Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna

Wicepremier i szef Ministerstwa Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz po spotkaniu z szefem Pentagonu przyznał, że Stany Zjednoczone pozytywnie odnoszą się do propozycji utworzenia stałej bazy wojsk USA w Polsce. Ostateczna decyzja będzie uzależniona od szczegółów porozumienia w tej...
17 czerwca:
Dzień Czołgisty
Dzień Walki z Pustynnieniem i Suszami
Święto Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych
#nietypoweswieta #kalendarz #ciekawostki #czolgi #wojsko #pustynia

Zaloguj się aby komentować

Bombowiec B-52 rozbił się w poniedziałek o 11:20 czasu lokalnego (czyli ok 20.20 czasu w Polsce), krótko po starcie z bazy sił powietrznych Edwards w Kalifornii. Baza Edwards znajduje się na zachodniej części pustyni Mojave, czyli ok. 160 km, na północny wschód od Los Angeles. Na miejsce...

13 czerwca przypada Święto Jednostki Wojskowej GROM – jednej z najbardziej elitarnych formacji polskich Sił Zbrojnych, mającej doświadczenie w misjach bojowych w różnych rejonach świata. Jednostka Wojskowa 2305 została powołana 13 lipca 1990 r.; nazwa GROM to skrót od „Grupa Reagowania...
Skoro utrzymujemy ich wojska lądowe, stacjonujące u nas to pozwalają nam myśleć że będą nas bronić.
A gdy Rosja czegoś spróbuje to prawdopodobnie dostaną rozkaz zawinięcia się do bazy.
#trump #usa #wojsko #nato #geopolityka #takaprawda

Zaloguj się aby komentować

Takiej wpadki w wojsku dawno nie było. Zdjęcia z oficjalnych uroczystości opublikowane przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego w mediach społecznościowych pokazują twarze komandosów i oficerów służb specjalnych. Zasady są w tej sprawie jasne. Twarze nie powinny być widoczne, bo to godzi w...

Na rosyjskich ciężarówkach wojskowych pojawił się nietypowy kamuflaż inspirowany historycznym wzorem. Ma on utrudniać wykrywanie pojazdów przez drony i systemy oparte na sztucznej inteligencji. Rosyjskie wojsko eksperymentuje z nietypowym rodzajem kamuflażu inspirowanym wzorem dazzle, czyli...

Władysław Kosiniak-Kamysz ogłosił, że przekazał szefowi Pentagonu, Pete'owi Hegsethowi oficjalną propozycję dotyczącą utworzenia stałej amerykańskiej bazy w Polsce. We wpisie opublikowanym za pośrednictwem platformy X szef resortu obrony narodowej zapewnił, że zaangażowanie USA w bezpieczeństwo...
Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował, że Warszawa przedstawiła stronie amerykańskiej propozycję utworzenia na terytorium Polski stałej bazy wojsk USA.
https://defence24.pl/polityka-obronna/stala-baza-wojsk-usa-w-polsce-jest-oficjalna-propozycja
Pytanie czy USA na propozycję przystanie.
#armia #usa #wojsko
Zaloguj się aby komentować

WB zaprezentowało wizualizację efektora systemu amunicji precyzyjnej GLADIUS 2. Jest to system który wedle obecnych zapowiedzi będzie miał zasięg ok. 500km, formułę latającego skrzydła, obniżone echo radarowe i silnik odrzutowy, a także integrację z systemem TOPAZ wykorzystywanym we wszystkich...
#wojsko #jedzenie
Jak na kolację to całkiem solidna porcja jedzenia.

