Zaloguj się aby komentować
Ciocia Kasia zna rozkład jazdy
https://x.com/Kpelczynska/status/1881021901323256240
#polityka #heheszki #nieruchomosci
Zaloguj się aby komentować
Gdzieś tam rośnie a gdzieś spada. Rozwala mnie jak miasta wojewódzkie na wschodzie są drogie podczas gdy mają dużo mniej do zaoferowania na rynku pracy.
#nieruchomosci #mieszkanie #statystyki #inwestycje

Zaloguj się aby komentować
#nieruchomosci #kredythipoteczny
Zona, 2 dzieciaków. Netto co miesiąc łącznie mamy około 25k + mieszkanie na własność warte z 700k.
Dodatkowo kredyty na 60k w tym momencie.
Brać kredyt na dom za 1.5mil, gdzie mam odłożone 20 procent wkładu? Rata wychodzi około 8.5k miesięcznie.
Do tej pory sielanka i rozwalanie kasy, bo w sumie nie mieliśmy większego celu do oszczędzania.
W niedalekiej przyszłości zarobki raczej na duży plus będą u nas.
Jednak rata kredytu prawie 9k przeraża.
Co polecacie? Pakować się po same kule czy oszczędzić więcej żeby kredyt był mniejszy?
@andrzej-kielbada Serio, mieć dobre zarobki i wygodne życie bez zmartwień i na własne życzenie pakować się w życie z martwieniem się jak ludzie na minimalnej, czy wystarczy na ratę i do pierwszego?
W imię czego? Chaty za 2 mln, bo nic poniżej 300 m2 was nie zadowoli?
My postawiliśmy mały, skromny i tani w utrzymaniu dom, gdzie rata to 10% naszych zarobków. Podniesienie stóp kredytów połaskotało nas po piętach. Damy radę to spokojnie spłacać nawet jak jedna osoba straci pracę.
Jakość życia to nie tylko wielka chałupa i wystawne wnętrza ale także spokój, który jest może więcej wart niż stumetrowy salon.
Zaloguj się aby komentować

W Kanadzie, gdzie od dekad domy stają się coraz większe, rosnące koszty utrzymania przestronnych nieruchomości zaczynają być poważnym obciążeniem. A ponieważ miasta nie mogą mieć deficytów budżetowych, te obciążenia spadają bezpośrednio na mieszkańców.
Mieszkańcy Toronto jedli w połowie stycznia...

