Firmy, które realizują prace projektowe i budowlane dla CPK, to nie firmy-krzaki... Ciekawe ile będzie to nas kosztowało, jak te firmy zgodnie z prawem zaczną słusznie naliczać umowne kary. Jak to bym Laskowi chyba zrobił audyt, ile on już kasy przepalił przez swój bezprawny sabotaż działając otwarcie na szkodę spółki. Mam nadzieję, że na niego też się kiedyś znajdzie prokurator.
Wyjaśniam: PO ogłosi, że to wina PiS bo podpisali niekorzystne umowy zobowiązujące spółkę CPK do płacenia. Nie wsadzą nikogo do więzienia, bo to niezbyt silny argument, ale dla wyborców wystarczy. Następnie karawana pojedzie dalej tłumaczyć 1,6 mld strat w Orlenie.
@rebe-szunis umowne kary to się nalicza jak się podpisało umowę. Jakie to umowy cpk z firmami podpisało dotychczas że nie są dotrzymywane terminy z winy cpk? Kiepsko ty chyba w biznesy
@rebe-szunis Z aglomeracji górnośląskiej masz 30/40min(w nocy) samochodem z każdego jej pkt do lotniska w Pyrzowicach. Dolicz Kraków no godzinka z hakiem. W promieniu 100km od tego lotniska mieszka 8mln ludzi, dla porównania w obrębie 100km od Baranowa mieszka 6mln ludzi. Najbardziej rozwinięta sieć dróg i kolei znajduje się właśnie w pobliżu lotniska w Pyrzowicach. Czy tworzenie sieci dróg i kolei od podstaw jest racjonalne z ekonomicznego pkt widzenia ?
Siedem polskich firm zostało wybranych przez Westinghouse do wsparcia budowy pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu. Jak poinformował prezes Westinghouse Patrick Fragman, wybrane przedsiębiorstwa będą mogły budować poszczególne moduły bloków energetycznych.
Wskazane przez Westinghouse firmy to: Polimex Mostostal Siedlce, Baltic Operator z Grupy Przemysłowej Baltic, Mostostal Kielce, Mostostal Kraków, ZKS Ferrum, Famak i Energomontaż-Północ Gdynia.
Proces wyboru został przeprowadzony w sposób transparentny i konkurencyjny, z uwzględnieniem wymogów zapewnienia jakości obowiązujących dla urządzeń reaktora jądrowego - poinformował amerykański koncern.
Jak przekazała firma, to część procesu przygotowania do fazy wykonawczej projektu w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino, ale wyselekcjonowane firmy będą mogły wspierać inne europejskie projekty Westinghouse, np. w Bułgarii czy w Ukrainie.
Lasek z Tuskiem jak to przeczytają, to mogą dostać spięcia w głowach.( ͡~ ͜ʖ ͡°)
"Brakowało takiego lotniska". Znamy stanowisko niemieckiego rządu ws. CPK!
Do tej pory brakowało takiego lotniska dla Europy Wschodniej, przez co wiele lotów długodystansowych musiało odbywać się przez istniejące huby w Europie Zachodniej. Patrząc z tej perspektywy, taki hub ma nawet sens z punktu widzenia ochrony środowiska i klimatu, ponieważ loty przesiadkowe zmniejszają ruch point-to-point - dodaje Druckenthaner.
Niemiecki rząd stwierdza jednak, że nie obawia się o to, że CPK zagrozi ich największym lotniskom we Frankfurcie nad Menem i w Monachium - Znamy jakość i mocne strony naszych niemieckich hubów i z zainteresowaniem czekamy na dodatkową konkurencję w Warszawie - podkreśla urzędnik niemieckiego resortu transportu i cyfryzacji.
Nowe opóźnienie w przygotowaniach CPK. Spółka nie wyrobiła się z wnioskiem.¯\_(ツ)_/¯
Jak pisaliśmy w sobotę w tekście "Chaos w CPK. Audytów mimo obietnic nie ma, pracownicy drżą o przyszłość", wniosek do wojewody mazowieckiego o wydanie decyzji lokalizacyjnej złożyły jeszcze poprzednie władze spółki. W lutym wojewoda zwrócił go z wezwaniem do uzupełnienia braków. Jak mówił wtedy pełnomocnik rządu do spraw CPK Maciej Lasek, spółka miała na to 60 dni.
