć i pokontemplować. Spacerując można natknąć się na różne wydarzenia, typu jakiś grajek lub instalacje artystyczne. Przejście całości to ponad 10km.
https://maps.app.goo.gl/tEADs2yNL3NTKUW77
A co do bonusu, to polecam cukiernię Abebe - nie wiedziałem co to takiego, wszedłem, bo nazwa wydała mi się zabawna
Okazało się, że jest bardzo popularna, a jej flagowym produktem są pączki - oczywiście nie takie jakie znamy. To kilkuwarstwowy miks ciasta, ciasta ryżowego, smakowego kremu, bądź kremów oraz niekiedy posypki. Dzieje się!
https://maps.app.goo.gl/bBYG7DwbhH5u5RgJ7
#podroze #podrozujzhejto #urlop





To jest strumyk, który przez prawie 50 lat był przykryty wielopasmową aleją? Fajnie to zrobili.
https://youtu.be/wqGxqxePihE
Zaloguj się aby komentować
w czerwcu jadę do krajów bałtyckich i chyba troche mnie poniosło podczas wyszukiwania ciekawych miejsc....
Jak myślicie do ogarnięcia w 7 dni czy nie bardzo??
#podrozujzhejto
#kiciochpyta

Zaloguj się aby komentować
Dzisiaj parę fotek że spaceru po parku położonego wokół wodospadu Cheonjiyeon w Seogwipo, czyli drugim co do wielkości mieście na Jeju.
Wodospad położony jest w dolince, można się do niego dostać bezpośrednio, płacąc za wstęp(symbolicznie, ok 5zł w przeliczeniu).
Można też podziwiać go z platformy widokowej umieszczonej w parku, znajdującego się wokół niego oraz rzeczki, która go zasila.
Przetestowaliśmy obie te opcje.
Zarówno jedna, jak i druga była bardzo malownicza, bez problemu można było znaleźć zakątek, z miejscami, gdzie dało radę przysiąść, odpocząć i się wyciszyć.
A w płatnym obszarze były nawet kosze na śmieci!
Fotki ze wczoraj, bo dziś jesteśmy na powrót w Seulu
#podroze #podrozujzhejto





Zaloguj się aby komentować
Dzień dobry Hejto!
Wczoraj zmieniliśmy klimat z portowego Busan na wyspowy. Przemieściliśmy się na wyspę Jeju. Po krótkim i spokojnym locie wylądowaliśmy na miejscowym lotnisku.
Potem spacerek do jednej z wypożyczalni aut i jazda do zarezerwowanego wcześniej pensjonatu (lub czegoś w tym stylu).
Opcji dotarcia na miejsce było kilka, ale zdecydowaliśmy się na tą najbardziej ambitną, czyli dotarcie tam samochodem - mam prawko od grudnia, a własne auto od miesiąca, także pewien stresik był, ale finalnie dało radę.
Po dotarciu do celu, pokręciliśmy się trochę po okolicy i finalnie trafiliśmy do restauracji serwującej koreańskiego grilla. A dziś wypad do pobliskiego miasta...
#podroze #podrozujzhejto #urlop




@bojowonastawionaowca ze względu na to że przyjechaliśmy 6.05 i wracamy 8.05, to za dużo nie ogarnęliśmy. Dzisiaj pokręciliśmy się po Seogwipo, po tutejszym targu. Byliśmy też przy wodospadzie Cheonjiyeon, obchodząc go dookoła. A zmierzając do pensjonatu jechaliśmy przez park narodowy na środku wyspy (super widoki oraz emocjonująca jazda ze względu na górskie serpentyny).
No promem bym tam nie płynął:
https://www.youtube.com/watch?v=iZg5qqypaSo
Zaloguj się aby komentować
Dziś rano szukałem skrzynek geocache a raczej miałem szukać, bo znalazłem jedną i zacząłem penetrować miejscówkę, więc kolejne skrzynki poszły w zapomnienie. Na zdjęviu nieczynny tunel kolejowy w Kowarach. Gdyby nie opencaching.pl to w życiu bym takiego miejsca nie znalazł. #podrozujzhejto #opencaching #geocaching

