Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
Nawet do ośmiu lat więzienia grozi mężczyźnie, który skradł tożsamość czynnego żołnierza Wojska Polskiego, a następnie próbował wyłudzić kredyt na jego dane. 23-latek został zatrzymany, gdy był już gotowy podpisać umowę kredytową.
źródło: tvn24
#wojsko #kradziez #bezpieczenstwo #daneosobowe #wiadomoscipolska
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało umowę na pozyskanie kolejnych 180 czołgów K2 z Korei Południowej. Jest to iście bezprecedensowe porozumienie, bo w jego ramach Polska uzyskuje możliwość dostosowania tej maszyny do własnych potrzeb, budując tym samym pojazd pancerny unikalny w skali całego świata.
Umowa o wartości ok. 6 mld dol. obejmuje w sumie 180 czołgów i 80 pojazdów towarzyszących i co najważniejsze, jej częścią jest też transfer technologii, czego efektem będzie 60 czołgów wykonanych już w Polsce przez spółkę Bumar Łabędy. Nasz kraj płaci więc nie tylko za same czołgi, ale i myśl technologiczną stojącą za tą nowoczesną maszyną. Pozwoli to na zbudowanie czołgu K2 w nowej wersji przystosowanej do polskich wymogów i oznacza to, że nasz kraj będzie posiadał ten pojazd w wersji unikalnej w skali całego świata.
#wojsko #militaria #wiadomoscipolska https://www.komputerswiat.pl/aktualnosci/militaria/polska-z-jednym-takim-czolgiem-na-swiecie-mon-oglasza-wielka-umowe/ftn417h
To co wielu wieszczyło:
- ani słowa o powerpackach - skoro nie dostaliśmy produkcji, to trzeba było cisnąć na zestaw MTU + Renk, jak w Leopardzie, bez pośredników tym razem
- żadnych konkretów o ASOP, zapewne będzie Trophy z Koreańskim znaczkiem i narzutem, ale nie zdziwię się jak się okaże, że nie będzie kompatybilny z Trophy który kupimy do Abramsów od Amerykanów, EuroTrophy który kupimy od Niemców do Leosiów, Trophy który kupimy od Finów do Rośków I Trophy który sami kupimy od Żydów (w zamówieniach po 50 sztuk co 2 lata, a co) do Borsuków. Albo może c⁎⁎ja kupimy i będzie Obra-4 na wszystkim co się da xD
- brak słowa o produkcji pancerza, ani głównego, ani reaktywnego - będą wkładki pływać z Korei, a o Pangolinie czy Cerawie to już usłyszymy tylko w filmach z żółtymi napisami albo poczytamy u Zbiesa
- nic o ujednolicaniu burdelu z łącznością - do kompletu z Polską, Niemiecką i Amerykańską, będziemy teraz mieli koreańską myśl techniczną.
Cieszy że z rzeczy istotnych armata i automat ładowania będą na miejscu klepane. Ale w sumie to + zawieszenie to tyle co widzę z transferu technologii. Bo spawanie kadłuba i wieży to taki baseline że nie ma co wspominać. Mam nadzieję że przynajmniej stal będziemy mogli samemu sourcować, a nie brać z Korei?
Zaloguj się aby komentować
"Ale bydlaka wydrukowaliście, może trzeba było jednak zmniejszyć czcionkę na 48."
#heheszki #wojsko #polska #korea #czolgi

@Morswinnik normalnie powinny być zespoły odpowiedzialne za rozdziały, zespół koordynujący i zespół kontrolny. A jak było
Patrząc na skalę transferu technologii, ehhhhhh...
https://www.hejto.pl/wpis/ministerstwo-obrony-narodowej-podpisalo-umowe-na-pozyskanie-kolejnych-180-czolgo?commentId=41c46e87-20d7-49b4-aee5-7d7993438ef9
Zaloguj się aby komentować
#ciekawostki #historia #wojsko
Pancerni – mniej znani niż husaria, ale równie groźni. To oni tworzyli trzon polskiej kawalerii w XVII wieku. Nie latali ze skrzydłami, za to nosili karaceny (zbroje z łusek), jeździli z kopią, szablą, pistoletem, a czasem... z toporkiem. Byli szybsi niż ciężka jazda, ale twardsi niż lekka – idealni do walki w trudnym terenie i do szarż "z głową". Ich oddziały walczyły niemal wszędzie – z Kozakami, Szwedami, Tatarami i Turkami. Ciekawostka? Pancerni często rekrutowali się z drobnej szlachty, więc można powiedzieć, że to oni stanowili "średnią klasę" wojska. Mieli swój styl, swoją odwagę i swoją historię – dziś trochę zapomnianą, ale wartą przypomnienia. Bo pancerni to kawaleryjskie złoto, które walczyło nie dla chwały, a z obowiązku. I często – wygrywało.

