Dziś opowiem Wam o nowej części Obcego, która już podzieliła widzów. Czy jest to film równie słaby, co Prometeusz i Obcy: Przymierze? Czy jednak reżyser dowiózł godną kontynuację pierwszych części? Zapraszam do recenzji Obcego: Romulus.
Czytałem jakiś czas temu artykuł o Fritzu Haarmannie (to taki niemiecki seryjny morderca, który mógł zabić i 70 osób) i było tam napisane, że jego sprawa zainspirowała Fritza Langa do zrobienia tego filmu (to musiałoby popularne imię u Niemców, nie? u fryców ). Co prawda bardziej sensowną inspiracją byłby Peter Kürten, ale piszę co przeczytałem.
W każdym razie zostawiłem sobie w pamięci ten film. Było to tym łatwiejsze, że jego tytuł to M
Obejrzałem. To jest film sprzed prawie STU LAT, a przy oglądaniu nie ma się takiego wrażenie. Wiadomo, że nie jest to dzisiejsze kino kryminalne (Vegi ), ale jest zaskakująco świeży. A przemyślenia ze scen końcowych to są te same przemyślenia, jakie ludzie mają dziś - o odpowiedzialności mordercy, niepoczytalności, karze jako zemście itp.
Z czego jest znany Fritz Lang? No, z Metropolis oczywiście. Tak.. arcydzieło i wogle, ale.. k⁎⁎wa.. tego się nie da oglądać jak ogląda się filmy A M się da. Przede wszystkim nie jest to film niemy. Nie jest to też film długi i nie jest to film artystowski Jest to niemalże "normalny" film. Mi przeszkadzała nadmierna ekspresja w grze aktorów w niektórych scenach, ale to naprawdę jest czepianie się. Moje. Zresztą Lang uważał, że M to jego najlepszy film.
Co mi się podobało? Historia i przebieg akcji są spoko. Oglądanie autentycznych wnętrz i wyposażenia biur i mieszkań jest przyjemne. Każdy kto mówi głośno w tym filmie brzmi jak Hitler Dodatkowo, myślę, że ilość CO2 wyemitowanego do atmosfery przez aktorów w trakcie realizacji tego filmu jest podstawowym czynnikiem, jaki wpłynął na aktualne "ocieplanie klimatu" - polecam zwłaszcza scenę narady
No i jest pradziad wszystkich filmów o seryjnych mordercach. Motywy i pomysły z TEGO filmu są nadal wykorzystywane dzisiaj.
I jeszcze jest ta scena z wykreślaniem okręgów (fotkę zresztą dodaję)... przypominam - 1931 rok.
Mnie w tym filmie zdziwiło jak dużo się wtedy paliło. Pomieszczenia były praktycznie siwe od dymu. I zgadzam się film wyprzedzał swoją epokę. Oceniłem go lata temu na 9/10
Ja zapamiętałem jak się śmiałem z akcji gdy policjanci się dowiadywali że przestępcy się włamali do pewnego obiektu aby nic nie ukraść, ale by pieczołowicie przekopać górę węgla.
W sumie nie wiem, czy jest wart polecenie Mi się podobał. Wizualnie był bardzo ciekawy. Jest też przepis na stworzenie wampira - tak, że ten (dodam tag )
Film jest nawiązaniem do takiego gatunku chińskich (ale wiadomo, że z Hong Kongu, prawda?) horrorów jiangshi z lat 80. O ile jednak w jiangshi ( przynajmniej w tych, które ja widziałem) było mnóstwo elementów komediowych takich, wicie - chińskich; z opery pekińskiej to tutaj ich nie ma. Film jest.. chyba nawet ponury. Jest momentami dość przerażający, przy czym nie przeraża jakimś gore czy jump scare'ami, ale tym, że zastanawiasz się jak tak można i że przecież to nieludzkie.
Z tym, że może ktoś inny znajdzie coś bardziej ciekawego - jakąś walkę z demonami uwięzionymi w szafie czy innymi diabelstwami.
Podoba mi się, to że ludzie po sieci piszą, że ich zdaniem w filmie wydarzyło się to i to. I nawet to brzmi sensownie
Ogólnie mam jakieś deja vu, że już kiedyś tu to polecałem
To dodam w wersji (niewykluczone, że) drugiej, że zachęcam do zapoznania się z oryginalnymi filmami z jiangshi - Mr. Vampire na początek byłby dobry, chociaż nie jest łatwo znaleźć sensowną kopię. No i jest to jednak kino dość hermetyczne według mnie. Ale można się bawić z ekipą o otwartych umysłach
Nawiązaniem do jiangshi jest nie tylko temat, ale i aktor odgrywający główną rolę, który występował w kilku filmach z serii Mr. Vampire.
Byłem na Alien Romulus. Nie miałem wysokich oczekiwań, naprawdę, a i tak jestem mega zawiedziony, jaki Sramulus zaserwowali. I pomyśleć, że swego czasu uważałem Alien 3 i Alien 4 za gówno, to przy tej produkcji są arcydzieła w tym uniwersum. Nawet Prometeusz był. Jeżeli ktoś jest fanem #alien #obcy i planuje iść do #kino na ten #filmy , to naprawdę nie polecam. Lepiej poczekać na jakiegoś dobrego streama.
@SpasticInk k⁎⁎wa xD idę jutro na 12:30. Ale ja lubię każdego aliena, oprócz Prometeusza 2 (czy jak to gówno nazwali), nawet lubię część z majkelem dżeksonem wśród alienów xD
W sumie to byla najlepsza kartoflano-ziemniaczana elegia na czesc uprawy tego cudownego, dajacego frytki warzywa od czasow co najmniej Marsjanina. Az chyba sobie zamowie dzis McDonalda na wynos z tymi chrupiacymi skurczybykami
Polecam zaopatrzyc sie w te oleiste przysmaki i zabrac do ogladania. Pzdr!
@ipoqi Sorry, ale z kinem europejskim zawsze tak bylo. W zasadzie NIE MA platformy, gdzie mozna kino europejskie i filmy pokazywane w kinach studyjnych swobodnie ogladac. Czesto slysze, "ale przeciez jest mubi.com". Tak, tylko, ze masz jednoczesnie dostep do tylko 30-tu filmow xD
Tak bylo, jest i bedzie, ze do ogladania takich filmow za uczciwa cene beda torrenty xD
Musisz sie pogodzic, ze takie filmy sie wykupuje indywidualnie, taka jest polityka. To samo jest z ksiazkami, nie ma platformy, gdzie mozesz miec VOD na ksiazki.
PS sa amerykanskie platformy w stylu naszego CDA, ale tam jakosc pozostawia wiele do zyczenia, a po drugie filmow europejskich tam tez bardzo czesto nie ma. Pozostaje wiec zatoka.
Daniel Olbrychski, Marek Perepeczko, Pola Raksa i Piotr Komorowski na planie filmu "Popioły", 1965 rok. Żaden z nas nigdy nie będzie miał równie epickiego zdjęcia ;)