Gigantyczne zainteresowanie Bezpiecznym Kredytem 2 proc., wprowadzonym przez poprzedni rząd w 2023 roku, wywindowało ceny mieszkań. Po roku obietnic związanych z wprowadzeniem zapowiadanego w kampanii wyborczej Kredytu na Start 0 proc. obecny rząd wycofał się z planów uruchomienia projektu,...
Miało być znalezisko, ale że nie wolno komentować, to leci tu.
W jedej z aglomeracyjnych powiatówek znalazłem taką oto perełkę.
13 ofert na budowę bloków komunalnych z całej Polski.
Czyżby nawet w top5 nadchodziły czasy, że majstry będą uprzejmie prosić o robotę? Bardzo bym chciał, nawet qrwa majstry nie wiedzą jak bardzo.
#nieruchomosci #budownictwo #gospodarka
Zaloguj się aby komentować
Taki oto wpis znalazłem na takim portalu ze śmiesznymi wpisami:
16 miesięcy temu został uruchomiony mój kredyt hipoteczny. To oznacza, że w połowie tego miesiąca będę miał już spłacone 16 tysięcy kapitału.
Chciałbym wam wszystkim podziękować. Jak się okazało, jesteście ludźmi o wielkich sercach. Dorzuciliście mi sporo ponad 20000zł. Ostatnia dopłata (czyli rata nr 120) wynosi coś około 1000zł. Oznacza to, że na przestrzeni 10 lat dorzucicie mi około 155tys złotych.
STO PIĘĆDZIESIĄT PIĘĆ TYSIĘCY ZŁOTYCH. Na pewno niektórzy nie mają jeszcze własnego lokum - tym bardziej dziękuję. Rezygnować z własnej korzyści, by dorzucić się mi. Szlachetne i będzie zapamiętane.
To wszystko dzięki Wam!
Teraz oczywiście jestem przeciwnikiem wszelkich dopłat, wakacji kredytowych czy kredytu zero procent ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nie bez powodu (...) był osobą, którą najczęściej plusowałem w zeszłym roku.
Ostentacyjnie szczere, brutalnie prawdziwe.
Jest w tym kraju cała rzesza ludzi, którzy nigdy nic nie dostali i nigdy już nic nie dostaną, nawet prawdopodobnie godziwej emerytury. I to na ich garbach budowany jest taki oto "dobrobyt" dla wybrańców. Ja bym to nazwał skurwysyństwem socjalizmu, ale to moje prywatne zdanie.
#kredythipoteczny #spoleczenstwo #nieruchomosci #zajebanezwykopu
Zaloguj się aby komentować
Ciocia Kasia wyjaśnia pisowca
https://x.com/Kpelczynska/status/1876686842051100883
#wiadomoscipolska #nieruchomosci #polityka #bekazpisu #polska2050
Zaloguj się aby komentować
Tak sobie przeglądam działki w "dobrych" lokalizacjach, czyli miasto aglomeracyjne w obwarzanku warszawskim, wszystkie media, spokojna boczna utwardzona ulica i blisko do SKM (5-10 min. spacerem).
Zaczniemy od tego, że prawie takich działek nie ma, a jak są, to ceny kosmiczne, zazwyczaj > one million cebullion, a bardziej pod dwa miliony.
Ok, no to trochę gorsze lokalizacje, nadal miasto, ale bez mediów, daleko do SKM, droga gruntowa i ceny rzędu 600-800 tys.
Swoją działkę na zadupiewie 31 km od PKiN kupowałem 4 lata temu za 120k i to według mnie już było drogo.
Ale to ile trzeba wyłożyć teraz za trochę lepszą lokalizację...
I tak się zastanawiam, ja za mało zarabiam, czy coś tu się bardzo popierdoliło w te parę lat?
Kto te działki za tyle hajsu kupuje?
#nieruchomosci #dzialki #warszawa
@kitty95 ogólnie jako że się trochę znam. Ceny w dobrych lokalizacjach są zawyżone, ale ludzie je kupują. Tu jest ten sam mechanizm. Ludzie którzy kupili mieszkania i się już trochę dorobili chcą mieć domu. Popyt na działki będzie jeszcze z 5-10 lat. Chociaż już dzisiaj lepiej kupić ruderę w dobrej lokalizacji niż pustą działkę.
Jeżeli bierzesz pod uwagę 2 milionowe miasto to działka dobrze lub w miarę dobrze zlokalizowane muszą być drogie, bo takich gruntów jest mało w porównaniu do chętnych nabywców. Poza tym patrzysz na cenę przez pryzmat zabudowy jednorodzinnej podczas gdy taki teren może też kupić jakiś deweloper i postawić tam jakieś szeregowce lub jakieś kamienice.
Kwestia też akumulacji dochodów. Ceny tych dóbr rosną raz że względu na dostępność kredytów (teraz już nie) a dwa przez akumulację dochodów, a trzy przez brak wiedzy inwestycyjnej polaków. Takie działki kupuje nie koniecznie ktoś na kredyt jako pierwsza nieruchomość. Tylko korposzczur wyższego szczebla który ma już mieszkanie w mieście i chce uciec z Warszawy ale mieć ją blisko, to jest marzenie wielu takich osób.
No i nie ukrywając cena transakcyjna pewnie różni się od ceny ostatecznej, w przypadku domów wychodzą koszty utrzymania tego, a taka ziemia może stać, jej posiadacz pewnie też już nie ma co robić z pieniędzmi więc nie musi jej sprzedawać.
Zaloguj się aby komentować

Ceny wynajmu domów wzrosły o 4,7% w grudniu 2024 r. w porównaniu z tym samym miesiącem poprzedniego roku. Oznacza to, że średni koszt wynajmu domu w Portugalii na koniec grudnia 2024 r. wyniósł 16,2 euro za metr kwadratowy (euro / m2), co jest jedną z najwyższych wartości w historii, wynika z...

Lista najlepszych krajów do inwestowania w nieruchomości za granicą zmienia się co roku. Niektóre kraje wypadają z łask, inne zaś wyłaniają się jako najnowsze hotspoty. Gdzie najlepiej inwestować w 2025 roku?
Co sprawia, że dane miasto jest najlepszym miejscem dla inwestorów na rynku nieruchomości?...
Rafał Trzaskowski dostał w Lublinie pytanie o kredyt 0%. Odpowiedź:
"- Słyszał Pan o "Campus Polska"?
- Ja prowadzę dialog z młodym pokoleniem od kilku lat.
- Spotykamy się co roku na tydzień, a przygotowanie Campusu trwa długie, długie miesiące.
- Bardzo wielu z tych młodych ludzi zostało wybranych do samorządu.
- Dzięki tym dyskusjom kwestie psychiatrii i psychologii dziecięcej pojawiły się w polskim dyskursie politycznym.
- Dzięki temu dużo poważniej rozmawiamy nt. mieszkalnictwa i o wielu innych kwestiach
- Ja uważam, że w ten sposób trzeba traktować młodych ludzi"
Wielkie k⁎⁎wa XD...
#polityka #kredythipoteczny #nieruchomosci #trzaskowski #bekazpo
Zaloguj się aby komentować
Ludzi pojebao totalnie. Miasto powiatowe, średnia zarobków na granicy najniższej krajowej, 7% bezrobocie, a chłop na skraju zabudowań miejskich zawołał ode mnie 530zł/mkw działki. Nie no tyle to nie. Nie do mnie tak xD #nieruchomosci

