Dzisiaj przed południem Met Office wydał czerwony, najwyższy alert pogodowy w UK z powodu nadchodzącego sztormu. To dopiero 19 taki alert od 2011 roku. Porywy wiatru na wybrzeżach będą przekraczać 140 km/h.
@koszotorobur obejrzałeś chociaż filmik? Jest powiedziane że ponad 400k przyjeżdża na wizy pracownicze, a kolejne 400k na wizie studenckiej. 80k w ramach łączenia rodzin, niecałe 80k Ukraina i Hongkong i 30k na łodziach
Świeży dokument o powstawaniu i kontrowersjach brytyjskiego programu nuklearnego, m.in. o weteranach, którzy otrzymali rozkazy przepływania lub przelatywania niedaleko eksplozji w celach badawczych, tym samym narażając się na dawki promieniowania krzywdzące zarówno ich, jak i ich potomków. Dla osób z UK do obejrzenia tu: https://www.bbc.co.uk/programmes/m00257rk dla innych do poczytania tu: https://damned.mirror.co.uk/index.html
Chester jest ciekawym miastem w Anglii, a z mojej perspektywy jednym z najciekawszych i posiadających niesamowity klimat. Jeśli śledzicie projekt “Miasta stojące murem”, to zapewne zwróciliście uwagę, że w ramach przedsięwzięcia odwiedziłem sporo miast w Wielkiej Brytanii, a Chester jest jednym z nich. Oprócz średniowiecznych obwarowań Chester posiada również ogromną ilość domów szachulcowych, które wprost urzekają swoim wyglądem, a całość sprawia, że miasto staje się wręcz magiczne.
Zachował się cały obwód murów obronnych, których łączna długość wynosi około 3 kilometrów.
Na terenie miasta zobaczyć można około 300 domów z tzw. muru pruskiego (szachulca). Skupione są głównie przy głównych ulicach starego miasta. Większość z nich ma kilkaset lat.
Chester w 2022 roku przez Online Mortgage Advisor zostało uznane za najpiękniejsze miasto na świecie.
Chester powstało w czasach rzymskich, a miejscowy amfiteatr mogący pomieścić 7000 widzów powstał w 79 roku.
Ogromne wrażenie robi miejscowa stara katedra św. Jana Chrzciciela datowana na koniec VII wieku.
Spacerując po mieście nie można pominąć katedry pw. Chrystusa i Najświętszej Maryi Panny, której budowę rozpoczęto w XI wieku. Zwiedzanie jest bezpłatne, a wnętrza niesamowite.
Na tamtejszym torze wyścigów konnych gonitwy odbywają się od 1539, co czyni go najstarszym działającym torem na świecie.
Mój brat tam mieszka. Miasto raczej z tych spokojniejszych w porównaniu do większych sąsiadów. Główne miasto jest przyjemne i nawet często zatłoczone. Mury i malownicze położenie na rzeką Dee robią wrażenie. Chętnie tam wrócę.
@antekwpodrozy może moja perspektywa jest nie szeroka, bo poza Liverpool-em i Chester to w większych miastach UK nie byłem. Raczej odnoszę to do naszego polskiego podwórka, a nawet mojego gdańskiego, gdzie bezdomnych leżących pod witrynami sklepowymi, czy wnękami drzwiowymi nie zobaczysz. Takie widoki na mnie działają.