Interesuje się ostatnio autkami elektrycznymi i mi się wyświetliło info o nowym Xiaomi SU7, który ma wyjść w przyszłym roku w PL - będzie do kupienia w punktach XIAOMI razem z pozostałą elektroniką - fajnie.
Ale patrzę sobie dalej na stronie polecane - cyber dog, robot humanoidalny. Nice, na fajne zakupy będzie można się wybrać xd
Chińczycy żyją w przyszłości
Chińczycy w nowym planie 5 letnim chcą osiągnąć na rynku samochodów elektrycznych to co osiągnęli na rynku telefonów.
Chcą nowego modelu co 18miesiecy, żywotność nastawiona na być na częstą wymianę pojazdu (niski koszt zakupu nowego, drogi serwis, spadek żywotności i wygody z czasem)
W jakiej przyszłości niby ci Chińczycy zyją? Pytam, bo Xiaomi to zasadniczo produkuje tanie jednorazówki. Smartfony? Spoko parametry, szybko padające bateria, tragiczny soft. Domowe elektronika (małe AGD - tanie, awaryjne, często problematyczne urządzenia). O autach jeszcze nie mam zdanie, bo nie jeździłem. A cyber dog i robot humanoidalny to są zabawki.
Na tapet bierzemy firmę ROSA Filaments, której żal jest wrzucić woreczek z żelem pochłaniającym wilgoć do swoich wręcz gównianych opakowań.
Ja naprawdę nie rozumiem, dlaczego firma, której filamenty osiągają ceny minimum ~70zł, nie jest w stanie na sample dać tą torebeczkę do pochłaniania wilgoci.
Stwierdziłem, że nie będę drukował mechanizmów, bo to kolorowe filamenty. Będzie łatwo mówili, wydrukuje się bez problemu mówili... mówili.
Pierwszy raz odkąd używam blatu teksturowanego, nałożyłem warstwę kleju by się nie odklejało.
Stół wyglądał jak po @Rozpierpapierduchacz kiedy otrzymał zeszyt #pdk ( ͡~ ͜ʖ ͡°).
Dostałem odpowiednio:
PLA Magic Silk Carnival - 2 sztuki
PLA Starter Blue Sky - 2 sztuki
PLA Galaxy Brillant Silver - 1 sztukę
PLA Magic Silk Mistic Green - 2 sztuki
Słysząc opowieści myślałem, że to idealny filament pod kolorowe rzeczy. Trudno się drukuje? Słyszałem. Po chyba 3h druku udało się cokolwiek osiągnąć by ten filament wyglądał jak trzeba.
Zmarnowałem tyle, że ledwo poszło na test jakikolwiek.
Jak gadałem z gościem na stoisku, to powiedział "Panie, z otwartą komorą drukuj. Taki filament to rady nie da". Uznałem to jako wyzwanie, mój profil jakoś sprostał temu wyzwaniu.
Moje modły przy druku słyszeli sąsiedzi chyba w całym bloku jak w połowie filament się blokował.
Najgorszy do druku był PLA Magic Silk Carnival, następnie PLA Magic Silk Mistic Green. Dwa ostatnie drukowały się bardzo dobrze i nie miałem zastrzeżeń.
Moja opinia szczera? PLA Magic Silk od ROSA to dzieło szatana, jeśli nie masz suszarki. Jeśli dalej będą tak pluć na sample, to opinia moja się nie zmieni.
Czy polecam? PLA Magic Silk, jak masz nerwy do zabawy z tym. Dwa inne, nie w tej cenie. Średnia to takie 5/10, bo Magic Silk zaniża.
Drukarka Creality K1C, na własnych ustawieniach.
Niżej efekty z karteczkami.
#beastland <-------------------------- tag do obserwowania/blokowania moich wpisów
#druk3d #drukowanie3d #rosafilament #filament
P.S. Czy można dostać ośmiorniczki z testu? Jak najbardziej, jeszcze jak!
Tylko jak typowy użytkownik platformy, ośmiorniczki mają wyprawkę w postaci folii bąbelkowej, taśmy klejącej i kartonika. Tylko te z drugiego zdjęcia, bo inne zabrała narzeczona do zabawy. (° ͜ʖ °)
Koszt nie duży, bo dużo nie biorę 10zł i wysyłka jak dusza pragnie.
Z okazji majowych #porzadki chciałbym się pozbyć swoich skarbów w postaci:
- Kable ATA, SATA
- przejściówka USB-RS232
- kabel LPT (wtf?), nie wiem skąd się to wzięło
- IRDA
- różne zasilacze
- Arduino, jakieś moduły np. 434Hz
- zestaw przekaźników
- płytka prototypowa, kiedyś biała, teraz żółta
- sami wiecie o co chodzi...
Czy ktoś byłby tym zainteresowany, czy raczej kosz? Nie macie jakiegoś autystycznego bratanka, który chciałby przygarnąć tego typu śmietnik?
