Zdjęcie w tle

Społeczność

Energetyka

12

Rynek energii, paliwa kopalne i odnawialne

Cena gazu w Europie spadła już do poziomu normalnych cen w ciągu ostatniego dziesięciolecia. Przewijaj dalej.

 

#gaz #ogrzewanie

1e766ea0-b6a5-4f67-b55b-b4747df48c67
Nemrod

@GazelkaFarelka To musi być świetna wiadomość dla wszystkich, którzy dostali bardzo duże podwyżki za gaz, pewnie im wkrótce spadną rachunki (xd)

Czemu

@GazelkaFarelka jeszcze trochę i ludzie zaczną wynajmować cysterny i wysyłać na wschód

ErroL

@GazelkaFarelka Brudna palą z Pcimia i jego księgowa. Gaz podrożał prawie o 60% a dla firm nawet kilkukrotnie. To jest dopiero bezprawie i niesprawność.
Przecież te firmy należą do skarbu państwa czyli nas!

Zaloguj się aby komentować

Wczoraj zakończyliśmy sezon grzewczy, uczciliśmy ten fakt i jednocześnie zainaugorowaliśmy sezon grillowy.

Od października do wczoraj na grzanie domu pompą ciepła poszło 2078 kWh prądu.

W to wliczona jest pompa ciepła (grzanie domu i ciepłej wody zbiornik 300l), dogrzewanie trochę klimą w październiku (pojedyncze chłodniejsze dni), rekuperacja oraz pompka obiegowa do układu podłogówki. W domu 24-25 stopni. Dom 120m2.

 

A wy jak tam, żyjecie czy zamarzliście bez rosyjskiego gazu?

 

#ogrzewanie #dompasywny #energetyka

Acrivec

W domu 24-25 stopni.
@GazelkaFarelka Chyba bym umarł. Ja utrzymywałem 16-18 stopni i mi ciepło było.

dan-tom

Dom trzy razy większy jak Twój, łącznie z piwnicą. Sauna na pokładzie, zero oszczędzania, wszystko w prądzie, zero gazu. 50134 kW w ciągu ostatniego roku. Fotowoltaika wyprodukowała trochę ponad 14kW w ciągu tych samych miesięcy. I tak się żyje na tej spokojnej wsi, płacąc za ogrzewanie domu, ciepłą wodę i prąd 350 zł za rok. A jak tam w mieście? ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

Penetrator4000

To teraz jeszcze dla dopełnienia obrazu, każdy kto podał koszty ogrzewania PC+PV podaje koszty montażu systemu

GazelkaFarelka

@Penetrator4000 25 tys. brutto za pompę powietrzną Panasonic, zbiornik 300 litrów, dojazd i montaż.

 

Weź też pod uwagę, że przy budowie domu musisz jakieś źródło ciepła zainstalować. To nie jest tak, że albo 25 tys. za pompę i liczysz ile lat ci się będzie zwracać, albo zero złotych. Piec na ekogroszek czy pellet też swoje kosztuje - w tamtym czasie 15 tys. złotych. Do tego należy doliczyć koszt komina systemowego z murowaniem oraz obróbkami na dachu (5 tys.). No i osobne pomieszczenie jako kotłownię, niech będzie tylko 4m2 po 3 tys. za metr. Wychodzi już drożej już na start. Gazu nie mamy w drodze, jeżeli byśmy chcieli mieć ogrzewanie na gaz to trzeba liczyć piec gazowy z osprzętem i zbiornik (który nieestetycznie wygląda).

Legitymacja-Szkolna

@Penetrator4000 @GazelkaFarelka montownie w dzisiejszych czasach jakiegoś pieca na pellet czy ekogroszek to jakiś masochizm. Może i pompa ciepla jest droższa ale z drugiej strony piece węglowe wymagają poświęcania czasu wywalania popiołu i uzupełnianie węgla, im tańszy piec tym mniej samoobsługowy jest. Jakbym podliczył ile spędziłem czasu na organizowanie węgla/drewna do swojego starego kopciucha i notoryczne stanie przy nim i mieszanie to jakaś masakra. Jakbym w tym czasie wziął nadgodziny w pracy to bym już był milionerem.

