Co jakiś czas mi się zawiesza komputer. Zwykle jak klikam jakieś video na firefoxie. Wcześniej też się czasem bugował firefox, ale kończyło się na tym, że karta sie zawiesiła i ją zamknąłem.
Mogę ruszać myszką, ale nic kliknąć sie nie da, poza tym obraz jest zamrożony. Tak samo klawaitura, diody się zmieniają, ale żadnego menedzera zadan nie odpale. Jak mam odpaloną muzyczkę to jeszcze jakiś czas leci. Na początku myslałem, że to tylko obraz, ale sterować niczym nie mogę.
Chciałem sprawdzic w podglądzie zdarzeń co się właściwie dzieje, ale logi sie zaczynają dopiero po resecie więc nic nie spawdze.
#komputery
Zaloguj się aby komentować
Nie moge sie zalogowac na #jbzd , NIe wyskakuje mi captcha a nawet jak wyskakuje to nic sie nie dzieje potem ;c #komputery #google
Zaloguj się aby komentować
Cześć Tomki!
Czy są wśród Was szpece od stacjonarek? Kilka dni temu pojawił się u mnie taki dźwięk jak na załączonym filmiku (mam nadzieję, że link pozwala pobrać). Dajcie maks głośność, bo dźwięk jest zagłuszany wentylatorami, pojawia się do 3 sekundy
Dźwięk pojawia dopiero pod włączeniu systemu i obciążeniu go. Nie jest ciągły, nie występuje w równych odstępach czasu.
Czy macie pomysł co to może być? Wiatraki wszystkie odpadają, sprawdzałem jeden po drugim, odpinałem, stresowałem, dźwięk występował
#pcmasterrace #technologia #komputery
Nic nie słysze.
Jeżeli nie są to wentylatory w tym wentylator w zasilaczu, nie jest to kabel zasilający to najprawdopodobniej to piszczące cewki.
Możesz wsadzić głowę do obudowy i sprawdzić pod tym obciążeniem czy dźwięk dobiega bardziej z płyty głównej, karty graficznej czy zasilacza.
Możesz też odpalić jakąś stara grę np z 2005 roku, dać ją bez blokad FPS tak by wygenerowała kilkaset klatek, i jeżeli wtedy ten dźwięk stanie się głośniejszy - to są to cewki na karcie graficznej.
Możesz też poszukać dźwięku w internecie pod pojęciem "coil whine" I zobaczyć czy jest podobny.
Gdzie by to nie było, to jezeli to to, to jest to normalne zjawisko które co najwyżej irytuje i rozwiązuje się go wymiana danego podzespołu z nadzieją że inny będzie cichszy.
Zaloguj się aby komentować
Używał ktoś z was składanych klawiatur?
Od jakiegoś czasu rozglądam się za takową, ale ciężko coś znaleźć, na YT jest masa opłacanych recenzji, ciężko komuś zaufać, jeden chwali klawkę, a w komentarzach albo w serwisach społecznościowych wychodzą brudy.
Idealnie to bym chciał składaną ale full-size (czyli ze strzałkami oddzielającymi num-pad) żeby móc ze klepać bezwzrokowo jak w domu (wiadomo, pamięć mięśniowa), ale o takie ciężko - będę się musiał zadowolić rozkładaną ze zintegrowanym numpadem/strzałkami.
Z góry dzięki za rady.
#komputery #klawiatura #technologia #android


Miałem przyjemność/nieprzyjemność lata temu. Próbowałem składanych, zwijanych i powiem tak:
serwisujesz coś na wyjeździe z doraźną potrzebą okazjonalnego podpinania klawy by coś sprawdzić uruchomić skrypt?
Masz komputerek multimedialny, na którym też doraźnie się taka klawa przydaje?
Jeśli na któreś padnie "tak", to taka klawa jest dla ciebie.
Ale do:
żeby móc ze klepać bezwzrokowo jak w domu (wiadomo, pamięć mięśniowa)
To jeszcze nie widziałem produktu, który by się nadawał.
Chyba, że mamy co innego na myśli - wrzuć linka do jakiejś oferty z taką klawą o jakiej myślisz!
