Zdjęcie w tle
BettyLou

BettyLou

Kosmonauta
  • 96wpisy
  • 519komentarzy
W tym miesiącu mija dokładnie 10 lat od zakupu mojej skórzanej kurtki Nadal prezentuje się pięknie, a wcale jej nie oszczędzałam. Z biegiem czasu naturalna skóra wręcz nabiera szlachetności. W tym czasie tylko 2x wymagała odświeżenia koloru i impregnacji. Uważam że wytrzyma ona co najmniej kolejne 10 lub nawet 20 lat, ze względu na jej jakość, uniwersalny kolor oraz klasyczny krój ramoneski który zawsze będzie modny. To chyba prawda co mówią, że skórzaną kurtkę kupuje się jedną ca całe życie.
No i tak sobie myślę, że taka kurtka jest bardziej eko niż kurtki z "eko" skóry, które po 2 latach wyglądają beznadziejnie, nie da się ich zrewitalizować no i jest w nich zimno bo są wykonane po prostu z plastiku, nie mówiąc już o rozkładaniu się ich na wysypisku oraz konieczności częstszego ich kupowania.
#oswiadczenie #chwalesie #modadamska #ekologia
d63550b1-2ba1-41b2-90ca-cde163461686
golden-skull

@BettyLou Moja kurtka też dobrze się trzyma.

2b23c57a-dcde-4351-9f98-74a877aae1fc
e5aar

Komentarz usunięty

Zaloguj się aby komentować

Język dzięcioła jest tak długi, że owija się wokół jego czaszki. Dzięki temu jego mózg jest chroniony przed dużymi drganiami, gdzie siła hamowania podczas uderzania w pnie wynosi ponad 1000g (9807 m/s2). Dodatkowo, tak długi język pozwala wyciągać owady z długich zakamarków w drzewach.
#ciekawostki #zwierzeta #natura
fb623b02-8664-4f0d-872f-a45f98e36e73
pierzak

@Callow a przyspieszenie w przyspieszeniach ziemskich. Co ma piernik do wiatraka? Czy czegoś z postu nie zrozumiałeś? Bo jak dla mnie czepiasz się jak mucha gówna

