Ty vs kolega o którego nie musisz się martwić
#astronomia #kosmos #heheszki

Ty vs kolega o którego nie musisz się martwić
#astronomia #kosmos #heheszki

Zaloguj się aby komentować
Mała sonda. Co wybralibyście, gdy #nasa dałaby Wam taki wybór.
#kosmos #astronomia #gownowpis #przygody

Zaloguj się aby komentować
Jakieś 20min temu (0:45) widziałem pomarańczowy obiekt lecący z zachodu na wschód, widoczny kilka sekund, z czego w połowie dość jasno, mniej więcej jak ISS. Myślicie ze to mogła być słynna bateria ze stacji kosmicznej? Mniej więcej w tym obszarze co na obrazku, pokrywa się plus minus z przewidywaną trasą przelotu (jeśli dorysować kreskę dalej na wschód od Niemiec)
#astronomia #kosmos
#mortadelawkosmosie

Zaloguj się aby komentować
Dzień dobry.
Polecam ciekawy materiał o aktywnych centrach galaktyk oraz także kilka słów o meteorytach.
https://www.youtube.com/watch?v=lyLYCxhD6Pc
#nauka #kosmos #ciekawostki #astronomia
Zaloguj się aby komentować
Czytałem wczoraj, że dzisiaj nad Niemcami ma spaść prawie 3 tonowa bateria z ISS. Będzie to widać u nas? Ktoś coś?
#astronomia #kosmos
Może nie kubańskie, ale i tak fajne
Czyli galaktyka Cygaro (M82) w towarzystwie sporo większej Galaktyki Bodego (M81) i kilku mniejszych galaktyk z grupy M81, naszej (względnie) bliskiej sąsiadki z Supergromady w Pannie.
Cygaro i Bode miały kiedyś bliższe spotkanie (co zaowocowało wzmożonym wskaźnikiem urodzeń gwiazd :v), obecnie znajdują się od siebie w odległości 150 lat świetlnych - czyli w dystans między nimi weszło by 1,5 Drogi Mlecznej lub 3/4 Andromedy. Jak na kosmiczne odległości, króciutki dystans.
Sama M81 znajduje się jakieś 12 mln lat świetlnych od Ziemi, ma wymiary ok 84 × 46 tysięcy l.ś. Cygaro mniejsze, ma średnicę (czy z naszej perspektywy patrząc, długość) ok. 41k l.ś. i ucieka od nas z prędkością 50km/s.
Zostawiam już tę matematykę, bo i tak mój mózg nie jest w stanie jej pojąć xD
Jest to jeden z pierwszych (i nielicznych) obiektów, jakie udało mi się zaobserwować na swoim pierwszym teleskopie 70/700, na montażu azymutalnym - jeszcze bez żadnego apgrejdu, taki wręcz prosto z pudełka, więc bardzo się cieszę że mogłem teraz tę parkę oglądać w trochę lepszej jakości.
Aczkolwiek, obiekt do dojrzenia przez lornetę czy podobno w "dobrych warunkach" (definicja nieznana) - Bode do zaobserwowania gołym okiem.
Na zdjęcie składa się stack 129 zdjęć po 2 minuty, co daje nam mniej więcej 4h20m (
Zbierany canonem eos 1100D (astromod)
+ SW72ed f4.9 357mm
montaż heq5 pro
guiding orion guidescope 50mm + asi120mm
i niezawodne (XDDDD) astroberry!
Obróbka w DeepSkyStacker, Photoshopie i GraXpert.
Tym razem zastosowałem podbicie rozdzielczości z algorytmem Drizzle, ale o nim mogę napisać więcej przy następnej okazji - sam muszę jeszcze rozkminić, czy dobrze zrobiłem używając go.
#astronomia #astrofotografia #kosmos #oczkcontent #fotografia

Zaloguj się aby komentować
Wieczór wyjechany i wreszcie udany - odszukałem Mgławicę Kraba i w końcu udało mi się ją dojrzeć. Żaden inny kłębek kurzu nie sprawił mi nigdy takiej frajdy xD #astronomia #kosmos
Zaloguj się aby komentować
Jutro/pojutrze spodziewane jest wejście w atmosferę śmiecia w postaci baterii z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).
Niemcy wydali ostrzeżenia, z trajektorią dwóch przelotów, które ich dotyczą.
Oba dotyczą też południowej Polski, choć na załączonej mapce tego nie widać.
#kosmos #iss


Zaloguj się aby komentować
Zważono najcięższy znany nam układ podwójny supermasywnych czarnych dziur i wynosi on ok. 28 mld mas Słońca. O dziwo całkiem realny wydaje się scenariusz, że te dwa Behemoty nigdy się nie połączą, pomimo całkiem niedużej odległości pomiędzy składnikami, wynoszącej ok 24 lata świetlne (to niewiele, jak na skalę obiektów).
Okazuje się, że masa to nie wszystko, liczy się jeszcze pęd, którego nie ma, jak wytracić. Do tego potrzebna jest materia, a ją w centrum macierzystej galaktyki praktycznie w całości obie czarne dziury wyrzuciły lub pożarły.
#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki
Zaloguj się aby komentować
Mam rozumieć że dziewiczy lot i odrazu z satelitą rządową?
https://nextspaceflight.com/launches/details/7487
#kosmos #spacex
Zaloguj się aby komentować
Czerwona supermasywna czarna dziura we Wszechświecie, który miał ok 700 mln lat. Masa obiektu zaskakuje i stanowi przynajmniej 1% galaktyki macierzystej, a kolor czerwony jest efektem dużego zapylenia.
#astronomia #kosmos #nauka #ciekawostki
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować

10 rakiet orbitalnych startowało w drugiej połowie lutego. Trzy razy rakiety Falcon 9 wysyłały satelity Starlink, pierwszy raz udał się lot japońskiej rakiety H3, a z Nowej Zelandii rakieta Electron wystrzeliła zwiadowcę śmieci kosmicznych. Zapraszamy na krótkie podsumowanie lotów na świecie.
17...
Diagram misji Apollo, 1967. Kolosalna rozdzielczość i gratka dla fanów, ale hejto nie wklei raczej.
#historia #starszezwoje #kosmos #astronomia

Nie samowite jest to jakie tony dokumentacji i wypracowanych technologii wytworzono w trakcie tej misji. Fajnie że ujawniane są dzisiaj szczegóły misji z punktu widzenia budowy poszczególnych komponentów systemu. Tu przykładowo mamy kod źródłowy z komentarzami programisty
Zaloguj się aby komentować
Co by było gdyby odpalić atomicę w kosmosie?
tl;dr: było by niefajnie
https://www.youtube.com/watch?v=ZMjo_UY8vEM
#fizyka #nauka #astronomia #kosmos

Zaloguj się aby komentować
Nagranie wejścia w atmosferę kapsuły w-1
#kosmos #astronomia #ciekawostki
@Semicolon irma Varda Space Industries wystrzeliła swoją kapsułę W-1 w przestrzeń kosmiczną w czerwcu 2023 r. Wizją firmy jest opracowywanie produktów farmaceutycznych w przestrzeni kosmicznej oraz przesyłanie ich na Ziemię za pośrednictwem specjalnie opracowanych kapsuł powrotnych. Jak przyznali przedstawiciele przedsiębiorstwa, mikrograwitacja może poprawiać jakoś wytwarzanych farmaceutyków. Radykalnie zmienia siły wyporu, naturalną konwekcję czy sedymentację. Daje to potencjał do wytwarzania wysokiej jakości leków o doskonalszych strukturach krystalicznych ze względu na brak naprężeń grawitacyjnych, co prowadzi do wydłużenia okresu trwałości i lepszej skuteczności.
Zaloguj się aby komentować

W ciągu całego ludzkiego życia — nawet długiego — nie jesteśmy w stanie dostrzec zmiany położenia gwiazd na nieboskłonie. Wszystko na niebie może się zmieniać, planety, księżyce, satelity, ale tło gwiazd pozostaje co do zasady niezmienne. Dlatego zmiana, która pojawi się w najbliższych miesiącach,...
Helikopter marsjański Ingenuity niestety zakończył misję z powodu zniszczenia łopat wirnika.
Zdjęcie wykonane przez łazik Perseverance.
Wykonał 72 loty na sumaryczną odległość 18 km.
Łączny czas lotu 128 minut.
średnica wirników 1,2 m
masa pojazdu 1,8 kg
#misjekosmiczne #mars #nasa #kosmos #nauka

@Marchew https://en.wikipedia.org/wiki/Press_F_to_pay_respects
Swoją drogą jedyny z ostatnich CODów który miał naprawdę fajną, interesującą i wielowątkową fabułę, mimo moich obaw bo nie lubię w grach za bardzo klimaty "mecha" to wczułem się podobnie jak w MW1 w Prypeci.
Zaloguj się aby komentować
Sonda kosmiczna W-1 dostarczona została w przestrzeń kosmiczną na szczycie rakiety Proton w lipcu 2023 roku. Na jej pokładzie w warunkach mikrograwitacji prowadzono eksperyment, w ramach którego naukowcy hodowali kryształy leku przeciwwirusowego. Twórcy eksperymentu przekonywali, że w warunkach mikrograwitacji można bowiem tworzyć kryształy wyższej jakości niż na powierzchni Ziemi. Choć sam eksperyment przebiegł prawidłowo, to we wrześniu 2023 roku firma napotkała pewne problemy: ani Siły Kosmiczne USA, ani Federalna Administracja Lotnictwa nie chciały bowiem wydać pozwolenia na powrót sondy z przestrzeni kosmicznej na Ziemię. Ostatecznie, zezwolenie zostało wydane dopiero pod koniec lutego.
Lądownik sondy wysłanej przez Varda Space Industries zarejestrował wysokiej jakości nagranie z wejścia w atmosferę Ziemi, aż do momentu lądowania.
https://youtu.be/BWxl921rMgM?si=UE3d7x8Gd6jamaCG
#kosmos #astronomia
Zaloguj się aby komentować