Zaloguj się aby komentować
#polityka #wojsko #safe
Pamiętacie der SAFE - "Niemiecki Kredyt na Niemiecki sprzęt" No to jest już (prawie) kompletna lista tego co zamówiono w części zamówień indywidualnych. Link poniżej:
https://x.com/goltarr/status/2061133570911912270
A to nie koniec bo jeszcze przecież z tej drugiej części zamówień wspólnych sporo kasy wpadnie do polskiego przemysłu chociażby na Pioruny. I teraz jak myślicie - ilu z tych co przez ostatnie 5 miesięcy wrzeszczało o tym, że to będą zamówienia w niemieckim przemyśle, że w najlepszym razie kontrakty dostaną spółki córki założone przez Reinhmetal w Polsce, przeprosiło i przyznało się do błędu. Zgadliście - okrągłe zero. Za to aktywnie wymyślają kolejne sterty bzdur na temat tego programu. Borsuk przykładowo przestał być polskim wozem piechoty, chociaż jak Błaszczak ogłaszał, że chciałby kupić (chociaż nie kupił) nawet 1000 sztuk to był produkt w 100% Polski, PISowski, Narodowy.
SAFE to nie jest darmowa kasa, to nie jest program idealny, te zamówienia pewnie też dałoby się zrobić lepiej, pewnie nie wszystko z podpisanych umów uda się dowieźć na czas. Ale to co na temat tego programu wygadywała i wygaduje prawica to po prostu jest zwyczajne warcholstwo. I jak rządząca Koalicja niesamowicie mnie wkurza za to jak rządzą, postawa prawicy wobec SAFE sprawiła, że w wyborach w 2027 na pewno pójdę głosować. Jeszcze nie wiem na kogo - wiem, że przeciw prawicy.