wozny87

Coraz bardziej zaczyna mi się tu podobać. Dzięki za kolejną ciekawostkę

Zaloguj się aby komentować

#swiadomapielegnacja
Złuszczanie to kolejny filar pielęgnacji, którego nie powinniśmy pomijać.
  • pozwala pozbyć się martwego, nagromadzonego naskórka
  • pełni znaczącą rolę w utrzymaniu dobrej kondycji skóry
  • udrażnia ujścia gruczołów łojowych, odświeża cerę i poprawia jej koloryt
  • ułatwia wnikanie składników aktywnych wgłąb skóry
  • niektóre formy eksfoliacji pobudzają procesy regeneracyjne w skórze
Metod eksfoliacji jest kilka, a wybór odpowiedniej dla siebie zależy od wielu czynników, m.in. rodzaju i typu cery, stosowanych kuracji z substancjami aktywnymi, reakcji skóry na dane składniki a także po prostu od naszych preferencji.
Peelingi mechaniczne
  • peelingi ziarniste (gotowe produkty z drobinkami, maseczka z glinki, mąka owsiana, peeling z czarnuszki) - masując skórę drobinkami mechanicznie pozbywamy się martwego naskórka. Niezwykle ważne jest, aby takie peelingi wykonywać na kremowej, otulającej bazie oraz na zwilżonej skórze. Należy także pamiętać że nie stosujemy takich peelingów na skórze z aktywnym trądzikiem zapalnym oraz na skórze naczyniowej czy wrażliwej.
  • złuszczanie za pomocą akcesoriów (szmatka z mikrofibry, gabka Konjac, urządzenia soniczne) - zasada działania jest podobna jak w peelingach ziarnistych: włókna szmatki lub pory gąbki mechanicznie masują skórę, pozbywając się martwego naskórka, przy czym ten proces jest łagodniejszy niż w peelingach z drobinkami. Dzięki temu taki masaż można wykonywać nawet codziennie. Należy pamiętać aby nie trzeć "nagiej" skóry, tylko najpierw pokryć skórę gęstym, oczyszczającym mleczkiem, olejkiem lub emulsją myjącą.
  • masaż olejem - tak, olej potrafi złuszczyć naskórek! Znajdzie swoje zastosowanie zwłaszcza w przypadku widocznych, suchych skórek na twarzy w przypadku skóry przesuszonej, odwodnionej a także w trakcie łuszczenia po kwasach czy retinoidach. Olej "wchodzi" pod odstające skórki i poprzez masaż pomaga je zrolować i delikatnie oderwać od powierzchni. Dodatkowo taka forma jest bardzo delikatna dla skóry dzięki tłustej, otulającej bazie olejku.
Peelingi chemiczne
  • peelingi enzymatyczne - oparte są na enzymach owocowych: bromelainie (z ananasa) i papainie (z papai), które delikatnie rozpuszczają martwe komórki naskóra. Są dobrym wyborem dla skór wrażliwych, naczyniowych oraz problematycznych.
  • kwasy - złuszczają powierzchniowe warstwy skóry poprzez ich rozpuszczanie, a siła złuszczania zależy od rodzaju kwasu i jego stężenia. Wyróżniamy kwasy AHA (alfahydrokwasy - kwas glikolowy, migdałowy, mlekowy), BHA (betahydrokwasy - kwas salicylowy) oraz kwasy PHA (polihydrokwasy - glukonolakton, kwas laktobionowy, azelainowy). Kwasy nie tylko złuszczają naskórek, ale także rozjaśniają przebarwienia, spłycają zmarszczki, regulują wydzielanie sebum oraz pobudzają procesy regenracyjne w skórze poprzez zastępowanie martwych, uszkodzonych komórek skóry nowymi.
  • retinoidy - mocne retinoidy w odpowiednich stężeniach (zwykle 0.1%) stosowane rzadko, np. raz na 7-10 dni świetnie sprawdzają się w formie peelingów chemicznych. Zasada ich działania jest nieco inna niż kwasów, ponieważ w przeciwieństwie do nich nie działają powierzchniowo, lecz na głębokie warstwy skóry, stymulując wzrost nowych komórek. Retinoidy najlepiej sprawdzające się w roli peelingów to tretinoina oraz tazaroten.
Jeśli wybrałeś/aś już formę peelingu dopasowaną do Twoich potrzeb miej na uwadze poniższe kwestie:
wybierz tylko jedną formę złuszczania - jeśli stosujesz kwasy, odpuść sobie złuszczanie mechaniczne, jeśli używasz szczoteczki sonicznej, zrezygnuj z peelingów enzymatycznych, itd. Stosując wiele form złuszczania naraz po prostu przesadzisz i podrażnisz swoją cerę, a to jest prosta droga do uwrażliwienia skóry.
przejrzyj składy swoich kosmetyków - sprawdź czy nieświadomie nie stosujesz naraz zbyt wielu substancji drażniących, np. złuszczając skórę mechanicznie i później nakładając krem z kwasami możesz podrażnić cerę.
ustal częstotliwość złuszczania - u jednych będzie się sprawdzać mocniejsze złuszczanie raz na jakiś czas, a u innych delikatne, ale częste - to już zależy indywidualnie od danej cery, jednak można przyjąć następujące, ogólne zasady od których można zacząć: peelingi ziarniste, enzymatyczne, retinoidowe oraz kwasy o dużych stężeniach stosujemy 1-2 x w tygodniu, natomiast szmatkę z mikrofibry, gąbkę Konjac, szczoteczki soniczne, masaż olejem i lekkie toniki kwasowe można stosować codziennie lub co drugi dzień.
obserwuj swoją skórę i reaguj gdy zauważysz jakiekolwiek objawy podrażnienia - skóra po zabiegu eksfoliacji powinna być odświeżona, gładka, lekko zaróżowiona, w żadnym przypadku ściągnięta, piekąca czy mocno zaczerwieniona. Gdy zauważysz takie objawy najprawdopodobniej zbyt często przeprowadzasz złuszczanie, używasz zbyt drażniących drobinek lub zbyt wysokich stężeń kwasów/retinoidów.
czytaj i zdobywaj wiedzę jeśli masz zamiar używać mocniejszych środków - jeśli masz zamiar stosować kwasy i retinoidy, zdecydowanie poczytaj o nich więcej oraz zadbaj o pozostałe filary pielęgnacji (oczyszczanie, nawilżanie, ochronę przeciwsłoneczną), ponieważ nieroztropnie postępując z tymi substancjami możesz poważnie zaszkodzić swojej skórze, wywołując trwałe jej uwrażliwienie lub powodując poważne dermatozy.
#swiadomapielegnacja - tag, na którym piszę o pielęgnacji cery oraz działaniach antiage.
#kosmetyki #pielegnacja #antiage

