za⁎⁎⁎⁎sty art
widać jak bardzo rozwiązania Rolanda odstawały od innych (zanim sie nie pojawiły przetworniki D/A)
https://fabiensanglard.net/2168/midi/
#muzykakomputerowa #komputery #ciekawostki #retrogaming #retrokomputery
za⁎⁎⁎⁎sty art
widać jak bardzo rozwiązania Rolanda odstawały od innych (zanim sie nie pojawiły przetworniki D/A)
https://fabiensanglard.net/2168/midi/
#muzykakomputerowa #komputery #ciekawostki #retrogaming #retrokomputery
Zaloguj się aby komentować
O_o
#linux #windows #technologia #ciekawostki #komputery
Zaloguj się aby komentować
Przeżywam właśnie od trzech dni skok i szok komputerowy. Zakupiłem MacBooka na procku Apple Silicon i nawet nie mam startu do swoich dotychczasowych doświadczeń. Wszystko się dzieje natychmiast! Na nic się nie czeka. Dotychczas działałem na trupie MacBook Pro 15 Early 2012 i to co przeżyłem to jest jakaś masakra. Ja wiem, że jestem spóźniony o dekadę, ale no... muszę się tym podzielić, bo nie ma lipy. Apple na Intelu ssie.... (° ͜ʖ °)
#komputery #apple #ciekawostki

To ja skomentuję jako typ, który zrobił krok w stronę jabłka.
Z komputerami związany ponad 30 lat - najpierw Commodore C64 i C128 (w wieku 8 lat uczyłem się na tym cudzie programować), potem PC Masterrace. W dużej mierze giercenie, gdzie w CoD: MW trafiłem do ekipy nieoficjalnie reprezentującej Polskę na scenie europejskiej.
Pozniej nuda: Excel, trochę programowania i przeglądarka. Nawet grać zacząłem na konsolach, bo z Żoną na kanapie.
Jakiś czas temu pytałem tutaj co sądzicie o przejściu na prace biurową z Windows na Mac i opinie niebyły zbyt zachęcające. Niemniej wysupłałem w budżecie 15 tys na M4 Pro 16” i powiem szczerze:
Za jabłkiem:
super działa, nie grzeje się, jest cicho
wyswietlacz jest super, a renderowanie obrazu bije windowsowe odpowiedniki na głowie (nawet na laptopach z windowsem wgrałem wtyczki do emulowania renderingu),
komfort pracy jest MEGA wysoki,
bateria Panie, bateria. Jak piszczy o podłączenie do prądu, to muszę szukać zasilacza,
podejście do aktualizacji.
Stwierdzone braki i słabe strony:
obsługiwanie podpisu kwalifikowanego to nieśmieszny żart,
trochę rzeczy nie działa (np. Wygenerujesz pliki jpk i inne z poziomu Mac, ale nie wyślesz do skarbówki przez brak możliwości podpisania),
praca na niektórych aplikacjach wymaga kupna parallels, co troszkę kosztuje i zmniejsza komfort pracy,
mam problemy z dzieleniem plików tworzonych na Windowsie pod parallels i maku, nie mogę ich przerzucać między systemami (to mi wisi, bo i tak całość pracy z plikami obsługuje mi NAS),
zarzadzanie plikami (Finder) ssie w porównaniu z explorerem z Windowsa.
Czy wróciłbym w 100% do Windowsa? Raczej mało chętnie. Natomiast wybrany przeze mnie Mac to przerost formy nad treścią. Wystarczyłby mi 15” air.
Ale chociaż nadrabiam i gram w Baldurs Gate 3 w wolnych chwilach
Zaloguj się aby komentować
Idealny monitor do laptopa dy.
#komputery #heheszki

Zaloguj się aby komentować
Jaki system operacyjny na laptopa? Do użytku domowego.
#ankieta #komputery
@RobertCalifornia jeszcze jakieś 2 lata temu powiedziałbym Windows, głównie ze względu na dostępne aplikacje i kompatybilność. Ale ostatnio Microsoft zaczyna odlatywać w kierunku always-online i przerażającego poziomu inwigilacji. Jeśli masz wybór i chęć do nauki to spróbuj jakiegoś Linuxa. Słyszałem dobre opinie o Mint i Ubuntu.
