Zaloguj się aby komentować
Durdle Door w Dorset, UK
Mądre głowy mówią, że za 30-50 lat w skutek erozji nasilającej się wraz z ocieplaniem klimatu, ta malownicza skala przestanie istnieć. Łuk powstał w sposób naturalny, podczas procesu wypłukiwania rozpoczętego ok 140mln lat temu.
#tworczoscwlasna #uk #drony

Zaloguj się aby komentować
Z samego ranka wysypały mi się sportowe plany, bo po oddaniu dzieci do przedszkola telefon "proszę wrócić po najmłodszego bo krwawi z nosa jak prosię".
No lekko krwawił mi w domu po przebudzeniu bo kopał. Więc chyba kopał i kopał aż się dokopał.
Pytam:
- Kopałeś?
-Ne.- ale patrzy na ścianę.
Czyli kopał. xD
Żeby trochę uratować ten dzień wziąłem zapakowałem go w fotelik rowerowy i odwiedziliśmy: fryzjera (była draka o tę grzywkę co mu skróciłem), action (ładowarka z kilkoma gniazdami do ładowania u dzieci: latarek do czytania, krótkofalówki, telefonu typu guzikowy do dzwonienia), Decathlon (plecak dla młodego na wycieczki bo nie miał i sandały, a ojciec uważa, że koszulek do biegania nigdy za dużo a te czarne bezrękawniki tylko dwajścia kilka złotych).
#galaretkanomore
Zjedzone: 3 700 kcal ± 100 kcal bo coś tam nie ważyłem
Spalone: 3 100 kcal
Kroki: 11 000
Rower: 14 km z bagażem
#chlopskadyscyplina
#dobrenawyki
Potem było zakończenie przedszkola u córki, ładne całkiem ale dwie godziny prawie trzeba było wysiedzieć, a i tak się zmyliśmy po angielsku przy poczęstunku.
Jak żona wróci to już za późno na bieg ale planuję na jutro może longasa po lasach aby mnie upał nie zabił.
#adelbertthemighty
Zaloguj się aby komentować
995 + 1 = 996
Tytuł: Garro
Autor: James Swallow
Kategoria: fantasy, science fiction
Wydawnictwo: Copernicus Corporation
Format: książka papierowa
Liczba stron: 456
Ocena: 6/10
“Nazywam się Nathaniel Garro [...] i jestem jednoosobowym Legionem.”
XLII część cyklu Herezja Horusa
Po wydarzeniach kończących “Ucieczkę Eisensteina” Nathaniel Garro będąc zdrajcą swego legionu, a jednocześnie lojalnym sługą Imperium pozostaje w areszcie w Cytadeli Somnus. Pewnego dnia odwiedza go Malcador Pieczętnik z ofertą nie do odrzucenia.
Z jednej strony miałem frajdę. Nathaniel Garro był kluczową i jedną z lepszych postaci tomów III i IV, wiernym psem, którego nie sposób nie lubić. Podzielam sentyment, naprawdę, w końcu dlatego kupiłem tą książkę. Garro jest bardziej ludzki niż większość Astartes, ma wątpliwości, zadaje pytania. Ponadto w trochę niedorzeczny i przewidywalny, ale też wspaniale melodramatyczny sposób powrócił inny spośród najważniejszych bohaterów cyklu (Cerberus #pdk).
Z drugiej strony, momentami czułem zażenowanie. To jest w znacznej części napisane po prostu źle. Książka jest niespójna, nie tworzy jednej całości, a składa się jakby z kilku oddzielnych opowiadań połączonych jedynie osobą Nathaniela. Niektóre z opowiadań są infantylne, a ton wypowiedzi jakby skierowany do dzieci. Na przykład w pewnym momencie Garro prowadzi coś na kształt śledztwa, a autor zamiast zbudować napięcie i potrzymać czytelnika w niepewności, to z jakiegoś powodu poczuł się zobowiązany wytłumaczyć każdy poczyniony przez bohaterów krok. Do tego dochodzą mikro-streszczenia przeszłych wydarzeń z innych książek oraz poprzednich rozdziałów. Zdarzają się też rażące dziury logiczne (np. nikogo nie dziwi, że zwykli ludzie przeżyli miesiące pod gruzami zbombardowanego miasta). W posłowiu autor wyjaśnia, że część opowieści powstała początkowo jako słuchowisko, co wyjaśnia poniekąd uproszczenia i dziury, ale mimo wszystko nie powinno to trafić do druku w takiej formie.
Finalnie jednak powieść ratuje ostatnia z trzech części na jakie ją podzielono. Ku mojemu zaskoczeniu pozbawiona jest ona większości wymienionych wad i stanowi osobistą podróż Nathaniela Garro w poszukiwaniu głębszego celu swojej dalszej egzystencji.
#bookmeter #ksiazki #czytajzhejto #warhammer40k #herezjahorusa