Termin ten właśnie mija. O uzupełnienie braków we wniosku zapytaliśmy w poniedziałek biuro prasowe firmy. Jak się okazuje, na wydanie kluczowej decyzji trzeba będzie jeszcze poczekać: "Spółka CPK złożyła pismo do wojewody mazowieckiego o przedłużenie terminu uzupełnienia wniosku o decyzję lokalizacyjną dla lotniska o 30 dni" — czytamy w odpowiedzi.
Całość Ontu o kolejnym "sukcesie" uśmiechniętego Maćka Laska:
Projekt był pod znakiem zapytania właściwie od wyborów. CPK zrobił się zbyt polityczny i zbyt silnie powiązał się medialnie i osobowo z PiSem, przez co zupełnie nie był przygotowany na zmianę władzy. Jednocześnie nie jest tak kluczowy jak np. energetyka, więc ma ciężko.
"Polskie wypowiedzenie wojny". Niemiecki dziennik pisze o CPK
"Choć w tym kraju nie kończą się sukcesem żadne większe projekty infrastrukturalne, Polska buduje nowe gigalotnisko. To wypowiedzenie wojny niemieckiemu przemysłowi lotniczemu, który już cierpi z powodu wysokich podatków ekologicznych" - pisze Phillip Fritz, korespondent zagraniczny niemieckiego dziennika "Die Welt".
Korespondent "Die Welt" w Warszawie obawia się o przyszłość niemieckich portów lotniczych, jeśli powstanie CPK. Pisze o tym w czwartkowej publikacji "Polskie wypowiedzenie wojny i pogłoski o niemieckiej <<ingerencji>>".
Jednocześnie dziennik zwraca uwagę, że nadal nie zapadły ostateczne decyzje dotyczące CPK. Ostatniego słowa nie powiedział w tej sprawie jeszcze Donald Tusk, z kolei pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek miał nie odpowiedzieć na prośbę o wywiad.
@rebe-szunis czytałem o tym i tutaj money.pl też tą pomyłkę zrobiło: nie wypowiedznie wojny tylko niemiecki Die Welt pisał o "Kampfansage" -"otwartym wyzwaniu". Wypowiedzenie wojny to powinno być "Kriegserklärung"
@ErwinoRommelo albo znać kogoś kto zna kogoś kto zna język wroga, tak ewentualnie. Niemiecki w szkole miałem, jak o drogę spytam i mi Niemiec powie żebym szedł w lewo to pójdę w lewo ale jak mi powie żebym szedł w prawo to zaczynają się schody xd
Tak się kończy jak utrwalanie słownictwa się przerabiało na tłumaczeniu piosenek Rammsteina xD
Wg mnie i CPK, i nuke ruszą, chociażby w najmniejszym stopniu. Czemu? PDT i 3D widzą, że muszą się zwracać w kierunku "bogoojczyznianym" i robić szpagat do lewicowego elektoratu inaczej kolejnej kadencji nie będzie.
Zdecydowana większość inwestujących na forexie w 2023 osiągnęła straty
KNF opublikował raport na temat wyników klientów polskich brokerów forex za 2023 rok. Statystyki urzędu wykazały duży wzrost liczby graczy, zarówno zyskujących jak i stratnych. Przegrywa wciąż zdecydowana większość uczestników rynku, a średni wynik na klienta przekroczył w zeszłym roku -8000 złotych.
W 2023 roku na forexie traciło 73,3% aktywnych klientów polskich brokerów, podczas gdy zyski zaksięgowało 26,7% graczy.
UKNF rekomenduje powstrzymanie się od inwestycji na rynku Forex, jeżeli nie posiada się wystarczającej wiedzy na temat istoty i zasad funkcjonowania ww. rynku.