PiS ujada na SAFE a sami kupowali za dziesiątki miliardów na kredyt za granicą, bez przetargów, bez offsetu, bez udziału naszego przemysłu. Uwalili nawet całkiem sensowny kontrakt na Caracale które miały być montowane w Łodzi a śmigłowców wielozadaniowych nadal nie mamy, za to zapłaciliśmy odszkodowanie.
Tutaj znaczna część pieniędzy zostanie w Polsce oraz w krajach europejskich które są naszymi największymi partnerami handlowymi więc pewnie jakaś część też tam do nas wróci w postaci podwykonawstwa albo eksporu, łatwiej też będzie o serwis i części bo zakupy poprzedniego rządu to w dużej części mają ASO za oceanem.
Zaloguj się aby komentować
Muszę skorygować pewną kwestie na którą zwróciła mi uwagę użytkowniczka @gwf-hegel-fangirl w kontekście mojego wpisu dotyczącego absurdów w 3 Rzeszy. Faktycznie opóźnienia z wprowadzeniem samolotu Messerschmitt Me 262 było spowodowane problemami z silnikiem Junkers Jumo 004, a nie z powodu uparcia Hitlera by przerobić ten myśliwiec na bombowiec choć to też był pewien czynnik opóźniający. Doczytałem temat i muszę przyznać się do błędu. Nie było to celowe kłamstwo z mojej strony więc tutaj zarzut był nietrafiony. Tak czy inaczej przepraszam za wprowadzenie w błąd.
#historia #polityka #nauka #militaria #wojsko #technologia
Zaloguj się aby komentować
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
Największe błędy i absurdy 3 Rzeszy
Problemy z zarządzaniem i biurokracją
Polikracja to idealne określenie na system według którego działało to państwo. Termin oznacza w skrócie stan kiedy władza jest rozproszona między różne, często rywalizujące ze sobą instytucje. W przypadku 3 Rzeszy miała miejsce rywalizacja między tradycyjnymi urzędami, a partyjnymi organizacjami o podobnych kompetencjach. Dla przykładu ministerstwo spraw zagranicznych musiało rywalizować z paradyplomatyczną instytucją NSDAP zwaną Dienststelle Ribbentrop którą Ribbentrop zresztą kierował zanim samemu został ministrem do spraw zagranicznych. W kompetencje ministerstwa gospodarki często wchodził Hermann Göring ze swoim Planem Czteroletnim. Na poziomie landów miała miejsce rywalizacja między lokalną administracją, a Gauleiter czyli partyjnymi naczelnikami okręgu.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Gauleiter
Gauleiter miał spory zakres władzy, podlegając wyłącznie centralnym władzom partii.
To podejście znalazło swoje odzwierciedlenie również w trakcie wojny gdy Wehrmacht musiał rywalizować o zasoby dla armii z SS co też prowadziło do licznych patologii. Czemu jednak ta sytuacja miała w ogóle miejsce? W dużej mierze winna była idea socjaldarwinistycznej walki o byt. W tym sensie rywalizacja między instytucjami miała działać pozytywnie i motywująco choć w praktyce wytwarzała jedynie chaos administracyjny i była źródłem marnotrawstwa zasobów.
Konkretnym przejawem chaotycznego stylu pracy Hitlera było wytworzenie się tzw. dżungli organizacyjnej w ramach systemu zarządzania państwem przez kadrę urzędniczą. Podział funkcji pomiędzy poszczególnymi agendami egzekutywy nie był transparentny i absolutnie uporządkowany. Stanowił wręcz poplątany amalgamat niejednokrotnie sprzecznego systemu kompetencji organów państwowych, resortów rządowych czy ogniw partyjnych, w którym trudno było dojść do ładu. Spiritus movens całej tej skomplikowanej machiny biurokratycznej zredukowane zostało do aksjomatu niekończącej się darwinowskiej walki o byt, zakładającej w tym wypadku wściekłą konkurencję o wpływy i rozdział obowiązków na każdym szczeblu hierarchii administracyjnej.
Hitler lubił np. przydzielać jednocześnie dwóm urzędnikom z różnych departamentów takie samo zadanie, przy czym nie notyfikował im o ich stosunku subordynacji, co prowadziło zazwyczaj do nieładu kompetencyjnego i podstawiania sobie nawzajem stołków przez skorych do intryg aparatczyków.
To jednak nie koniec problemów z administracyjnych które Hitler powodował. Na popularności zyskało hasło Dem Führer entgegenarbeiten które wygłosił jeszcze w 1934 roku niemiecki polityk Werner Willikens.
https://en.wikipedia.org/wiki/Werner_Willikens
His phrase "working towards the Führer", which he used in a 1934 speech, has become a common description of Nazi bureaucracy.
Hitler nie lubił pracy papierkowej i zamiast wydawać konkretne polecenia na papierze często ograniczał się do rzucania luźnych uwag przy obiedzie, a zadaniem urzędników było interpretować co ich Führer miał na myśli. W porównaniu do niego Stalin wydawał się być tytanem uporządkowanej pracy i mistrzem zarządzania biurokracją. Oczywiście ten styl rządzenia w 3 Rzeszy powodował liczne problemy. Urzędnicy często podejmowali działania które miały być zgodne z wolą Hitlera nawet jeśli ten w ogóle się nie wypowiadał na dany temat.
Niechęć Hitlera do regularnej pracy i zwykła fizyczna niemożność kontrolowania wszystkiego osobiście przez niego, powodowały, że akolici wodza podejmowali często oddolne prywatne inicjatywy, nasycone w większości głębokim radykalizmem, których priorytetem było antycypowanie woli Führera i przypodobanie się jemu. Wynikiem ich działań było opracowywanie różnorodnych kazuistycznych projektów ustawodawczych, które, zdaniem współpracowników tyrana, były koherentne z wizjonerskimi wyobrażeniami Hitlera. Powoływali się potem na Hitlera, mimo, że nikt wcale nie było pewne, czy wódz naprawdę wyartykułował rzekomy dezyderat.
Ogólnie więc borykano się dosłownie z biurokratycznym piekłem choć propaganda mówiła o niezwykle sprawnej, biurokratycznej maszynie. To wręcz zadziwiające, że ten reżim był wstanie tak długo funkcjonować i prowadzić później skutecznie wojnę choć w dużej mierze jest to zasługa Speera który faktycznie był niezwykle skuteczny w kontekście organizacyjnym, ale on został ministrem uzbrojenia i amunicji dopiero w 1942 roku czyli zdecydowanie zbyt późno. To jednak nie koniec absurdów w nazistowskim państwie. Ideologia bowiem podobnie jak w ZSRR uderzała również w naukę.