Zaloguj się aby komentować
#komputery
Ale człowiek jest głupi, zresetowałem do ustawień początkowych , oczywiście teraz bez konta microsoft ani rusz, ustawienie pinu, wszystko ok, ale ten pin mnie wkurza, więc usunięcie pinu do logowania, ponowne włączenie i chce hasło, jakie kur.. hasło? Żadne nie działa, kliknąłem że zapomniałem hasła, wysłało potwierdzenie na pocztę, ustawiłem nowe hasło, chcę się logować, hasło nie działa. KUR..
Właśnie idzie następna instalacja z płyty cd tym razem, tutaj nie chce pinu, nie chce klucza, nic nie chce,
@s_____ - a przy pomocy programu Rufus można łatwo ominąć wymaganie konta M$ przy instalacji

Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
No to mamy nowe RTX 5000,
Ceny sugerowane:
RTX 5090 - Od 10 299 złotych
RTX 5080 - Od 5199 złotych
RTX 5070 Ti - od 3899 złotych
RTX 5070 - od 2849 złotych
Co w paczce?
Delikatnie zwiększona rasteryzacja,
2x większa wydajność dla RT,
Multi frame generator,
Reflex 2.0,
Nowy DLSS4.0 który z wyjątkiem multi frame generatora będzie dostępny też dla starszych RTX,
Cena kosmos,
Niemal ten sam proces technologiczny co poprzednia generacja,
Nowe złącze zasilające 12V-2x6 (do 600W na jednej wtyczce),
Topowy model 5090 o poborze mocy 575W ༼ ͡° ͜ʖ ͡° ༽
Pierwsze testy po 21 stycznia.
#komputery #ai #pcmasterrace #kartygraficzne #nvidia #gry




Z tymi 26fps zwiększonymi do ponad 200 to oni tak na serio? Ultra performance dlss nawet przy 4k wygląda słabo a interpolacja z 26 do 235fps moim zdaniem nie będzie mogła zwyczajnie dać poczucia większej responsywności. Co mi po płynnośći 235fps kiedy input lag pozostanie na poziomie 26fps? To będzie imo uczucie jakby człowiek był na⁎⁎⁎⁎ny a do tego płynął łodzią. No jest płynnie ale kontrola, jaka k⁎⁎wa kontrola? Sam czasem korzystam z framegen ale to nie ma zbyt wiele wspólnego z prawdziwym wysokim fps. Dysproporcja pomiędzy płynnością a responsywnością jest po prostu duża i czuć to mocno., nie ma się co czarować. NVIDIA reflex? Srefleks, k⁎⁎wa bo to było dostępne od lat i zwyczajnie polegało na zmniejszeniu ilości pre renderowanych klatek a jak ustawiało się to na 0 to efektem często był micro stutter i inne takie co właśnie miało miejsce kiedy ostatnio grałem w Horizon FW. Cuda nie istnieją i zawsze jest coś za coś i żadne bajki opowiadane przez pana w kurteczce tego nie zmienią. Tak, framegen i DLSS są fajne ale zawsze będą gorsze niż zwyczajnie wysoki fps i wysoka natywna rozdzielczość z za⁎⁎⁎⁎stym anti aliasingiem (tutaj przyznam, że dlaa robi robotę choć niestety też rozmywa obraz za bardzo w ruchu). Także nie, ficzery fajne ale brutalna moc zawsze będzie lepsza.
W sumie dobrze jest wyjaśniony temat wydajności 4090 vs 5070 w tym filmie:
https://youtu.be/KbjhsBWp_YM?t=121&si=g_CHHnp8FWoG7oBp
Tak mniej więcej od 2:00 do 3:26
Zaloguj się aby komentować
#komputery
Powiedzcie jak to zrobić: mam komputer i z niego idzie kabel VGA do monitora, na tym monitorze pracuję ale też mam podgląd kamer cctv w trybie pip. Chciałbym postawić obok monitor, na który przeniosę podgląd kamer. Czy można rozdzielić sygnał z kabla VGA by na dwóch monitorach mieć dwie karty przeglądarki? Podgląd kamer mam z sieci lokalnej.
@s_____ a druga sprawa że jeżeli masz monitor tylko z wejściem vga to może czas wystawić go do gabarytów. A skoro w karcie masz wyjścia dp i DVI to fajny poleasingowy monitor jakiegoś della w topowej wersji kosztuje 250 zł. Możesz się szarpnąć na dwa. W domowym kompie mam jeden monitor ale gdybym miał.wrocic do pracy przy kompie na etat to trudno mi sobie wyobrazić stanowisko bez 2 monitorów.