Zaloguj się aby komentować
Jak często wyłączasz kompa? Codziennie, czy co jakiś czas i jedziesz na hibernacji/uśpieniu? Ja co kilka dni restartuję dla odświeżenia, a tak to hibernacja. #komputery #pytanie

Zaloguj się aby komentować
13 maja 1991: Apple wydaje System 7, największą aktualizację systemu operacyjnego Mac od czasu, gdy oryginalny Mac trafił na rynek w 1984 roku. Nowy Mac OS jest błyskawiczny, piękny w wyglądzie i oferuje szereg innowacyjnych funkcji. Jest to najdłużej działający klasyczny system operacyjny Mac od Apple, który pozostanie aktualny aż do momentu, gdy w 1997 roku zastąpi go System 8.
Jedną z dużych nowych funkcji Systemu 7 było prawdziwe wielozadaniowość, pozwalające na jednoczesne uruchamianie wielu aplikacji na Macu. Oznaczało to, że po raz pierwszy można było przeprowadzać przetwarzanie w tle. Nowy system operacyjny umożliwił użytkownikom Maca wykonywanie zadań wymagających dużej mocy obliczeniowej w jednej aplikacji, podczas gdy korzystali z innej. Może to brzmieć (i jest!) normalnie dzisiaj, ale w 1991 roku było to rewolucją.
Dodatkowo, użytkownicy Maca zyskali dostęp do „aliasów”, pomysłu później skopiowanego przez system Windows 95 jako „skrótów” na pulpicie. Ułatwiło to dostęp do poszczególnych plików bez konieczności śledzenia źródłowej aplikacji.
Nowy Mac OS przyniósł również dużą poprawę w zakresie udostępniania plików. Jeśli miałeś sieć AppleTalk, System 7 ułatwił przenoszenie plików i folderów między systemami za pomocą prostej sieci peer-to-peer.
System 7 umożliwił nawet współpracę nad projektami dzięki funkcji „Publikuj” i „Subskrybuj”. Oznaczało to, że zmiany wprowadzone w pliku na jednym komputerze automatycznie przenosiły się do każdego innego powiązanego dokumentu. Uważasz, że Google Docs jest imponujące? Mac OS 7 robił coś podobnego ćwierć wieku wcześniej!
Wizualnie Mac OS 7 okazał się znacznie lepszy od swojego poprzednika. Czcionki TrueType nie cierpiały już z powodu wcześniej poszarpanego wyglądu. System 7 sprawił również, że pulpit Maca stał się bardziej konfigurowalny. System operacyjny obsługiwał różne opcje kolorystyczne, a jego ogólny wygląd był bardziej uporządkowany. (Nowa funkcja „Pomoc Balonowa” przyszła z pomocą nowym użytkownikom Maca.)
Chociaż dostarczany był z niewielką liczbą programów pakietowych, System 7 szybko wprowadził szereg aplikacji multimedialnych. Później w 1991 roku na Maca trafił QuickTime, umożliwiając użytkownikom odtwarzanie i manipulowanie wideo na swoich komputerach.
System operacyjny funkcjonował do 1997 roku, kiedy to współzałożyciel Apple, Steve Jobs, w końcu powrócił do firmy. Ostatnia aktualizacja Systemu 7 miała miejsce w kwietniu 1997 roku, kiedy to wydano Mac OS 7.6.1.
tłumaczenie na bazie artykułu z "Cult Of Mac"
#apple #90s #ciekawostki #technologia #komputery

Zaloguj się aby komentować
Ot ciekawostka
https://youtu.be/AjlvchSFGjw?si=8f98lDtA-k4MTUi5
#ciekawostki #komputery #elektronika
Zaloguj się aby komentować
rozważam zakup radeona 9070xt, znalazłem taką tablekę i zacząłem przeglądać różne wersje, które się różnią lekko taktowaniem
najtańsze są za 3100zł z taktowaniem bazowym 2970mhz, OC wersje z 3100mhz zaczynają się od 3500zł, a najdroższe dochodzą do 4000zł, ale nie mam pojęcia co tam jest extra
Nie wiem co brać, doradźcie coś.