Zaloguj się aby komentować

Umowa na 180 sztuk koreańskich czołgów K2 zostanie zawarta w piątek. "Jej realizacja oznacza, że w 2030 roku będziemy posiadać ponad tysiąc czołgów; więcej niż teraz Niemcy, Francja, Włochy i Wielka Brytania razem wzięte" - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita", określając, że...
Myśliwiec F-35 rozbił się w pobliżu bazy morskiej Lemoore w środkowej Kalifornii – poinformowała w środę amerykańska marynarka wojenna.
Pilot przeżył, przyczyny katastrofy są ustalane. „Pilotowi udało się katapultować i jest bezpieczny. Był on jedyną osobą dotkniętą przez katastrofę” – poinformowała baza Lemoore w komunikacie.
#usa #wojsko

@myoniwy Szczerze - trzeba by policzyć w stosunku do innych samolotów, szczególnie w okresie wprowadzania do linii. Już tego ponad 1200 sztuk naklepali, i są w użyciu od 2015.
Kiedy Ospreye wprowadzali, też krążyły teksty, że są wybitnie niebezpieczne, a ze statystyki wyszło, że nie odbiegają od normy.
Zaloguj się aby komentować

Polecam jako ciekawostke. Sukces polskiej firmy zawsze cieszy. Tym bardziej, ze miedzynarodowy. Niech bedzie inspiracją dla innych. Krotka notka na defence24 ale fajne zdjecia.
Polska spółka Miranda otrzymała zamówienie od jednego z europejskich krajów NATO na wyposażenie hangarów namiotowych dla...
Katastrofa bombowca B-2 Spirit: Najdroższy wypadek w historii lotnictwa?!
Cześć, hejto! Ostatnio widziałem wideo z katastrofy bombowca B-2 Spirit i muszę przyznać, że robi wrażenie. To naprawdę rzadki widok, bo to jedna z najdroższych maszyn latających na świecie! Postanowiłem sprawdzić, co dokładnie się stało.
Co się stało z "Duchem Kansas"?
Wypadek to ten z 23 lutego 2008 roku, kiedy to bombowiec B-2 o nazwie "Spirit of Kansas" rozbił się w bazie lotniczej Andersen na wyspie Guam. Działo się to tuż po starcie.
Dlaczego to się stało? Oficjalne śledztwo wykazało, że winna była... wilgoć! Dokładniej mówiąc, zawilgocone czujniki w systemie danych powietrza (Port Transducer Units - PTU) zaczęły wysyłać błędne dane do komputerów pokładowych. Komputery "myślały", że samolot leci szybciej niż w rzeczywistości, i próbowały poderwać go do lotu, zanim maszyna osiągnęła odpowiednią prędkość. Skutek? Samolot zahaczył lewym skrzydłem o ziemię, utracił kontrolę i rozbił się.
Koszty i konsekwencje
To była prawdziwa katastrofa finansowa! Bombowiec "Spirit of Kansas" został doszczętnie zniszczony, a jego wartość szacuje się na około 1,4 miliarda dolarów, a niektóre źródła podają nawet 2 miliardy! To czyni ten wypadek najdroższą katastrofą lotniczą w historii pod względem utraconego sprzętu.
Na szczęście, dwaj piloci, którzy byli na pokładzie, zdołali się bezpiecznie katapultować. Jeden z nich odniósł drobne obrażenia, ale obaj przeżyli. Po tym incydencie, cała flota B-2 została na krótko uziemiona do kontroli, ale szybko wróciła do służby.
#lotnictwo #wojsko #b2 #usa