@smierdakow ciekawe jaka by była statystyka dla krypto. Z forexem i tak zaskakujące, że aż tyle osób się w to bawi. Podejrzewam, że wiele z tych osób co wtopiło kasę, to nawet nie wiedziało za bardzo w co klikają i mieli ostre zdziwko jak szybko z 10tys zł może się zrobić 0
@bartek555 @prepetum_mobile Czytałem, że stratni w krypto oscylują koło 80-90%. Też dane się zmieniają, bo to czysta spekulacja, ktoś kto mega zyskał w jednym roku, mógł mega stracić w następnym. Forex w wiekszym stopniu odzwierciedla wydarzenia na świecie, a nie bait jakiegoś influencera, który potem zrobi Rug Pull. Stąd ktoś kto analizuje dane dzień i noc może liczyć na 5-10% zysku miesięcznie.
Były takie eksperymenty robione, że wzięli grupę małp i dawano im do "wyboru" różne udziały. Więc mogły kliknąć w który zainwestować.
Wyniki były podobne do "profesjonalistów". Oczywiście, świat mówi tylko o sukcesach, więc potem taki co mu się udało kilka razy, otwiera kanał i na tym buduje kurs z trickami jak oszukać system i robi karierę na tym.
Lecą głowy w CPK. Mówią o "liście nazwisk" i "utracie zaufania" [NEWS MONEY.PL]
W CPK zarządzono wewnętrzny audyt. Jak ustalił money.pl, jeszcze przed jego zakończeniem w spółce zwalniane mają być osoby nie tylko na stanowiskach kierowniczych. Pracownicy mówią o rzekomej liście, na której ma być 40 osób, a powodem zwolnień ma być utrata zaufania. Spółka przekonuje, że to tylko pojedyncze przypadki.
Spółka zapewniła nas także, że "dalsze decyzje dotyczące ewentualnej reorganizacji, łączenia biur itd. podejmowane mogą być po zakończeniu działań audytowych". "Zależy nam na rzetelnym i bardzo dokładnym sprawdzeniu tego obszaru" - podkreślono.
Jednak z ustaleń money.pl wynika, że jeszcze przed zakończeniem wewnętrznego audytu w spółce miały zacząć się zwolnienia. - To prawda, jest cała lista. Są na niej wszyscy dyrektorzy i dodatkowe osoby - mówi nam jedno ze źródeł w spółce. Inna osoba poinformowała nas, że na rzekomej liście ma być ok. 40 nazwisk.
@MiernyMirek nie powiedziałbym z góry że uwalą. Tak szczerze to wolę, żeby zrobili tam 5 audytów i przetrzepali to na wszystkie strony i wyznaczyli jakiś skonkretyzowany kurs jak to się ma faktycznie rozwijać (tylko hub przesiadkowy? czy może cargo też? kolej się w to wlicza czy jednak nie?), stety bądź też nie, ale pisowcy prowadzili ten projekt na hura co najwyżej. Co zrobiło szum w mediach, to dodawali, zupełnie jak obiecanki dewelopera przed premierą No Man's Sky #kmwtw, a koniec końców przez 8 lat rządów i państwa na wyłączność nie potrafili ogarnąć nawet wstępnych papierów, nie mówiąc o projekcie, czy tak prozaicznej rzeczy, jak kwestia wywłaszczeń. Ale po co, jak miliony na reklamę płynęły niczym niezmąconym strumieniem, a z całej tej reklamy to w sumie była utrzymywana strona internetowa i słowo mówione co to będzie. A jako dowód były przedstawiane analizy robione "dla CPK", które zlecało... CPK na podstawie... danych przekazanych przez CPK. No litości, to już nawet nie jest sędziowanie na swojej własnej rozprawie. Zresztą zrobiłbym wyjątkową chamówę, gdybym zaczął w sumie przepisywać posta @bojowonastawionaowca który bardzo dobrze to wszystko spiął i spisał.
Zrobiłem 6 ss wszystkie są ponumerowane, dodam tylko linki do odpowiedzi Macieja Laska na interpelację Pauliny Matysiak, gdzie jasno wynika, że Tusk nie powiedział całej prawdy. Pytanie. Celowo czy przez wprowadzenie go w błąd?
Ja przestałem już wierzyć w te ich "pomyłki"¯\_(ツ)_/¯
@rebe-szunis mozna się przypieprzać do wielu rzeczy co z cpk robi ko. Ale nie jesli chodzi o wydatki na pr, które były wydawane za poprzedniej władzy.