Zaloguj się aby komentować
Po 10 latach czeka mnie zmiana laptopa. Chciałbym od razu kupić taki sprzęt, abym mógł grać w gry, w tym zaległe wiedźmin 3, gta V, fallout 4.
Jakiego sprzętu szukać i w jakiej cenie? Budżet mam około 5000 zł #komputery #gry
Zaloguj się aby komentować
Kiedyś też miałem takie priorytety. Komputer najdroższy, a reszta z marktplace po taniości hah
Źródło: Znalazlem na FB
#heheszki #komputery

Zaloguj się aby komentować
Pamiętajcie o defragmentacji w 2025
#komputery #gownowpis

Zaloguj się aby komentować
Znalazłem starego iPada podczas porządków i chciałem oddać młodym do zabawy, ewentualnie spróbować jakiegoś netflixa zainstalować. Myślicie że poczekają?
Edit: nie tak długo jak myślałem, 12 lutego koło 13:10
#heheszki #komputery #apple

Zaloguj się aby komentować
Chciałbym się Wam czymś pochwalić! (。◕‿‿◕。)
Podczas gdy wczoraj większość z Was bawiła się na sylwestrze, piła szampana i puszczała fajerwerki, ja spędziłem wieczór przed komputerem, pracując nad swoją grą. I dziś chciałbym zaprezentować Wam efekty tej pracy!
Gra nosi tytuł: Walter Adventure
Jest to platformówka, którą najprościej porównać do klasyków takich jak MeatBoy, Mario Bros czy Contra.
W grze wcielamy się w Waltera, mieszkańca spokojnej wioski, która stanęła w obliczu poważnego problemu.
Złodzieje ukradli magiczny kamień zasilający portal teleportacyjny kluczowy dla handlu i podróży mieszkańców.
Bez niego wioska jest skazana na izolację.
Walter zostaje wybrany, by wyruszyć na niebezpieczną misję odzyskania kamienia.
Czeka go przemierzanie różnorodnych poziomów, walka z potworami i zmierzenie się z potężnymi Bossami.
Rozgrywka
Podczas gry gracz napotka wiele wyzwań. Na każdym poziomie pojawiają się różne rodzaje wrogów: chodzący, strzelający, latający, a także ci uśpieni, którzy aktywują się, gdy zbliżymy się zbyt blisko.
Walter, początkowo uzbrojony jedynie w swoje umiejętności ruchowe, będzie musiał pokonać te przeszkody i przeżyć.
Gracz dysponować będzie ograniczoną liczbą żyć — na starcie otrzymuje jedno główne oraz dwa dodatkowe.
Można je zdobywać na wybranych poziomach, ale aby gra nie była zbyt łatwa, ich początkowy limit wynosi trzy.
Odblokowanie większej liczby żyć stanie się możliwe w specjalnych miejscach, takich jak przyjazne wioski.
Funkcje wioski
W wioskach gracz będzie mógł:
• Zapisać postęp gry – zapisywanie jest możliwe wyłącznie w tych lokacjach.
• Kupić nowe postacie (skiny) – zmiana wyglądu bohatera.
• Ulepszyć postać – zwiększenie liczby dodatkowych żyć lub innych zdolności.
Jeśli gracz straci ostatnie życie, zostanie cofnięty do ostatniego zapisanego postępu.
Przykładowo, jeśli zapis był na poziomie 10, a gracz zginie na poziomie 13, rozgrywkę będzie musiał rozpocząć od poziomu 10.
Dodatkowe życia
Dodatkowe życia pełnią funkcję ochronnej tarczy.
Przy każdym otrzymanym obrażeniu tracimy jedno dodatkowe życie, ale gra nie resetuje poziomu ani stanu postaci.
Oznacza to, że nadal kontynuujemy rozgrywkę z miejsca, w którym się znajdujemy.
Trzeba jednak uważać, by nie stracić wszystkich żyć w niefortunnych wypadkach! ( ͡°͜ʖ͡°)
Jeśli macie jakiekolwiek pytania dotyczące gry, śmiało pytajcie!
Gra aktualnie w wersji 0.0.1.5, więc trochę rzeczy nie jest dokończonych.