Zaloguj się aby komentować

Krab "sand bubbler" (Scopimera) tworzący na piasku malutkie kulki. Spędza on większość życia pod ziemią, a wychodzi na powierzchnię po odpływie w poszukiwaniu pożywienia. Sand bubbler zbiera piasek, starannie go oblizuje, filtrując w ten sposób wszystkie składniki odżywcze jakie pozostawiła na nim woda. Podczas tego procesu krab formuje piasek w kulkę, którą pozostawia na plaży, tworząc regularne wzory. Na jedną kulkę przypada zaledwie kilka sekund pracy.
#ciekawostki #natura #zwierzeta
9ad104b6-89be-4a16-837d-f352dcf9746a
237060f3-956f-4314-82d9-d342aa9ba67e
CHUJU

Wspaniałe! Mama nigdy o takim czymś nie wspominała .

Michumi

Coś wspaniałego.. Natura jest niesamowita. Dzięki za ten wpis

Zaloguj się aby komentować

Zasady są po to aby je łamać
#heheszki #humorobrazkowy #chemia
b2e17207-08cc-45af-a17c-ee0b37737689
Atarax

@BettyLou ummm amoniaczek. Bardzo ładnie pachnie

BettyLou

@Afrobiker Skojarzył mi się dowcip


Przychodzi facet do lekarza i mówi:

  • Panie doktorze, poproszę o tabletki na chciwość, tylko dużo, dużo, dużo!!!!

Zaloguj się aby komentować

Niezwykłe odmiany orchidei.
Kolejno na zdjęciach:
  • flying duck orchid (Caleana major)
  • ballerina orchid (Caladenia melanema)
  • monkey face orchid (Dracula simia)
  • swaddled babies orchid (Anguloa uniflora)
#ciekawostki #botanika #natura
95a6f275-535a-42be-8943-d9738442b23d
a7e077ca-87e8-4201-896d-a0b9d6e5ba22
ae3a53f9-f770-4de4-a285-052075b95ea6
5175302a-eb3c-4821-85c6-9f09d53aa5bf
BettyLou

@golden-skull O proszę, nie skojarzyłam że już się pojawiło

Zaloguj się aby komentować

Od jakiegoś czasu chodzą mi po głowie jakieś słodkie wypieki za zakwasie, np. bułeczki z nadzieniem a la drożdżówki. Ktoś próbował i jest w stanie stwierdzić czy to dobre i warto się za to brać, czy szkoda czasu i mąki?
#bojowkapiekarska #gotujzhejto #jedzenie
inspektom

@BettyLou w dobrze zrobionym cieście na zakwasie nie czuć żadnego kwasu, tak samo w chlebie nie powinno być czuć

inspektom

@BettyLou wszytskie ciasta briochowe się nadadzą czy chałkowe. Do nadzienia polecam krem patissiere, dżemy, twaróg z cukrem, jajkiem i cytryną czy czekolada

BettyLou

@inspektom Może źle to ujęłam że kwas, po prostu pieczywo na zakwasie ma swój posmak/aromat tak jak wypieki drożdżowe też mają swój i obawiam się czy to będzie pasować. No ale chyba ciekawość wygra i zrobię takie słodkie bułeczki z borówkami albo dżemem