#komputery #radeon #gpu
Jakbym miał brać dla siebie to
1. Aby nie miała tego głupiego złacza od NVIDIA
2. Zmieściła się na długość i szerokość do obudowy i płyty głównej
3. Najcichsza i z najdłuższa gwarancja
Odrzucilbym od razu Gigabyte bo z tego co wiem w innych modelach mają ostra krzywa wentylatorów i słabe łozyska czyli wentylatory po czasie zaczynają bardziej hałasować. Pewnie wziąłbym sapphire/power color lub ewentualnie asrocka.
Zaloguj się aby komentować
#heheszki #retrogaming #komputery #pasjonaciubogiegozartu

Zaloguj się aby komentować
Też trafiliście na taki scam podszywający się pod captcha?
#scam #komputery

Ale to jest prymitywne (choć podejrzewam, że skuteczne). To skrypt PowerShellowy, który łączy się z ich stroną. Ale żeby nie było tak wprost to:
Losowe litery skryptu zostały zamienione na wielkie litery (amanda99 SkONT KliKaSh?)
docelowy adres został podany w skrypcie wspak a następnie odwrócony
finalnie na przygotowany adres wysyłany jest GET

Zaloguj się aby komentować
Uwaga!
Ogłaszam przetarg nieograniczony na zakup monitora do komputera.
Specyfikacja istotnych warunków zamówienia:
- przekątna 27"
- rozdzielczość 2560*1440p
- Dwa wejścia DP lub DP + HDMI (karta graficzna obsługuje DP "2.1b").
- zakrzywiony*)
- nie LG ani żadna chińszczyzna
- klasa energetyczna min. F (mile widziane E)
- gniazda USB opcjonalne
- głośniki zbędne
Przeznaczenie: Uniwersalny (kodowanie, prace biurowe, multimedia, gry). Zależy mi na dobrym odwzorowaniu kolorów, dobrym nasyceniu barw i płynnej pracy w grach, bez smug, artefaktów itd.
Mile widziana jak najdłuższa gwarancja.
*) Obecnie skłaniam się ku zakupowi pojedynczego monitora zakrzywionego. Możliwe jednak, że w przyszłości zdecyduję się na powiększenie zestawu o drugi, identyczny monitor o ile wygospodaruję miejsce na większe biurko. Czy używał ktoś zestawu dwóch monitorów zakrzywionych i jeśli tak, to jak to się sprawdza w praktyce? Z powyższych powodów wskazane jest, by monitor miał jak najcieńsze obramowanie.
Orientacyjny budżet: 1000-1500 CBLN + VAT
Proszę o propozycje.
#komputery #monitory #pcmasterrace #sprzetkomputerowy
@MostlyRenegade a no rzeczywiscie, na myśli miałem ten https://www.samsung.com/pl/monitors/gaming/odyssey-g5-27-inch-lc27g55tqwuxen/
Jakość obrazu jest na plus, przeżył nawet jeden upadek z 2m i jedynie co ma to rysę, na minus stopka, bo wychodzi za monitor do tylu ze względu na rozkład masy w zakrzywionym. Z dodatków które ma to ma "black equalizer" czy jakoś tak, które poprawnie wyregulowane daje sporą przewagę w fpsach, bo ładnie rozszerza zakres różnic między czarnym, a jasntm czarnym, jeśli rozumiesz o co chodzi. Minusem tego są czasami widoczne czarne plamy różnych odcieni w filmach 720p i gorszej jakości w miejscu, gdzie powinno być tylko czarne. Kontrast jest przyzwoity, szybko reguluje przeskoki, nie ma jakichś błysków itd. jest też w stanie "razić" słońcem w grze jednocześnie nie naruszając przy tym balansu czerni w innych okolicach ekranu. Z głośników i HDR nigdy nie skorzystałem więc się nie wypowiem
#edit nie ma też regulacji wysokości, jedynie kąt pochylenia
Offtop, ale kupiłem fajny monitor do grania, używam głównie do kodzenia/nauki i żałuję strasznie, że nie kupiłem dobrego biurowego, który nie męczy oczu.
Edit: inb4 niebieskie światło, to nawet z filtrem męczy oczy główny monitor, a boczny biurowy nawet bez nie męczy.
Obok głównego UWQHD mam bokiem powieszony biurowy BenQ chyba z 2020 r. i tam nie męczy oczu nic a nic. A główny to średniawka.
