Jak byłem mały to po zajęciach w zerówce i na początku pierwszej klasy ze szkoły odbierała mnie babcia. Na drodze ze szkoły na przystanek była mała cukiernia i babcia zawsze kupowała mi w niej amerykana, czyli popularne kiedyś ciastko amoniakowe z lukrem, i jak zajadalem to jej opowiadałem co było w szkole. Jedno z fajniejszych wspomnień dzieciństwa. I dziś już nie ma mojej babci, i ciężko w cukierniach znaleźć amerykany, ale uznałem że mimo dwóch lewych rąk do pieczenia spróbuję swoich sił. Jeszcze tylko lukier i będę wcinał te pyszności :3
Wiele osób wrzuca swoje świąteczne wypieki, to i ja się pochwalę sernikiem.
Mój serniczy debiut, niebieski z tej strony to dodatkowe 5 punktów do zasług
Wizualnie wyszedł nieźle, w smaku 6/10. Jakimś magicznym sposobem zapomniałem dodać cukier do twarogu…. Także smak mocno twarogowy, z lekką nutą kwaskowości.
sprawa uratowana Nutellą na górę lub posypką z cukru pudru, kto tam w rodzince co preferuje
Warstwy z budyniem o smaku waniliowym i czekoladowo-orzechowym. Posypka z płatków migdałowych.
#chwalesie wczoraj udało mi się upiec perfekcyjne ciasto jogurtowe z brzoskwiniami. Możecie się śmiać, bo to żadne osiągnięcie, ale ta menda kilka razy mi nie wyszła, dlatego popracowałam trochę nad przepisem korzystając z różnych internetowych rad. No i jest, puszyste, wyrośnięte, wilgotne, pyszne. Gdyby ktoś reflektował na przepis, chętnie się podzielę #pieczenie
Ważne! Jajka, jogurt i cała reszta powinny mieć temperaturę pokojową w momencie szykowania ciasta- należy je wyjąć z lodówki odpowiednio wcześniej, np. 1h.
Cukier, jajka, proszek do pieczenia i sodę miksować razem przez 5-10 min do uzyskania puszystej masy. Do masy wlać jogurt, olej, aromat i wsypać mąkę, wszystko to dokładnie ręcznie wymieszać np. łyżką- nie miksować! Wylać ciasto na blachę ok. 25x35cm. Brzoskwinie pokroić w plasterki ok. 5mm i powtykać w ciasto tak, aby trochę wystawały nad powierzchnię. Wstawić do piekarnika nagrzanego na 170°, używać termoobiegu. Piec ok. 45min. W trakcie pieczenia nie uchylać drzwiczek piekarnika. Studzić powoli. Smacznego!
Po robocie pyknąłem godzinkę w gierkę (As Dusk Falls)
Umyłem gary, z różową zrobiłem carbonare (pecorino i zółtka jaj, żadna k⁎⁎wa śmietana (╯ ͠° ͟ʖ ͡°)╯┻━┻ )
Po żarciu 24 minuty drzemki trwające 39 minut ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯
Godzinkę pyknąłem w gierkę (ta sama)
Siłownia, potem upiekłem chlebek (pic rel 1, buzie widze w tym chlebie) i ciastki (pic rel 2) - ciastki wyglądają jak spalone, bo z mąki żytniej i z dodatkiem miodu, więc taki efekt wyszedł XD
Piekarnicze zakręcenie głowy ogarnia już całą moją rodzinę 😁 Moja matula się bardzo postarała pokazać swój proces pieczenia. Dajcie lajka na zachętę. Mam nadzieję, że się wam spodoba 😉
@GazelkaFarelka jestem tylko skromnym praktykiem ¯\_(ツ)_/¯ rano karmię, po pracy mieszam i albo koło 21 piekę, albo przez lodówkę i kolejnego dnia. W filmie dojrzewanie zachodzi na blacie i jak dla mnie jest git, jednak nie było eksperymentów z innymi czasami
Zachowanie zakwasu na pewno będzie bardziesz dynamiczne przy drobniejszej mące.
