W USA jedzenie jest tanie. oh wait.
#usa #ekonomia #jedzenie

W USA jedzenie jest tanie. oh wait.
#usa #ekonomia #jedzenie

Zaloguj się aby komentować
Posiedzenie RPP się zakończyło. Rada pozostawiła stopy procentowe na obecnym poziomie.
https://nbp.pl/rpp-16-01-2025/
#polityka #gospodarka #ekonomia
Zaloguj się aby komentować
Jutro i pojutrze pierwsze posiedzenie RPP w tym roku. Obstawiam, że stopy zostaną na tym samym poziomie.
#rpp #gospodarka #ekonomia i trochę #memy

Zaloguj się aby komentować

Największa polska sieć laboratoriów diagnostycznych planuje debiut na warszawskiej giełdzie poprzez pierwszą ofertę publiczną akcji (IPO). Spółka zatrudnia 85 proc. kobiet i obsługuje rocznie ponad 20 mln pacjentów.
#wiadomoscipolska #gielda #ekonomia

Ostatecznie wzrost o 1,2°C wystarczył, by State Farm, jeden z największych ubezpieczycieli w sektorze, odwrócił się od Kalifornii. Powód? „Gwałtowny wzrost narażenia na katastrofy”. W rezultacie w ciągu ostatniego roku firma nie podpisała żadnych nowych umów na domy i firmy w tym stanie i właśnie...
ZAbrałem się w końcu za polecany kanał o #ekonomia a tu zonk. Chłop nagrał kilka wrzutek i chyba stracił zainteresowanie.
To co zrobił podobało mi się.
Zna ktoś podiobny kanał?
#pieniadze #inflacja #oszczedzanie
Zaloguj się aby komentować
Rosji udało się wreszcie wypełnić postanowienia OPEC+ i zmniejszyć wydobycie ropy naftowej. Do najniższych poziomów od 20 lat.
Zmniejsza się również liczba nowych odwiertów, co nie prognozuje zbyt dobrze na wydobycie w nadchodzących latach.
W grudniu wydobywano 8,97 mln baryłek ropy dziennie, czyli mniej, niż w listopadzie 2004 r. (dołek pandemiczny to 8,6). USA produkują 13,5 mln baryłek dziennie.
Dane gospodarcze zarówno z Chin jak i z UE nie napawają optymizmem, czyli konsumpcja może być ograniczona, a Trump chce doprowadzić do obniżenia ceny ropy, w celu poprawienia konkurencyjności amerykańskiej gospodarki. W tej chwili przewiduje się mniej lub bardziej delikatny spadek cen ropy w 2025 r., czego ruskim (i sobie) życzymy z całego serca.
https://www.youtube.com/live/krkVcap0lHM?si=H-kNOWe3d2FlJd_k&t=708
#rosja #gospodarka #ekonomia #sankcjeniedziałajo
Zaloguj się aby komentować

Radomskie lotnisko miało być krokiem milowym w rozwoju polskiej infrastruktury lotniczej. Jednak niemal dwa lata od otwarcia, inwestycja zmaga się z poważnymi problemami finansowymi i niską liczbą pasażerów.
Od momentu otwarcia w kwietniu 2023 r., radomskie lotnisko przyniosło straty przekraczające...

Specjalny skrót - program przyspieszony - dla usera @wombatDaiquiri pt.
jak powstają pieniądze.
W razie dalszych roszczeń udostepnie prostsze filmy: jak je wymyślono, po co, czym jest pkb, podatki....
Wombat zapytał dlaczego hajs w gotówce nie może pełnić roli papieru wartościowego będącego...