Zaloguj się aby komentować

Czy skóra tłusta starzeje się wolniej niż skóra sucha?
Odpowiedź: i tak i nie, ponieważ to zależy
TAK, ponieważ sebum tworzy naturalną, stałą warstewkę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi oraz stanowi świetne zabezpieczenie przed ucieczką wody z naskórka, przez co jest cera pozostaje nawilżona. Dodatkowo, osoby ze skórą tłustą często mają doświadczenia z trądzikiem i tendencją do zanieczyszczania się cery, zatem są bardziej zaznajomione z różnego rodzaju środkami dermatologicznymi które oprócz leczenia trądziku mają działanie antiage jako "skutek uboczny" - kwasy, retinoidy. Poza tym, cera problematyczna niejako wymusza większe interesowanie się pielęgnacją cery aby wyglądać dobrze, podczas gdy cera sucha jest bezproblemowa pod tym względem i najczęściej świadoma pielęgnacja jest stosowana kiedy procesy starzenia na skórze są już dość mocno widoczne.
NIE, jeżeli cera tłusta z trądzikiem jest nieleczona, gdyż skóra pogrążona w permanentnym stanie zapalnym starzeje się szybciej. Ponadto, nadmierna ilość sebum ma toksyczne działanie na skórę, poprzez utlenianie się. Cera tłusta, jeśli jest niezadbana, będzie starzeć się o wiele szybciej niż cera bezproblemowa, sucha.
Także odpowiedź na to pytanie zależy od sytuacji i od tego jak dbamy o swoją skórę. Z pewnością świadoma pielęgnacja pozwala spowolnić procesy starzenia zarówno jeśli mamy cerę tłustą, suchą czy mieszaną, dzięki czemu będziemy wyglądać młodziej od rówieśników, którzy nie robią z cerą nic.
Zachęcam do obserwowania mojego tagu #swiadomapielegnacja na którym piszę o pielęgnacji cery oraz działaniach antiage.
#swiadomapielegnacja #kosmetyki #pielegnacja #antiage
Opornik

@BettyLou Zrobiłem wątek w którym sugerowałem jakiś sposób by autorskie tagi zbierać do kupy dla większej oglądalności. Często są ciekawe, ale że są tematyczne, to mają mało pierunów.

SpoconaPacha

@Opornik fajnie jakby @hejto założyło zakładkę "Autorskie Tagi" w Dyskusjach z podziałem na społeczności, gdzie każdy może zgłosić swój po dodaniu np. 10 wpisów i weryfikacji, że to nie tylko bezmyślny spam

BettyLou

@Opornik Fajny pomysł, ja odkrywam autorskie tagi kiedy są w gorących, ale wiele treści się nie przebija bo są właśnie niszowe.

Zaloguj się aby komentować

Tomeczki, mam problem ze zmywarką, a mianowicie po paru miesiącach zorientowałam się że nie wyświetla się komunikat uzupełnienia soli, podczas gdy komunikat braku nabłyszczacza sie normalnie wyświetla (którego nie używam, więc na stałe się świeci). O co może chodzić, coś się przytkało, zablokowało, uzupełniać tę sól po swojemu raz na jakiś czas czy da się to jakoś odblokować?
#agd #zmywarka #pytanie #kiciochpyta
BettyLou

@maartinez Nabłyszczacza nie używam właśnie. A jeśli chodzi o program, to zawsze korzystam z takiego szybszego, na 1h 10m.

maartinez

@BettyLou a tak pytam bo często ludzie myślą, że te szybsze są oszczędniejsze. Gdzie w rzeczywistości jest odwrotnie. Te, które trwają 3 czy 4 godziny mają mniejsze zużycie wody i prądu zazwyczaj. No i mają pełne cykle płukania, zmywania, suszenia i nabłyszczania I wtedy dobrze właśnie jest używać nabłyszczacza osobno (jakikolwiek, nawet najtańszy. Drogie i tanie to to samo) bo w pełnym programie faza nabłyszczania jest pod sam koniec z ostatnim płukaniem. I wtedy już kostki 3w1 i tego nabłyszczacza, który w niej był to już dawno nie ma i jest w kanalizacji 🙂 ale to tak tylko. Pozdrawiam 🙂

