Pierwsze „auto” elektryczne z pionowym startem.
Jaram się prawie jak harrierem w podstawówce, z tą tylko różnicą, że nie xd
Makieta z kartonu, z wiatrakami, a oni rewolucję ogłaszają xd
#transport #heheszki
Pierwsze „auto” elektryczne z pionowym startem.
Jaram się prawie jak harrierem w podstawówce, z tą tylko różnicą, że nie xd
Makieta z kartonu, z wiatrakami, a oni rewolucję ogłaszają xd
#transport #heheszki
- Pojazd może unosić się pionowo z pozycji stacjonarnej na publicznych drogach, eliminując potrzebę pasów startowych lub specjalnych stref startowych
\- Podczas testowego lotu w San Mateo w Kalifornii, Model Zero z powodzeniem unosił się nad zaparkowanym samochodem, zanim wylądował i kontynuował swoją podróż<br />
\- Pionowy start jest napędzany przez osiem ukrytych wirników \- cztery z przodu i cztery z tyłu \- schowanych w siatkowej strukturze pojazdu<br />
\- Aby zapewnić bezpieczeństwo podczas początkowych testów, Alef Aeronautics użyło lekkiej wersji Modelu Zero i przeprowadziło loty na zamkniętych drogach<br />
\- Firma twierdzi, że ten test stanowi pierwszy przypadek samochodu poruszającego się po drodze, a następnie startującego pionowo w środowisku miejskim<br />
CEO Jim Dukhovny porównał to osiągnięcie do pierwszego lotu braci Wright w Kitty Hawk, podkreślając jego potencjał do transformacji osobistej mobilności powietrznej w miastach
@zuchtomek ci co w ogole jaraja sie koncepcja samochodow latajacych za pomoca wentylatorow czy innych wiatrakow to niech sie lepiej juz wyposaza w porzadna czapke i okulary ochronne, bo bedac akurat pieszymi pieknie wylapia w pyski kazdym smieciem i piachem lezacym na ulicach xD
Ot, idzie nowe xD
Przyjdzie. Jak sie rozwinie inna technologia niz to
Zaloguj się aby komentować

Polskie służby celne udaremniły transport 23 ton nielegalnych odpadów z Niemiec. - Kierowca przewoził zużytą, zanieczyszczoną ziemią agrowłókninę - poinformowała rzeczniczka szefa Krajowej Administracji Skarbowej asp. Justyna Pasieczyńska. [...]
Odbiorca odpadów poinformował służby, że nie będzie w...
Czemu nikt nie jeździ rowerem po Katowicach? (po innych miastach z resztą też, może wyłączając stolicę gdzie już ta infrastruktura jakoś funkcjonuje)
#rower #transport #teleportacja
@kaszalot polska infrastruktura rowerowa. W moim mieście to samo- burmistrz od lat pucuje gałę jak to miasto jest przyjazne rowerzystom, plakietki eko sreko i co tam jeszcze "bo budował ścieżki". Tak budował, że to często gęsto są odckinki po 100-200 metrów które zaczynają się nigdzie i kończą nigdzie, tak z p⁎⁎dy. 2 "największe" natomiast to arcymistrzostwo świata planowania.
Jedna zaczyna się na skrzyżowaniu i co kilkadziesiąt metrów jest przerywana drogą dojazdową do działek z ładnymi szerokimi rozszerzeniami na wjazdach więc zamiast zrobić ciąg z pierwszeństwem rowerowym, bo auta mają widoczność... postanowili każdy przerwać. Więc zgodnie z prawem trzeba zejść, przejść przez pasy, wsiąść i tak non stop przez zawrotne pół kilometra, gdzie ścieżka... po prostu w pewnym momencie kończy się razem z chodnikiem dochodzącym do dwupasmówki.
Natomiast druga "największa" ścieżka jest kompletnym zaprzeczeniem tej wyżej- ciągnie się może z kilometr, dojazdówek jest mało, ale za to wyjazdy z nich są cholernie niewygodne i niebezpieczne, bo te uliczki są niżej jak główna droga plus są zabudowane do samego rogu czy to budynkami czy płotami z tujami więc kierowca żeby widzieć czy może wyjeżdżać po prostu musi na ślepo się wpierdolić na chodnik, a więc i na ścieżkę rowerową. Fun fact- jakby ją zrobili na chodniku po drugiej stronie drogi to problem by nie istniał, bo tam nie ma dojazdówek, a i tak przerabiali całą drogę przy remoncie. Ale ale- to nie jest najlepsze. Najlepsze jest to, że ta ścieżka została tak cudownie skonstruowana wraz ze światłami, że autobus skręcając z głównej drogi miał w martwym polu rowerzystę i wciągnął go pod koła. Efekt? Burmistrz dalej nie widzi żadnego problemu i uważa, że to miasto przyjazne rowerzystom pucując się do zdjęć na lokalny portal. Tadaaa.
Zaloguj się aby komentować
Nowy samolot Airbusa 321XLR może pokonywać najdłuższe (no dobra, tutaj nie przesadzajmy, szerokokadłubowe samoloty pokonują dłuższe trasy) trasy na świecie. Wiele linii lotniczych dostrzegło w nim niemały potencjał, unowocześniając swoją obecną flotę. Inne widzą w nim szanse uruchomienia nowych dalekich tras.
Airbus A321 to samolot pasażerski średniego zasięgu, produkowany przez europejskie konsorcjum Airbus w Tuluzie od 1992 r. Na bazie tego samolotu w 2017 r. do produkcji wprowadzono wersję A321neo a w kolejnym roku firma oświadczyła, że prowadzi badania nad kolejnym wariantem. Oczekiwano, że będzie mógł osiągać zasięg niemal 5 tys. mil morskich, czyli 9,3 tys. km.
Przez lata między Ameryką Północną a Europą latał Boeing 757. Jednak ostatni egzemplarz tego modelu zjechał z linii produkcyjnej w Everett w stanie Waszyngton w 2004 r., co oznacza, że są już dość leciwe. Wiele linii lotniczych, w tym United Airlines chętnie zastąpiłyby je nowymi, takimi jak Airbus A321XLR (eXtra Long Range). Jeszcze inne chcą, aby nowy model Airbusa poszerzył ich ofertę o trasy transatlantyckie.
Australijskie linie Qantas złożyły już zamówienie na 36 XLR, które będą obsługiwać trasy między Australią a Azją. American Airlines zmieniły zamówienie z 30 sztuk A321neo na XLR, a także domówiły kolejne 20. Pierwszym klientem zaś był Liban Middle East Airlines zamówiły cztery sztuki. United Airlines spodziewają się, że pierwszy z 50 samolotów A321XLR trafi do użytku na początku 2026 roku.
Maksymalny zasięg XLRów został ostatecznie zmniejszony z 4,7 tys. mil morskich (8,7 tys. km) do 4,5 tys. mil morskich (8,3 tys. km). To z powodu modyfikacji bezpieczeństwa, jakie musiały być uwzględnione ze względu na europejskie przepisy. Samolot jest też cięższy, niż pierwotnie chciał producent. Stąd pojawiły się obawy, że nie doleci z USA do pożądanych kierunków turystycznych Europy Środkowej.
No i Boeing będzie teraz miał problem https://www.youtube.com/watch?v=0PEztJbd4rc
#lotnictwo #transport #samoloty #airbus

