GUS podał dane w sprawie inflacji (flash). Było lekkie opóźnienie zawsze podawali 1-go ale teraz była aktualiazcja koszyka inflacyjnego...
Według wstępnych danych w styczniu 2024 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 3,9% w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,4%.
Eksport Gazpromu osiągnął najniższy poziom od 1989 r., wolumen wydobycia również spadł do najniższego w historii firmy.
W 2023 roku przychody dla Rosji z eksportu towarów za granicę spadły o 28% – podała w poniedziałek Federalna Służba Celna.
Ostateczna wielkość przychodów z eksportu – 425,1 mld dolarów – była najniższa od pandemii w 2020 r., a w porównaniu z pierwszym rokiem wojny załamała się o 167,4 mld dolarów.
Według statystyk FCS niemal wszystkie kluczowe pozycje rosyjskiego eksportu wypadły na minus. Sprzedaż za granicę surowców mineralnych – głównego źródła przychodów eksportowych gospodarki – przyniosła w ciągu roku 260,1 mld dolarów.
W porównaniu z pierwszym rokiem wojny przychody surowcowe spadły o 34% po zmuszeniu koncernów naftowych do podwójnego opodatkowania.
Przychody z eksportu metali spadły o 15%, do 60 miliardów dolarów; produkty chemiczne – o 35%, do 27,2 mld dolarów; drewno i jego przetwory – o 30%, do 9,9 mld dolarów – wynika ze statystyk Federalnej Służby Celnej.
Eksport produktów o dużej wartości dodanej – maszyn i urządzeń – stanowił skromne 5% przychodów z eksportu. I wbrew zapewnieniom prezydenta Władimira Putina, że Rosja przestała być „gospodarką stacji benzynowej”, jej wolumen gwałtownie spadł w porównaniu z 2022 r. – o 25%, do 22,9 mld dolarów.
Dostawy rosyjskich towarów do Europy, niegdyś największego rynku zbytu według statystyk celnych, spadły trzykrotnie, do 84,9 miliarda dolarów.
O ile głównym partnerem handlowym Rosji są Chiny (41% importu i 26% eksportu), o tyle rola Federacji Rosyjskiej dla Chin jest nieporównywalnie mniejsza.
Towary rosyjskie stanowią 5,1% chińskiego importu, a rosyjski rynek zbytu stanowi 3,3% chińskiego eksportu.
A bedzie tylko lepiej bo Ukraincy wreszcie dostali zielone swiatlo dla atakow na rafinerie. Wczesniej nie mogli bo by zachod do grobu wpedzili. Teraz, kiedy zachod sie zabezpieczyl, droga wolna. Ruskie nie maja szans obronic kazdego skrawka rafinerii, a wystarczy uszkodzic 1 glupia rurke zeby stanela cala fabryka
@CzosnkowySmok kurde, aż dziwne jak bardzo "realne" są odpowiedzi. Jednocześnie przykro, że większości ludzi starczyłoby 7k na rękę, bo IMO nie jest to wygórowana stawka, ani nawet dużo (nie mając odziedziczonego bezkredytowego lokum), a jednak większość nawet tyle nie zarabia.
@CzosnkowySmok ja mam jakiś dysonans poznawszy jeśli chodzi o zarobki, bo...
Przeciętne wynagrodzenie za 2023 rok wyniosło 7200 zł brutto co daje 5200 netto. Wszyscy mówią, że większość Polaków o takiej forsie może tylko pomarzyć, a to wcale nie jest dużo. Przy takiej kasie można żyć normalnym poziomie nie jedząc najtańszej mielonki, ale to wciąż jest za mało żeby uzbierać na mieszkanie, spłatę kredytu czy na przeciętną furę. Mając takie siano to wg mnie ciężko cokolwiek zaoszczędzić, odłożyć.
Tymczasem na ulicy widzę coraz lepsze fury, ludzie kupują mieszkania za po⁎⁎⁎⁎ne pieniądze itp... nie wiem co robię źle...