 

Piec gazowy, pompa ciepła, ogrzewanie elektryczne to przede wszystkim wygoda i spokój. Klikasz jeden przycisk i wszystko działa ciepła woda na bieżąco ogrzewanie wszystko totalnie samoobsługowe bez żadnego martwienia się. Nawet jeśli jest to droższe w montażu czy obsłudze to nadal warto. To tak jak wybranie pomiędzy samochodem a komunikacją miejską, i tym i tym dostaniesz się do celu ale jednak autem sprawniej, wygodniej i szybciej.

Zaloguj się aby komentować

Zużycie i produkcja energii w marcu 2023. Na wykresie również porównanie marcem w zeszłych latach. Summa sumarum wychodzi podobnie, choć mniej poszło na grzanie, a więcej na prąd bytowy (w 2022 doszła suszarka prania, w 2023 doszedł garaż i zaczęłam prawie codziennie piec chleb). Chociaż ja twierdzę, że to co się nagrzało dom piekarnikiem, to potem pompa mniej wzięła

 

Zeszłoroczny marzec był fantastyczny jeżeli chodzi o nasłonecznienie. Produkcja z fotowoltaiki była porównywalna z czerwcem. W tym roku nie było źle, ale daleko od wyniku z 2022.

 

#fotowoltaika #oze #dompasywny #prad

93865589-0187-4565-a452-3fc195cee7ce
jarezz

Marzec r/r widzę wszędzie gorzej wyszedł na PV.

GazelkaFarelka

@jarezz tak, w całej Polsce

jarezz

Na to wychodzi. Ostatnio ze swoim stolarzem rozmawiałem o tym. Fakt, że mieszka 10km ode mnie. U mnie r/r różnica 50%

Zaloguj się aby komentować

Wpis z ruskiego forum na temat energii odnawialnej (OZE) w Chinach.

Tłumacz automatyczny Google.

 

Chińska rewolucja energetyczna w ramach 14. planu pięcioletniego ⁠ ⁠

 

Chiny pozostają daleko w tyle w przejściu na energię odnawialną, ale jednocześnie w zastraszającym tempie zmniejszają dystans do liderów. Takie stopy szoku nie są dostępne dla żadnego innego kraju na świecie.

 

Jeśli w zeszłym roku kraj pierwotnie planował 108 GW produkcji energii słonecznej i wiatrowej, a do listopada osiągnął prawie 90 GW, to na bieżący rok zaplanował aż 160 GW! Dla porównania moc zainstalowana całego systemu energetycznego Rosji wynosi 245 GW.

 

Czy dla Chin jest to możliwe - na pewno tak, kraj ten jest niekwestionowanym światowym liderem w produkcji #paneli fotowoltaicznych i pomimo tego, że w najbliższych latach udział #Chiny w produkcji będzie się zmniejszał, ze względu na wzrost produkcji w w USA i Europie, w rzeczywistości produkcja paneli będzie tylko rosła.

 

Produkcja paneli fotowoltaicznych w kraju rośnie w rekordowym tempie. Według Asia-European Clean Energy Council (AECEA) roczna produkcja paneli fotowoltaicznych wzrośnie z 361 GW w 2021 roku do 600 GW do końca ubiegłego roku.

 

Według Chińskiej Narodowej Administracji Energetycznej (NEA) ten gwałtowny wzrost liczby nowych mocy zwiększy łączną zainstalowaną moc OZE do aż 920 GW! Z tego produkcja wiatrowa wyniesie 430 GW, a energia słoneczna 490 GW. Ponadto zarząd spodziewa się, że w ubiegłym roku oddane do użytku nowe moce wyniosą nie 108 GW jak planowano, ale 120 GW.