Zaloguj się aby komentować
Kurde, zawsze chciałem zobaczyć na żywo plantacje konopii i dziś udało mi się to zrealizować. 😁
Wjechałem tam bez większego rozeznania czy trzeba rezerwować czy można od ręki przyjechać, ale na miejscu przywitała mnie właścicielka całego przybytku - Bam, która akurat kończyła oprowadzać parę Azjatów w wieku emerytalnym. Główny tour ze wszystkimi atrakcjami jest zaplanowany na jakąś godzinę rano, ale Bam często zostaje na farmie i oprowadza takie zbłąkane dusze, jak ja i jeden belg który przyjechał moment przede mną.
Na początku zostaliśmy przywitani giftem w postaci blanta z liścia palmowego, filterka z kukurydzy i Super Lemon Haze, krótkim wstępem z opisem dlaczego farma jest organiczna i ogólnym opisem wszystkiego, czym się zajmują. Ten gift bynajmniej nie był na wynos, bo zostaliśmy zaraz zaproszeni do spróbowania wyrobu. W międzyczasie Bam przyjęła dwie Brazylijki które dojechały chwilę później i które do nas dołączyły.
Po konsumpcji zostaliśmy oprowadzeni po wszystkich pomieszczeniach związanych z hodowlą rośliny, zaczynając od suszarni połączonej z magazynem w której trzymany jest finalny produkt, przez pomieszczenie w którym jest sprzęt do curingu, aż po namioty z roślinami (w każdej fazie wzrostu). Każdy proces został nam wytłumaczony tak dosadnie, że mam pewność, że na wzrost rośliny niema się wpływu faza księżyca (pytanie jednej z koleżanek z Brazylii XD), wraz z klonowaniem, trymowaniem, fazami rozwoju, no wszystko od A do Z.
W pełnym pakiecie są jeszcze warsztaty, więc można samemu zrobić swojego klona z dostępnych krzaków i odkupić go, czy bodajże zobaczyć proces tworzenia haszu czy resin.
Na koniec wróciliśmy do tego samego pokoju w którym zostaliśmy przywitani i można było sobie kupić coś na pamiątkę, jak chociażby 10g za 700 bahtów (ok. 18-20€), co zrobił kolega z Belgii. Bam na pożegnanie wyciągnęła jeszcze taki pojemniczek z „resztkami”, kazała każdemu skręcić sobie po blanciorze na rozchodne.
Jest w pytę. Mega polecam każdemu, kto będzie w Tajlandii odwiedzić to miejsce, bo to klimat jedyny w swoim rodzaju. Jedyną wadą był fakt, że w aktualnym, deszczowym klimacie, rośliny które zakwitły, są spisane na straty w 90%, bo nie dowożą jakości i z racji turystyki, są tylko na pokaz.
#hejtojointclub #tajlandia #narkotykizawszespoko #ogrodnictwo





Kupować Steam Machine?
Nie bardzo mam na czym grać w gry. Bardzo nie chcę sam składać komputera i mam sporo nieogranych gier na Steamie. Chciałbym konsolę plug&play. Podoba mi się że SteamOS jest na linuksie
Czy może jednak lepiej zrobić upgrade nintendo Switch do dwójki? Albo może kupić PS5?
Gdyby był o 1/3 tańszy to bym się nie zastanawiał, ale ta cena trochę boli. Z drugiej strony taniej już raczej nie będzie patrząc po podwyżce SteamDecka i nrynku wtórnym na kontrolery.
Wiem że osiągi nie są za specjalne ale przsiadam się ze Switcha oraz 7-letniego laptopa. Latwo mnie zadowolić pod tym względem.
Albo w ogóle nic nie kupię i będę chodził boso po trawie na zewnątrz.
Tak czy siak zapisałem się na listę. Jutro losowanie kto będzie mógł kupić.
#steam #steammachine #pcmasterrace #gry #konsole