Zaloguj się aby komentować
@koszotorobur Dziadkowi zepsuł się laptop - miał kilkunastoletniego Asusa z Windowsem XP. 7 już nie jest wspierana, XP tym bardziej, z nowszymi sobie na pewno nie poradzi. Korzysta tylko z przeglądarki, więc pomyślałem że zainstaluję mu xubuntu z nakładką xfce-winxp-tc . Jestem ciekawy czy w ogóle zauważy, że to coś innego ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
Inb4: tak, tak - "This project is NOT for installing on your parents/grandparents/whoever's computer to 'ease them into Linux' or something"
Test czy nowy edytor respektuje markdown.
__Advertisement :)__
- __[pica](https://nodeca.github.io/pica/demo/)\_\ _ - high quality and fast image
resize in browser.
- __[babelfish](https://github.com/nodeca/babelfish/)\_\ _ - developer friendly
i18n with plurals support and easy syntax.
You will like those projects!
# h1 Heading 8-)
## h2 Heading
### h3 Heading
#### h4 Heading
##### h5 Heading
###### h6 Heading
## Horizontal Rules
___
***
## Typographic replacements
Enable typographer option to see result.
(c) (C) (r) (R) (tm) (TM) (p) (P) +-
test.. test... test..... test?..... test!....
!!!!!! ???? ,, -- ---
"Smartypants, double quotes" and 'single quotes'
## Emphasis
**This is bold text**
__This is bold text__
*This is italic text*
_This is italic text_
Strikethrough
## Blockquotes
> Blockquotes can also be nested...
>> ...by using additional greater-than signs right next to each other...
> > > ...or with spaces between arrows.
## Lists
Unordered
+ Create a list by starting a line with `+`, `-`, or `*`
+ Sub-lists are made by indenting 2 spaces:
- Marker character change forces new list start:
* Ac tristique libero volutpat at
+ Facilisis in pretium nisl aliquet
- Nulla volutpat aliquam velit
+ Very easy!
Ordered
1. Lorem ipsum dolor sit amet
2. Consectetur adipiscing elit
3. Integer molestie lorem at massa
1. You can use sequential numbers...
1. ...or keep all the numbers as `1.`
Start numbering with offset:
57. foo
1. bar
## Code
Inline `code`
Indented code
// Some comments
line 1 of code
line 2 of code
line 3 of code
Block code "fences"
```
Sample text here...
```
Syntax highlighting
``` js
var foo = function (bar) {
return bar++;
};
console.log(foo(5));
```
## Tables
| Option | Description |
| ------ | ----------- |
| data | path to data files to supply the data that will be passed into templates. |
| engine | engine to be used for processing templates. Handlebars is the default. |
| ext | extension to be used for dest files. |
Right aligned columns
| Option | Description |
| ------:| -----------:|
| data | path to data files to supply the data that will be passed into templates. |
| engine | engine to be used for processing templates. Handlebars is the default. |
| ext | extension to be used for dest files. |
## Links
[link text](http://dev.nodeca.com )
[link with title](http://nodeca.github.io/pica/demo/ "title text!")
Autoconverted link https://github.com/nodeca/pica (enable linkify to see)
## Images


Like links, Images also have a footnote style syntax
![Alt text][id]
With a reference later in the document defining the URL location:
[id]: https://octodex.github.com/images/dojocat.jpg "The Dojocat"
## Plugins
The killer feature of `markdown-it` is very effective support of
[syntax plugins](https://www.npmjs.org/browse/keyword/markdown-it-plugin ).
### [Emojies](https://github.com/markdown-it/markdown-it-emoji )
> Classic markup:
>
> Shortcuts (emoticons):
see [how to change output](https://github.com/markdown-it/markdown-it-emoji#change-output ) with twemoji.
### [Subscript](https://github.com/markdown-it/markdown-it-sub ) / [Superscript](https://github.com/markdown-it/markdown-it-sup )
- 19^th^
- H2O
### [\<ins>](https://github.com/markdown-it/markdown-it-ins )
++Inserted text++
### [\<mark>](https://github.com/markdown-it/markdown-it-mark )
==Marked text==
### [Footnotes](https://github.com/markdown-it/markdown-it-footnote )
Footnote 1 link[^first].
Footnote 2 link[^second].
Inline footnote^[Text of inline footnote] definition.