@Byk no, niestety nie. Zdjęcie zrobione telefonem i to z ręki, bo oczywiście statywu nie miałem ze sobą. Ale jest to jedno z kilkudziesięciu zdjęć, które zrobiłem, bo w takiej ciemności nawet wykadrować było trudno. Telefon to Pixel 9a. Pixele robią super zdjęcia 😉 A analogiem też zrobiłem, ale bliżej wyjścia gdzie było teochę światła, bo bez statywu nie da rady utrzymać aparatu kilka sekud. Jak wywołam to wrzucę.
Zaloguj się aby komentować
Piwko przed snem i powrót do hotelu.
Tym razem nadaję z Busan.
Znaleźliśmy metodą "a dobra, wejdziemy tutaj" fajny pub z kraftowymi piwerkami.
https://maps.app.goo.gl/pxAAECuW5mWfx5rD6
#podroze #podrozujzhejto #pijzhejto




Zaloguj się aby komentować
Wybierz mądrze
#podroze #podrozujzhejto #heheszki #religia


Zaloguj się aby komentować

Dziś zabieramy Was do naszego rodzinnego miasta - Tarnowskich Gór. Znane jest głównie z gwarkowego dziedzictwa UNESCO - Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga. Miasto oferuj jeszcze inne perełki jak odbudowany zamek, piękny rynek i bogate Muzeum Motoryzacji. W tym roku miasto świętuje...
Chwila przerwy przed snem, to napiszę parę słów o miejscówce, którą zwiedziliśmy przedwczoraj.
Plan zakładał przejście się do Haneul Park i zaliczenie tysięcy kroków.
https://maps.app.goo.gl/retmZXzNh2m7fWmd8
Ale że coś tam kropiło i pogoda zapowiadała się tak o, to szybka zmiana planów i poszliśmy w drugą stronę. Do Seoul Battleship Park.
Jak widzę gdzieś sprzęt wojskowy, to staram się nie odpuszczać i tutaj też tak było.
https://maps.app.goo.gl/5GH8TTCAs8HX6xyh9
Na miejscu zastaliśmy niewielkie muzeum, w które wbudowany został miniaturowy okręt podwodny. Obok zaś, na podwyższeniu stał okręt patrolowy, a wisienką na torcie była fregata - zacumowana obok.
Ona dostarczyła mi najwięcej rozgrywki, gdyż na tak wielkim okręcie jeszcze nie byłem. Udostępnionych jest chyba z 5 pokładów, także jest gdzie chodzić i co oglądać.
https://en.wikipedia.org/wiki/Seoul_Battleship_Park
Za cenę kilkunastu złotych (w przeliczeniu) za wstęp, to jak darmo.
#podroze #podrozujzhejto #okrety





Zaloguj się aby komentować
Leci kolejna miska w stylu Hakata ramen style XD a więc ramen nr 4/nn.
Wieprzowy miso ramen. Prosta sprawa - bulion, makaron, karkowka i cebulka. Makaron z Fukuoki opisywałem wcześniej. Bulion gleboki, gesty i znów delikatny w smaku. Jest to dla mnie zaskoczenie bo (moje) europejskie podniebienie lubi czuć co je. Jak jest miso to musi być ten lekko drożdżowy smak. A tu tego miso jest tylko troche, na tyle aby podkreślić smak zupy ale aby nie wybijało sie ono na pierwszy plan.
Ramen w Japonii to proste i szybkie danie. Lecisz załatwiać sprawy, wchodzisz na miskę zupy, która dostajesz w max 5-10 min. Rozgrzewa cie ona i napełnia energia. Brak tu tego wyszukania, elitarnosci, ekskluzywnosci typowej dla wielu ramenowni w PL. Ramen w jap to nie wydarzenie spoleczno-kulturalne. To jedzenie dla zapracowanego ludu za ok 1000JPY/22-23PLN za michę.
#ramen #podrozujzhejto #japonia #jedzenie