 

Produkcja wodna osiągnie 423 GW, w ciągu 14. pięciolecia zostanie oddane do użytku kolejne 270 GW nowych mocy.

 

HPP Trzech Przełomów

 

Energia jądrowa wzrośnie o skromne 2,9 GW, osiągając 58,4 GW, kraj wcześniej planował osiągnięcie takiej mocy do 2020 r., ponieważ co roku zmniejszane są plany uruchamiania elektrowni jądrowych. Jak już wielokrotnie mówiłem, wytwarzanie gazu nie jest traktowane jako źródło energii i nie jest zaliczane do priorytetów kraju.

 

Jeśli chodzi o paliwa kopalne, 14. plan pięcioletni przewiduje przyspieszenie i ekspansję wydobycia węgla, rozwój wydobycia ropy i gazu łupkowego, a energetyczny gigant naftowo-gazowy PetroChina odkrył duże nowe złoża gazu.

 

Do czego doprowadzi realizacja planów 14. planu pięcioletniego? Przede wszystkim do ograniczenia produkcji węgla, który co roku zabija smogiem dziesiątki tysięcy mieszkańców Imperium Niebieskiego . Co z kolei wpłynie na wolumen importu węgla i gazu, według Państwowej Służby Statystycznej i Głównej Administracji Celnej (GTU) ChRL, Chiny zmniejszyły import ropy za 9 miesięcy 2022 roku o 4,3%, gazu o 9,5%. %, węgiel o 12,7%.

 

Wbrew bredniom głoszonym przez ruskich oszołomów i pożytecznych idiotów, Chiny również celują w energię odnawialną i ograniczanie produkcji węgla.

 

Nie wygląda również na to, żeby - jak twierdzą ruscy - gaz niesprzedany w Europie mogli sprzedać w Chinach. Chiński import energii spada, stawiają również na własne źródła. W wyniku wizyty Xi w Moskwie, nie została również uzgodniona budowa gazociągu Siła Syberii II.

 

#energetyka #gaz #rosja #ukraina

69d3fcdc-44e1-457b-8258-d4d15b005575
Bayzedman

Ci idioci nie zdają sobie sprawy z tego, że rynek energetyczny to nie jest takie uniwersalne miejsce, gdzie można sprzedać sobie rope jak w grze komputerowej. Ktoś tą rope musi kupić, a robią to bogate kraje, których liczba jest ograniczona do zachodu i kilku krajów poza nim.
Jeżeli zachód nie będzie kupywał ich ropy, to po prostu nie będą mieli niczego i tyle xD

Zaloguj się aby komentować

"Amerykańska firma Last Energy podpisała przedwczoraj z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną umowę o współpracy w zakresie rozwoju energetyki jądrowej dla przemysłu z wykorzystaniem technologii mikroreaktorów PWR-20. (...) 𝐔𝐦𝐨𝐰𝐚 𝐳𝐚𝐤ł𝐚𝐝𝐚 𝐮𝐫𝐮𝐜𝐡𝐨𝐦𝐢𝐞𝐧𝐢𝐞 𝐩𝐢𝐞𝐫𝐰𝐬𝐳𝐲𝐜𝐡 bloków 𝐰 𝟐𝟎𝟐𝟔 𝐫𝐨𝐤𝐮 𝐢 𝐨𝐳𝐧𝐚𝐜𝐳𝐚 𝐩𝐨𝐧𝐚𝐝 𝟏 𝐦𝐥𝐝 𝐔𝐒𝐃 𝐢𝐧𝐰𝐞𝐬𝐭𝐲𝐜𝐣𝐢 𝐰 𝐢𝐧𝐟𝐫𝐚𝐬𝐭𝐫𝐮𝐤𝐭𝐮𝐫ę 𝐞𝐧𝐞𝐫𝐠𝐞𝐭𝐲𝐜𝐳𝐧ą 𝐰 𝐬𝐭𝐫𝐞𝐟𝐢𝐞." xD