Jak dodam dwie ciekawostki. Pierwsza że z początku planowano 135 egzemplarzy. Pierwszy nazywał się "Spirit of America" a kolejne miały już nazwy stanów i tak przykładowo AV-12 na filmie powyżej nazywał się "Spirit of Kansas". Jednak w skutek cięć budżetowych i końca zimnej wojny zamówienie zostało zredukowane do 21 sztuk. Obecnie flota składa się już z 19 sztuk bo dwa egzemplarze zostały wycofane. Jeden ten co wyżej co chyba jest oczywiste, a drugi "State of Hawaii" musiał awaryjnie lądować w 2022 i zdecydowano że zamiast go naprawiać to został wycofany ze służby. Były też incydenty z dwoma innymi w 2010 który się zapalił i w 2021 który miał awarię podwozia. Oba jednak zdecydowano się naprawić. Pierwszy wrócił do służby w 2013 roku, a ten drugi chyba jeszcze nie.
A druga ciekawostka że według różnych źródeł wskaźnik gotowości do lotu floty tych bombowców szacuje się na 35-40%. Oznacza to że zazwyczaj w danym czasie tylko 6-7 egzemplarzy jest zdolnych do lotów, a reszta przechodzi różnego rodzaju serwisy. W trakcie niedawnej operacji Midnight Hammer (bombardowanie Irańskiego programu jądrowego) użyto 7 bombowców B-2 co prawdopodobnie oznacza że użyto całej albo prawie całej dostępnej floty tych bombowców.
@Chrabonszcz A no partacze
https://www.youtube.com/watch?v=mbQx89Eklm8
A jak kogoś interesuje to tutaj fragment wykładu gdzie pilot testowy F-22 opowiada o tym wypadku: https://www.youtube.com/watch?v=n068fel-W9I&t=2982s
Przyczyną był błąd w oprogramowaniu komputera który ujawnił się przy włączonych dopalaczach podczas symulacji manewru "touch and go". Komputer myśląc że samolot jest w innych warunkach zwiększył czułość drążka i niewielkie ruchy powodowały bardzo duże wychylenia wszystkich sterów. Pilot nie był w stanie wykonać odpowiednio małych ruchów, więc samolot oscylował między dwiema skrajnościami i był nie do opanowania. To jest problem współczesnych systemów w samolotach które są tak skomplikowane że bez komputera piloci mieliby problem żeby nimi latać i czasem komputer wie "lepiej" co pilot chce zrobić i takie mamy efekty.
Zaloguj się aby komentować
W Mińsku rozbił się niezidentyfikowany dron, nie ma ofiar wśród ludności cywilnej - Ministerstwo Obrony Białorusi
#wojna #wojsko #bialorus
Zaloguj się aby komentować
Wczoraj na Hejto pojawiła się wrzuta z aferą związaną z brakiem możliwości serwisu polskich Abramsów. To polecam od 4:50 posłuchać kogoś kto ma jakieś pojęcie o tym temacie.
https://www.youtube.com/watch?v=yJAoUMcJt3k
#wiadomoscipolska #wojsko #czolgi
Zaloguj się aby komentować
Parada żołnierzy 3. Dywizji Piechoty im. Romualda Traugutta w Lublinie, 26 lipca 1944 r. [A]
Wersja dla leniuszków:
90 % żołnierzy "ludowego" Wojska Polskiego nie było nigdy na żadnej Syberii, czy w łagrach
większość została wcielona już w Polsce
"berlingowcy" w większości byli przymusowo wcieleni
Polacy z Wehrmachtu u "berlingowców" stanowili rzadkość
terror w "ludowym" WP przekraczał każdą skalę
Jednym z najbardziej popularnych mitów dotyczących tzw. ''ludowego'' WP (dalej nazywanego LWP) jest to, że Zygmunt Berling swoimi staraniami zdołał wyciągnąć setki tysięcy Polaków z łagrów, a LWP...

Polska zakontraktowała już 366 czołgów Abrams ze Stanów Zjednoczonych, jednak przed zakupem nie zapewniono możliwości serwisowania ich silników na miejscu. Najwcześniej będzie to możliwe dopiero w 2028 r. Choć trwają przygotowania do uruchomienia takiego zaplecza, proces ten okazuje się...