! #pcmasterrace #gry #chwalesie #indiegamedev #gamedev #komputery #programowanie
@Gagger Ustawiłbym jakiś margines przy którym kamera nie lata przy ruchu postaci. W innych platformówkach kamera nie rusza się tak agresywnie góra dół podczas każdego skoku. Nie wiem ale strasznie mnie to irytuje i wyłączyłbym tą grę po 5 minutach xd.
Oprócz tego to nie chce zniechęcać ale powodzenia wybić się z platformówką 2D ponieważ jest to jeden z najdłużej istniejących gatunków gier komputerowych, takich gier powstaje setki jak nie tysiące rocznie a każdy możliwy pomysł na gameplay jest już przeruchany po parę razy. Nie ułatwia faktu też ilość wszelkich silników i kreatorów gier które sprawiają, że każdy dosłownie może coś takiego zrobić. Nawet ja w podstawówce i gimnazjum bawiłem się TGF robiąc podobne platformówki 2D.
Zacząłbym od znalezienia czegoś co będzie tą grę wyróżniać na tle reszty i potem rozwijał grę wokół tego pomysłu. Oczywiście wiadomo nie wiem jakie wiążesz z tym projektem nadzieje, bo jak to jest tylko hobby po godzinach to spoko, ale jeśli wiążesz swoją przyszłość z game devem to poczytaj sobie artykuły i historie podobnych ludzi ponieważ nie jest to takie proste i kolorowe jak się może wydawać, a taki itch.io jest pełen gier z potencjałem o których nikt nie słyszał i mało kto zagra.
Zaloguj się aby komentować
Jak tam hejterzy, hajs już nazykowany na RTX 5090? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Myślę że bez minimum 10k się nie obejdzie.
Może w końcu da się odpalić pathtracing w 1440p z sensownym FPS bez skalowania.
#pcmasterrace #pcmr #komputery #gpu #kartygraficzne #nvidia
Zaloguj się aby komentować
#komputery
Potrzebuję zewnętrzny odtwarzacz/nagrywarkę płyt cd dvd, w ogóle nie wiem na co patrzeć, czym się różnią i jaka najlepsza. Polecacie coś konkretnego, czy brać jak jest?
@s_____ akurat czytniki DVD to tak dobrze opanowana technologia, że mój napęd z 2007r. dalej śmiga (fakt, musi się obudzić najpierw xD). A pamiętam że CD to miałem całą stertę uwalonych. Bierz cokolwiek, większość tych kieszonek na USB to po prostu obudowy na napędy laptopowe, nawet jak będzie problem to kupisz sam napęd w cenie paczki fajek i sobie wymienisz.
Zaloguj się aby komentować
Hej!
Na drugie śniadanie zjadłem gruszkę deserową. Mam nadzieję, że nikt nie sprawdzi... ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Planowałem w przyszłym roku zakup nowego PCeta m.in. w związku z zakończeniem wsparia Win10. Mój obecny sprzęt ma już 10 lat i chociaż trochę poinwestowałem w niego w międzyczasie, to już osiągnął limit możliwych upgrade'ów. Obecny konfig to:
CPU: i7-4790
Mobo: H97-HD3
RAM: 32 GB DDR3
GPU: RTX 2080 Super (prawdopodobnie padnięty, ale mam możliwość dorwania drugiego egzemplarza).
Ostatnie wypadki skłoniły mnie do przyspieszenia inwestycji w nowy sprzęt, a ponieważ przez ostanie 10 lat żyłem w jaskini pod tym względem, musiałem się ostatnio mocno podszkolić w temacie i w sumie jestem jeszcze głupszy, niż byłem przedtem.
Głównym założeniem dla nowego sprzętu będzie to, by dało się na nim pracować i grać przez następne 10 lat. W międzyczasie najpewniej doinwestuję w nowsze GPU i co najwyżej jakieś peryferia.
Co będę robił? Poza oglądaniem głupot w internecie, przede wszystkim programowanie. Może w końcu zacznę się bawić w UE, jeśli wystarczy czasu. Jakieś 40% (średnio licząc) czasu to gry, przy czym nie zależy mi na miliardzie FPS. Raczej chodzi o to, by za 10 lat najnowsza gra się odpaliła i dało się w nią grać na w miarę wysokich ustawieniach. Kolejnym istotnym założeniem jest jak najmniejsze zużycie prądu, przyjmując oczywiście uśredniony cykl (powiedzmy 50% idle, 50% obciążenie).