Nie ma badań środowiskowych ani lokalizacyjnych, a Last Energy co prawda składa już makietę tego bloku, ale nie ujawniła do tej pory jakie by miał mieć parametry techniczne, gdyby istniał.

nuclear.pl

#wiadomoscipolska #heheszki

[NoNameFirma: Chcemy stworzyć nowoczesny samolot pasażerski w technologii, w której lata dziś tysiące samolotów (dwa skrzydła i silniki odrzutowe). Polacy: za 3 lata będą woziły pasażerów z Pcimia do Iwonicza! xD]

94172b4b-afa4-4a8a-938c-56cf00d31e7f

Zaloguj się aby komentować

Ja tu tylko zostawię, że cena gazu dzisiaj momentami spadła już poniżej 42 EUR za MWh (czyli ~200 zł za MWh, czyli 0,20 zł za 1 kWh) i ze względu na duże zapełnienie magazynów, nadchodzącą wiosnę i lato, a także niedawno otwarty terminal LNG w Niemczech (a kolejne w budowie) zapowiada się dalsza tendencja spadkowa.

 

#gaz

 

https://tradingeconomics.com/commodity/eu-natural-gas

EU Natural Gas - 2023 Data - 2010-2022 Historical - 2024 Forecast - Price - Quote

Dutch front-month futures, Europe’s gas benchmark, traded around €42 per megawatt hour, close to levels last seen in August 2021. The European benchmark is more than 85% down from record levels of nearly €350 hit in August last year as an unusually warm winter allowed stockpiles to remain above normal levels and the spring starts in less than a month. European gas storage tanks are 61% full, the highest on record for this time of the year, as the region reduced gas consumption, and was able to substitute the usual Russian supply with LNG imports from the US and Qatar. Meanwhile, the latest weather forecast point to below-seasonal temperatures across northwest Europe and the Nordics until mid-April. Looking ahead, investors will be monitoring how the European Union prepares for next winter, at a time when the fall in prices could boost demand in the industrial and power sectors and a pick-up in demand from China could raise competition for liquefied natural gas. Historically, EU Natural Gas reached an all time high of 345 in March of 2022.

Tradingeconomics

Zaloguj się aby komentować

Siema,

 

Jako, że w tym roku mamy koszmarnie skomplikowany system rozliczeń upustów za prąd, który w założeniu rządu ma starczyć do jesieni (tj do wyczerpania limitu 2000kWh) - czyli 5,5kWh dziennie, a później to może być i po 1,32zł.

 

Czy nadpłacacie faktury za prąd, coby się pod koniec roku nie zdziwić ?

 

Ciekawe ? Nie zapomnij grzmotnąć.

 

#energetyka #inflacja #rachunkigrozy #prad

 

źródło obrazka http://www.cena-pradu.pl/tabela.html

d3e476e3-031c-454e-beca-87db994e4cda

Czy nadpłacasz fakturę za prąd?

hejtom

@Fulleks Jaki sens ma nadpłacanie? Nic nie zyskam

Fulleks

@hejtom Teoretycznie nie, jedynym zyskiem jest równomierne rozłożenie obciążenia kosztami prądu w roku, równie dobrze można wrzucić to parę złotych na lokatę jako zadatek na przyszłą płatność.

 

Ja przy 800kWh na 2 miechy mam obecnie około 650 zł, po połowie roku będzie ponad 1000. Wolę płacić regularnie po 800.

GazelkaFarelka

@hejtom @Fulleks Ja sobie założyłam osobne subkonto, na które przelewam co miesiąc stałą obliczoną kwotę, z którego to konta potem robię wszelkie opłaty. Nie ma nieprzyjemnego uczucia że w jednym miesiącu jest 1000 zł do zapłacenia bo będzie rachunek za prąd, wodę i podatek od nieruchomości a w innym 150 zł.