@MostlyRenegade ja tylko wrzucam to co znalazłem. Airbus się chwali na swojej stronie: https://www.airbus.com/en/newsroom/press-releases/2025-02-airbus-a321xlr-with-pratt-whitney-engine-receives-easa-type
że mają już zamówienia na ponad 500 samolotów tego typu:
So far more than 500 Airbus A321XLRs have been ordered.
Znalazłem też coś takiego z zeszłego roku: https://simpleflying.com/airbus-a321xlr-updated-customer-list/
i tam masz listę linii jakie zamówiły te samoloty. Wizz Air - wiadomo, ma być tanio, ale masz przecież linie typu Qantas, United Airlines, American Airlines, Air Canada które zamówiły spore ilości tych samolotów. Zakładam, że wiedzą co robią
Zaloguj się aby komentować
Mapa krajowych trasy lotów wewnątrz państw
Źródło: https://www.reddit.com/r/MapPorn/comments/r5rjju/flights_within_one_country/
Większy obrazek: https://www.reddit.com/media?url=https%3A%2F%2Fi.redd.it%2F8ebvp8jqir281.png
#lotnictwo #transport #mapy

Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Podobno Chongqing w Chinach ale nie znalazłem potwierdzenia, więc może fejk .
Na reddit rok temu: https://www.reddit.com/r/Cyberpunk/comments/18t7zug/smart_glass_windows_in_chongqings_metro_trains/
#transport #transportpubliczny #technologia
Zaloguj się aby komentować

Niezmiennie rośnie suma zaległości przedsiębiorstw z sektora TSL. Według danych zgromadzonych w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor oraz bazie kredytowej BIK, na koniec listopada 2024 roku przekroczyła ona 3,3 mld zł. To o ponad 400 mln zł (15,3 proc.) więcej, niż w tym samym okresie 2023 r., co...
Kogo stać na automobile! Co ja z tym koniem zrobię? Precz z autodebilami lobbującymi za automobilami! Ludzie nigdy nie przestaną jeździć bryczkami. Spalinowe auta się palą, a konie nie. Komu przeszkadza tradycyjne końskie gówno w rynsztoku!
źródło: Express Poranny, 1938.
Zakaz wszedł 1 sierpnia 1939 roku
#heheszki #transport #samochody #motoryzacja