Dużo dobrego nasłuchałem i naczytałem się o Ryzenach. Benchmarki w grach wyglądają naprawdę imponująco, szczególnie jeśli chodzi o procki X3D. Te jednak zdecydowanie słabiej wypadają poza grami, ze wględu na mniejszą liczbę rdzeni i słabsze taktowanie (7800X3D i 9800X3D, po którym zostały puste półki). Kosztownym "kompromisem" są szesnastordzeniowe X3D (czyli obecnie 7950X3D oraz 9950X3D, który ma się ukazać za tydzień), które mają się sprawdzać we wszystkich zastosowaniach. Dotatkowo, podstawka AM5 wydaje się całkiem rozsądną platformą pod ewentualne upgrady, w przeciwieństwie do intela, który co chwię coś zmienia.
I już prawie byłbym zdecydowany, gdyby nie doniesienia o... dużym zużyciu energii w stanie bezczynności.
Prawda to? Miał ktoś do czynienia z tymi Ryzenami i może coś powiedzieć na ten temat? Jest to o tyle istotne, ponieważ jednak przez sporą (może nawet większą część czasu) procesor nie będzie obciążony nie wiadomo czym i dobrze by było, gdyby nie przepalał prądu na darmo.
Teraz Intel. Zalicza wpadkę jedną za drugą. Procki 13 i 14 generacji to w zasadzie no go - niby wydajne, ale potencjalne pole minowe. Ponadto, efektywność energetyczna to śmiech na sali. Nowsza generacja (Ultra) niby wolna jest od problemów ze stabilnością i w ogóle, jest też bardziej efektywna energetycznie od poprzedników i... na tym lista plusów jakby się kończy. Same procesory są drogie i potrzebują równie drogich płyt głównych z zupełnie nowym gniazdem, które nie wiadomo, jak długo się utrzyma na rynku. Do tego dochodzą różne problemy z wydajnością i jednak wyższe zużycie energii pod obciążeniem niż u konkurencji, chociaż w idle pobór mocy potrafi ponoć być nawet jednocyfrowy.
A żeby jeszcze bardziej pokomplikować...
W grach bardziej liczy się GPU. Oczywiście gra grze nierówna, ale chodzi o bilans obciążenia GPU/CPU. Niestety, różne benchmarki dość swobodnie podchodzą do tego zagadnienia, przez co trudno o porównywalność. Kolosalne znaczenie ma tutaj rozdzielczość - im większa, tym więcej roboty ma GPU i tym bardziej spada obciążenie CPU (bo mniejsza liczba klatek do przetworzenia). I o ile w FHD na różnych procesorach różnice FPS potrafią być ogromne, to już od 1440p wąskim gardłem zaczyna być karta graficzna i ilość klatek się wyrównuje. Obecnie mam monitor FHD (też 10 lat), ale nie wykluczam, że będze to następna rzecz do wymiany. Przy podniesieniu rozdzielczości w grach, wydajność procesora w grze straci na znaczeniu, a zyska wydajność poza grami i efektywność energetyczna. I tu znowu pojawia się Intel ze swoją nową serią Ultra, który zaczyna wyglądać jak całkiem sensowna alternatywa...
I tak to jest, jak się chce kupić nowy komputer.
Poradzicie coś?
PS. Orientacyjny budżet na całość (bez GPU) gdzieś około 5k + VAT.
#technologia #komputery #intel #amd #pcbuild
@MostlyRenegade
CPU to tylko AMD. Jeśli chcesz mieć jakiekolwiek możliwości ewentualnego upgrade'u za 2-3 lata, to Intel nie ma sensu: ich polityka 1 socket per 1 rodzina procków to dramat.
Natomiast do programowania potrzebujesz raczej szybszych i więcej rdzeniuf. AMD to jedyne rozsądne wyjście na ten moment, w budżecie ok. 5k powinna się zmieścić spokojnie poprzednia generacja ich procków, jakieś 7800X ew. 7950X? (strzelam, bo musiałbym jakiś konfigurator odpalić żeby wiedzieć na ile Cię będzie stać w tym budżecie).
RAM 32GB to minimum, brałbym 2x16, będzie miejsce na upgrade w przyszłości.
Z GPU to sprawa jest bardziej skomplikowana, ale wydaje mi się ża każda karta w okolicy 40% ceny kompa da Ci to co potrzebujesz, spieranie się tutaj o +/- 10FPS jest bez znaczenia - to i tak nie będzie docelowy sprzęt jak rozumiem.