Zaloguj się aby komentować

Temat gazu w Europie trochę przycichł.

 

Ruska propaganda bardzo ochoczo szczekała przed zimą, wypuszczając idiotyczne filmiki, a tłumy watników na ruskich forach do wtóru ochoczo zaśmiewały się i żartowały z tego, jakoby Europa miała zamarznąć a ceny gazu miały wyskoczyć w kosmos. Oczywiście rzeczywistość zweryfikowała te brednie, a jakiś śmieszek, pytający kiedy w końcu ci Europejczycy zamarzną - bo nie może się doczekać, został tylko zaminusowany.

 

Można powiedzieć, że w sumie już zima za nami, sezon grzewczy oczywiście jeszcze się nie kończy, ale - z małymi epizodami - generalnie będzie robić się już coraz cieplej, dzień jest zauważalnie coraz dłuższy, coraz więcej słońca, czas zaczynać już powoli prace ogrodnicze jak sianie niektórych rozsad, przycinanie drzewek. Generalnie, choć jeszcze śnieg i mróz za oknem, wiosnę już czuć w powietrzu.

 

Nie spełniły się czarne scenariusze, nie zabrakło gazu ani tej zimy, ani - biorąc pod uwagę z jakimi zapasami kończony jest ten sezon - nie zabraknie również następnej zimy, co daje nam kolejne dwa lata na rozbudowę alternatywnych źródeł gazu (gazociągi, terminale LNG, wydobycie w państwach UE) oraz ogólnie energii.

 

Ceny gazu już teraz delikatnie, ale nadal spadają. Jakbym miała strzelać, jaka cena gazu będzie za miesiąc, to obstawiałabym 46-48 EUR za MWh.

 

Jakiś czas temu trafiłam na stronkę, gdzie podane są stany oraz scenariusze zapełnienia niemieckich magazynów gazu. Wynika z niego, że realizowany jest najbardziej optymistyczny scenariusz, jaki był rozpatrywany. Wg tego scenariusza niemieckie magazyny gazu będą zapełnione przed następną zimą już w lipcu.

 

#gaz #ogrzewanie #ukraina #rosja

 

https://ndr.de/nachrichten/info/Gasspeicher-in-Deutschland-So-steht-es-um-die-Fuellstaende,gasspeicher120.html

cd0b4065-f601-4249-b80f-ffc6d949b6e4
664e28fd-133f-4c0c-bc97-73f39c42c458
Atarax

@tankowiec_lotus tak

GazelkaFarelka

@moderacja_sie_nie_myje @Atarax Owszem, przemysł i energetyka dostały po tyłku, zresztą prywatni konsumenci też, bezpośrednio i pośrednio. Ale ceny gazu spadły już znacznie. Owszem, nadal to jest 2x więcej niż dwa lata temu, ale tendencja w miarę rozwijania alternatywnych dostaw jest nadal spadkowa.

GazelkaFarelka

@Zielonypomidor Uważam, że raczej nie. Cena gazu dla gospodarstw domowych i tak nie wzrosła jakoś mocno, wychodzi aktualnie 35-40 groszy za kWh, około 70 EUR za MWh (z tym że to brutto z przesyłem), czyli aktualna, już stosunkowo niska w porównaniu z latem zeszłego roku, cena rynkowa + podatki + przesył. Można powiedzieć, że dopiero teraz dostawcy gazu przestali tracić dostawach do gospodarstw domowych.

 

Po podwyżce cen prądu od nowego roku, ogrzewanie gazem i tak jest jednym z najtańszych sposobów ogrzewania. Kosztuje podobnie, co pompą ciepła powietrzną. Jedynie pompa ciepła gruntowa, albo pompa ciepła z fotowoltaiką jest w stanie ogrzać taniej. Wszystko inne podobna cena lub droższa.