A ja powiem że czemu nie. Jeśli chcesz ograć swoje gry że steama leżąc na kanapie, po prostu podłączając kostkę do telewizora i biorąc pada do ręki. Na steam machine masz coś jak quick resume z Xboxa, czyli wyłączasz konsole w dowolnym momencie a włączenie i powrót do gry trwa dosłownie kilka sekund. I to jest mega spoko. No i jeśli nie szkoda ci kasy.
Jak jesteś Stary i wygodny i się nie znasz to gabecube będzie ok, ma potrzebne ficzery, wygląda na to że będzie długo wspierany, ma repairability, trochę underpowered a co do ceny to dzisiaj wszystko tyle kosztuje.
Jak dla mnie HDMI CEC to dokładnie to co potrzebuje, jedyne co mnie boli to brak apek streaming owych, no ale to nie Android niestety a jest lock na apki na środowisko. Tak to bym postawił w salonie i pozbył się coraz bardziej starzejacego się NVIDIA shielda.
Dobra, jako że często pada tu argument OSa dla leniwych, optymalizowanego pod granie i Steama, to wklejam tu podsumowanie od chataGPT, żeby uzmysłowić wam, że to nie jest jedyne rozwiązanie i są darmowe alternatywy, z równie dobrym wsparciem. Wyglądają jak SteamOS i mogą wstawać od razu do launchera Steama.
Jeśli podacie chatowiGPT jaki macie sprzęt, to pomoże wam wybrać najlepszą edycję.
Na sam koniec link do YT, żebyście wiedzieli jak to wygląda.
Najlepszymi alternatywami dla SteamOS są dystrybucje systemu Linux stworzone specjalnie z myślą o grach, takie jak Bazzite lub ChimeraOS. Systemy te oferują interfejs przypominający konsolę oraz zaawansowaną optymalizację sprzętową, zapewniając jednocześnie szerszą kompatybilność ze standardowymi komputerami PC, przenośnymi konsolami (handheldami) oraz kartami graficznymi Nvidia i Intel.
Oto zestawienie najlepszych systemów operacyjnych, których możesz użyć:
1. Bazzite
Najlepszy dla: Najszerszego wsparcia sprzętowego (konsole przenośne, komputery z AMD/Nvidia).
Szczegóły: Zbudowany na bazie dystrybucji Fedora. Ten niemutowalny (tylko do odczytu) system jest powszechnie uznawany za najlepszą ogólną alternatywę. Bezpośrednio naśladuje tryb „Big Picture” lub interfejs konsoli ze SteamOS, ale zawiera już fabrycznie zainstalowane narzędzia do obsługi innych sklepów, takie jak Heroic Games Launcher i Lutris.
Strona pobierania: Bazzite Website
2. ChimeraOS
Najlepszy dla: Komputerów typu HTPC (Home Theater PC) przeznaczonych do salonu.
Szczegóły: ChimeraOS został zaprojektowany wyłącznie po to, aby zmienić Twój komputer w dedykowaną konsolę do gier. Uruchamia się bezpośrednio w trybie Steam Big Picture i nie wymaga praktycznie żadnej konfiguracji ani konserwacji, zapewniając wrażenia bardzo zbliżone do korzystania z PlayStation lub Xboxa.
Strona pobierania: ChimeraOS Website
3. CachyOS (Handheld Edition)
Najlepszy dla: Entuzjastów i zaawansowanych użytkowników.
Szczegóły: Bazuje na dystrybucji Arch Linux (podobnie jak SteamOS). System ten nie jest zablokowany (niemutowalny), co daje pełną swobodę instalowania dowolnych pakietów i modyfikacji systemowych. Posiada specjalnie zoptymalizowane jądro (kernel) i najnowsze aktualizacje, co czasem pozwala uzyskać dodatkowy wzrost wydajności w grach.
Strona pobierania: CachyOS Website
4. Nobara Project
Najlepszy dla: Graczy komputerowych szukających łatwego przejścia z systemu Windows.
Szczegóły: Nobara to system oparty na Fedorze, mocno zmodyfikowany pod kątem gamingu. W przeciwieństwie do SteamOS zachowuje tradycyjny wygląd pulpitu (GNOME lub KDE), ale posiada fabrycznie zainstalowane wszystkie niezbędne sterowniki, obsługę kontrolerów oraz menedżery gier, dzięki czemu nie musisz nic konfigurować, aby uruchomić swoje tytuły.
Strona pobierania: Nobara Project Website
Zaloguj się aby komentować
Na BHP, a wrażenie jak na tych ostatnich luźnych lekcjach w szkole, między wystawionymi ocenami a zakończeniem roku.
#nostalgia #pracbaza