Problem z pseudonauką w 3 Rzeszy
Pojęcie Deutsche Physik które zrodziło się w niemieckim środowisku fizyków na początku lat 30. wyrażało absudalny podział na fizykę aryjską i żydowską. Wiele dziedzin nauki jak teorie Einsteina było zwalczanych choć to one potem były kluczowe dla opracowania bomby atomowej.
https://en.wikipedia.org/wiki/Deutsche_Physik
Deutsche Physik was opposed to the work of Albert Einstein, who was ethnically Jewish, and other modern theoretically based physics, which was disparagingly labeled "Jewish physics" (German: Jüdische Physik).
Miało to więc negatywne skutki, ale to nie koniec. Na popularności w 3 Rzeszy zdobyła też tak zwana pseudonaukowa teoria lodowa wymyślona w 1894 roku przez austriackiego inżyniera Hansa Hörbigera.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Teoria_lodowa
Teoria lodowa zakłada, że lód jest podstawową substancją wszystkich procesów zachodzących w kosmosie, a jego największe pokłady znajdują się na księżycu, Drodze Mlecznej i w eterze kosmicznym. Oprócz wyjaśniania wszystkich zjawisk astronomicznych, geologicznych i meteorologicznych teoria lodowa odgrywała rolę także podwalin pod nową "kulturową historię kosmiczną", tworząc nowy obraz świata nazwany przez Hörbigera "astronomią tego, co niewidzialne".
W tym okresie teoria lodowa miała swoich zwolenników w środowisku nazistowskim i ich organizacji "badawczej" Ahnenerbe. Teoria była propagowana jako "niemiecka antyteza do żydowskiej teorii względności" w późnych latach 20. XX w. W 1931 roku, po śmierci Hörbigera zwolennicy teorii lodowej postanowili, że w obliczu zmieniającej się sytuacji politycznej w Niemczech włączą teorię do Narodowego Socjalizmu, co doprowadzi do jej powszechnej akceptacji.
Walka z "Jüdische Physik" i promowanie takich pseudonaukowych teorii raczej nie sprzyjało rozwojowi nauki tego kraju. Wyjazd wielu wybitnych naukowców z których część miała żydowskie pochodzenie również. Dotyczyło to także kwestii militarnych. Naziści uwielbiali topić potrzebne zasoby na stworzenie cudownej broni czyli Wunderwaffe. Sprowadzało się to do tworzenia różnych, mało praktycznych projektów jak wielkie Superczołgi i działa samobieżne, wielkie działa artyleryjskie (Schwerer Gustav, V-3) czy pociski V-1 i V-2 (koszt programu miał prawie dorównywać amerykańskiemu projektowi atomowemu). Żadna z tych broni nie miała zbyt wielkiego, realnego wpływu na przebieg wojny. Niemiecki program atomowy który faktycznie mógłby nazistom pomóc nie był z kolei traktowany przez Hitlera jako priorytet i był prowadzony niezależnie przez kilka różnych, rywalizujących instytucji.
https://en.wikipedia.org/wiki/German_nuclear_program_during_World_War_II
The program was split up among nine major institutes where the directors dominated research and set their own objectives. Subsequently, the number of scientists working on applied nuclear fission began to diminish as many researchers applied their talents to more pressing wartime demands. The most influential people in the Uranverein included Kurt Diebner, Abraham Esau, Walther Gerlach, and Erich Schumann. Schumann was one of the most powerful and influential physicists in Germany. Diebner, throughout the life of the nuclear weapon project, had more control over nuclear fission research than did Walther Bothe, Klaus Clusius, Otto Hahn, Paul Harteck, or Werner Heisenberg. Esau was appointed as Reichsmarschall Hermann Göring's plenipotentiary for nuclear physics research in December 1942, and was succeeded by Walther Gerlach after he resigned in December 1943.
Również wygląda na to, że SS prowadziło niezależne badania na tym polu.
https://historia.rp.pl/historia/art4744371-najwieksze-laboratorium-iii-rzeszy-odkryte-w-austrii
Laboratorium należało do SS. Na jego czele stał gen. Hans Kammler, który podlegał bezpośrednio Heinrichowi Himmlerowi. Celem programu było umieszczenie głowic z bronią masowego rażenia na przerobionych rakietach V-2.
Nie można też zapominać o niemieckiej poczcie. Minister poczty Wilhelm Ohnesorge finansował w tym temacie badania Manfreda von Ardenne.
https://en.wikipedia.org/wiki/Manfred_von_Ardenne
From 1928 to 1945, he directed his self-funded and private research laboratory Forschungslaboratorium für Elektronenphysik, where he developed and invented many techniques used in modern physics.
Sytuacja więc była absurdalna. Oprócz omówionych tu kwestii warto wspomnieć sytuacje z Messerschmittem Me 262 czyli myśliwcem z napędem odrzutowym który był dużo szybszy od samolotów Alianckich. Mógł zostać wprowadzony dużo wcześniej, ale Hitler uparł się by przerobić go na bombowiec. Końcowo więc wprowadzono go dopiero w 1944 roku czyli zdecydowanie zbyt późno. Inny poważny błąd Hitlera to wstrzymanie mobilizacji kobiet do pracy w fabrykach jak to robiono w Wielkiej Brytanii czy ZSRR w imię prowadzenia polityki Kinder, Küche, Kirche. W skrócie kobiety miały siedzieć w domu i w kuchni czyli robić coś co dziś promuje skrajna prawica. Oczywiście miało to bardzo negatywny skutek dla przemysłu w czasie wojny.
Wnioski
Wniosek jest jeden i to bardzo prosty. Dyktator który nie umie być pragmatyczny i nie ma wyrobionej dyscypliny pracy to kiepski dyktator. W czasie pokoju wiele takich błędów może być maskowanych przez skuteczną propagandę, ale wojna z kolei to bóg sprawiedliwy i surowy który nie wybacza błędów. Obecna wojna na Ukrainie też jest tego przykładem.
#historia #polityka #nauka #militaria #wojsko #technologia