BettyLou

@maartinez Też słyszałam że lepiej jest zmywać na tym dłuższym cyklu, ale sprawa jest taka, że zmywam 2x dziennie i mam kuchnię w aneksie, więc nie mam nerwów słuchać odgłosów zmywania przez 6 czy 8 godzin dziennie Ta sól mnie tylko zmartwiła, ale teraz poruszałam trochę, dosypałam nowej soli i będę zmywać, obserwować ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jak nie pomoże to po prostu będę uzupełniać co miesiąc, dwa ¯\_(ツ)_/¯ Również pozdrawiam

Zaloguj się aby komentować

Dziś w serii #swiadomapielegnacja temat nawilżania.
Nawilżanie to jeden z podstawowych filarów pielęgnacji, obok oczyszczania, złuszczania i ochrony przeciwsłonecznej.
Zajrzyj do moich poprzednich wpisów o podstawach pielęgnacji:
Rodzaje i typy cer
Oczyszczanie
Odpowiednie nawilżenie skóry to warunek elastycznej, gładkiej i zdrowej cery. Im mniej wody w naskórku, tym skóra jest bardziej szorstka, matowa i pojawiają się na niej suche skórki. Niestety, wraz z wiekiem skóra osłabia swoją zdolność do trzymania wody, zatem należy bacznie ją obserwować i dostosowywać swoją pielęgnację do zmieniających się potrzeb swojej skóry.
Aby odpowiednio dobrać sposoby nawilżania dla siebie, należy najpierw ustalić swój rodzaj i typ cery, oraz wziąć pod uwagę aktualne kuracje i zabiegi, ponieważ wiele substancji aktywnych może uszkadzać barierę hydrolipidową skóry oraz prowadzić do odwodnienia.
Dobrze przeprowadzony proces nawilżania powinien zawierać trzy elementy:
- humentanty - substancje które przyciągają i wiążą wodę w naskórku. Można je podzielić na humektanty głęboko wnikające (gliceryna, trehaloza, pantenol, mocznik, aminokwasy, glikole) oraz te działające na powierzchni naskórka (aloes, kwas hialuronowy, sorbitol).
Uwaga: humektantów głęboko wnikających nigdy nie stosujemy samodzielnie! Z racji swoich właściwości mogę odciągać wodę z głębokich warstw skóry, dlatego zawsze należy łączyć je z emolientami lub humektantami o większych cząsteczkach, które tworzą na powierzchni skóry delikatny film zapobiegający ucieczce wody. Krótko mówiąc: najpierw wiążemy wodę w skórze humektantami a potem "domykamy" ją emolientami lub wielkocząsteczkowymi humektantami.
- składniki naturalnego lipidowego cementu międzykomórkowego - związki modyfikujące warstwę rogową skóry (ceramidy, cholesterol, skwalen, mocznik, kwasy AHA i PHA). Związki te wspierają naturalną zdolność skóry do wiązania wody, przywracają jej elastyczność dzięki wypełnianiu spoiwa międzykomórkowego.
- emolienty - związki okluzyjne zabezpieczające przed utratą wody, dzięki tworzeniu na powierzchni skóry filmu ograniczającego parowanie wody. Wśród nich możemy wymienić m.in. naturalne oleje, silikony, wazelinę, skwalan, estry wyższych alkoholi i kwasów tłuszczowych. Niezwykle ważne jest umiejętne wybranie emolientów w zależności od rodzaju cery i jej zdolności trzymania wody, ponieważ zbyt ciężkie emolienty mogą zapchać i obciążyć skórę, a zbyt lekkie potęgować odwodnienie i uczucie ściągnięcia na skórze.
Te trzy elementy są niezbędne do optymalnego i głębokiego nawilżenia, jednak proporcje tych składników są różne w zależności od rodzaju i typu cery, oraz zmieniają się wraz z wiekiem. Innymi słowy, inaczej nawilżamy skórę suchą a inaczej tłustą, ponadto wraz z wiekiem dawkę nawilżenia należy zwiększać, ponieważ skóra staje się cieńsza i bardziej podatna na odwodnienie, podczas gdy młoda, zdrowa cera bardzo dobrze trzyma wodę sama z siebie.