#rozdajo #elektronika
Wczoraj przypadkowo słońce zaświeciło mi do garażu w taki sposób że razem z @Zielonywewszystkim mogliśmy zrobić fotografię Schlirena. Światło przechodzące przez ośrodki o różnej gęstości ma różne kąty załamania. Co daje efekt cienia odpowiadającego granicom ośrodka.
Wykorzystuje się to np do rejestracji przepływu płynów, np przy samolotach czy nawet przepływu wody w rurach. https://www.youtube.com/watch?v=veNbWhsiLO0
@Opornik bo mogę zabrać teścia gdzieś, gdzie będzie siedział i patrzył w niebo bez gadania o polityce czy innych rzeczach, w których się nie zgadzamy ;)
Dzień dobry,
Dziś dzień porządków i poprawek tego, co dało się zrobić lepiej.
Podsumowanie walki do teraz (nowości pogrubione):
Dodanie wszystkich moich wpisów Bookmeter z tego roku do Obsidiana
Instalacja Desktopowych wersji Obsiadiana, Claude, Visual Studio Code, Gita i CLI do Claude
Połączenie Obsidiana z Claude Code z uprawnieniami do wszystkich tworzonych treści
Konfiguracja Web Clippera do zaciągania treści z neta prosto do Obsidiana
Konfiguracja Clauda do Asystenta LLM w oparciu o dane z Obsidiana i instrukcje Claude.md
Podział tresći na RAW i WIKI, pierwszy to pliki źródłowe nieobrobione, drugi to już finalna wersja
Kilka prostych zapytań, żeby skumać, czy rozumie co właściwnie znajduje się w Obsidiane
Zapełnienie WIKI danymi na podstawie przeczytanych książek, gatunków, autorów, serii itd.
Dodanie wszystkich wpisów Bookmeter z 2025 i 2026 roku
Przerobienie struktury plików źródłowych (raw) tak, żeby Claude je czytał, obrabiał i następnie usuwał, zostawiając folder zawsze pusty po swoich operacjach
Bardziej rozbudowane info o polecajkach, na razie książek, ale przygotowane pod filmy i seriale
Porządki w osamotnionych węzłach
Do zrobienia jest dalej kilka kolejnych rzeczy, ale lista się wydłuża z dnia na dzień, bo co chwilę znajduję coś, co można poprawić.
Największym problemem jest to, że nie da się zebrać Notion i wrzucić do Obsiadiana jak leci, bo mają zupełnie inne struktury plików, tagów i zawartości Dlatego jest to zabawa od zera właściwie i metodą prób i błędów. Zderzam się też z 6 godzinnym limitem kredytów, który jest trochę irytujący, ale co poradzić, tak się w tę grę gra.
Zdecydowanie na plus: Claude bardzo fajnie przyjmuje "krytykę" i poprawki, co wiele ułatwia bez grzebania samemu w plikach MD, bo można to tekstowo ogarnąć z CLI. Output i kolorki w Visual Studio Code ładnie pokazują wszystkie zmiany.
@Nuszek równie dobrze możesz sobie kupić S23 Ultra lub S24 Ultra. Różnice są znikome, a sporo kasy zostanie w portfelu.
Ja wymieniłem S10e (głównie ze względu na baterię) na S23 3 lata temu. Teraz o baterię turbo dbam o S23 zostanie u mnie minimum do 2028. Używałem S26 i to jest to samo.
Starzy linuksiarze narzekają, że kde jest za trudno i ma za dużo opcji. Stało się obecnie nr 1. Używanie gentoo czy freebsd i rzeźba trudna nie jest. Dlatego przestałem się udzielać po forach i grupach.
@Marchew A, to zmienia postać rzeczy xD. Uzytkownicy Archa i pochodnych raczej nie są reprezentatywną częścią użytkowników Linuxa. Zwłaszcza, że Arch nie ma nawet żadnego domyślnego środowiska. Więc w porównaniu z dystrybucjami które oferują tylko jedno albo skupiają się głównie na jednym to nadal jest więcej tych na Gnome więc zgaduje, że Gnome ma nadal więcej użytkowników.
@Catharsis @Marchew debian udostępnia dane ze zbioru dobrowolnych statystyk instalacji pakietów. Gnome tam jest domyślnym środowiskiem. Pakiet gnome-session ma zainstalowane 74k, plasma-workspace 33k. Arch wydaje się bardziej reprezentatywny o dane.
Wydaje mi się, że to już nawet nie to że KDE staje się jakieś lepsze (a staje ale po trochu) ale że bardziej główna konkurencja staje się coraz gorsza xD. W sensie GNOME usuwa i upraszcza coraz więcej funkcji jednocześnie mając coraz większe wymagania. Mają jakieś powalone zasady co do projektowania UI i UX przez co może ich apki systemowe są spójne wyglądem ale UI nie jest przemyślane i dopasowane do każdej apki. No i ta ilość marnowanego miejsca wszędzie.
A z innych środowisk to zarówno Xfce jak i Cinnamon nie zmieniają się za bardzo. Dla jednych to zaleta, dla innych wada ale faktem jest, że do KDE im brakuje sporo funkcji a wcale nie są jakoś dużo lżejsze od niego żeby warto było na nowym sprzęcie je poświęcać.
