Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Lizbona, Portugalia Co polecacie, waszym zdaniem jest must have? Atrakcje, zwiedzanie, jedzonko - przyjmuję wszystkie polecajki. Może warto wyskoczyć gdzieś niedaleko? Również będę wdzięczna za wskazanie co jest przereklamowane i nie warte zachodu. 😃
Edit: dodatkowe info, wakacje we dwójke, chcemy aktywnie spędzać czas :) #podroze #podrozujzhejto #portugalia #lizbona
@Trypsyna
LX Factory - poprzemysłowa przestrzeń pełna knajpek, barów itp, ciekawe miejsce,
Bardzo polecam odwiedzić Parque das Nações, w tym zobaczyć dworzec w tej dzielnicy - dzielnica wybudowana z okazji wystawy światowej (o ile się nie mylę), świetna architektura, tam znajduje się też oceanarium w którym jednak nie byłem
Windy miejskie to ciekawa atrakcja choć stać w wielkich kolejkach do nich to chyba szkoda czasu
Carmo Archaeological Museum - kościół bez dachu, świetne to robi wrażenie i warto odwiedzić, porobić sobie foty itp
Warto spróbować pasteis de belem - najsławniejsze są obok wspomnianego wyżej klasztoru hieronimitów ale w jakiś randomowych piekarniach poza centrum były równie pyszne
Wlg przed wycieczką warto zobaczyć/odświeżyć sobie film (polskiej produkcji) Imagine, kawiarnia która grała w tym filmie chyba się zamknęła a było to fajne miejsce gdzie wydawało się jakby tramwaje miały wjeżdżać prosto przez drzwi! Generalnie takich klimatycznych kawiarni jest sporo ale ta była wyjątkowa ze względu na polskie akcenty/prezenty które tam rodacy zostawiali w związku z tym, że była ona uwieczniona w polskim filmie
Ogarnij sobie, który tramwaj objeżdża turystyczne punkty (nie pamiętam numerka) i warto się nim przejechać nawet i wokół całej linii bo na prawdę objeżdża on najważniejsze atrakcje
z mojego doświadczenia wynika, że najlepsze jedzenie było w takich mikro knajpach (raczej na obrzeżach) gdzie się siedzi bardzo ciasno bo odstępny miedzy stolikami są po 10 cm XD Jak było jeszcze zupełnie nieczytelne menu pisane ręcznie po portugalsku to już wgl było super
Jeżeli będziesz miała auto to w centrum praktycznie się nie da parkować więc tylko lokum na obrzeżach (przy okazji można z fajniejszej, lokalnej gastronomii skorzystać).
Jakbyś się zastanawiała co tam czarnoskórzy sprzedają na każdym rogu to się dwa razy zastanów zanim zapytasz z ciekawości bo są strasznie namolni i później 20 min za tobą łażą i wciskają wręcz do ręki woreczki z białym proszkiem albo grudy haszu XD
Sorry za chaotyczne myśli ale tak wypisałem co mi do głowy przyszło
Zaloguj się aby komentować
#azerbejdzan #heheszki #random #podrozujzhejto
Baku: Chcemy wybudować muzeum dywanów
Architekt: Say no more

Zaloguj się aby komentować
Wybieram się do Londynu na 4 dni (3 noce) - turystycznie. Gdzie warto szukać noclegów i opcji na transport po mieście? Jaki transport z lotniska Luton do miasta? Polećcie proszę praktyczne wskazówki / protipy na taki krótki wyjazd?
#londyn #uk #wielkabrytania #anglia #podroze #podrozujzhejto #turystyka
@Tino sorry za zamulony komentarz, ale jak nie jest za późno to obczaj sobie Travelodge jeżeli idzie o nocleg. Jest znośnie, idzie wyhaczyć nocleg dość tanio w miarę lokalizacji jeżeli bookuje się odpowiednio wcześniej. Na screenie cena za pokój na 3 noce w różnych lokalizacjach (cena jest za całość noclegu od 31/10/25). Szału nie ma, ale łóżka bardzo wygodne i stosunek jakość/cena to ciężko będzie znaleźć lepiej w Londku