Zaloguj się aby komentować

Okazuje się, że obecne władze PKP Cargo, przedsiębiorstwa znajdującego się w gestii Ministerstwa Aktywów Państwowych, mogą łatwiej zwalniać pracowników, ze względu na to, że Polska nie stosuje się do unijnych przepisów. Dyrektywa unijna z 2019 roku nakazuje objąć pracowników restrukturyzowanych...
Szok i niedowierzanie, że ludzie z Chin, Japonii, USA, UK, Francji, Hiszpanii chcą lądować w Warszawie czy Krakowie. A nie na przykład w takim Radomiu. Przecież jak Polacy lecą za granicę to nie chcą lądować w Londynie, Manchesterze, Madrycie, Berlinie czy Hamburgu tylko 100-150 km dalej w ich "Radomiach". Tak to jest jak za poważne inwestycje i tematy, która chce antagonizować elektorat z "Krakówkiem" czy "Warszawką". A poseł z regionu chce pokazać, że w jego Liliputach Dolnych też może być prestiżowo. Przynajmniej pracownicy mają spokojną pracę
#polityka #bekazpisu #transport #lotnictwo #radom
Godzina drogi, często główne lotnisko metropolii nie jest tak blisko. A drugorzędne potrafią być i 2h i 3h dalej.
Z Warszawy do Radomia jest 1h pociągiem, ze Służewca 40 minut. Potem Bolt za 15 zł na lotnisko w 15 min.
Z Oslo do lotniska Torp jedzie się 1h50 min. Komunikacją miejską, bo taxi kosztuje miliony. Uber droższy niż taksówka. Ale Norwegia to trzeci świat, nie ma się co do nich porównywać.
Zaloguj się aby komentować

Po kontroli Państwowej Inspekcji Pracy do zwalnianych grupowo pracowników PKP Cargo trafiło już ponad 54 mln zł - poinformował szef PIP Marcin Stanecki. Kontrola w spółce koncentrowała się na przypadkach niewypłacenia należnych wynagrodzeń i innych świadczeń.

Od niedzieli wzrastają opłaty za wjazd przez mosty i tunele do Nowego Jorku. Kierowców udających się poniżej 60. ulicy na Manhattanie kosztować to będzie dodatkowo 9 dolarów, a w przypadku dużych samochodów łącznie ponad 15 dolarów.
Dla większości pojazdów nowe opłaty wzrosną do 16,06 dolarów w...
W 2023 r. Polska odpowiadała za 0,7% globalnej emisji gazów cieplarnianych, Niemcy za 1,3%, USA 11,5%, Chiny 30 %
UE produkuje 6,1% ( 3,2 Gt ) gazów cieplarnianych.
Świat produkuje 52,9 gigaton ekwiwalentu dwutlenku węgla (Gt CO2e).
Samochody w UE odpowiadają za 0,451 Gt CO2e, całkowita elektryfikacja i 100% energii elektrycznej z źródeł bez-emisyjnych da nam oszczędności na poziomie 1 % emisji CO2 !
Jak się okazuje najwięcej jest francuskich krów i to one pierdzą najwięcej i piją najwięcej wody. Polska w tym zestawieniu ma całkiem mało krów na kilometr kwadratowy przez co zagęszczenie pierdów jest mniejsze.
Wskaźnik stopnia dziennego ogrzewania (HDD) spadł w polce od roku 1980 do 2022 o jakieś 25%, czy to znaczy że do ogrzania takiego samego domu w 2022 potrzeba o 25% mniej energii niż w 1980 roku ?
Źródło (GUS) :
Statystyki zmian klimatu
Polska na tle Europy
#klimat #statki #polska #europa #co2 #transport

Zaloguj się aby komentować

Wracają opłaty za przejazd autostradą A1 AmberOne na północy kraju. Od 1 stycznia kierowcy aut osobowych i motocykli przy bramkach wjazdowych będą musieli pobrać bilet, a przy zjeździe uregulować przejazd.
Spółka Gdańsk Transport Company (GTC) poinformowała na swojej stronie internetowej, że...

Pierwszy w Polsce wolnostojący mikrohub przeładunkowy działa od grudnia w Poznaniu. To miejsce, z którego kurierzy rowerowi odbierać będą paczki przywożone samochodami. Według zapowiedzi pilotażowy projekt potrwa do wiosny.
W Poznaniu powstał pierwszy w Polsce wolnostojący mikrohub przeładunkowy....
Dlaczego gumowe opony są szkodliwe dla środowiska?
#motoryzacja #wulkanizacja #historia #transport
Źródło : https://www.tiktok.com/@baylifebrokerage/video/7449163058989042986
Zaloguj się aby komentować
Czy Cinquecento może być samochodem osobowo -towarowym? Oczywiście! Moje fiacisko przewiozło dzisiaj z odległej Ikei niemałe biurko, komodę, stolik nocny i jeszcze parę drobiazgów. Inna rzecz, że jedna z paczek wbijała mi się w bark w czasie kierowania dyliżansem
Sąsiadka widząc mnie kiprującego towar pod blokiem zaczęła wspominać wyprawy maluchem w 4 osoby i z namiotami.
I właśnie po to kupiłem taki samochodzik - daje mi dużo frajdy, budzi już czasem zainteresowanie i przenosi do dawnych czasów. A chcąc docenić fiacika to chciałem go tu publicznie pochwalić
PS w bonusie fotos z niedzielnej wizyty w Kluczkowicach koło pałacu.
#motoryzacja #fiat #retrosamochody #transport #ikea



Zaloguj się aby komentować
#ciekawostki #transport Nietypowy transport łodzi podwodnej przez Radom.
Zaloguj się aby komentować