EDIT: A, no X3D bym sobie darował. Jeśli gry to tylko dodatkowa działalność, to prościej jest skręcić kilka opcji wydajnościowych w grze niż poświęcać wydajność "w pracy", ale to mój punkt widzenia.
@MostlyRenegade z tym że obciążenie CPU spada wraz z rozdzielczością, to nie do końca tak. Obciążenie jest wciąż na podobnym poziomie, bo procek z grubsza robi to samo, po prostu dysproporcja się powiększa wraz z większym obciążeniem GPU aż do punktu, gdzie karta ogranicza CPU. Widziałem jednak że ludzie marginalizowali procesor z tego powodu, a to nie tak że jeśli procek jest wąskim gardłem przy FullHD, to w 1440p nie będzie już problemem - dalej musi być odpowiednio wyważony.
Co do wyboru platformy, tak, AM5 ma swoje problemy i bierze średnio więcej w idlu na wypasionych prockach, ale i tak bym szedł w tą platformę bo Intel nie ma nigdzie przewagi, a ich procesory z topki to są dopiero pożeracze energii. Też chcę złożyć w końcu kompa, i szedłbym w x3d na AM5 bez wahania... Gdyby nie ta cena. Mój wewnętrzny żyd buntuje się na myśl, że miałbym zapłacić 2k+ za procek który parę miesięcy temu kosztował 1,5. Rozważam więc AM4, ale tylko dlatego że od roku leży mi i płyta, i RAM i inne pierdoły. Ale jeszcze się łamię czy nie pójść w AM5 tylko z jakimś bazowym prockiem do czasu aż podaż x3d się zwiększy (i tutaj uwaga - przy zmianie Ryzena ze zwykłego na x3d należy przeinstalować Windowsa).
Niestety w sytuacji gdzie konkurencja została z tyłu, AMD robi to samo co niegdyś Intel windując ceny. Ale przynajmniej wsparcie platformy długie, na AM4 jeszcze w tym roku wychodziły nowe procesory.
Co do chłodzenia wodnego, to nie rozpędzałbym się tak - przeciętne AiO nie są wcale lepsze od dobrego chłodzenia powietrznego, trzeba wybulić na coś dobrego, żeby konkurowało np. z chińskim Peerless Assasinem - wydajnym i względnie tanim chłodzeniem powietrznym, które da sobie radę z każdym sensownym prockiem na rynku (pomijam te kurioza Intela których w momencie premiery nie było w stanie schłodzić nic dostępnego na rynku i zawsze były throttlowane xD).
Zaloguj się aby komentować
Przy okazji świąt i wizyty w rodzinnym domu, przejrzałem pozostawione tam swoje płyty CD/DVD w poszukiwaniu nośników ze zdjęciami, które warto by zrzucić na HDD/pendrive.
Natknąłem się na płytki po czasopiśmie Enter, jestem przekonany, że gdzieś jeszcze powinny znaleźć się płytki z czasopism GAMBLER i CD-Action.
Jest też pierwsza moja oryginalna gra na nośniku CD — Star Rangers.
Znalazłem też internet na płycie CD, także już nie potrzebuję zasięgu internetu mobilnego, światłowodów, gołębi, myśli i innych form przesyłu.
#internet #staregry #komputery



Miałem 1 Gamblera, to była moja pierwsza gazeta komputerowa. Pewnego dnia jak rodzice palili śmieci, to zauważyłem, że mama go tam wyrzuciła i ledwo go nadpalonego uratowałem. Później jeszcze wielokrotnie celowo niszczyła moje czasopisma za moimi plecami i niestety ten święty, pierwszy, nadpalony Gambler też ostatecznie przepadł 😢
Zaloguj się aby komentować
No, udało mi się ukończyć #gry Indiana Jones and the Great Circle.
Gra podobała mi się niesamowicie. Miała prawie wszystko to co lubię, czyli wypasioną grafikę, piękne widoki, ciekawą fabułę.
Każdy poziom podtrzymywał zainteresowanie, choć tradycyjnie dla mojego stylu gry - przy pierwszym podejściu skupiłem się tylko na głównym wątku bez zadań pobocznych. Na szczęście po zakończeniu historii można wrócić do poprzednich map i wykonać brakujące questy.
