Boli mnie kolano, iść na bicykl na 30km? #pytanie #kiciochpyta #rower #kolana #zdrowie
Boli mnie kolano, iść na bicykl na 30km? #pytanie #kiciochpyta #rower #kolana #zdrowie
Zaloguj się aby komentować
Wybieram się za niedługo w góry, ale pierwszy raz chcę pojechać sam, pociągiem.
Nie będzie to weekend, myślicie że będzie miejsce w pociągu powrotnym (do Krk) późnym wieczorem czy trzeba rezerwować miejsca? Normalnie bym zarezerwował, ale nie chcę ani robić sobie presji czasowej, ani kręcić się po Zakopanem przez kilka godzin bez sensu, gdybym był sporo wcześniej niż planowałem. Ktoś tak jechał i podzieli się, da jakieś porady?
#gory #pytanie #kiciochpyta #tatry #zakopane #podrozepociagiem

Zaloguj się aby komentować
Podsumowanie ankiety: Przenosiny do 1600 roku – jak byśmy sobie poradzili?
Zapytałem Was, jak poradzilibyście sobie w 1600 roku i jaka byłaby Wasza kariera. Odpowiedzi były różnorodne, od pragmatycznych po te z nutką fantazji!
Wielu z Was jest zgodnych, że życie w XVII wieku byłoby ekstremalnie trudne, a nawet śmiertelne. Najczęściej wymienianymi przyczynami szybkiego zgonu były głód, choroby (jak zapalenie płuc, cholera, czy dżuma) oraz brak odporności na ówczesne patogeny. Niektórzy zwracali uwagę na problemy z higieną, barierę językową i ryzyko oskarżenia o "czary" z powodu "dziwnej" wiedzy czy przedmiotów (jak świecący zegarek czy iPhone).
Popularne pomysły na karierę (i przetrwanie):
Rzemieślnicy: Wielu z Was widziało się w roli kowala (spełniając marzenia z dzieciństwa!), zielarza (choć z ryzykiem stosu!), handlarza czy myśliwego (tu jednak pojawiały się wątpliwości co do legalności polowań dla "zwykłych" ludzi).
Wojownicy: Osoby o większej krzepie i zamiłowaniu do walki stawiały na karierę landsknechta lub najemnego łucznika.
Innowatorzy i Wynalazcy: Pojawiły się ambitne plany wynalezienia piorunochronu (z ryzykiem spalenia na stosie!), wprowadzenia żelbetu i teorii belek (wyprzedzając epokę o ponad sto lat!), a nawet silnika parowego czy podstaw higieny i nowoczesnych metod uprawy. Niektórzy chcieliby wprowadzić nowe sporty jak piłka nożna.
Ci, co wiedzą "za dużo": Niektórzy z Was postawiliby na spieniężenie wiedzy o przyszłości, np. przez kupowanie akcji Kompanii Wschodnioindyjskiej (za sprzedaż iPhone'a) czy próby wprowadzenia systemu rezerwy cząstkowej.
Kościelna droga: Kilku z Was planowało karierę księdza, a nawet papieża (choć z uwagi na narodowość, nie byłoby to łatwe w tamtych czasach!).
Kreatywne i żartobliwe odpowiedzi:
Nie zabrakło też pomysłów na hodowlę owiec i produkcję serów, otwieranie pizzerii, czy po prostu pójście na ryby. A co do przetrwania – niektórzy postawili na brutalną rzeczywistość: "trzepanie konia" i "polowanie na mamuty" czy "gwałty i rabunki" by zdobyć kapitał na karczmę!
Ciekawe jest też wspomnienie o poradniku "Jak wynaleźć wszystko", sugerujące przygotowanie się na taką ewentualność!
Ciekawostki o życiu w 1600 roku:
Długość życia: Średnia długość życia w Europie na początku XVII wieku wynosiła zaledwie około 30-35 lat, głównie z powodu wysokiej śmiertelności niemowląt i dzieci oraz częstych epidemii. Jeśli ktoś dożył dorosłości, miał większe szanse na dłuższe życie, ale i tak było ono krótsze niż dziś.
Język polski: Wasz polski z XXI wieku byłby dla ówczesnych ludzi zrozumiały, ale brzmiałby nieco archaicznie i obco, podobnie jak dla nas język z XVII wieku. Można by go porównać do próby zrozumienia Szekspira przez współczesnego Polaka bez znajomości staropolskiego. Dialogi z komentarzy o "dziwnym języku" miałyby więc swoje uzasadnienie!
Higiena i medycyna: Większość chorób, które dziś łatwo wyleczyć, w 1600 roku były wyrokami śmierci. Chirurgia była prymitywna, a brak wiedzy o zarazkach sprawiał, że operacje często kończyły się infekcjami. Podstawowe zasady higieny, takie jak mycie rąk czy czystość wody, były w dużej mierze nieznane lub lekceważone.
Technologia: W 1600 roku wynalezienie silnika parowego, żelbetu czy piorunochronu byłoby rewolucją, ale napotkałoby na ogromne przeszkody technologiczne. Brakowało by odpowiednich materiałów (np. wysokiej jakości stali, o czym słusznie wspomniano w komentarzach), narzędzi (jak tokarki) i infrastruktury do ich masowej produkcji. Genialny wynalazek mógłby pozostać tylko na papierze!
Łucznictwo vs. broń palna: Chociaż w 1600 roku broń palna była już w użyciu, łuki (zwłaszcza te bojowe) nadal były popularne i bardzo skuteczne, szczególnie w rękach doświadczonych łuczników konnych, co czyniło pomysły na karierę łucznika całkiem realistycznymi.
Konkluzja:
Większość z nas miałaby ogromne problemy z adaptacją do surowych warunków życia w 1600 roku. Jednak pomysłowość i różnorodność strategii przetrwania (nawet tych z gier RPG!) pokazuje, że w każdym z nas drzemie duch innowatora lub pragmatyka.
Dziękuję wszystkim za udział w ankiecie i świetne komentarze!
Link ot ankiety: https://www.hejto.pl/wpis/przenosicie-sie-do-1600-roku-w-jaki-sposob-sobie-radzicie-i-co-jest-wasza-karier
#pytanie #historia #ankieta
ps. pomagałem sobie trochę AI.
Zaloguj się aby komentować
#krakow mieszkam tu sobie czasami ale zbyt krótko i zbyt rzadko żeby mieć dobre rozeznanie w terenie.
macie do polecenia jakiegoś kebaba?
moje oczekiwania to coś na wzór złota era kebabów w Polsce, znośne porcje, niska cena no i żeby doświadczenia smakowe nie przypominały mięsa wyłowionego z gangesu.
im bliżej centrum tym lepiej
#jedzenie #pytanie
Zaloguj się aby komentować
Taki kolega zapukal w okno, może wpadł na kotleta, nie wiadomo ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Co to za zwierz?
#niedziela #owady #pytanie