@CzosnkowySmok jeśli wziąć pod uwagę, że pytani głównie chcą zarabiać więcej niż aktualnie, to daje obraz rzeczywistych wynagrodzeń. Większość osób zarabia w okolicach obecnej minimalnej, natomiast w okolicach 8-10k, pomiędzy programistami15k i resztą jest przepaść.
Dlaczego w temacie #cpk jest tyle spamu nie potwierdzonego faktami, a na fakty po przejęciu władzy jeszcze potrzeba nam poczekać... Dlaczego do opinii publicznej dostają się informacje dystrybuowane przez Tuska i wyjęte z d⁎⁎y, że koszt CPK to nawet 600 mld? Pomijając abstrakcyjne kwoty rzucane przez niego, wzorowane na tym, że "ktoś tak powiedział", to czy dla przeciwników tej inwestycji po prostu najlepszym rozwiązaniem nie byłoby zwykłe poczekanie na raport otwarcia, który ma zrobić zespół powołany przez Laska? O ile go stworzy kiedyś - sorry, ale musiałem. Tyle pytań...
@rebe-szunis weź poczytaj materiały ze strony cpk i zastanów się nad tym co piszesz xDD wszystko na czym się opiera cpk to właśnie "ktoś coś powiedział" tylko dostał na to zlecenie od samego cpk xD
Wcale nie ma tępej propagandy w TVN, reportaż o przyjęciu przez UE celu ograniczenia emisji o 90%. Dwóch oszołomych z PiSu, i cała rzesza ekspertów, WYSTARCZ CHCIEĆ, mamy już całą potrzebą technologie, ani słowa o kosztach społecznych. Zero o tym że cały świat zwiększa zużycie węgla, że tylko Unia Europejska idzie w tym kierunku zarzynając sobie przemysł i rolnictwo.
Po prostu... YES WE CAN I C**J, jeżeli jesteś sceptykiem to na pewno jesteś jakiś szurem, dosłownie nie ma argumentów przeciw.
@PanPieczi Czy to, że cały świat zwiększa zużycie węglą (przydały by się jakieś statystyki), to jest powód aby też zwiększać? Przyszłość to atom i w to eu powinna iść.
Coś w tym jest. Powinniśmy zwiększać emisję CO2 tak długo, aż nie zwiększymy średnich temperatur w Chinach do takiego stopnia, żeby nie dało się tam żyć.
Potem elegancko zatrzymamy emisję, wciskając jeden przycisk do zatrzymywania emisji i problem z Chinami się rozwiąże, a my będziemy żyli w królestwie chrystusowym.
Rada Polityki Pieniężnej na lutowym posiedzeniu zdecydowała się utrzymać stopy procentowe na dotychczasowym poziomie 5,75 proc. Decyzja jest zgodna z przewidywaniami większości ekonomistów oraz rynku.
Sama spekulacja normalnie by mnie nie zdziwiła. Więcej, w Polsce często "spekulant" ma dalej całkowicie i jednoznacznie pejoratywne konotacje, zupełnie jak czasach stallinizmu miał "kułak".
Dla mnie spekulacja na regulowanej giełdzie jakiegokolwiek dobra, to jeden z aspektów działalności trejderów. U niektórych z nich tylko spekulacja jest podstawą dlla zysków i strat, bo opierają się nie na analizach spółek, a jakichś info o dziwnych konotacjach, tak to podlinkowane info, to byłoby już czyste złodziejstwo.
Nie rozumiem tylko, czemu autor artykułu, nie pisze, że jeśli prognoza danego operatora, z danej farmy - te prognozy do grid operator's wysyłane są dziennie - to taki operator musi po cenach spotowych (znacznie droższych niz średnia rynkowa) dokupić brakujących GWh.
Nie, nie twierdzę, że artykul ma oczerniać wiatraki i jest elementem spisku antyWTG sponsorowany przez lobby górnicze. Po prostu uważam, że jest niepełny i opisuje mechanizm działania tych prognozowanych dostaw energii z jednej strony.
Raportu Bloomberg nie czytałem.