Pierwszą i najważniejszą zasadą nawilżania jest ograniczenie odwadniania skóry. Przyjrzyj się swojemu procesowi oczyszczania, gdyż być może ten etap Twojej pielęgnacji jest zbyt agresywny oraz możliwe że mocno odwadniasz swoją skórę niepotrzebnie generując potrzebę cięższego nawilżenia. W takim przypadku możesz wpaść w błędne koło - na wysuszoną skórę podczas mycia nakładasz ciężkie kremy, pod którymi skóra się poci i zanieczyszcza, więc mocno myjesz skórę... i tak w kółko. Zajrzyj do mojego wpisu o oczyszczaniu, gdzie znajdziesz informacje jak odpowiednio myć skórę tak aby była dobrze oczyszczona, ale nie wysuszona, ściągnięta i podrażniona.
Wybierając kosmetyki nawilżające zadbaj o to aby zawierały one wszystkie trzy składniki: humektanty, związki modyfikujące warstwę rogową oraz emolienty. W składach serum i kremów nawilżających szukaj takich składników jak gliceryna, trehaloza, kwas hialuronowy, ceramidy, cholesterol, mocznik, oleje, lekkie silikony, alkohole tłuszczowe. Typowy krem zazwyczaj składa się z mieszanki humektantów i emolientów, być może z dodatkiem ceramidów czy cholesterolu. Jeśli w jednym kosmetyku nie znajdziesz wszystkich składników na jakich Ci zależy, możesz zastosować ich kilka jeden po drugim, np. esencja+serum+krem. Pamiętaj jednak aby dostosować ilość i ciężkość kosmetyków do preferencji swojej skóry odnośnie tolerancji na okluzję.
Nie wydawaj dużych kwot na kosmetyki nawilżające, ponieważ surowce używane do ich produkcji są tanie. Często producenci oferują drogie sera lub kremy nawilżające, których ceny są powyżej 100 lub 150 zł, podczas gdy przyglądając się składom można zauważyć podstawowe, tanie składniki nawilżające. Uważam że bardzo dobre serum/krem nawilżający można kupić za 40-50 zł. Czytając składy kosmetyków zwróć uwagę, aby wartościowe składniki były na początku listy składu - oznacza to ich większą koncentrację w produkcie. Jeśli na początku składu zobaczysz same wypełniacze i emolienty, natomiast wartościowe nawilżacze będą przy końcu - poszukaj czegoś innego.
Oleje nie nawilżają! Śmieszy mnie gdy na opakowaniu czystego oleju producent opisuje że olej "nawilża skórę". Oleje to czysta okluzja, która ma właściwości zmiękczające, powlekające i zabezpieczające skórę przed czynnikami zewnętrznymi, natomiast nie ma właściwości nawilżających. Aby prawidłowo nawilżyć skórę, pod olej należy użyć serum nawilżające lub krem - wówczas olej "domknie" nawilżenie w skórze i zabezpieczy przed ucieczką wody, natomiast olej sam w sobie nie nawilży.
Do nawilżania niekoniecznie musisz używać kremu. Jeśli masz młodą, odporną skórę krem nawilżający to zbędny balast w Twojej pielęgnacji. Skup się na nie odwadnianiu skóry oraz na nawilżaniu w innych krokach pielęgnacyjnych, np. w pielęgnacji spłukiwanej w postaci nawilżających mleczek do mycia, lub maseczek stosowanych raz na jakiś czas.
Dopasuj ciężkość swoich kosmetyków do swojej cery. Jeśli masz młodą, odporną cerę która jest tłusta w zupełności wystarczą Ci lekkie esencje lub lotiony, możesz też rozważyć całkowitą rezygnację z tego typu kosmetyków. Jeśli natomiast masz cerę suchą, potrzebujesz większej ilości okluzji w postaci cięższych konsystencji, możesz polubić się z olejami. Z kolei cera tłusta/mieszana, ale dojrzała potrzebuje więcej uwagi, ponieważ z racji wieku ma większe skłonności do odwadniania, ale jednocześnie wciąż ma tendencje do zapychania i braku tolerancji ciężkich konsystencji. Należy więc testować różne konsystencje i wybierać odpowiednie dla swoich potrzeb. Na początku wypróbuj podstawowy krem nawilżający i oceń czy jego konsystencja jest dla Ciebie opowiednia, a może zbyt lekka albo zbyt ciężka. Jeśli jest za lekka, wypróbuj kosmetyk z cięższymi emolientami, np. olejami roślinnymi albo olejem mineralnym. Jeśli jest za ciężka, wypróbuj lekkich lotionów, emulsji lub esencji nawilżających.