Zaloguj się aby komentować

W ogóle to wiedziałem coś tam wcześniej, że kopalnie węglowe i radioaktywność to podobny problem do co do atomowych - taki nieintuicyjny fakt dla każdego.

 

I ostatnio mi mignęło, że jakieś konsorcjum przerabia węglowe na atomowe wykorzystując infrastrukturę:

https://www.tiktok.com/@hankgreen1/video/7191686475975609606

 

I wczoraj mi mignęło, że to się nie sprzedaje dobrze, bo elektrownie atomowe jeśli chodzi o lokalizacje mają wymogi radioaktywności które kopalnie psują:

https://www.tiktok.com/@cunningham.kaylee/video/7191839916169448746

 

#elektrowniaatomowa #energetyka

Zaloguj się aby komentować

Wiele osób zastanawiało się, jak będzie rozliczana fotowoltaika przy limicie 2000/2500/3000 kWh.

 

Czy przykładowo, oddając do sieci 3000 kWh, a pobierając z sieci 3500 kWh, gdzie 500 kWh pozostaje do dopłaty - czy limit wyliczy się od pobranych z sieci (3500 kWh), czy pozostałych do zapłaty (500 kWh). Czy za te 500 kWh zapłacimy cenę poniżej limitu (ok. 67 groszy brutto, z VAT 5%), czy cenę powyżej limitu (ok. 1,30 zł brutto, z VAT 23%).

 

Dostałam właśnie rachunek z PGE i mogę potwierdzić, że limit wylicza się od kWh pozostałych do dopłaty a nie pobranych z sieci. Czyli w sumie jest OK.

 

Nie wiem jak na nowych warunkach.

 

#fotowoltaika #prad

Zakrentas

A macie pomysł jak będzie wyglądać kwestia rabatu 10% na '24 rok, jeśli teraz by zamontować fotowoltaikę?
Teoretycznie autokonsumując część wyprodukowanego prądu łatwo by było zmiejszyć zużycie w tym roku i załapać się na ten rabat. Czy może coś pominąłem w rozważaniach?
I jeszcze jedna sprawa - czy mniejsze zużycie dotyczy punktu poboru? Pytam w kontekście nabycia nieruvhomości w 2022 roku.

GazelkaFarelka

@Zakrentas Może w ustawie, gdzie jest napisane o tym rabacie, być wzmianka że wyłączeni są z tego posiadacze fotowoltaiki. Jeżeli takiego zapisu nie ma, to powinno mieć zastosowanie. Jednak obawiam się że jeśli chodzi o mniejsze zużycie to dotyczy to tylko konkretnego punktu poboru.

Zakrentas

@GazelkaFarelka dziękuję, pozostaje przeczytać ustawę do najbliższych 100 parannych kaw xd
Co do punktu poboru, to konkretnie chodzi mi o to, że przez pierwszą połowę okresu, dla którego ustalane jest zużycie referencyjne (1.10.2021 - 31.12.2022), w tym punkcie poboru umowa była na kogo innego. Czy więc zużycie referencyjne dla tego punktu poboru, względem którego trzeba wykazać 10% oszczędność, będzie obejmować cały ten okres, mimo że umowa z zakładem energetycznym w czasie jego trwania była zawarta ze starym właścicielem (przez 1 połowę tego okresu) jak i nowym.

Zaloguj się aby komentować

Dzisiaj padł rekord generacji prądu z wiatraków - zarówno mocy, jak i ilości wyprodukowanej energii.

 

Więcej info w artykule:

https://energia.rp.pl/oze/art37728961-wiatraki-wykrecily-rekord-kolejny-przed-nami-jeszcze-tej-nocy

 

Utrzymująca się już od kilkunastu dni wietrzna pogoda powoduje, że elektrownie cieplne pracują na niższej mocy, niż w lipcu czy sierpniu, dzięki czemu - pozornie paradoksalnie - jest mniejsze zapotrzebowanie na paliwa kopalne (gaz i węgiel) niż w środku lata. Tak więc trzymajcie kciuki za wiatr - każdy wietrzny dzień to energia, której Europa nie musi od nikogo importować, ale dostaje z nieba za darmo, odsuwając coraz dalej skrajnie pesymistyczne scenariusze.