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz właśnie podpisał umowę gwarantującą Polsce wsparcie kredytowe w wysokości 4 miliardów dolarów ze strony Stanów Zjednoczonych. Środki mają zostać przeznaczone na dalszą modernizację polskich sił zbrojnych.
#wojsko
Zaloguj się aby komentować
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
Mamy ciągły hype w mediach ale ... uwaga #niepopularnaopinia
Wiecie Jaki był główny cel pobytu w kosmosie Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego?
Igrzyska dla ludu i propaganda sukcesu
Robił on badania które mógł zrobić każdy. I Polska nic z tego mieć nie będzie, bo raczej nie były to badania na wyłączność (patentowe).
Po prostu Polska zgłosiła sie do zapłacenia za jego pobyt więc poleciał (taka sama zasada jak np organizacja mistrzostw w jakimś sporcie).
Wydane zostało 278,mln złotych po to by media mogły zachwycać sie nad tym ze pierwszy papież, sory tzn któryś tam Polak wyleciał na orbitę.
A te pieniądze mogły pójść np na wysłanie satelity zwiadowczego robiącego zdjęcia wysokiej rozdzielczości lub komunikacyjnego dla wojska.
Bo bez zwiadu (od którego jesteśmy tak jak Ukraina, zależni od USA) obecnie można sobie na wojnie natniutniać.
Co prawda 3 sporawe satelity rozpoznawcze będziemy niebawem posiadać (pierwszy w tym roku) ale więcej nie zaszkodzi (jedna sztuka to właśnie okolice tych 278,mln złotych).
Podobno za 3 lata ma zostać wyniesiony w kosmos pierwszy polski satelita telekomunikacyjny SmallGEO. Wstępny koszt to 75 mln euro.
Starlinki sa oczywiście wielokrotnie tańsze. Wyniesienie jednego to koszt ok 10 razy mniejszy.
#polska #wojsko #kosmos #pieniadze

Zaloguj się aby komentować
#polityka #wojsko #waldemarskrzypczak
To jest moja opinia, możecie mnie za to jechać.
Skrzypczak
Dobra bo możecie nie siedzieć w tej bańce, wojskowej i zbrojeniówki.
Generał Skrzypczak był facetem, który wiele razy miał jaja, żeby j⁎⁎ać polityków, stawiając na szali swoją karierę wojskową w obronie życia Polskich Żołnierzy.
Miejmy nadzieję, że jego podejście do życia zostanie w naszym wojsku i zgniecie „papierowych generałów” układających się za linią polityki partii, która aktualnie rządzi.
Człowiek, który jest współ-architektem wielkiej, co widzimy dziś, naprawy i modernizacji dzisiejszych Sił Zbrojnych RP. Jego ręka dołożyła się do większości dzisiejszych topowych programów, którymi się wszyscy politycy chwalą, wszystkich opcji.
I on jest jednym z architektów, tej wielkiej wojskowej pomocy Ukrainie.
Człowiek, który jest jednym z ojców programu Borsuk, na który ogląda się cały świat.
Przejrzałem różne komentarze tego programu na świecie i najlepiej to podsumowali komentatorzy militarni z Francji, to jest Polska Gwiazda Śmierci xD
22 Tonowy pojazd, który jest pół tronem, skonstruowanym do automatycznego zabijania Rosjan, pływa, jeździ, strzela i niszczy wszystko co Rosjanie mogą wstawić przeciwko nam.
A i tak, zabija nawet pływając, również pływając jest w stanie niszczyć najnowsze Rosyjskie czołgi z odległości ok 12 kilometrów i robi to zbierając dane z Polskich dronów latających nad Rosjanami, całkowicie automatycznie.
Ale co zrobił jako dowódca kilku tysięcy naszych żołnierzy.
Polska poszła na wojnę w Iraku, gdzie dowódcą był Skrzypczak, z defiladowym sprzętem wojskowym, gdy stracili życie jego podwładni on wstał i powiedział, tak k⁎⁎wa nie będzie.
Musimy wprowadzić modyfikacje do sprzętu, żeby nie ginęli „moi ludzie”. I z tego był znany w środowisku, z bezkompromisowej walki o życie jego podwładnych. Wymusił modyfikacje Wozów Piechoty Rosomak, żeby dostały obronę przed minami i improwizowanymi ładunkami wybuchowymi. Pracował z każdą opcją polityczną, bo ceniono go za to, że nie pozwalał na bezsensowną śmierć żołnierzy.
Zacytuje za wiki na koniec,, do czego doprowadził w samym Iraku
Ocenia się wręcz w literaturze, że Rosomak był najlepiej chronionym kołowym wozem bojowym na teatrze działań w Afganistanie do pojawienia się tam cięższych transporterów Boxer Wybuchy min z reguły prowadziły jedynie do zniszczenia elementów zawieszenia, nadających się do naprawy, natomiast utratę pojazdów i załóg powodowały głównie duże fugasy, przeciwko którym brak jest skutecznej osłony. Ocenia się mimo to, że Rosomak stosunkowo dobrze prezentował się pod kątem ochrony załogi.
Zaloguj się aby komentować