Zaloguj się aby komentować
Jak zawołać wszytkich piorunujacych wpis?
Tylko nie mówcie, że każdego z osobna klepac...
#hejto #pytanie #bojowonastawionaowca ?
Zaloguj się aby komentować
Mam takie pytanie może głupie może mądre. Dawno nie kupowałem żadnych gazet i trochę mnie zszokowało.
Dlaczego przegląd sportowy kosztuje 24zł 90gr?
#pytanie #prasa #przegladsportowy


Zaloguj się aby komentować
Jaką #kawa ziarnistą polecicie?
Macie może inną na rano a późniejsze godziny?
#upomidora #pytanie

@Compositum
Od 8 lat już nie szukam, bo znalazłem.
Ela i Andrzej to jednak fachowcy są. W tym okresie przepiłem u nich jeżdżący samochód
Chocolate Wave jest bardzo ciepłym, naturalnym klasykiem. Ale u nich każda kawa jest co najmniej dobra. Swego czasu można było dostać blenda z resztek paleń lub paleń eksperymentalnych/testowych i to już było dobre ;). Reszta to już tylko lepiej.
A jeżeli chcesz spróbować jak owocowa i kwiatowa może być kawa to:
https://mastroantonio.pl/Kolumbia-El-Mirador-Yellow-Fruits-Nectar-p846
Zaloguj się aby komentować
Przy sobocie odpalmy gówniany temat, czy ktoś ma w domu i używa coś takiego jak BIDETTA lub inaczej myjka bidetowa? Jestem ciekaw opinii z użytkowania xD
#myciedupy #higiena #pytanie

Zaloguj się aby komentować
Czy nie można dać tych obrazków żeby się rozwijały na stronie zamiast popupa? Bo na telefonie długie obrazki wyglądają tak.
#hejto #pytanie

Zaloguj się aby komentować
#pytanie #pomoc #problem #lornetki Siemka kolega kazał mi się zapytać o monokular. A że się na tym kompletnie nie znam zdaje się na wasze opinie i propozycje. Nie pytajcie na co mu to (bo chce mieć) obejrzał reklamy na fb i mu odjebało
Pzdr i dziękuje za pomoc.