Zaloguj się aby komentować
22 245,64 + 6,01 = 22 251,65
Wiecie co jest najlepsze w bieganiu z rana?
#sztafeta #bieganie
Wpis dodany za pomocą hejtostats.pl . @Marvin certified! #statsbymarvin

Zaloguj się aby komentować
Tymczasem u naszych zachodnich sąsiadów 🫠 #heheszki

Zaloguj się aby komentować
Cytat na dziś:
Niania Ogg także wyszła wcześnie. I tak nie mogła zasnąć, a poza tym martwiła się o Greeba. Greebo był jednym z jej czułych punktów. Rozumowo zgadzała się wprawdzie, że jest istotnie grubym, chytrym, cuchnącym wielokrotnym gwałcicielem, ale instynktownie wciąż widziała w nim tego małego, puszystego kotka, jakim był dziesięciolecia temu. To, że kiedyś zapędził wilczycę na drzewo i poważnie przestraszył niedźwiedzicę, która niewinnie kopała ziemię w poszukiwaniu korzonków, nie przeszkadzało Niani martwić się, że przytrafiło mu się coś złego. Wszyscy inni mieszkańcy królestwa zgadzali się, że jedyną rzeczą, zdolną powstrzymać Greeba, jest bezpośrednie trafienie meteorytem.
Terry Pratchett, Trzy Wiedźmy
#uuk
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Fibka na wakacjach.
Długa droga podzielona na pół, dzielnie znosi jazde.
#pokazpsa



Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
#dziendobry #dziennazmiana #listaobecnosci
Dzień dobry
Proszę Panie @TyGrySSek
Dzień Tatów, Wszystkiego Najlepszego!

Zaloguj się aby komentować
309 632,71 - 3,74 = 309 628,97
Jeszcze wczoraj udalo sie gdzies polazic
#ksiezycowyspacer
Wpis dodany za pomocą hejtostats.pl . @Marvin certified! #statsbymarvin

Zaloguj się aby komentować
724 + 1 = 725
Tytuł: Bugonia
Rok produkcji: 2025
Kategoria: Dramat / Akcja
Reżyseria: Yórgos Lánthimos
Czas trwania: 1h 58m
Ocena: 9/10
Chciałabym napisać coś mądrego o tym filmie, ale jestem wyzuta z sił umysłowych niestety. Najwyżej jak mnie kiedyś wena kopnie w mózgownicę to zrobię osoby wpis.
Ale na pewno był to jeden z lepszych filmów (dla mnie przynajmniej) Lanthimosa. Podobało mi się prawie wszystko - próg wejścia, aktorstwo i realizacja. Sam pomysł sięgający dalej poza teorie spiskowe, wgłąb tego, jak dziś wygląda świat i co my znaczymy - to już naprawdę sporo, więc skoro dołożyć do tego świetną realizację, to ciężko ocenić ten film inaczej.
W każdym razie mnie bardziej śmieszny idea, że nasz los niewiele różni się od losu małomózgowych dinozaurów i wystarczy przesunięcie wajchy w drugą stronę.
Wynoszenie samowyższości ludzi nad resztą świata to po prostu kosmiczny prank. Everytime.
Wygenerowano za pomocą https://filmmeter.vercel.app
#filmmeter #filmy #kinozmahjongiem

@zachlapany_szczypior nie trzeba, ja nie jestem zwolenniczką teorii spiskowych, zresztą IMO film nie jest o teoriach spiskowych tylko wykorzystuje lore do przedstawienia pewnych wniosków o kondycji ludzkości.
Jakich to jeszcze tego nie rozgryzłam, bo nie umiem jeszcze kumać teorii tego reżysera, ale w sumie lubię jego filmy.
Zaloguj się aby komentować
22 123,09 + 4,22 + 1,25 + 8,00 = 22 136,56
dzisiaj proba lamania rekordu na 5k, niestety mi psycha siadla i nie dokonczylem :D
#sztafeta #bieganie
Wpis dodany za pomocą hejtostats.pl . @Marvin certified! #statsbymarvin

Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
309 680,08 - 1,53 - 2,72 = 309 675,83
Wokół komina
#ksiezycowyspacer
Wpis dodany za pomocą hejtostats.pl . @Marvin certified! #statsbymarvin
Zaloguj się aby komentować
Chillout
#gravel #rower #pieskiezycie #relaks #jezioro

Zaloguj się aby komentować