50 lat temu odbyła się premiera "Ziemi obiecanej"

Obejrzawszy "Ziemię obiecaną", Ingmar Bergman uznał ją za jeden z dziesięciu najważniejszych filmów w historii kina – przypomniał Daniel Olbrychski. Arcydzieło wyreżyserowane przez Andrzeja Wajdę miało premierę 21 lutego 1975 r. w warszawskim kinie Relax.


"Dla mnie >>Ziemia obiecana<< jest jednym z najlepszych filmów polskich" – powiedział PAP krytyk filmowy i historyk kina Stanisław Janicki. "To połączenie wielu gatunków i tendencji w jedno. Z jednej strony jest to przecież dramat społeczno-psychologiczny, z drugiej jedna z najwspanialszych panoram ówczesnego życia. Absolutnie wiarygodny i bardzo mocny przekaz, jak wtedy wyglądało życie" – wyjaśnił.


Film jest ekranizacją powieści autorstwa Władysława Stanisława Reymonta o tym samym tytule. Opowiada historię trzech przyjaciół – polskiego ziemianina Karola Borowieckiego (Daniel Olbrychski), niemieckiego przemysłowca Maksa Bauma (Andrzej Seweryn) i żydowskiego handlowca Moryca Welta (Wojciech Pszoniak), którzy w realiach XIX-wiecznej Łodzi postanawiają od podstaw zbudować własną fabrykę. [...]


#filmy #filmpolski #xxwiek #kino #kultura #ziemiaobiecana #andrzejwajda #kalendarium

dzieje.pl

Komentarze (2)

jajkosadzone

Piekny film,zrealizowany z rozmachem i w sposob swiatowy( zawsze cos sie dzieje).

A monolog Halperna na pogrzebie( postac grana przez Włodzimierza Borunskiego) Bucholza to jest moim zdaniem arcydzielo kinematografii.

https://youtu.be/SSfQBWdg8Ug

kodyak

Film dobry ale te orgietki to tak mocniej powinno się pokazac.


Ta książka jest ponadczasowa. Generalnie świetnie możnaby nakręcić przy dzisiejszych możliwościach ale wszyscy byliby wkurwieni. W sumie to książka i w ogóle ten ten temat wkurwia wszystkich od początku bo jest prawdziwy.


Anegdotka. Film miał mieć pokaz w stanch ale jakiś żyd wykupił wszelkie prawa do emisji na tamtym rynku i filmu nie pokazano. Jak to żydzi wzięli to bardzo osobiście a film jedzie po wszystkich każdej narodowości i statusie społecznym jak dla mnie

Zaloguj się aby komentować