 

(Na marginesie - widać też, jak fantastycznym urządzeniem jest pompa ciepła. Zasilana prądem z wiatraków przekształca pizgawicę na dworze w komfortowe ciepełko w domku. W sumie grzanie oporowe również tak działa, ale bierze więcej prądu )

 

Przygotowałam dla was wykres z ostatnich 3 dni.

 

Dla porównania załączam również wykres z końca sierpnia (na wykresie tego nie ma, ale data pliku to 26 sierpnia), gdzie widać, że moc generowana z elektrowni cieplnych wahała się od 15 do 20 GW. Natomiast w ostatnich dniach od 10 do 18 GW.

af0343b7-69f2-41a3-a2f0-e8ba78e708c5
7c5d82e9-1439-4d99-9ae4-9cf6e425389e

Zaloguj się aby komentować

Cena gazu w Europie nadal spada.

Aktualnie jest najniższa od sierpnia 2021 roku.

 

Wpływ na to mają już zapełnione pod korek magazyny gazu, stosunkowo łagodna zima, wdrożone oszczędności, znalezienie alternatywnych dostawców a także wiejący ostatnio wiatr, który pozwala zaoszczędzić olbrzymie ilości gazu (głównie w Niemczech, aczkowiek unijny rynek jest wspólny, zatem zapotrzebowanie na gaz w Niemczech odbija się na cenach w innych krajach).

 

Oprócz tego faktu, dorzucam wam wątek z ruskiego forum z ponad 200 komentarzy, gdzie z tego powodu jest wielki ból dupy watników i szyderstwa pozostałych, którym zostały jakieś resztki mózgu. Jak było do przywidzenia, ani Europa nie zamarza w zimie, ani ceny gazu nie wyskoczyły w kosmos, a "wielkoduszna" propozycja Gazpromu że w sumie go mogliby jednak przesyłać gaz przez Jamał nie spotkała się z zainteresowaniem.

 

Link możecie otworzyć w Chrome i użyć opcji tłumaczenia na język polski.

https://pikabu.ru/story/tsenyi_na_gaz_v_evrope_opustilis_nizhe_800_dollarov_za_tyisyachu_kubometrov_9809454

 

Jako bonus, animowany gif z prognozą pogody na najbliższe dni od Ventusky. Europa zamarza, +5 w Warszawie, -20 w Moskwie.

https://twitter.com/Ventuskycom/status/1610557363643207681

 

#gaz

3f0ee14f-308f-467e-b5be-bab97313cf22
GazelkaFarelka

@Nemrod Kto trzyma rynek energii? Mr. Popyt i Mrs. Podaż. Natomiast jeżeli pytasz o ceny dla klientów indywidualnych to w Polsce nie są one na podstawie ceny w czasie rzeczywistym ale jest to kontrakt ze stałą ceną na podstawie aktualnej sytuacji i prognoz. I jest to opóźnione w czasie w stosunku do rynku. Na przykład dopiero od początku tego roku dostaliśmy podwyżki na prąd, choć wzrosty były już od ponad roku.

Nemrod

@GazelkaFarelka Tego, czyli 2023? Twierdzisz, że w 2022 nie było podwyżek cen prądu? xD

GazelkaFarelka

@Nemrod była, o 13 groszy brutto, ale jednocześnie obniżono VAT do 5%, więc w praktyce wszyscy płacili tyle samo. Mówię o gospodarstwach domowych.

Zaloguj się aby komentować

Osoba, która prowadzi stronę cena-pradu.pl zadała sobie trud i zrobiła podsumowanie nowych cen prądu dla gospodarstw domowych na 2023 rok u wszystkich sprzedawców i operatorów. Oprócz ceny zmiennej (za 1 kWh) podliczone są też miesięcznie opłaty stałe. Są również przeliczone przykładowe rachunki przy przykładowym zużyciu.

