@BettyLou Because im liar.
Zaloguj się aby komentować
@BettyLou Because im liar.
Zaloguj się aby komentować
Kto próbował zrobić bezglutenowe bułki na zakwasie, ten się w cyrku nie śmieje. Te wychodzą mi trochę płaskie, bo trzeba bawić się z konsystencją ciasta: rzadsze ciasto - miękkie, ale płaskie bułki, gęste ciasto - twardsze, ale wyższe bułki.
W konsystencji i smaku w żadnym wypadku nie mają nic wspólnego z tradycyjnymi, pszennymi wypiekami, ale mają swój własny "styl". W smaku i strukturze są trochę podobne do pieczywa żytniego, ale o wiele łagodniejsze.
Ciekawa opcja dla osób na diecie bezglutenowej. Poniżej przepis:
https://bezbez.pl/diety/bez-cukru/bulki-bezglutenowe-na-zakwasie-ryzowo-owsianym/
@BettyLou bezglutenowe pieczywo to już wyższa szkoła jazdy, kiedyś podjąłem rękawice, bo w jedna osoba w rodzinie ma celiakię i nawet wyszło coś tam, ponoć nawet niezłe w smaku.
Robiłem z tego przepisu
https://www.youtube.com/watch?v=xaGlru_0jhQ
Zaloguj się aby komentować
W tym miesiącu mija dokładnie 10 lat od zakupu mojej skórzanej kurtki
No i tak sobie myślę, że taka kurtka jest bardziej eko niż kurtki z "eko" skóry, które po 2 latach wyglądają beznadziejnie, nie da się ich zrewitalizować no i jest w nich zimno bo są wykonane po prostu z plastiku, nie mówiąc już o rozkładaniu się ich na wysypisku oraz konieczności częstszego ich kupowania.
Zaloguj się aby komentować
Buziaczka?
Hooker's lips (Psychotria elata) to tropikalna roślina pochodząca z lasów deszczowych Kolumbii, Kostaryki i Panamy.
#ciekawostki #botanika #natura #rosliny
Zaloguj się aby komentować
Język dzięcioła jest tak długi, że owija się wokół jego czaszki. Dzięki temu jego mózg jest chroniony przed dużymi drganiami, gdzie siła hamowania podczas uderzania w pnie wynosi ponad 1000g (9807 m/s2). Dodatkowo, tak długi język pozwala wyciągać owady z długich zakamarków w drzewach.
Dzięcioł zółtobrzuchy nie ma tak długiego jezyka
https://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/101994013?q=Dzi%C4%99cio%C5%82&p=par
A tu jeszcze lepsze wytłumaczenie
https://wol.jw.org/pl/wol/d/r12/lp-p/102012007?q=Dzi%C4%99cio%C5%82&p=par
Co o tym sądzisz? Czy wstrząsoodporna głowa dzięcioła to rezultat przypadku? A może raczej została zaprojektowana?
Jest to rezultat działania sił fizycznych wynikający z ich właściwości, każdy kto uważa, ze "mechanizmy" opisane przez teorię ewolucji nie byłyby w stanie spowodować czegoś takiego po prostu nie rozumie jak działa rzeczywistość i musi wymyślać sobie urojenia. Zresztą jak inne wadliwe rozumowanie kreacjonistów. Szukanie "dowodów" stwórcy w skomplikowanych procesach, natomiast w relatywnie prostym np. rozpadzie promieniotwórczym już nie. Dlaczego proste (z naszego punktu widzenia) reakcje miałby powstać spontanicznie, natomiast do skomplikowanych potrzebny byłby stwórca.
Coraz bardziej zaczyna mi się tu podobać. Dzięki za kolejną ciekawostkę
Zaloguj się aby komentować
Złuszczanie to kolejny filar pielęgnacji, którego nie powinniśmy pomijać.
Metod eksfoliacji jest kilka, a wybór odpowiedniej dla siebie zależy od wielu czynników, m.in. rodzaju i typu cery, stosowanych kuracji z substancjami aktywnymi, reakcji skóry na dane składniki a także po prostu od naszych preferencji.
