@sireplama w celu odchudzania jedynym skutecznym sposobem jest deficyt kaloryczny i żaden legalny specyfik nie pomaga w tym procesie. Inny temat to zaspokajanie uczucia głodu, ale to temat rzeka ;)
Suplementujecie D3 w tych ponurych porach roku jakie nastały? Polecacie jakiś producentów? Muszę coś kupić, moja D3 mi się kończy a widzę że nie jest już dostępna.
@Nuszek w teorii powinno się najpierw zrobić badania i ustalić, czy na pewno masz niedobory D3 albo jakiejkolwiek innej witaminy, którą chciałbyś suplementować i na ich podstawie dobrać odpowiednią dawkę. Nadmiar witamin też nie jest niczym dobrym.
Jeśli chodzi o konkretną markę, to wybieraj po prostu najtańszy dostępny produkt, który jest lekiem a nie suplementem diety. Leki mają bardziej rygorystyczne wymogi, które musi spełnić producent, m.in. jeśli chodzi o zgodność deklarowanej zawartości z tym co faktycznie jest w środku.
Vigantol w kroplach jest dość tani, popularny i można sobie łatwo dobrać dawkę, bo jedna kropla ma zawsze 500 j.m.
Witamina B12 to inaczej kobalamina. Jest to witamina rozpuszczalna w wodzie, którą magazynuje wątroba. Jej głównym źródłem jest mięso i produkty odzwierzęce, takie jak mleko, jogurty, sery, jajka
Zapotrzebowanie na witaminę B12 u dorosłych wynosi 2,4 mcg na dobę. W zależności od stanu organizmu może być zwiększone, np. w czasie nasilonego stresu, w ciąży lub podczas karmienia piersią.
Kobalamina jest niezbędna dla naszego organizmu. Potrzebujemy jej do syntezy DNA, tworzenia osłonek mielinowych, neuroprzekaźników i czerwonych krwinek oraz przemiany kwasu foliowego do aktywnej formy. Ponadto wit. B12 zapobiega wysokiemu poziomowi homocysteiny, a także zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i neurodegeneracyjnych.
Niedobory najczęściej dotyczą osób na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej. Do czynników ryzyka wystąpienia niedoboru zalicza się także stosowanie leków m.in. metforminy, IPP, famotydyny, kolchicyny i aminoglikozydów oraz nadużywanie alkoholu. Inne przyczyny niedoboru to choroba Addisona-Biermera, gastrektomia, wrodzony niedobór czynnika wewnętrznego, choroby jelit upośledzające wchłanianie, przewlekłe zapalenie trzustki, zapalenie błony śluzowej żołądka.
B12 najczęściej jest podawana doustnie, w formie zastrzyku lub podjęzykowo. Według badań, wszystkie trzy metody są skuteczne w uzupełnianiu poziomu kobalaminy, choć niektóre źródła sugerują, aby w przypadku cięższych niedoborów stosować pozajelitową drogę podania
W suplementach diety i lekach najczęściej znajdziemy cyjanokobalaminę lub metylokobalaminę. Cyjanokobalamina jest bardziej stabilna, ale nie jest biologicznie aktywna. Musi ulec przekształceniu do aktywnej formy, czyli metylokobalaminy lub adenozylokobalaminy.
Objawy niedoboru tej witaminy to uczucie mrowienia w kończynach, osłabienie, duszności, bóle i zawroty głowy, zaburzenia koncentracji, złe samopoczucie, bladość skóry, zaburzenia hormonalne, brak apetytu, zmiany w jamie ustnej. Niedobór wit. B12 może również doprowadzić do rozwoju niedokrwistości megaloblastycznej czy neuropatii obwodowej.
Wchłanianie witaminy B12 odbywa się na 2 sposoby:
- Aktywnie w jelicie cienkim, co wymaga udziału czynnika wewnętrznego
- Poprzez dyfuzję bierną, czyli niezależnie od czynnika wewnętrznego (w ten sposób wchłania się 1-2% dawki doustnej)
Stosujecie witaminę B12? Ja niestety mam niedobór, więc muszę
PS. Jest już dostępna witamina B12 zarejestrowana jako lek OTC, a od zeszłego roku lekarz rodzinny może wystawić skierowanie na oznaczenie poziomu tej witaminy (niestety obowiązują limity).
Ty tez masz po tych grzibach takie dziwne uczucie w calym ciele? Nie nazwalabym tego stricte niepokojem, ale takie uczucie "wypelnienia", nie wjem moze to ze mno cos nie tak
Kupiłem suplement diety (ziołowy) i kapsułki były wilgotne na zewnątrz oraz wewnątrz, napisałem do sprzedawcy a ten skontaktował się z producentem abym im wysłał do badań ( co uczyniłem), odpisali że produkt jest wilgotny ale nie ma żadnych niebezpiecznych substancji w nim i wysłali mi nowy (też mokre kapsułki).... miałem kłócie w klatce piersiowej po tych pierwszych a potem nawet ucisk w klatce piersiowej lekki (nie połączyłem wtedy tego z tym suplementem a zjadłem połowe opakowania).... jak przysłali drugie znowu zacząłem mieć kłócie, 2 dni po suplementacji, odstawiłem i minęło.... co myślicie powinienem zrobić w tej sytuacji ? zbadać może ten suplement we własnym zakresie i nakręcić dym? a może olać sprawę i po prostu kupić inny produkt... #suplementy
@Xand a co to za suple? kilka lat temu kupilam sobie takie pobudzajace + przyspieszajace metabolizm, napakowane wszystkiego w tym bylo tak, ze raz po polknieciu po 10 minutach zwymiotowalam, kolejny raz malo co samochodu nie rozbilam tak sie zle poczulam.
Szukam reklamy co raz mi się pojawiła na youtube, jakiś preparat z dopaminą. Były tam wszystkie witaminy, kofeina, żeńszenie chyba. Taka niebieska tubka to była. Nie mogę tego nigdzie znaleźć teraz. Pomoże ktoś?
Ja pi⁎⁎⁎⁎le, znów chory jestem, na szczescie w miare lekko i ogólnie czuje sie tak 8/10 jak miałem 10 lat mniej to chorowalem raz na 3-4 lata, teraz zdarza mi się 4-5 razy w roku. Fakt, ze robie 5-8 jednostek treningowych (mma, kickboxing, bjj, silownia i jestem sprawniejszy niz 10 lat temu) + doszedł pierdolony COVID, ktorego przechodze 3 raz w życiu (mialem jedna szczepionke JJ). Biore suplementy różne (akurat na tym się znam i wiem co działa, co c⁎⁎ja działa wiec cos moge polecic), wysypiam się ale wciąż dopadają mnie różne dolegliwości. Chcialbym miec lepsze zdrowie, k⁎⁎wa jakbym byl gnojem nigdy bym o tym nie pomyslal, a teraz o tym marze.