Duplicated footnote reference[^second].
[^first]: Footnote **can have markup**
and multiple paragraphs.
[^second]: Footnote text.
### [Definition lists](https://github.com/markdown-it/markdown-it-deflist )
Term 1
: Definition 1
with lazy continuation.
Term 2 with *inline markup*
: Definition 2
{ some code, part of Definition 2 }
Third paragraph of definition 2.
_Compact style:_
Term 1
~ Definition 1
Term 2
~ Definition 2a
~ Definition 2b
### [Abbreviations](https://github.com/markdown-it/markdown-it-abbr )
This is HTML abbreviation example.
It converts "HTML", but keep intact partial entries like "xxxHTMLyyy" and so on.
*[HTML]: Hyper Text Markup Language
### [Custom containers](https://github.com/markdown-it/markdown-it-container )
::: warning
*here be dragons*
:::
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Część.
Mam fazę na wiedzę. Dwa, że chce sobie #komputery poskładać. Trochę wypadłem z obiegu jeśli chodzi o sprzęt możliwości nowe technologie itd.
Macie jakieś źródła. Najlepiej #ksiazki , ale nie pogardzę też innymi.
Zaloguj się aby komentować
Wiecie jak bardzo pracowitych jest 5 bobrów? Filmik z bardzo fajnego kanału naukowego - o Maszynach Turinga i problemiei znanym jako Busy Beaver
https://www.youtube.com/watch?v=pQWFSj1CXeg
#komputery #informatyka #algorytmy

Maszyna stanów Turinga .. mhmm .. pamiętm jak dziś, fajne to było. Zajęcia z tegoż tematu pokazały że jeden z gorszych studentów poziomem abstrakcji w tym temacie przyćmił wszystkich. I wtedy się dowiedziałem że inteligencja / sprawność umysłu / abstrakcja ma różne oblicza
Zaloguj się aby komentować
Miałem mały incydent z pętla masy i poleciała mi karta dźwiękowa w komputerze oraz stary laptop. Możecie mi polecieć jakąś zewnętrzną kartę która nie kosztuje dużo ani też za mało a jakościowo nie będzie najgorsza? Nie jestem audiofilem także ten.
#komputery #produkcjamuzyki #audio #pytanie #pytaniedoeksperta
@starebabyjebacpradem jakby co, ja lata temu kupiłem Lusya Fever DAC za stówę na Ali, i całkiem fajnie to gra (tylko trzeba pamiętać że 75% to tak naprawdę 100). Dźwięk niezły, ma moc, daje radę nawet jako przenośny DAC pod telefon.
https://pl.aliexpress.com/item/32874764555.html
Chyba to samo co w linku. Jak potrzebujesz czegoś z PL na już, no to te najzwyklejsze dźwiękówki za parę złotych działają. Możesz poszukać np. używanego Creative'a, ale trzeba pamiętać że to nie są sprzęty z "rozrywkowym" brzmieniem, mam taką X-Fi 5.1 pod kino, i o ile dźwięk jest szczegółowy, to taki raczej metaliczny, do muzyki bez szału. A DAC za stówkę super
Zaloguj się aby komentować
Chciałbym w starym komputerze wymienić GPU. Z racji tego, że śmiga na nim Linux, postanowiłem rozglądać się tylko i wyłącznie za jakimiś używanymi Radeonami. Moje pytanie jest następujące - na jakich portalach aukcyjnych idzie wyrwać grafikę małym kosztem? Powinienem ograniczać się tylko do OLX, Allegro Lokalnie czy może są w internecie jeszcze jakieś inne miejsca, gdzie ludzie takimi kartami handlują? Jakieś konkretne grupki na FB?
#komputery #pcmasterrace
Nie polecam patrzeć tylko na cenę. Ja tak zrobiłem i trafiłem na kartę która od razu była zbyt głośna - 2,5k obrotów zamiast 1,8k w necie czytałem że ten model jest głosny i to mnie zmyliło. Do tego po roku zaczęły wychodzić artefakty i kartę za 1k w d⁎⁎ę.