Jeśli wybrałeś/aś już formę peelingu dopasowaną do Twoich potrzeb miej na uwadze poniższe kwestie:
#swiadomapielegnacja - tag, na którym piszę o pielęgnacji cery oraz działaniach antiage.
Zaloguj się aby komentować
Krab "sand bubbler" (Scopimera) tworzący na piasku malutkie kulki. Spędza on większość życia pod ziemią, a wychodzi na powierzchnię po odpływie w poszukiwaniu pożywienia. Sand bubbler zbiera piasek, starannie go oblizuje, filtrując w ten sposób wszystkie składniki odżywcze jakie pozostawiła na nim woda. Podczas tego procesu krab formuje piasek w kulkę, którą pozostawia na plaży, tworząc regularne wzory. Na jedną kulkę przypada zaledwie kilka sekund pracy.
Wspaniałe! Mama nigdy o takim czymś nie wspominała .
z bliska: https://youtu.be/6XJtq2d_lFs
Coś wspaniałego.. Natura jest niesamowita. Dzięki za ten wpis
Zaloguj się aby komentować
@Afrobiker Skojarzył mi się dowcip
Przychodzi facet do lekarza i mówi:
Zaloguj się aby komentować
Niezwykłe odmiany orchidei.
Kolejno na zdjęciach:
#ciekawostki #botanika #natura
@golden-skull O proszę, nie skojarzyłam że już się pojawiło
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Od jakiegoś czasu chodzą mi po głowie jakieś słodkie wypieki za zakwasie, np. bułeczki z nadzieniem a la drożdżówki. Ktoś próbował i jest w stanie stwierdzić czy to dobre i warto się za to brać, czy szkoda czasu i mąki?
@inspektom Może źle to ujęłam że kwas, po prostu pieczywo na zakwasie ma swój posmak/aromat tak jak wypieki drożdżowe też mają swój i obawiam się czy to będzie pasować. No ale chyba ciekawość wygra i zrobię takie słodkie bułeczki z borówkami albo dżemem
Zaloguj się aby komentować
O cholercia, teraz to jestem król wód, tak jak lew jest król dżungli!
#hejto #chwalesie
a bigosu nagotowane?
@Poji widziałeś jakie szczupak ma żeby? HAPS i ręką ujebana ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Zaloguj się aby komentować
Złoty Most na wzgórzu Ba Na w centralnym Wietnamie
@trippy2137 ale Cię brzydko rodzice wychowali, nieładnie nieładnie
@Atarax Przepraszam, że tak napisałem
@trippy2137 przeprosiny przyjete, ale żeby mi to było przedostatni raz
Zaloguj się aby komentować
@Chmurkins To wtedy jest ogromny ból dupy
@BettyLou Ahh czcionka drogowskaz, widzę że same delikatesy memowe
Zaloguj się aby komentować
Czy skóra tłusta starzeje się wolniej niż skóra sucha?
Odpowiedź: i tak i nie, ponieważ to zależy
TAK, ponieważ sebum tworzy naturalną, stałą warstewkę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi oraz stanowi świetne zabezpieczenie przed ucieczką wody z naskórka, przez co jest cera pozostaje nawilżona. Dodatkowo, osoby ze skórą tłustą często mają doświadczenia z trądzikiem i tendencją do zanieczyszczania się cery, zatem są bardziej zaznajomione z różnego rodzaju środkami dermatologicznymi które oprócz leczenia trądziku mają działanie antiage jako "skutek uboczny" - kwasy, retinoidy. Poza tym, cera problematyczna niejako wymusza większe interesowanie się pielęgnacją cery aby wyglądać dobrze, podczas gdy cera sucha jest bezproblemowa pod tym względem i najczęściej świadoma pielęgnacja jest stosowana kiedy procesy starzenia na skórze są już dość mocno widoczne.