Obierz swoją drogę pielęgnacyjną - minimalizm lub pielęgnację warstwową. Nie ma jednego uniwersalnego schematu pielęgnacji, gdyż każda skóra jest inna i inaczej reaguje na dane kosmetyki. Jednej osobie będzie służyć kilka lekkich produktów nakładanych jeden po drugim (np. esencja+wodne serum+lotion+krem), natomiast u innej lepiej będzie się sprawdzać stosowanie jednego-dwóch kosmetyków, np. serum+krem lub sam krem. Do tego co sprawdzi się w Twoim przypadku musisz dojść samodzielnie, testując i próbując różne kosmetyki i sposoby ich stosowania.
Obserwuj swoją skórę i w porę reaguj na fakt że pewien kosmetyk Ci nie służy - jeśli po kilku dniach/tygodniach stosowania danego kosmetyku zauważysz wysyp niedoskonałości, rozpulchnienie skóry i jej nieświeży wygląd oznacza to że dany kosmetyk jest dla Ciebie zbyt ciężki i potrzebujesz lżejszych konsystencji. Jeśli natomiast Twoja skóra nadal jest ściągnięta, szorstka i pozbawiona blasku - zbyt słabo nawilżasz skórę albo stosujesz zbyt lekkie emolienty które w niewystarczający sposób powstrzymują ucieczkę wody z naskórka. Zwróć uwagę także na podrażnienia lub zmiany alergiczne, gdyż może to oznaczać że masz nadwrażliwość na pewne składniki kosmetyków.
Okluzja, emolienty to także kremy z filtrem oraz kremowy makijaż, więc miej to na uwadze zwłaszcza mając skórę tłustą lub szybko zanieczyszczającą się. Stosując serum, następnie krem nawilżający, krem z filtrem i kremowy makijaż dla Twojej skóry może to być za dużo i może ona zareagować zapychaniem, a więc potraktuj krem z filtrem i kremowy makijaż jako taką warstwę wierzchnią, kremową, a pod spód nakładając jedynie lekkie, nawilżające serum. W drugą stronę to działa podobnie - mając cerę skłonną do odwadniania i stosując jednocześnie kremy przeciwsłoneczne mineralne (zawierające sporo tlenu cynku) lub makijaż sypki mineralny musisz odpowiednio zwiększyć dawkę nawilżenia "pod spodem". Minerały mają właściwości podsuszające, a więc jeśli masz skórę odwadniającą się, rozważ nałożenie pod spód treściwszego kremu lub serum zawierającego emolienty.
Zwróć uwagę na ilość nakładanych kosmetyków, zwłaszcza emolientów i zwłaszcza jeśli masz skórę tłustą. Przesada z ilością końcowego kremu/serum olejowego może skończyć się zapchaniem cery, podczas gdy ten sam kosmetyk użyty w mniejszej ilości nie spowoduje problemów. Porcję kosmetyku dobrze rozetrzyj w dłoniach i tylko to co zostało przykładaj do twarzy. Jest różnica między takim sposobem aplikacji, a nałożeniem prosto na skórę porcji ciężkiego kremu lub olejku prosto z tubki/pipety. Oczywiście działa to też w drugą stronę, jeśli masz cerę suchą, to obfite porcje emolientów będą Ci służyć, a za mała dawka okluzji szkodzić.
----
Jeśli spodobał Ci się wpis, zachęcam do piorunowania i komentowania oraz do obserwowania tagu #swiadomapielegnacja gdzie piszę o świadomej, przemyślanej pielęgnacji włosów i skóry oraz o zagadnieniach anti-age.
#kosmetyki #pielegnacja #antiage
BettyLou