1 stycznia 2025 r. Algieria wykluczyła swoich obywateli mieszkających na stałe za granicą z grona osób uprawnionych do importu samochodów. W efekcie tej decyzji kraj pozostaje miejscem, gdzie mimo taniej benzyny posiadanie samochodu stanowi znaczące wyzwanie finansowe.
Litr benzyny w Algierii...
zwracam się do mądrzejszych kolegów uczonych czy istnieje jakiś nurt w #ekonomia #filozofia #polityka #prawo który zastanawiałby się nad koncepcją "posiadanie waluty jest posiadaniem udziałów w państwie"? a może sformułowane przeze mnie zrozumienie jest z definicji błędne albo nie dość dokładne?
Nie jestem uczonym, ale twoje podejście jest o tyle problematyczne, że państwo w przeciwieństwie do spółki akcyjnej niekoniecznie jest zainteresowane wzmacnianiem wartości swojej waluty, w związku z czym siła waluty nie wyraża siły państwa. Waluta i jej wartość jest jedynie narzędziem. Ilość waluty na rynku można zmniejszyć emitując obligacje lub zwiększyć drukując pieniądz. Te operacje pozwalają na zarządzanie długiem państwa oraz są w stanie np. pobudzić eksport. Przykładowo Chiny sztucznie obniżały wartość swojej waluty by budować swoją gospodarkę w oparciu o eksport i zagraniczne inwestycje.
Zaloguj się aby komentować
Nowy rok, nowe zasady oddawania tekstyliów, bo tak pan Jezus pedzioł.
Zasada pierwsza. Będziesz miał ciężej, bo tak zostało powiedziane, gdyż ktoś musiał kupować fast fashion I rybki umierają.
Zasada druga, bawełniane gacie, które nie mają praktycznie poliestru tak jak i bluzki bawełniane, czy wełniane swetry lądować będą z plastikowym badziewiem z Shein czy innego Temu w jednym koszu w PSZOKu gdy najprawdopodobniej pan Zdzisław czy inny Mirosław, będzie je segregować ( już teraz marudzą, że to szkło to nie szkło).
Ale to nie wszystko, PSZOKi już teraz mamroczą, żeby "sprzedawać w second handach lub oddawać potrzebującym", jeśli nie ma się jak czegoś do PSZOKu zawieźć, radzą to na swoich prywatnych stronach i podczas kontaktu telefonicznego.
Niedlugo najprawdopodobniej znikną te kontenery na ciuchy dla potrzebujących, bo zwyczajnie zostaną zapchane starymi brudnymi gaciami z bawełny i butami z zakładów pracy. Pomijając to, znajdzie się tam pewnie o połowę mniej ciuchów dla potrzebujących, bo te najprawdopodobniej ludzie będą sprzedawać na jakimś vinted czy innym olx.
Macie jakieś swoje patenty? Co wy zrobicie z porwanymi bokserkami lub ta za ciasną już poliestrową narzutką?
#segregacja #segregacjaodpadow #smieci #ekologia #ekonomia
Zaloguj się aby komentować

W 2024 roku liczba upadłości konsumenckich w Polsce drastycznie wzrosła, osiągając 21,2 tysiąca przypadków. To historyczny rekord - podkreślają ekonomiści i wskazują przyczyny nasilającego się zjawiska.
2024 rok okazał się rekordowy pod względem liczby upadłości konsumenckich. Jak wynika z danych...

Indeks Taiex (wskaźnik giełdowy spółek notowanych na Tajwańskiej Giełdzie Papierów Wartościowych) wzrósł o 28% w ciągu roku, ponieważ rynki azjatyckie znacznie zyskiwały na wartości.
Tajwański rynek papierów wartościowych był najbardziej wydajnym większym Azjatyckim rynkiem w 2024 roku. Stało się...
Inflacja w grudniu 2024 roku wzrosła do 5 procent prognozuje ekonomista Banku Pekao Piotr Bartkiewicz. Jego zdaniem w marcu tego roku inflacja będzie wynosić 5,8 procent. Minimalna w górę o 8,5%...
#polska #inflacja #gospodarka #ekonomia
Zaloguj się aby komentować
Ciekawostka.
#rozwojosobisty #ekonomia #psychologia
@bartek555 A I nie ma czegos takiego jak inteligencja emocjonalna. To jest bullshit i nagroda pocieszenia dla tych, ktorym nie wychodzi na IQ testach xD. Jesli to byloby prawdziwe, byloby w jakis sposob mierzalne i powtarzalne. Ale nie jest. Za to pierdola o tym ludzie, ktorzy byli w szkole slabi z matematyki i logiki.
Wnioski prosze wyciagnac samemu xD
Zaloguj się aby komentować

Zaloguj się aby komentować