NIE, jeżeli cera tłusta z trądzikiem jest nieleczona, gdyż skóra pogrążona w permanentnym stanie zapalnym starzeje się szybciej. Ponadto, nadmierna ilość sebum ma toksyczne działanie na skórę, poprzez utlenianie się. Cera tłusta, jeśli jest niezadbana, będzie starzeć się o wiele szybciej niż cera bezproblemowa, sucha.
Także odpowiedź na to pytanie zależy od sytuacji i od tego jak dbamy o swoją skórę. Z pewnością świadoma pielęgnacja pozwala spowolnić procesy starzenia zarówno jeśli mamy cerę tłustą, suchą czy mieszaną, dzięki czemu będziemy wyglądać młodziej od rówieśników, którzy nie robią z cerą nic.
Zachęcam do obserwowania mojego tagu #swiadomapielegnacja na którym piszę o pielęgnacji cery oraz działaniach antiage.
#swiadomapielegnacja #kosmetyki #pielegnacja #antiage
Zaloguj się aby komentować
Tomeczki, mam problem ze zmywarką, a mianowicie po paru miesiącach zorientowałam się że nie wyświetla się komunikat uzupełnienia soli, podczas gdy komunikat braku nabłyszczacza sie normalnie wyświetla (którego nie używam, więc na stałe się świeci). O co może chodzić, coś się przytkało, zablokowało, uzupełniać tę sól po swojemu raz na jakiś czas czy da się to jakoś odblokować?
#agd #zmywarka #pytanie #kiciochpyta
@maartinez Nabłyszczacza nie używam właśnie. A jeśli chodzi o program, to zawsze korzystam z takiego szybszego, na 1h 10m.
@BettyLou a tak pytam bo często ludzie myślą, że te szybsze są oszczędniejsze. Gdzie w rzeczywistości jest odwrotnie. Te, które trwają 3 czy 4 godziny mają mniejsze zużycie wody i prądu zazwyczaj. No i mają pełne cykle płukania, zmywania, suszenia i nabłyszczania I wtedy dobrze właśnie jest używać nabłyszczacza osobno (jakikolwiek, nawet najtańszy. Drogie i tanie to to samo) bo w pełnym programie faza nabłyszczania jest pod sam koniec z ostatnim płukaniem. I wtedy już kostki 3w1 i tego nabłyszczacza, który w niej był to już dawno nie ma i jest w kanalizacji 🙂 ale to tak tylko. Pozdrawiam 🙂
@maartinez Też słyszałam że lepiej jest zmywać na tym dłuższym cyklu, ale sprawa jest taka, że zmywam 2x dziennie i mam kuchnię w aneksie, więc nie mam nerwów słuchać odgłosów zmywania przez 6 czy 8 godzin dziennie
Zaloguj się aby komentować
Dziś w serii #swiadomapielegnacja temat nawilżania.
Nawilżanie to jeden z podstawowych filarów pielęgnacji, obok oczyszczania, złuszczania i ochrony przeciwsłonecznej.
Zajrzyj do moich poprzednich wpisów o podstawach pielęgnacji:
Odpowiednie nawilżenie skóry to warunek elastycznej, gładkiej i zdrowej cery. Im mniej wody w naskórku, tym skóra jest bardziej szorstka, matowa i pojawiają się na niej suche skórki. Niestety, wraz z wiekiem skóra osłabia swoją zdolność do trzymania wody, zatem należy bacznie ją obserwować i dostosowywać swoją pielęgnację do zmieniających się potrzeb swojej skóry.
Aby odpowiednio dobrać sposoby nawilżania dla siebie, należy najpierw ustalić swój rodzaj i typ cery, oraz wziąć pod uwagę aktualne kuracje i zabiegi, ponieważ wiele substancji aktywnych może uszkadzać barierę hydrolipidową skóry oraz prowadzić do odwodnienia.
Dobrze przeprowadzony proces nawilżania powinien zawierać trzy elementy:
- humentanty - substancje które przyciągają i wiążą wodę w naskórku. Można je podzielić na humektanty głęboko wnikające (gliceryna, trehaloza, pantenol, mocznik, aminokwasy, glikole) oraz te działające na powierzchni naskórka (aloes, kwas hialuronowy, sorbitol).