Zaloguj się aby komentować
Bolesławiec jest pięknym miastem położonym w województwie dolnośląskim, które większości z Was zapewne będzie kojarzyć się z produkcją pięknej ceramiki. Dla mnie to również miasto z murami obronnymi, dlatego też włączam je do projektu “Miasta stojące murem”. Bolesławiec posiada piękny rynek, a ja trafiłem tam podczas święta ceramiki, które odbywa się w połowie sierpnia.
Co zobaczyć w Bolesławcu:
Budowę murów obronnych w Bolesławcu rozpoczęto w pierwszej połowie XIV wieku. Nie znalazłem nigdzie oficjalnej długości, ale według pomiarów na Google Maps obwarowania mogły mieć długość nawet 1300 metrów. W latach 1479-1480 rozpoczęto budowę drugiego obwodu murów, których pozostałości można zobaczyć do dzisiaj. Do dzisiaj zachowało się ponad 600 metrów obwarowań.
W centralnej części starego miasta znajduje się rynek o wymiarach ponad 90 na 70 metrów. Niestety w trakcie II wojny światowej, a dokładnie w 1945 roku podczas ataku armii radzieckiej większość zabudowy wokół rynku uległo spaleniu. W pierzei rynku zachowało się kilka starych kamienic, z których najstarsze pochodzą z XVII wieku
Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja w Bolesławcu mieści się przy Kościelnej nieopodal rynku. Pierwsza świątynia powstała w tym miejscu w XIII wieku, ale spłonęła w wyniku najazdu husytów w 1429 roku. Na gruzach tamtej po kilku latach rozpoczęto budowę nowej, która w późniejszych stuleciach ulegała przebudowom. Kościelna hala powstała w stylu gotyckim, ale po jednym z pożarów miasta wnętrza otrzymały wystrój barokowy. We wnętrzu kościoła znajdują się barokowe ołtarze z XVII wiecznymi obrazami.
Kościół Matki Bożej Różańcowej położony jest przy ulicy Ceramicznej poza granicami starego miasta. Jest najstarszą świątynią w mieście i była wzmiankowana już w 1270 roku. Prezbiterium pochodzi z XIII stulecia. We wnętrzu kościoła znajduje się barokowy ołtarz, a na ścianach są epitafia z XVI do XVIII wieku.
Muzeum Ceramiki w Bolesławcu mieści się w Pałacu Pucklera z połowy XIX wieku.
Wiadukt kolejowy w Bolesławcu powstał w latach czterdziestych XIX wieku. Most powstał z piaskowca z kopalni w Dobrej. Należy do najdłuższych tego obiektów w Europie i ma 490 metrów długości.
-------------------------------------------
Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi znaleziskami to zapraszam do śledzenia hashtagu #antekpodrozuje
Jeśli chcesz, żebym Cię wołał w przyszłości, to zostaw piorun pod odpowiednim komentarzem poniżej
#antekpodrozuje #polska #dolnoslaskie #dolnyslask #boleslawiec #podroze #podrozujzhejto #turystyka #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #zainteresowania #architektura





@antekwpodrozy za moje miasto duży plusik :) Miałeś okazję zobaczyć wieżę Jenny w lasku miejskim? W innym kompleksie leśnym była również kiedyś kopalnia złota. Jako dziecko często tam bywałem z rodzicami (mieliśmy działkę niedaleko), pamiętam spory dół na dno którego prowadziły bardzo długie kamienne schody. Dzisiaj już chyba zbyt wiele z nich nie zostało. Z nowości - pojawiła się ceramiczna brama. Kiedyś dawno słyszałem o koncepcji zrobienie czegoś podobnego wzdłuż całej ulicy Prusa (deptak prowadzący do Rynku), ale pomysłu nigdy niezrealizowano. https://www.bok.boleslawiec.pl/index.php/pl/hidden-article/1552-brama-przyjazni-oficjalnie-odslonieta
Zaloguj się aby komentować
W sumie bardzo spoko, 45zł to według mnie całkiem ok. Chyba największy perk, że można sobie cyknąć fotkę nad PKiN.
#warszawa #podrozujzhejto #varsotower





Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować

Goczałkowice-Zdrój odwiedziliśmy niedawno w drodze w Beskidy. Miasteczko urzekło nas tak, że spędziliśmy w nim cały dzień. Znajdziecie tam sporo atrakcji, zarówno dla starszych kuracjuszy, jak i dla młodych, aktywnych turystów. Poznajcie XIX-wieczną architekturę uzdrowiskową, spędźcie czas na...
Zaloguj się aby komentować
Podsumowanie mojego tour de Pologne.
Ponad 2600 km, średnie spalanie 5,7 l/100km, średnia prędkość 78 km/h.
Kilka spostrzeżeń na początek, które występują w całym kraju bez względu na szerokość geograficzną:
1. Polska powiatowa i gminna zdycha lub już zdechła.
2. W hotelarstwie i gastronomii 80% kadry to Ukraińcy. Lokalsi wolę leżeć na⁎⁎⁎⁎ni przed sklepem, blokiem, domem i tylko ciągnąć social. Pewnie postują, że zabrali im pracę itd.
3.Widać wzrost patologii, im bardziej na zachód tym więcej.
4. Ilość psiarzy, plaże zasrane, chodniki zasrane. Psy w wózkach jak dzieci. Pies drący ryja przez cały dzień w hotelu. Część to były osoby z zagranicy, ale naszych naprawdę dużo. Nawet w restauracji nie jesteś w stanie spokojnie zjeść bo podbiega do ciebie co chwilę szczur bo właściciel ma to w d⁎⁎ie.
Ciąg dalszy tripu:
Moje spostrzeżenia do Szczecina: Ciekawe miasto, dziwne skrzyżowania dla kogoś kto pierwszy raz jedzie po nich głównie przez złe oznakowania. Trochę mnie nie dziwi, że co chwilę są filmy o wjeździe pod prąd do restauracji w centrum. Nie bije od niego aż tak bardzo niemieckość, ale widać ślady.
Świnoujście, Międzyzdroje i wszystko dalej w kierunku Kołobrzegu: sami Niemcy, wszędzie dwu/trzy językowe napisy. Głównym ich towarem nabytym drogą kupna są tanie fajki. Jarają i śmierdzą nimi wszędzie. Ogródki w restauracjach to głównie starzy Niemcy i ich komory gazowe, oczywiście walenie petami gdzie popadnie. Najwyraźniej stare czasy im się przypominają. A stare baby nie mają żadnych oporów aby opalać się toples na plaży przy tłumie ludzi, ewentualnie leżeć całkiem nago przy hotelowym basenie. Młode za to skąpo ubrane, ale w granicach normy. Wygląda trochę na seks turystykę. Wanna babcie k⁎⁎wa? Na ulicy widać kto jest jakiej narodowości, głównie w młodszej grupie. Nasze witaminki to wyglądają jakby były styrane życiem a do tego kiepsko "upiększone".
Ceny odjechane. Między 9 a 15 zł za godzinę parkingu w Świnoujściu. Ceny w gastronomii pomijam. 5 zł za kibel od głowy to standard. Im tańszy hotel tym więcej na⁎⁎⁎⁎nych januszy, za to biorąc te droższe można trafić na nowobogackie buce. Często wyglądający jakby po odpoczynku we Wronkach przyjechali.
W podbazie marzyłem przejechać wyspę Uznam dookoła to się wybrałem. W porównaniu do polskiej strony bije czystość, ceny w restauracjach są niższe. Parkingi tańsze co najmniej o połowę a kible przy plaży darmowe. Dziwi mnie ta ilość turystów u nas.
Następnie z Koszalina do Poznania wybrałem się krajówkami. To jest masakra. Te drogi są kompletną patologią w naszym kraju. Z tego powodu próbowałem jechać jak najbardziej drogami a i s.
Kolejną patologią jest cena za przejazd A2 i cyrk który się tam odstawia.
Po całej trasie rzuca mi się jedno w oczy. Robaki mają w d⁎⁎ie ograniczenia prędkości: 110 na znaku można 150 lecieć. Odcinkowy pomiar prędkości to będą 100 jechać. Zwykłe tchórze i egoiści zamknięci w metalowych puszkach. Zachowanie odległości, mruganie długimi to już pomijam.
Z powodu, że zrobiło się już zimno na przyszły rok zostawiam sobie Podlasie, Warmię i Mazury.
#turystyka #podroze #podrozujzhejto #polska

