TLDR: Stan zapalny organizmu "zjada" tryptofan (aminokwas) konieczny m.in. do produkcji serotoniny i dopaminy, produkując z niego substancje przeciwzapalne, nie zostawiając przy tym prawie nic dla mózgu - czyli dlaczego suplementacja nie zawsze musi działać a wrzucenie do naszego "pudełka" wszystkich niezbędnych klocków niekoniecznie doprowadzi do złożenia tego, co chcemy żeby powstało.
Zarówno depresja, jak i szereg chorób cywilizacyjnych (nadciśnienie, choroba
wieńcowa, cukrzyca, a nawet otępienia) mają wspólne tło immunologiczne. W każdej
z wymienionych jednostek chorobowych obserwujemy wzrost aktywności układu od-
pornościowego i opisane wyżej, niekorzystne przemiany metaboliczne [37]. Choroby
układu krążenia, choroby układu oddechowego, choroby metaboliczne i autoimmu-
nologiczne są nie tylko czynnikami ryzyka wystąpienia epizodu depresyjnego, ale
również uznawane są za czynnik lekooporności depresji i jedną z istotnych przyczyn
nawrotowości epizodów obniżonego nastroju.
Wiltink i wsp. [38] wykazali natomiast,
że diagnoza depresji jest często powiązana w populacji ogólnej z dyslipidemią, chorobą
wieńcową, cukrzycą, a nawet zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca.
Zjawisko to ma jeszcze jeden, niedoceniany aspekt. Z powodu wystąpienia
objawów zaburzeń depresyjnych (anhedonia, zniechęcenie, pesymizm, myśli re-
choroby podstawowej (cukrzycy, chorób układu krążenia), co tworzy w dalszej
perspektywie błędne koło diagnostyczno-terapeutyczne i istotnie pogarsza jakość
życia chorych [39]
Kolejne miejsce, gdzie szukając głębiej przyczyn, znajdujemy stan zapalny. Należy przy tym pamiętać, że przewlekły stan zapalny nie jest jakimś czynnikiem per se - jest to reakcja organizmu na wiele różnych niekorzystnych substancji i bodźców - takich jak palenie, alkohol, stres, nadwaga, kontakt ze szkodliwymi substancjami w powietrzu, jedzeniu i przez skórę, nieleczone infekcje itp. Można go porównać do kraju w stanie wojny - w czasie wojny gospodarka zużywa siły i surowce w dużej mierze na rzecz obrony, zaniedbując inne sektory. W przypadku przedłużającego się konfliktu, prowadzi to długoterminowo do braków, wyniszczenia i patologii.
@GazelkaFarelka dlatego tak ważne jest odpowiednie i indywidualne dobranie diety pod tryb życia, uwzględniając odpowiednią podaż kalorii z uwzględnieniem makroskładników zależnych od aktywności.
@AdelbertVonBimberstein Myślę, że najpierw trzeba zrobić rachunek sumienia i zacząć od rzeczy najbardziej oczywistych. Alkohol, fajki - wyjazd. Przetworzone żarcie - wyjazd. Zdrowa dieta, ruch (nawet na początek jakiś umiarkowany). Zrzucenie nadwagi, poprawa parametrów metabolicznych (insulinooporność). Wyleczenie wszystkich zębów i innych przewlekłych infekcji jeżeli mamy - np. nawracające zapalenia pęcherza. Dalej to już mogą być niuanse jakieś właśnie, jak jakieś predyspozycje genetyczne powodujące gorszy metabolizm pewnych składników czy niedobory witamin, czy jakieś nierozpoznane alergie pokarmowe typu na gluten, czy rzeczy typu grzyb w mieszkaniu czy szkodliwe opary w pracy (nie stosowanie środków ochrony).
Na koniec jakieś niuanse w diecie, które też mogą się tak naprawdę różnić u tego samego człowieka z wiekiem. Na przykład w starszym wieku, menopauzalnym wydaje się dobrym pomysłem zejście z białka zwierzęcego, bo nie potrzebuje się już na przykład tyle jak w okresie wzrostu (do 35 lat).
ta potężna maszyna moi drodzy widzowie służy do zamiany patyków, gałęzi oraz korzeni w dużo hałasu oraz stertę patyczków. daję przy okazji możliwość zmęczenia się fizycznie pracą na powietrzu oraz satysfakcję z obcowania ze wspaniałym GE 375 #heheszki #rodos #dzialka #ogrodnictwo #ogrodek #depresja
przeżyłem ten tydzień, ale nie było lekko. ciekawe czy w pracy się kiedyś zorientują jak bardzo mi się nie chce i jak mocno mam na to wszystko wyjebane ¯\_(ツ)_/¯
kotki to jednak robią robotę - spotkałem na spacerze dwa takie urwisy i dały się pomiziać w zamian za kabanosy (ʘ‿ʘ) i od razu dzień zrobił się fajniejszy. z wrażenia zapomniałem zrobić zdjęcie, więc w zamian wrzucam wam dojebaną multiplę #heheszki #smiesznekotki #smietnikowekitku #multipla #depresja
Kolejny raz zgubiłam swój rozsądek - już nie ochronisz mnie.
Splamiłam twarz i dziś odpowiem - za wszystko, za co chcę!
Tak łatwo nic się nie udaje - potrafię ranić też.
Tak, z całych sił i nie przestaję - dopóki tego chcę!
Kolejny raz już nie zabłądzę - już nie ochronisz mnie.
Splamiłam twarz i dziś odpowiem - za wszystko, za co chcę!
Tak łatwo nic się nie udaje - potrafię ranić też.
Tak z całych sił i nie przestaję - dopóki tego chcę!
@Legendary_Weaponsmith tu akurat śpiewa kobieta, ale sens ten sam #bipolar