@ColonelWalterKurtz
Brak tu tego wyszukania, elitarnosci, ekskluzywnosci typowej dla wielu ramenowni w PL. Ramen w jap to nie wydarzenie spoleczno-kulturalne. To jedzenie dla zapracowanego ludu za ok 1000JPY/22-23PLN za michę.
Warto też wspomnieć, że w Japonii ramen nie jest uznawany za zdrowe jedzenie. Nawet widziałem ostatnio gdzieś artykuł że robili badania i wyszło, że ludzie którzy nie dopijają reszty bulionu po zjedzeniu głównych składników dłużej cieszą się zdrowiem czy coś takiego xD. Ogólnie tam to jest traktowane jako coś bliżej fastfooda, tanio i szybko a nie coś do jedzenia codziennie na obiad.
Zaloguj się aby komentować
#podrozujzhejto #morze #plaza To nie poniedziałki są do d⁎⁎y tylko Twoje życie. Plażing, idziemy Rudej cycki opalać. I stópka dla @ErwinoRommelo

Zaloguj się aby komentować
A my nad wodą
#podroze #podrozujzhejto #wlochy #pdk



Zaloguj się aby komentować
Czesc 3/nn ramenów z japońskich wojaży. Była kolagenowa Osaka, jest wieprzowa Fukuoka. Konkretnie ramen w stylu Hakata.
Podobno tonkotsu ramen czyli zupę opartą na gęstym bulionie z wieprzowych kosci wymyślono właśnie tutaj. Leganeda mówi że jeden typ zapomnial o gotującej sie bulionie i kiedy zobaczył go rano był on białą, aromatyczną zupą. Bialy kolor bierze sie z gwaltownego procesu gotowania powodującego emulgację czasteczek tluszczu i plynu. Co do aromatu to akurat gotowanie tego cuda wydziela niezbyt przyjemny zapach, z czym sprytni japończycy radzą sobie w taki sposób, że gary z gotującymi sie gnatami zasłaniają folią (picrel nr 2 widać folie).
Dużym zaskoczeniem było ze zupa ta nie ma wcale mocnego smaku. Jest bardzo delikatna, bulion jest gęsty ale sam smak jest subtelny i bardzo gleboki i przyjemny. Kluski były idealne, sprężyste i stawiając przyjemny opór w zębach. Co ciekawe w Fukuoce ramenownie mają skalę twardości makaronu (tak z 5 stopni) oraz zwyczaj, ze za niewielką opłatą dają dokładkę makaronu jezeli zostanie ci jeszcze płyn w misce. Oprócz makaronu w misce były jeszcze kwadraciki ciasta jakby na gyoze. Po prostu ugotowane i wrzucone do zupy.
Ten ciemnozielony dodatek w Fukuoce byl częsty - nawet byl za free do dokładania na stolikach. Smak jarzynowej kiszonki ale z takim dziwnym selerowym twistem (internet podpowiedzial ze te to kiszona gorczyca sarepska...). Jajo mowi chyba samo za siebie - marynowane ale znacznie delikatniej niż spotykałem to nad Wisłą. Mięsko to chyba karkówka, tu bez specjalnej marynaty - smak dobrej wieprzowiny broni sie sam. Szczególnie jak jak samo rozpada się między pałeczkami...
Stay tuned bo troche tych misek przerobiłem 😅 #ramen #podrozujzhejto #japonia #jedzenie



Zaloguj się aby komentować
#podrozujzhejto w Tatrach Słowackich też jeszcze biało