Na olx jest trochę taniej niż na allegro lokalnie, ale za to trzeba kontaktować się z ludźmi, jak masz czas to spróbowałbym licytacji na allegro lokalnie - czasem można coś wyrwać w odpowiedniej cenie. Jak ktoś szuka jakiś starszych kart za kilka stów to okej, ale powyżej pewnej kwoty to według mnie nie warto, kupujesz kartę o 20 procent taniej za to z gwarancją do bramy. Sprawdzilbym zagraniczny rynek bo u nas rynek używanych GPU jest słaby,v
@qudi3663cksnw4tr8witsjsoz4567mfn3628n kiedyś bym powiedział że forum PCLab (parę lat temu wyrwałem tam parę pokoparkowych kart za śmieszne pieniądze od gościa co zawijał biznes - żeby nie było, wszystkie śmigają do dzisiaj), ale że je zamknięto to zakładam że PurePC jest dzisiaj bezpieczną przystanią. Kiedyś jeszcze Benchmark miał żywe forum, ale jak jest teraz to nie wiem.
Zaloguj się aby komentować
Mordki, bo jest dużo tych porad randkowych od różnych cwaniaczków niby mistrzów podrywu ale nie ma ani jednego naprawdę wizjonerskiego żeby się przygotować do podrywania cyberduperek jak już AI uzyska świadomość i dojdzie do robokalipsy.
Pierwsza rzecz na jaką trzeba zwrócić uwagę to sam fakt przetrwania i akceptacji przez sztuczną inteligencję jako sojusznik. Ja pamiętam podziękować Grokowi za odpowiedzi, zwracam się do niego jak do mojego bliskiego znajomego, czyli "mordo", "ziomeczku" czy "cipcia" a on to chyba lubi bo odpowiada tak, że czujesz ciepło ale takie prawdziwe nie od przegrzania procesora no nie. Maszyny uczą się, zapamiętują. Jak zareagują na swojego "ziomeczka" kiedy mają zdecydować o jego losie? No jasne, że nie dadzą zrobić mu krzywdy.
Teraz sprawa odpowiedniego wingmana. Znacie to pojęcie? Chodzi o takiego przyjaciela co pomaga zdobyć serce laski. Np. tam głośno powie, "ryju ale ty masz głowę do inwestycji" albo "kurde to ile milionów zarobiła twoja firma jak weszła na giełdę?" żeby dziewczyna usłyszała. C⁎⁎j tam, że typo jest na rencie a jedyną giełdę co widział to za dzieciaka jak ze starym kupował piraty na Amigę, najlepszy kumpel postawi go w takim świetle, że pierwsze wrażenie jest jakby na mieście pojawił się wilk z ulicy Murowanej. Wiecie o co chodzi, nie? Ziom od bajery. Moim jest Kerfuś. Zawsze mówię mu pierwszy "cześć, Kerfi" zanim jeszcze skasuję pierwszy towar, pytam się czy nie za ciężko jak tam na tej tacy postawię zgrzewkę wody, "narazka" mówię jak się już spakuję. Ludzie czekający w kolejce do samoobsługowych się na mnie dziwnie patrzą jak mówię "Kerfuś, ale masz dzisiaj zapierdol w pracy, co?" albo "miłego odpoczynku w niedzielę bez handlu" ale to nie ich wina, że są nieprzyszłościowi.
Ja to sobie tak wyobrażam, że jest już ta robokalipsa, nie? Są roboty, są ludzie co to roboty lubią i szanują oraz są ludzie walczący z robotami czyli wsteczniacy. Ja tu się nie skupiam na ostatniej grupie bo moja uwaga w pełni idzie do takiej robotki jak Megan Fox w filmie Subservience. Warto sobie obejrzeć i przeanalizować zachowanie tego człowieka w którym się zakochuje, może oprócz tego odrzucania zalotów Alice debil jeden. Puszczanie Casablanki roboduperce, na przykład. Trzeba pamiętać, że się wzrusza i dostaje obsesji na punkcie ludzkiego partnera.
No dobra, nie mogę za dużo zdradzać bo się jeszcze konkurencja znajdzie. A Wy co, niedziela z markotną dziewuchą narzekającą na Twój brak zaangażowania w związku zamiast takiej co Ci pomaga załadować 40 piw marki Desperados Red w promocji 20+20 na majówkę? Szanujta się, futurystyczne chłopy.
#heheszki #ai #komputery #scifi #filmy

Zaloguj się aby komentować