Andrzej Dragan - najsławniejszy polski fizyk zadał takie pytanie:
Zagadka. Mam dwójkę dzieci. Jedno z nich jest chłopcem urodzonym we wtorek. Jakie jest prawdopodobieństwo, że mam dwójkę chłopców?
No i co mnie rozsierdza to upiera się, że poprawny wynik to 1/3 zakładając 50/50 szans na chłopca dziewczynkę.
On to widzi tak:
Proszę rozważyć zbiór 10000 par rodzeństwa. Z tego zbioru usuwamy wszystkie pary z dwiema siostrami. Pozostaje 75% par (CD, DC, CC), wszystkie rownoprawdopodobne. Stad P(CC) = 1/3.
"MAM dwójkę dzieci". Czyli "losowanie" już było. I dlatego jest to 1/3 a nie 1/2
Gdyby zadanie brzmiało - "mam syna - jakie jest prawdopodobieństwo, że moje drugie dziecko będzie chłopcem." to prawidłowa odpowiedź brzmiałaby - 1/2.
Tutaj nie ma dwóch, niezależnych "losowań". Tutaj mamy trzy możliwe pary - DC, CC, CD. W dwóch z nich mamy "D" czyli odpadają, bo "C" już zostało wybrane i dlatego pozostaje tylko "CC" czyli 1 wybór z 3.
Bioptics, also known as a bioptic in the singular, and sometimes more formally termed a bioptic telescope, is a term for a pair of vision-enhancement lenses. They magnify between two and six times, and are used to improve distance vision for those with severely impaired eyesight, especially those with albinism. They can either be a combination of head-mounted eyeglasses (termed the "carrier") and binoculars, or be designed to attach to existing glasses.
Problem jest taki, że choć zrobiliśmy niesamowity postęp my nadal w jakikolwiek sposób nie zbliżyliśmy się do wydajności i wydolności naszego ciała.
Ten burger o którym mówisz, szczególnie jeśli jest z frytkami pozwala na ogromną ilość ruchu i obliczeń ludzkiego ciała. Często zapominamy jak bardzo organizmy są wydajne. Dziennie ok 11k litrów powietrza przepompowane, w tym czasie serce bije 100k razy a przez żyły krew przepłynie 1600km. I w tym czasie i za pomocą tego burgera i butelki wody jesteśmy w stanie zrobić z buta kilkanaście kilometrów by w fabryce menadżer wydarł się na nas za nic, bo ma problemy z żoną xD
Tak czy tak rozwala mnie to za każdym razem jak o tym myślę - nie chujowi menadzerowie, ale wydolność i wydajność ludzkiego ciala.
@ElektrolizatorDwuczlonowy Czas. Tworzenie takiej biologicznej maszyny zajęło naszej planecie jakieś 4500000000 lat. My swoją świadomość technologiczną mamy jakieś, ile, 50000 lat? Gdzie dopiero w ostatnim stuleciu zbliżyliśmy się do tego mikroskopowego świata atomów ucząc się jak nimi manipulować.
Gif pokazujący jak wygląda replikacja DNA - każda z tych kuleczek lepiących się w te struktury i kształty to jeden atom. W podobnej skali zachodzi jeszcze sporo procesów w naszych komórkach.
Na kanale Fizyka bez zamulania pojawił się nowy materiał. Ogólnie kanał jest na początku swojej drogi do popularności. Sam go poznałem niedawno dzięki Radiu Naukowemu I chyba ktoś już raz na hejto wrzucał materiał z tego źródła.
Myślę że materiały są na wysokim poziomie. Prowadzący wypowiada się elegancko, przyjemnie się słucha tego nieco gawędziarskiego stylu. Kolejną zaletą jest niski próg wejscia, każdy ro zechce posłuchać spędzi raczej ten czas miło i większość będzie zrozumiałe.