@Acrivec No cóż, właśnie nie wiem jak ugryźć ten temat, bo zauważyłam znaczący spadek zainteresowania i nie wiem czy jest sens dalej o tym pisać. Dzięki za sugestię, ja być może trochę mierzę swoją miarą, bo gdy mnie coś zainteresuje to mogę czytać i czytać Poza tym niektórych zagadnień nie da się przekazać w tiktokowy, krótki sposób bo jest spore pole do niedomówień i ludzie sobie potem krzywdę ze skórą robią - zwłaszcza jeśli chodzi o mocne kwasy czy retinoidy, więc najpierw chciałam przekazać solidne podstawy.

Acrivec

znaczący spadek zainteresowania


@BettyLou bo jest spadek ruchu na stronie

BettyLou

@Acrivec Z pewnością Na przyszłość popróbuję z krótszym formatem, zobaczymy co wtedy będzie

Zaloguj się aby komentować

Postanowiłam wykorzystać puree z dyni zalegające w zamrażarce więc efektem jest ciasto "Młody Afroamerykanin" ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dynia daje cudowną wilgotność i teksturę, a w smaku jej kompletnie nie czuć. W środku posiekana gorzka czekolada i mrożona jesienna kwaśna żurawina.
#gotujzhejto #jedzenie #jedzzhejto #pieczzhejto
1de47699-9772-4efb-8109-bb117ad240a9
Mr.Mars

@BettyLou Ehh. Ile to byłoby ciasta gdyby dynie nie zostały zmarnowane na Halloween.

rzuf

@BettyLou brzmi i wygląda super! Jakiś przepisik na to?

BettyLou

@rzuf

1 1/3 szkl. mąki

2/3 szkl. kakao

1 łyżeczka sody

1 1/2 łyżeczki proszku

szczypta soli

1/3 szkl. oleju

1/2 szkl. jogurtu

1 szkl. cukru (u mnie pół na pół cukier kokosowy i erytrytol)

3 jajka

1 łyżeczka ekstraktu waniliowego

2/3 szkl. puree z dyni

80 g posiekanej gorzkiej czekolady

2 garście świeżej lub mrożonej żurawiny


Suche składniki (oprócz cukru) przesiać, wymieszać. W drugiej misce krótko zmiksować razem jajka, olej, jogurt, cukier, aromat, na końcu dodać dynię.


Do mokrych składników dodać suche, wymieszać szpatułką, na końcu wmieszać czekoladę i żurawinę.


Piec 60-65 min. w 170 st. z termoobiegiem.

Zaloguj się aby komentować

Oeeesu dla mnie okres październik-marzec to czas wyjęty z życia. Jedynie przez parę miesięcy w roku czuję że żyję, a zanim się tym zdążę nacieszyć to już nadchodzi listopad i tak zostaje na długie miesiące w czasie których człowiek ma ochotę zapaść w zimowy sen. Ciemno, zimno, ponuro i polska paleta barw powodująca depresję. Klimat to kolejna rzecz nie do wytrzymania w tym kraju.
#zalesie #zimowypierdalaj #gownowpis
Jason_Stafford

@syndykacki32 ja co trzy tygodnie wstaje o 4 rano, więc nie narzekaj mi tu o 6.


Jak bym mógł wstawać o 6, to bez problemu do północy można posiedzieć.

Kubilaj_Khan

@BettyLou a dla mnie Jesień to najlepsza pora roku (o ile nie pada).

BettyLou

@Kubilaj_Khan Złota polska jesień spoko, ale gdy na ostro wchodzi listopad, ciemno o 16, zimno, wiatr, deszcz, to nie wiem czy taka najlepsza...

Zaloguj się aby komentować

Takie oto krzesełko zakupiłam dla gąbki (◕ᴥ◕)
#kosmetyki #makijaz #dziewczyny
8eab79a9-8d14-4186-b02a-a3abd41edbe7
strzepan

@BettyLou z początku pomyślałem, że to jakiś rodzaj korka analnego, który nazywasz krzesełkiem, bo służy do "siadania" na nim

Shivaa

@BettyLou o matko, genialne 😯

MikeleVonDonnerschoss

@strzepan uff, czyli nie tylko ja jestem taki pierdolnięty xd

Zaloguj się aby komentować