Zaloguj się aby komentować
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
Ale złoto znalazłem. Chciałem sprawdzić co o Caracalach pisała Rzepa a tu proszę jaka patriotyczna wypowiedź Błaszczaka w kontekście późniejszego zakupu w Korei bez offsetu na kredyt.
Artykuł z 2016
#polityka #wojsko #bekazpisu
https://www.rp.pl/polityka/art3234311-mariusz-blaszczak-o-caracalach-wydawac-w-polsce-nie-we-francji
@TwojStaryJeSuchary Możecie sobie weryfikować, dla tępych wyborców jest ważne tu i teraz, nawet jak im to pokażecie co gadali wtedy, to oni zamkną oczy. Doszliśmy do poziomu, gdzie ludzie wybrali ćpuna, dresiarza i złodzieja na prezydenta i nie chcieli słuchać co o nim mówiono, to ktoś myśli że będą analizowali wypowiedzi płaszczaka sprzed 10 lat? Do akolitów ma dotrzeć informacja że SAFE złe i kropka.
Zaloguj się aby komentować
#rant
Ale mnie drażni narracja ukazana w #tvpinfo odnośnie #safe
Brzmi jakby bez tego programu kredytowego było NIEMOŻLIWE dokonać tych zakupów. Co jest jakimś wierutnym naginaniem rzeczywistości.
Proszę Was, przestańcie się w MON uprawiać kampanię sukcesu. Zachowują się jak typowy "zastaw się, a postaw się".
4 lata trwa wojna na wschodzie i już można było ciąć. Ale strach przed słupkami wyborczymi zawsze wiedzie prym.
A pisiory d⁎⁎a cicho, Was piecze, że swoje tłuste łapska nie możecie na to położyć.
Ale klamka zapadła. Teraz będę dalej bezdzietnym chujkiem płacącym dalej za wszystko. I nie zagłosuje na Brauna jakby kto pytał, ale frustracja jest. Ten cynicyzm rządów boli mnie coraz bardziej.
#polityka #wojsko
Zaloguj się aby komentować

Obowiązkowa służba wojskowa kobiet w Estonii to, zdaniem dyrektor Agencji Zasobów Obronnych (KRA) Anu Rann, tylko kwestia czasu. Jak zaznaczyła, każdy obywatel Estonii ma obowiązek bronić kraju. Według dyrektor Agencji Zasobów Obronnych (KRA) Anu Rannaveski spadek liczby urodzeń sprawi, że państwo...