 

Nowe stawki zaczną obowiązywać już od niedzieli.

 

http://cena-pradu.pl/tabela.html

Marekx95

@papiezowa_julka dlatego poproś o rachunek, zobacz jakie masz zużycie a nie że koleś może cię robić w chuja no lol. Też mam stara lodówkę i nie żre tyle

makesto

jestem głupi i się nie znam - ale jak mieszkam w Gdańsku to mogę mieć prąd od kogoś innego niż Energa i płacić mniej?

GazelkaFarelka

@makesto chyba jeśli chodzi o taryfy regulowane to masz jednego sprzedawcę z urzędu. Z pozostałymi taryfy komercyjne, ale raczej taniej nie wychodzi.

Zaloguj się aby komentować

Koniec roku, koniec grudnia, czas na podsumowania, porównania cen i zapotrzebowania na prąd.

 

Do porównania wybrałam sierpień i grudzień. Sierpień jest przycięty tak, aby pokrywały się dni tygodnia z grudniem - zaczęłam od 4 sierpnia i dodałam dwa pierwsze dni września do wykresu. W ten sposób widać wyraźnie dni, dni tygodnia, weekendy a także święta (15 sierpnia, wypadający w poniedziałek, oraz okres świąteczny w grudniu).

 

Mimo większego zapotrzebowania w grudniu, ceny prądu są dużo niższe niż w sierpniu. Jest to zarówno efekt zniesienia obligo giełdowego (a co za tym idzie, wpływu zasady Merit Order na cenę), a także, co już można po czasie stwierdzić - po prostu paniki na rynku energetycznym w drugiej połowie sierpnia. Aktualna cena jest w okolicach 1000 zł / MWh, co też odpowiada wnioskowanym i zatwierdzonym przez URE na 2023 stawkom dla gospodarstw domowych (1,05 zł netto za energię czynną). Tak więc stawki 2,5 - 3 zł za kWh, jak panikowali niektórzy, na razie nam nie grożą.

 

Co jeszcze ciekawego widać na tych wykresach? W trzeciej dekadzie grudnia zaczęło fajnie wiać, co pozwala nam zaoszczędzić spore ilości węgla. Dla porównania w Niemczech przy takiej pogodzie ponad 60% energii pochodzi z wiatraków. Generują one teraz w Niemczech 40 GW mocy. Dla porównania jest to ponad 2 razy więcej, niż całkowite zapotrzebowanie na moc teraz w Polsce (18 GW).

ead71911-08b3-4b33-82c0-04dc64690b7b
Jurajski_Huncwot

@GazelkaFarelka Bardzo fajny wpis i wykres. Pewne wnioski same wyciągają się i dobrze byłoby, gdyby eksperci mieli bardziej decydujący głos w tak kluczowych sprawach

GazelkaFarelka

@Dzienpachniejakpoczatek w określonych godzinach (zapewne w nocy) a nie cały czas. W szczycie, w dzień idzie import z Niemiec i to prawie 2 GW. Jak się domyślam to dlatego, że mają tyle wiatraków że też mają nadmiar nawet w dzień. A nasi zamiast zwiększać na dzień moc węglowych to kupują od nich, może po dobrej cenie. W sumie to nie jest głupie w obecnej sytuacji bo oszczędzamy węgiel. Jedynie szkoda że Niemiec na tym zarabia, wiatr jest za darmo dla wszystkich.

Duomo

@GazelkaFarelka

 

nasi zamiast zwiększać na dzień moc węglowych to kupują od nich, może po dobrej cenie

 

Ceny day-ahead z wczoraj .
Tak, tam jest minus.

0f6b0686-bc09-456d-8598-af32ed9f0689

Zaloguj się aby komentować

Następna