Zaloguj się aby komentować
#podrozujzhejto #podroze #pieknodanych #tworczoscwlasna #programowanie .
Od 2018 śledzę wszystkie swoje podróże zagraniczne, mam dane dla każdego dnia w którym kraju byłem w prywatnym excelu i na nomads.com którego używam do generowania map podróży.
W lutym skleciłem excela który dla każdego dnia roku mówi w ilu krajach byłem. W sumie tabela działa spoko, ale była słaba wizualnie i nie da się za bardzo jakiegoś fancy wykresu z niej zrobić. (2 obrazek) Fancy wykres to w sumie by był udawany kalendarz który w każdym dniu mówi ile i gdzie.
I miesiąc robiłem vanity project na podstawie danych z tego portalu wcześniej (działa na API więc jego użytkownicy mogą tez sobie taki kalendarz wygenerować).
I w tym kalendarzu nakładam lata i mogę wyciągać jakieś random fakty:
22 marca - odwiedziłem najwięcej krajów 6
za granicą byłem 281 / 366 dni kalendarzowych
styczeń i listopada to miesiące w których każdy dzień byłem za granicą
mogę podejrzeć wizualnie kiedy byłem w danym miejscu w ciągu roku
od 2023 byłem co roku we Włoszech czego nie zarejestrowałem a widać w danych
Takie w sumie tylko osobę której tyczy taki kalendarz interesujące próżne dane, dla mnie też trochę ze wskazówka gdzie mogę sobie polować żeby łatać dziury.




@dziad_saksonski nie jest, jebać Serbie. Mogli tworzyć multikulturalne społeczeństwo z rejonem gdzie mniejszość Albańska jest większością, ale bliżej im było mordowanie mniejszości.
Z moich przemyśleń po to mam wynotowane:
Spoko wątek here z albańskiej perspektywy i chyba trochę mniej ignorant:
https://www.quora.com/Why-is-it-important-to-some-Albanians-that-Kosovo-and-Albania-unite-as-a-single-state/answer/Argjend-Krasniqi-2?ch=10&oid=325659709&share=0f7e2bdd&srid=hH48lh&target_type=answer
moje ignoranckie tl;dr;
Serbowie mocno jebali po Albańczykach w swoich granicach, i w 1991 NATO wkroczyło żeby tego problemu nie rozwiązywano jak w Bośni mordowaniem. Powstanie Kosowa to kompromis, ruchy niepodległościowe były pozytywnie nastawione do Albani, część tego kompromisu to sprawienie, że flaga Kosowa nie ma czerwonego i czarnego (można by się go spodziewać po kraju z populacją lubiącą flagę Albanii (jako symbol Albańczyków nie koniecznie Albanii - zwał jak zwał). Dlatego flaga jest taka jaka jest. Dodatkowo w konstytucji Kosowa jest zapis, że kraj nie może się zunifikować z Albanią. Niepodległość to był dobry krok dla ruchów niepodległościowych ale spowolnił ruchy Serbii i ewentualną unifikację z Albanią. Obecnie w Kosowie są opinie, że jednak trochę chujowo jak o fladze i treści konstytucji decydują obce rządy, a nie obywatele kraju.
Zaloguj się aby komentować
Ukoronowaniem dzisiejszego dnia był kurczak i soju. Kurczaczek bardzo dobry, zdaje się mięsko z nóżki. W cienkiej, ale chrupiącej panierce.
Mimo że z oleju, to nie ociekał nim. Samo wnętrze zaś soczyste.
Co tu dużo gadać - bardzo dobry. Jako dodatek była marynowana rzepa - pewnie aby przełamać smak.
A do popicia soju - wersja z żabu na etykiecie (cokolwiek to oznacza).
#podroze #urlop #podrozujzhejto


Zaloguj się aby komentować
#podrozujzhejto obiad w Żylinie, coraz bliżej domu, albo i nie, zobaczymy


Zaloguj się aby komentować
#podrozujzhejto trafiłem do jakiegoś owczego miasta




Zaloguj się aby komentować
All I’ve wanted, all I’ve needed is here in m arms
#podrozujzhejto #majowka


Zaloguj się aby komentować