Zaloguj się aby komentować
@Pawel45030 Ciekawostka: edelweiss to kwiatek - szarotka alpejska (widać na stateczniku pionowym na zdj). Budzi ona kontrowersje, bo była uzywana przez nazistów podczas wojny jako symbol oddziałów walczących w Alpach, a w ogólności jako symobl doskonałej armi aryjskiej.
Jak widać symbol nie został wyklęty, i dobrze bo to tylko ładny kwiatek
W Aplach jest też szczyt Edelwiess, który jest nieco wyższy od Rysów, a można na niego wjechać na kołach. Ale można sobie podejrzeć aktualny widoczek przez kamerę online i wcale nie trzeba wjeżdzać
Zaloguj się aby komentować
Dzień Pierwszy/Dzień drugi.
Po dotarciu na rubieże Stoku zasiadamy z Kumplem i jego rodziną do...no właśnie, chciałem napisac kolacji, ale bardziej pasuje tutaj małe wesele lub chociażby przyjęcie komunijne! Pełen wypas, gospodarze "odjebani fest", nie to co my bidoki z trasy. Dzieciaki szczęśliwe bo " - Przyjedzie wujek Andzej!" się spelniło!
Na stół wjeżdza zupa krem, potem pieczeń, potem zestaw przystawek i jeszcze wieeeelki półmisek ze świeżo zrobionym tatarem. Tak, były złote sztućce...
Jako, że w swoim mniamaniu z moimi manierami nie jest najgorzej to zadbaliśmy o drobne upominki dla wszystkich...
Z rzeczy które mi faktycznie zaimponowały w Bukareszcie, to jak na mapie zobaczyłem, że ma obwodnicę i ta obwodnica jest nawet fajna okrągła. Rzadko fest się zdarza. Często nie ma pełnej, bo coś, i często są strasznie koślawe.
#bukareszt #rumunia #podrozujzhejto


Zaloguj się aby komentować
https://www.youtube.com/watch?v=co5v9dqGc10
Cześć, niedawno spędziłem 40 dni w Tajlandii, w tym ponad dwa tygodnie w środku tajskiej dżungli.
Dziś przeniesiemy się na wyspę Koh Phayam, gdzie miałem wypadek na skuterze. W następnym odcinku Koh Samui, Surat Thani i trochę Bangkoku
Zostaw subskrypcję bo w końcu minęła mi blokada autorska xD
#tworczoscwlasna #youtube #podroze #podrozujzhejto #tajlandia
Zaloguj się aby komentować
Ostatnio byłem w Grecji i większość czasu spędziłem na łódce, ale w jeden dzień zrobiliśmy grupką wypad skuterami po wysepce i w moim przypadku z różową, quadem. Będę pamiętał na przyszłość, że taki piździk to 10/10 do podobnego zwiedzania nie za dużych wysp. Wielka frajda, ale sens takiego sprzętu w Polsce jest bardzo ograniczony.
#podrozujzhejto #gownowpis

Zaloguj się aby komentować
Dzień pierwszy part 2.
Wyjeżdzamy z Ciechanowca i kierujemy się na pałac Ossolińskich w Rudce...no i d⁎⁎a bo mozna go sobie pomacac tylko zzewnątrz bo mieści się tam miejscowa szkoła, teren jest ogrodzony i niewiele więcej widac poza ładnie utrzymanym budynkiem i zaespołem parkowym. No trudno, palimy wrotki
Patrzymy na czas oraz na dystans jaki nam pozostał do Stoku - okazuje sie, że bedziemy na skandalicznie wczesną godzine co grozi srogą popijawą (Podlaska gościnność nie posiada granic - o tym też coś napomknę). W Stoku mamy byc najwcześniej 18
Scrolluj dalej. To tylko #bojowonastawionaowczarkaaustralijska 2000m n.p.m., pod Visevnikiem
#psy #podrozujzhejto #słowenia

Zaloguj się aby komentować