Reszta się praktycznie nie liczy, albo to są jakieś ultra lekkie desktopy, albo forki starych wersji innych desktopów albo jeszcze jakieś dziwne projekty które istnieją nie wiadomo dla kogo xD. No i jest jeszcze nowy gracz COSMIC i jestem w sumie pod wrażeniem, że ma już więcej userów niż cinnamon. Nie miałem jeszcze okazji się nim pobawić ale na pewno sprawdzę.
Podsumowując KDE po prostu działa, jest podobne do starego UI Windowsa ale wygląd można upodobnić do prawie wszystkiego, ma wszystkie funkcje które potrzeba, jak czegoś brakuje to jest masa rozszerzeń które nie psują się co miesiąc jak w GNOME, devowie nie prowadzą UI/UX-owego faszyzmu, wymagania nie są z czapy no i ciągle dodają do niego coraz to nowsze funkcje i usprawnienia. Korzystam z KDE od paru lat i jestem fes zadowolony. Jak kogoś przytłacza ilość funkcji to zwyczajnie nie musi z nich wszystkich korzystać i uczyć się po trochu. Ja tak zrobiłem jak zaczynałem, w większości apek systemowych można ukryć praktycznie wszystkie dodatkowe przyciski, toolbary oraz menu i wtedy apki wyglądają jak te z innych DE.
@Marchew Owszem GNOME jest proste w obsłudze ale wydaje mi się, że dla kogoś kto przechodzi z Windowsa to KDE, Cinnamon i Xfce będą bardziej intuicyjne. A raczej więcej osób przechodzi z Windowsa niż MacOS.
Dzień dobry,
Kolejny dzień próby przeniesienia SecondBrain do Obsidiana.
Na ten moment zrobione:
Dodanie wszystkich moich wpisów Bookmeter z tego roku do Obsidiana
Instalacja Desktopowych wersji Obsiadiana, Claude, Visual Studio Code, Gita i CLI do Claude
Połączenie Obsidiana z Claude Code z uprawnieniami do wszystkich tworzonych treści
Konfiguracja Web Clippera do zaciągania treści z neta prosto do Obsidiana
Konfiguracja Clauda do Asystenta LLM w oparciu o dane z Obsidiana i instrukcje Claude.md
Podział tresći na RAW i WIKI, pierwszy to pliki źródłowe nieobrobione, drugi to już finalna wersja
Kilka prostych zapytań, żeby skumać, czy rozumie co właściwnie znajduje się w Obsidiane
Zapełnienie WIKI danymi na podstawie przeczytanych książek, gatunków, autorów, serii itd.
Do zrobienia jest:
Przygotowanie info dla Bookmetera o książce: tutuł, autor, gatunek, wydawnictwo, liczba stron do książek aktualnie czytanych
Dodanie kolejnych sekcji po za książkami: kursy, filmy, seriale, newsy, zapowiedzi
Automat, który raz dziennie będzie sprawdzał co nowego dodałem i robił z tym porządek
Automat do wysyłania skrótu wiadomości codziennie rano
Próba automatyzacji dodawania tasków do TO-DO
Porównanie z Notion i czy warto się przesiadać w całości, bo Notion też ma NotionAI
Na ten moment jestem w miarę zadowolony, może trochę za mało mam w nim treści, żeby realnie nazywać go "Drugim mózgiem", ale zobaczymy za jakiś czas. Bardzo mi się podoba to jak łatwo się z nim rozmawia, ale trochę za dużo kredytów wcina, więc to jest pewnie też do poprawki. Choć jest to mało miarodajne, bo większość z nich zużył na budowę całej bazy i odniesień między węzłami. Zobaczymy z czasem, jak się to zmieni.
#secondbrain #obsidian #claude
@BiggusDickus sprawdź, Clauda można podpiąć pod wszytko, co ma API, albo co jest oparte na plikach, a Obsidian nie jest niczym innym niż delikatnie bardziej rozbudowanych notatnikiem zapisującym pliki MD;)
Tu konfiguracja to właściwie wspólny folder dla obu narzędzi, do którego mogą nawzajem zapisywać i z którego mogą odczytywać dane. Kwestia powiedzenia Claude, czym ma być i przypisanie instrukcji, żeby nie zadawał głupich pytań za każdym razem.
@WujekAlien Trilium trzyma wszystko w SQLite, ale ma API, więc w sumie pewnie by się dało tylko musiałbym się najpierw zapytać Claude, jak to bezpiecznie wystawić na świat
Dopiero dzisiaj się nauczyłem, że Tab przenosi na radio ale do kolejnego radio nie dotrzemy tabem. Jak mamy focus na radio to wtedy strzałkami się decyduje który jest wybrany. W sumie ma to sens.
Kiedyś to musiałem tłumaczyć pracownikom jednej firmy dla której robiłem aplikacje która miała dużo formularzy i oni trzaskali je masowo i chcieli móc wygodnie się po nich nawigować klawiaturą.