@GazelkaFarelka albo tak z lodówki, albo na blacie raz wieczorem, później rano. Staram się zachowywać 8h interwał w rozruchu przed pieczeniem, nie ważne czy to będzie jeden krok, czy dwa
Zgodnie z zapowiedzią napisałem przepis na pełne smaku, domowe pszenne bułeczki pełnoziarniste na zakwasie. Gdyby coś było niejasne czy chaotyczne dajcie znać, postaram się jak najszybciej odpowiedzieć i pomóc. Bułeczki nie mają mega otwartego miękiszu ze względu na wysoką zawartość otrębów, ale odwdzięczają się za to niezwykle mocnym aromatem i długo zachowują świeżość. Mam nadzieję, że się za nie weźmiecie i będą wam smakowały. Kluczowy jest mocny zakwas i cierpliwość!
@PanMatejko pochwal się koniecznie jak wyszło! @OrzeszQ trzymam kciuki, gdybyś potrzebował z czymś pomocy pisz na tagu lub na priwie @yerboholik pora coś zdziałać
Cześć, jutro będę zabierał się za przepis na bułki pełnoziarniste na zakwasie. Pytanie do Was, w jakiej formie go wolicie? Niestety czas nie pozwala na zrobienie wszystkich
Piszcie w komentarzach co chcielibyście zobaczyć jako następne. W planie mam filmik jak nastawić zakwas od zera (zrealizowanie go pewnie potrwa 2-3 tygodnie), małą relacje z europejskiej mekki piekarnictwa czyli Kopenhagi do której wybieram się na dniach i przepis na prosty chleb na zakwasie z minimalnym wyposażeniem.
@inspektom Myślę, że nastawienie zakwasu i przepis na bułki i chleb to dobry pomysł. Możesz też w skrócie opowiedzieć o tym w jaki sposób robić kulki na bułki, aby te były jednorodne w środku. Przyznam, że sam mam z tym czasem problem. Raz się uda, a raz rozejdą się w pieczeniu.
A co do samych pomysłów. Może szybki przepis na coś słodkiego? Coś za czym przepadasz i będzie idealne na niedzielny poranek.
Słowem przywitania, jestem Tomek i przeniosłem się tu ze ścieku zaczynającego się na w i kończącego na p. Z pasji i zawodu jestem piekarzem, ale zajawiłem się też cukiernictwem. Dużo też gotuję (a przynajmniej gotowałem pracując na kuchni, niestety doskwiera mi brak czasu). W pracy piekę tylko i wyłącznie na zakwasie, chociaż w domu zdarza mi się używać drożdży. Swoje wypieki, wskazówki, przepisy itd będę postował pod tagiem #tombakery.
Na pierwszy ogień idzie Pain au Suisse czyli wypiek z ciasta francuskiego który dość niedawno zaczął być trendy. W środku krem patissiere waniliowy i gorzka czekolada.
@moderacja_sie_nie_myje w Krakowie. Zapraszam, można obejrzeć naszą pracę przez szybkę
@zboinek coś w tym jest, piłkę do kosza łapie jedną ręką @vinclav zapraszam do Zmączonych w Krakowie! @Kureci_paratko zapraszam na priv, możesz tez napisać w tagu to może ktoś jeszcze skorzysta
@kosmaty-pajak miło mi to słyszeć! Trochę trwało dopracowanie receptury ale jestem z niego mega zadowolony
@moll Myślałem też, że może mniej prądu. Chleby przeważnie na zakwasie robię więc rzeczywiście bezsens. Robot mam Mum5, już chyba 6 lat i póki co daje radę.
@Dzienpachniejakpoczatek zbędny bajer. Sporo osób kupuje maszynę do wypieku chleba, robi kilka bochenków na rozruch, a potem przerzucają się na pieczony w piekarniku, bo lepsze proporcje, więcej przepisów, smaczniejsze, albo właśnie na zakwasie