Dla jednej z firm, wspomnianych z nazwy w artykule firm, pośrednio pracowałem. Firma ta oprócz bycia operatorem WF, jest armatorem jednostek do stawiania offshore WF oraz posiada m. In. spółkę - córkę, która stawia farmy wiatrowe.
Ciekawostka na temat norweskiej firmy jest taka, że tak firma rodzinna i dalej założyciel i synowie mają ostatnie słowa i to pomimo wieku (ojciec over 90).
Jeśli jednak prognozy były tak przejrzyste i uczciwe jak działania w spółce - córce na poziomi zarządzania projektem wobec personelu, podwykonawców, dostawców, itd. to jestem skłonny uwierzyć, że lipne prognozy dawali właśnie po to, żeby odrobić straty z dnia flauty, kiedy właśnie te utracone GWh musieli dokupywać po cenach spotowych.
#wtgjarezza #ekonomia #oze #uk
PS. Mam nadzieję, że wyraźnie wystukalem na telefonie swoje opinie co do artykułu i możliwych przyczyn.
PSS. Miałem odpoczywać, a nie mogę usnąć. Dobrze, że mam wolny tydzień.
PSS. Fred. Olsen będzie dostarczał jednostki instalacyjne dla PGE/Orsted MFW Baltica II
Spekulant rzeczywiście w powszechnej świadomości ma takie a nie inne skojarzenia. Jakie inne słowo byś użył do nazwania tego procederu tak by było zrozumiałe dla każdego czytelnika?
Czy nie uważasz, że trochę przesadnie skupiłeś się na osi spółki węglowe - spółki OZE? Sam tytuł wprost sugeruje oś podatnicy - wytwórcy energii także takie odjechanie wydaje mi się po prostu niesłuszne, gdzie tutaj to jest raczej kwestia ponoszenia odpowiedzialności finasowej za swoje błędy przez samych wytwórców. Tak jak każdy pała miłością do banków gdzie zysk jest prywatny ale koszty wspólne...
@jarezz dodam totalnie nie na temat, ale jako ciekawostke ze jest sporo firm offshore, ktore zostaly w rekach rodzin i starzy nadal maja do powiedzenia - hereema, allseas, blue water (to wszystko bracia hereema, kazdy ma osobna firme), van oord, itp. To tylko holenderski rynek.
O co chodzi z tym słynnym "niedługo ludzi nie będzie stać na mieszkania"? Ja wiem że każdy chciałby mieć swój kwadrat albo i cztery, najlepiej w mieście wojewódzkim, ale mamy już obecnie brak zastępowalności pokoleń, więcej ludzi starszych niż się rodzi, ci ludzie będą zostawiać mieszkania dzieciom/wnukom, bardzo dużo ludzi w ostatnich latach mieszkanie kupiła. Praca zdalna więc mniej ludzi mieszkania wynajmuje, tak samo było podejście do nauki zdalnej i przewiduję że studia zdalne w jakiejś formie staną się normą w najbliższych latach (po co być fizycznie na wykładach skoro można oglądać stream?), więc ludzie nie będą mieli potrzeby wynajmować mieszkania tam gdzie studiują.
Sporo ludzi by chciało w wieku 20 lat wyjść z domu rodzinnego od razu na swoje mimo że nawet nie mają dobrej pracy i narzekają, że mieszkania drogie. Oczywiście że są drogie, ale nawet jakby były o połowę tańsze to by nie było ich stać, a zanim zaczną zarabiać na tyle żeby takowe kupić to zdarzyć się może dosłownie wszystko, krach na rynku, krach gospodarki, globalny kryzys, jeszcze może być taniej.
Ludzie są w gorącej wodzie kąpani i myślą że sytuacja z dzisiaj jest pewnikiem na kolejne 10 lat, mimo że w ciągu ostatnich 10 lat wydarzyło się tyle przełomów, że nie sposób wyrokować w którą stronę to pójdzie.
Inb4 tak, ja mam mieszkanie, ale nie zamierzam kupować kolejnych na inwestycje więc mi sytuacja na rynku totalnie zwisa. Nie jestem ani spadkowiczem ani wzrostowiczem, po prostu obserwatorem ( ͡° ͜ʖ ͡°)