@rebe-szunis Wracają wspomnienia z poprzednich rządów Tuska. Wtedy też kłamał i do czasu wybuchu afery "Sowa i przyjaciele" nikt go nie rozliczał.
Pamiętam moje rozczarowanie Tuskiem jak tuż przed euro 2012 wydal wojnę kibicom. U nas na Polonii było wtedy najspokojniej w całej Polsce, nawet przekleństwa były rzadkością. Przyjechali jacyś kibice przyjezdni (chyba Wisła Kraków), wyłamali jakąś bramę przy stadionie i zaatakowali ochroniarzy. Od następnego meczu zakaz wyjazdowy do końca rundy dostaliśmy my, kibice Polonii.
Wtedy skumałem że ten wielki liberał i miłośnik wolności Tusk stosuje odpowiedzialność zbiorową jak zwykły PRL-owski komunista.
@rebe-szunis kupowanie przychylnosci dziennikarzy czy sponsorowane wywiady to lobbing czy marketing? A jak taki wywiad obejrzy polityk to jeszcze marketing czy juz lobbing?
@rebe-szunis Nie sprawdzałem po tagu bo co innego mnie zaoferowało ale jak taprtrzę to tak i nie, treść tyczy się tego samego ale ty wrzucasz artykuł a ja bezpośredniego twitta autorki.
Panie premieru Donaldu Tusku przestań pan już kłamać w temacie #cpk bo nos panu urośnie dłuższy od Pinokia Morawieckiego.
Kłamał pan w temacie cytuje: "wszystkie dotychczasowe ekspertyzy stawiają pod znakiem zapytania całą inwestycję" i teraz to panu Donaldu Tusku udowodniono!
Każdy, kto posiada więcej niż 4 szare komórki i zna się odrobinę na polityce, musi dostrzec, jak na rympał chcecie uwalić ten projekt. Musicie się tym razem trochę bardziej natrudzić, bo łatwo nie będzie!
Tym bardziej, że też dziennikarzy zaczynacie mieć powoli przeciwko sobie.
I tu się nawet nie dziwię, skoro stosujecie tak prymitywne metody, a nikt tak bezczelnie w c⁎⁎ja robiony być nie lubi...
I znów rozpoczęła się publiczna dyskusja, jakie konkretnie ekspertyzy miał na myśli premier Donald Tusk. Dotąd opublikowane analizy, które money.pl na bieżąco brał pod lupę, zachęcały rząd do dalszego działania, czyli wręcz przeciwnie do tego, co powiedział premier.
jestem pewien że eksperyzy odnośnie budowy fabryki Izery i przekopu mierzei tez były hurra optymistyczne. I też wole latać z lokalnego lotniska tylko mało linii lata, a czy będą obsługiwać CPK?
@rebe-szunis cały czas myślę, to proces gwarantowany do śmierci. Nasz gatunek tak już ma. Doszedłem do wniosku, że można by jedną z tych szprych kolejowych poprowadzić na Zachodni Brzeg. Niejeden rebe by się ucieszył.
Tak jestem lekko ironiczny. Zauważyłem, jak własna piersią bronisz ten projekt. Ja, co nietrudno zauważyć, jestem sceptyczny. Polska jest za mała powierzchnią, ludnością. jesteśmy też zbyt biedni. Taki gigant pozamyka wszystkie lotniska w Polsce. Nikt nie będzie leciał 100/200 km, to nie russja, gdzie samoloty robią za PKS po ich zadupiach. Gdy znikną lokalne lotniska, to i biznesy z nimi związane. Proste.
Bitcoin właśnie przebił poprzednie ATH(all time high) osiągając tym samym nowe historyczne maksimum. Czy uważacie, że przed nami jeszcze wiele miesięcy dalszych wzrostów i przebicie magicznej granicy 200k USD czy powoli zbliżamy się do topu? Czy wasza rodzina/znajomi/kierowcy w Uberze pytają już o Bitcoina?
Jakie są wasze przemyślenia odnośnie tego cyklu, czujecie decentralizacje w obszarze walut cyfrowych? Widać na horyzoncie nadchodzącą adopcję? Czy zapłacimy niebawem Bitcoinem za zakupy za Biedronce?