Uwaga: humektantów głęboko wnikających nigdy nie stosujemy samodzielnie! Z racji swoich właściwości mogę odciągać wodę z głębokich warstw skóry, dlatego zawsze należy łączyć je z emolientami lub humektantami o większych cząsteczkach, które tworzą na powierzchni skóry delikatny film zapobiegający ucieczce wody. Krótko mówiąc: najpierw wiążemy wodę w skórze humektantami a potem "domykamy" ją emolientami lub wielkocząsteczkowymi humektantami.
- składniki naturalnego lipidowego cementu międzykomórkowego - związki modyfikujące warstwę rogową skóry (ceramidy, cholesterol, skwalen, mocznik, kwasy AHA i PHA). Związki te wspierają naturalną zdolność skóry do wiązania wody, przywracają jej elastyczność dzięki wypełnianiu spoiwa międzykomórkowego.
- emolienty - związki okluzyjne zabezpieczające przed utratą wody, dzięki tworzeniu na powierzchni skóry filmu ograniczającego parowanie wody. Wśród nich możemy wymienić m.in. naturalne oleje, silikony, wazelinę, skwalan, estry wyższych alkoholi i kwasów tłuszczowych. Niezwykle ważne jest umiejętne wybranie emolientów w zależności od rodzaju cery i jej zdolności trzymania wody, ponieważ zbyt ciężkie emolienty mogą zapchać i obciążyć skórę, a zbyt lekkie potęgować odwodnienie i uczucie ściągnięcia na skórze.
Te trzy elementy są niezbędne do optymalnego i głębokiego nawilżenia, jednak proporcje tych składników są różne w zależności od rodzaju i typu cery, oraz zmieniają się wraz z wiekiem. Innymi słowy, inaczej nawilżamy skórę suchą a inaczej tłustą, ponadto wraz z wiekiem dawkę nawilżenia należy zwiększać, ponieważ skóra staje się cieńsza i bardziej podatna na odwodnienie, podczas gdy młoda, zdrowa cera bardzo dobrze trzyma wodę sama z siebie.
----
Jeśli spodobał Ci się wpis, zachęcam do piorunowania i komentowania oraz do obserwowania tagu #swiadomapielegnacja gdzie piszę o świadomej, przemyślanej pielęgnacji włosów i skóry oraz o zagadnieniach anti-age.
@Acrivec No cóż, właśnie nie wiem jak ugryźć ten temat, bo zauważyłam znaczący spadek zainteresowania i nie wiem czy jest sens dalej o tym pisać. Dzięki za sugestię, ja być może trochę mierzę swoją miarą, bo gdy mnie coś zainteresuje to mogę czytać i czytać
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Dobre
Zaloguj się aby komentować
Postanowiłam wykorzystać puree z dyni zalegające w zamrażarce więc efektem jest ciasto "Młody Afroamerykanin" ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dynia daje cudowną wilgotność i teksturę, a w smaku jej kompletnie nie czuć. W środku posiekana gorzka czekolada i mrożona jesienna kwaśna żurawina.
@rzuf
1 1/3 szkl. mąki
2/3 szkl. kakao
1 łyżeczka sody
1 1/2 łyżeczki proszku
szczypta soli
1/3 szkl. oleju
1/2 szkl. jogurtu
1 szkl. cukru (u mnie pół na pół cukier kokosowy i erytrytol)
3 jajka
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
2/3 szkl. puree z dyni
80 g posiekanej gorzkiej czekolady
2 garście świeżej lub mrożonej żurawiny
Suche składniki (oprócz cukru) przesiać, wymieszać. W drugiej misce krótko zmiksować razem jajka, olej, jogurt, cukier, aromat, na końcu dodać dynię.
Do mokrych składników dodać suche, wymieszać szpatułką, na końcu wmieszać czekoladę i żurawinę.
Piec 60-65 min. w 170 st. z termoobiegiem.
Zaloguj się aby komentować