Zaloguj się aby komentować
Masakra w Amritsarze – rzadziej znana jako masakra w Jallianwala Bagh, została dokonana 13 kwietnia 1919 roku w mieście Amritsar w północnych Indiach przez żołnierzy brytyjskich i Gurkhów przeciwko nieuzbrojonym cywilom – sikhom, muzułmanom i hindusom – protestującym przeciwko uwięzieniu dwóch indyjskich przywódców narodowych. Wśród zabitych i rannych byli mężczyźni, kobiety i dzieci[1][2].
Poza licznymi ofiarami śmiertelnymi, które zginęły bezpośrednio w wyniku strzelaniny, wiele osób poniosło śmierć, zostając zgniecionymi podczas paniki przy wąskich bramach lub skacząc do samotnej studni na terenie kompleksu, aby uciec przed ostrzałem. Tablica pamiątkowa, umieszczona w tym miejscu po uzyskaniu niepodległości, podaje, że ze studni wydobyto 120 ciał. Dyer wprowadził godzinę policyjną wcześniejszą niż zwykle; w rezultacie rannych nie można było przenieść z miejsc, w których upadli, i wielu z nich zmarło w nocy z powodu odniesionych ran.[50].
https://en.wikipedia.org/wiki/Jallianwala_Bagh_massacre#The_massacre
#indie #wielkabrytania #historia

Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Z czego korzystacie do tworzenia drzewa genealogicznego? Ja testowałem różne serwisy i zawsze coś mi nie pasowało. Najbliżej było wikitree, ale zarządza tym jednak ktoś i boję się utraty danych. No i jakieś 5 lat temu stwierdziłem, że napiszę swoją aplikację do tworzenia drzew genealogicznych.
Założenia proste:
Brak potrzeby tworzenia serwera
możliwość pracy w grupie
Łatwe wersjonowanie
Możliwość szyfrowania danych dla osób żyjących
No i postanowiłem całość oprzeć na git, czyli repozytorium git może być miejscem wymiany danych. Każdy plik yaml to jedna osoba w drzewie, a program sobie to wszystko ogarnia pod spodem sam. No i projek leżał na dysku bardzo długo. Kilka miesięcy temu postanowiłem go dokończyć z pomocą AI bo sam mam mało czasu ostatnio i chyba powoli wychodzi z alfy - czyli odtworzyłem sobie w nim swoje drzewo i na razie trzymam lokalnie.
Ciekawi mnie czy znalazłyby się osoby, które znają się trochę na programowaniu i robią drzewa genealogiczne aby przystąpić do testów zanim opublikuję cały kod.
#programowanie #genealogia
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
https://youtu.be/M1xV8Eund-M?si=Z1wXdCtWI66_5mG_ #elektryka #ruchoporu #ruchoporu_elektrykwuk
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować

Hej, w ostatnim odcinku w 2025 roku postanowiłem poruszyć temat społeczno-obyczajowy w powojennej historii Polski. Po wojnie ogromna część społeczeństwa żyła w stanie głębokiej traumy. Tymczasem jedną z najczęstszych form ucieczki od problemów i dramatycznych wspomnień był alkohol. Co znamienne —...

Chyba najciekawsze co sie ostatnio dzieje w kosmologii. O ile o odkryciach tych ogromnych, starych galaktyk chyba kazdy kto interesuje się kosmologią już slyszał, o tyle model kosmologiczny Timescape może być ciekawą nowością (chociaz ma chyba z rok juz jak nie wiecej) wyjasniającą ciemną energię....

Euronews Health omawia niektóre z najważniejszych tegorocznych osiągnięć medycyny. W tym roku dokonano ważnych postępów naukowych, które mogą z czasem odmienić opiekę zdrowotną dla milionów ludzi na całym świecie. Euronews Health przejrzało wiodące czasopisma medyczne, by wyłowić najbardziej...
W kwietniu 2021 roku orbiter Chandrayaan-2 Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych (ISRO) wykonał z wysokości 100 km zdjęcia miejsc lądowania misji Apollo 11 i 12 NASA oraz ich modułów księżycowych.
Za: https://www.reddit.com/r/ISRO/comments/167hcnz/isro_chandrayaan2s_photos_of_apollo_11_12_landing/
#misjekosmiczne #ksiezyc

Zaloguj się aby komentować

W tym materiale przedstawiono stopniowe zwiększanie temperatury od zera bezwzględnego do maksymalnej fizycznie sensownej temperatury Plancka i szczegółowo pokazano, jak zmienia się materia oraz jakie kluczowe zjawiska zachodzą wraz ze wzrostem temperatury. Uwzględniono naturalne rekordy...

Rok 2026 nie przynosi rewolucyjnych zmian w prawie konsumenckim, ale przynosi jedną ważną nowość – wprowadzenie elektronicznej reklamacji jako domyślnej formy kontaktu z instytucjami finansowymi. Oznacza to, że klienci banków, firm pożyczkowych i ubezpieczycieli będą mogli łatwiej składać skargi...
Także Wesołych i uważajcie tam z wódką :P #historia #staregazety #swieta

Zaloguj się aby komentować
Shieeeet, o której tak mróz chycił.
O północy było jeszcze koło zera.
Pożar w burdelu bo niektóre rzeczy na balkonie zamarzły.
#zima #swieta #mroz



Zaloguj się aby komentować
Oglądam sobie film, chłopaków z #urbexhistory , o obozie w Majdanku i czaicie...? Weź sobie mieszkaj w domu z widokiem na komorę gazową, gość ma po swojej lewej wejście do komory i cały barak, a w tle domy z balkonami i kwiatki jakię ku*wa rosną.... Niby mnie deweloperzy i władze nie szokują ale jednak... #historia #wtf

Jedni nadają tym murom wartość, dla innych to tylko mury. Jest wiele miejsc, w których chodzi się po szczątkach ludzi, czy wygląda się z okna na miejsca zbrodni, ot miały mniejszy zasięg i później marketing. Mi taki widok by nie przeszkadzał, a jedynie byłby narzędziem do kontemplacji, o ile po tygodniu bym się nie przyzwyczaił, a pewnie by tak bylo
Zaloguj się aby komentować
Wymiana bezpiecznika w rozdzielni napowietrznej.
https://www.youtube.com/shorts/IXG3JBNVSjg
#elektryka #ciekawostki
@Marchew heavy duty shit from Detroit, no widać xD Jakby sobie tak zwarł wysokie napięcie to coś mi się zdaje, że ta festyniarska izolacja na kombinerkach to by tam była wyłącznie jako element ozdobny xD Nie wspominając, że wcześniej robi już zwarcie kombinerkami, a jeszcze wcześniej jak prostował ten górny drut, to zwarł ręką z dolnym więc smażone_mięso.jpg

Zaloguj się aby komentować