@100mph U mnie na wsi działki kręcą się wokół 150zł/m XD I to taka wieś aspirująca do miana małego miasteczka gdzie do centrum Katowic mam 25km, do Centrum Tychów 15km, do Bielska 40km a do Krakowa 70 XD pojebało ludzi z tymi cenami... Trochę przestaje się dziwić dlaczego liczba mieszkańców mojej wsi tak skokowo wzrasta i dlaczego utrzymują 3 szkoły podstawowe.
@paulusll u mnie na wsi, w miejscu gdzie mieszkam czyt dobrze skomunikowanym i uzbrojonym, blisko szkoly i sklepow moge miec 10ar dzialke za 300k xD problem jest taki, ze chce sie przeniesc na obrzez blisko roboty do parterowki zeby nie utrzymywac 2 aut i nie napitalac po schodach na starosc ;) mam zarezerwowana dzialke po 250zl/m kilometr od pracy ale hgw czy bedzie dostepna za rok czy dwa xD jak mam kupowac dzialke za 500k i brac sie za budowy to mam to w nosie bo za 2 lata bede mial hajsu zeby za gotowke kupic stojacy do remontu
Zaloguj się aby komentować

Najemcy przy podpisywaniu umowy powinni otrzymywać świadectwa energetyczne. Realizacja tego obowiązku nadal jest jednak dość problematyczna.
O energochłonności mówi się obecnie dużo więcej niż na przykład trzy lata temu. Nie tylko za sprawą wysokich cen ciepła sieciowego, węgla oraz gazu. Można...
Wiecie że na archipelagu Japońskim jest prawie 4000 wysp z czego 3000 jest bezludnych? Orientuje sieKtos czy da radę kupić działkę na takiej bezludnej wyspie? Albo całą wyspę. #japonia #nieruchomosci
@zosiasamosia1 ale co komu po takiej wyspie, która jest po prostu skałą pośrodku oceanu? Chcesz coś tam wybudować - najpierw musisz tam dostarczyć materiały i pracowników, co będzie kosztowało krocie. Później musisz realizować regularne dostawy płacąc krocie za indywidualny transport. Klimat nie jest jakiś turbo zachecający. Nikt nie jest na to chętny, bo to po prostu bez sensu.
@KierownikW10 wody terytorialne + wyłączna strefa ekomoniczna mówią coś Panu?
Tutaj przykład PL vs Dania: https://wysokienapiecie.pl/15994-jak-polska-dania-podzielily-kawalek-baltyku/
Zaloguj się aby komentować

Od 2025 roku wszyscy właściciele miejsc postojowych w budynkach mieszkalnych zapłacą preferencyjną "mieszkaniową" stawkę podatku od nieruchomości (ok. 1 zł za 1 mkw). Dla części osób to 10-krotna obniżka. Skorzystają z niej automatycznie, bez konieczności składania do urzędu gminy...
Półtora roku temu opublikowałem wpis pt. "Tryumf modelu polaryzacyjno-dyfuzyjnego" na moim blogu. Z biegiem czasu wpis niestety coraz bardziej aktualny. Na mapie poniżej na przykład mamy zmianę liczby ubezpieczonych do emerytury (w przybliżeniu to liczba pracujących) za ostatnie 5 lat.
Ogółem w powiatach przybyło 371 tys. ubezpieczonych, to wzrost o 2,4%. Ale oczywiście nie wszędzie przybyło po równo, a w wielu miejscach ubyło:
Aglomeracje tzw. wielkiej piątki: +369 tys. (+11,2%)
Pozostałe aglomeracje: +52 tys. (+1,5%)
Prowincja: -49 tys. (-0,6%)
Powtórzmy: 99,4% wzrostu liczby pracujących w ostatnich pięciu latach skoncentrowało się w zaledwie pięciu aglomeracjach: Warszawie, Krakowie, Trójmieście, Wrocławiu i Poznaniu. Jeśli nic się nie zmieni to Polska przyszłości to te pięć miast oddzielonych setkami kilometrów pustkowia.
#nieruchomosci #demografia #gospodarka

Zaloguj się aby komentować
#heheszki #nieruchomosci #spoldzielnia #chowklatkowy #chowklatkowypolaka

Zaloguj się aby komentować