W grze było mało elementów które mi się nie podobały, ale niestety te które były popsuły mi nieco przyjemność z końcówki gry.
Gram na najniższym poziomie trudności gdyż nie lubię niepotrzebnych wyzwań, gram na "alleluja i do przodu". Nie lubię wyzwań, wolę przejść przez grę jak przez przygodę a nie tester cierpliwości i refleksu.
Tutaj pojawia się nierówny design kolejnych map pod względem balansu przeciwników. Ostatnie dwa poziomy mają niestety etapy gdzie mierzymy się z całą zgrają wrogów których pokonanie staje się bardzo wymagające, gdy jesteśmy sami na 15 ludzi z bronią maszynową.
A system walki tylko to utrudnia. System ten sprawdza się dobrze w niewielkich starciach. Brak zbierania amunicji (wystrzelenie nabojów = potrzeba podniesienia nowej broni), wróg-gąbka który może przyjąć 8 pestek zanim padnie, wolna regeneracja i mało życia bywają niezwykle irytujące. Gra wręcz próbuje zmusić gracza do tego żeby grał w taki sposób jak się gra w "skradanki" próbując wroga ominąć i oszukać. Jestem zdania, że wybierając najłatwiejszy poziom trudności powinniśmy mieć dowolność w przejściu gry, czy będzie to skradanie się czy otwarta konfrontacja w stylu "one man army". Jeśli ktoś gra na wysokiej trudności - spoko, wtedy niech gra zmusza do przejścia misji w konkretny sposób gdyż padniemy od 2 pocisków. Ale takie coś nie powinno mieć miejsca na najprostszym poziomie który w domyśle ma być dla totalnych laików czy ludzi którym się nie chce tracić czasu na obmyślanie strategii walki na danym etapie.
Niestety ten brak balansu między stylem walki który jest w grze a skokowym, kilkukrotnym wzrostem trudności na ostatnim poziomie zdenerwował mnie i trochę odebrał przyjemność z zakończenia gry. Widoki za to są wspaniałe, można pomylić z prawdziwością.
#grykomputerowe #pcmasterrace #hobby #komputery

@NrmvY Właśnie zacząłem grać i póki co jestem zachwycony. Dla mnie skradanie mogłoby być trochę trudniejsze i bardziej realistyczne, ale ogólnie daje radę. Walka też ok, bardzo w filmowym klimacie, ilość przedmiotów, którymi można przyłożyć faszolom imponująca (jest nawet packa na muchy i to musi być mrugnięcie okiem do memów z Resident Evil xD) ale jeśli ktoś się spodziewał napierdalanki jak w wolfenstein to faktycznie może czuć się zawiedziony.
Obecnie nadal jestem w Watykanie, więc nie jestem w stanie wypowiedzieć się o całej grze, ale póki co zachwyca dbałość o szczegóły. W lokacji uniwersytetu w prologu z ciekawości czytałem ogłoszenia czy opisy na wystawach i nie był to powtarzający się bełkot a faktycznie niepowtarzalne zapiski. Lokacje są dopieszczone, kunszt prawie jak w TLOU2. Level design też się w sumie chwali, choćby to jak pomyślany jest progres, odblokowywane są kolejne przejścia i jak gra nas prowadzi bez natarczywych znaczników.
Gra wygląda dobrze (choć czasem nierówno) i jest też nieźle zoptymalizowana, na 4070ti gram z powodzeniem na najwyższych ustawieniach w 3k (3440x1440p) z włączonym RT i klatkarz nie spada praktycznie poniżej 90-100FPS. Gorzej się robi po włączeniu path tracingu - tam już FPSy mocno siadają i chyba dopiero jakiś potworek typu rtx5080 lub 5090 będzie w stanie to przeżuć.
Najlepszy imo jest dobrze uchwycony klimat pierwszych części Indiany, w dodatku angielski aktor głosowy podkładający głos głównemu bohaterowi dobrze się przyłożył i brzmi bardzo podobnie do młodego Harrisona Forda.
Być może zdanie zmieni mi się wraz z progresem, ale póki co mocno polecam.
Zaloguj się aby komentować
Jest tu jakaś kreatywna głowa potrafiąca zaprojektować logo i logotyp?
Może być AI, bez znaczenia.
Szczegóły i płatność ustalimy na priv
#informatyka #komputery #grafika #grafika3d
Zaloguj się aby komentować