Zaloguj się aby komentować
Mam pytanie o działanie klimatyzacji domowej.
Mam dwa ustawienia, jedno to temperatura a drugie to prędkość wiatraka.
Klimatyzacje uruchamiam na jakieś kilkanaście, kilkadziesiąt minut raz dziennie, czasem więcej, temperatura jest zawsze na 16 stopni, a wentylator na jedną lub dwie kreski. Dwie kreski szybciej schładzaja i klimatyzacja chodzi krócej, jedna kreska wolniej schladza i klimatyzacja chodzi dłużej. Schłodzić się do np 22 stopni to wyłaczam. Zastanawiam się co jest bardziej wydajne energetycznie.
Bo nie wiem czy ustawienie prędkości wentylatora to jest ustawienie samej prędkości wentylatora czy też siły tego agregatu chłodniczego, jeżeli agregat chłodniczy chodzi cały czas z tą samą mocą to wydajniejsze będą szybsze obroty wentylatora a mniejsze obroty będą powodować jakieś "straty przesylowe" czy niższa sprawnosc urządzenia.
#klimatyzacja #pytanie
Czyli ktoś się natrudził, stworzył klimatyzatory inwerterowe, żeby zużywały mniej prądu, niż te stare on/off, a ty bierzesz taki nowoczesny klimatyzator i robisz z niego sprężarkę lodówkową?
[zakładam, że masz w miarę nowoczesną klimę, w której agregat nie chodzi cały czas z tą samą mocą]
Najwięcej prądu idzie na rozruch i wytworzenie ciśnienia w układzie, dlatego właśnie te on/off zużywały więcej prądu. Obecnie to się dzieje raz, a po osiągnięciu ZADANEJ temperatury zmniejszają obroty.

Zaloguj się aby komentować
Tomki. U-block origin nie działa już na chrome. Co zamiast tego by zablokować te okropne, gorsze niż na Polsacie, reklamy na YT?
#pytanie #chrome #reklamy #youtube
@dzangyl
https://chromewebstore.google.com/detail/ublock-origin-lite/ddkjiahejlhfcafbddmgiahcphecmpfh
Trzymaj i wybierz sobie jedną z nich. Niektórzy chyba w innym wszechświecie żyją. xD
Zaloguj się aby komentować
Pytanie o https://hejto.sztafetastat.eu/athlete
Czy jak na strava mam swoje dane i dodam swoje wyniki to one też będą na hejto jako imię i nazwisko?
Pytam ponieważ w pracy mamy małą rywalizację i tam jesteśmy zalogowani z imienia i nazwiska i firmy
A ogólnie was lubię ale może nie aż tak żeby się ujawniać🙂
#pytanie #rower #strava
Zaloguj się aby komentować
Dlaczemu mnie grzyb w moim figowcu urósł? Mówcie mi.
#rosliny #pytanie


Zaloguj się aby komentować
Pozwoliłem sobie na mały research odnośnie tego i w międzyczasie ktoś z forum eurobricks zwrócił mi uwagę na korozję przy (jak sądzę) mostku sterującym silnikami. Początkowo chciałem tylko przelutować ale ostatecznie postanowiłem go zdemontować. Wydaje mi się, że jedną nogę zjadła korozja, ale właśnie ta ścieżka ma przejście zarówno do + i -, co wydaje się nie być przypadkowe. Tak czy siak chip jest uszkodzony a ja nie znalazłem w sieci takiego układu, co czyni naprawę raczej nieopłacalną. Chyba że można go zastąpić czymś innym?
Oznaczenie LB1836 1UN5
#niepoprawnelego #elektronika #pytanie




Zaloguj się aby komentować
Ehh, ale zjebałem. Wyrwałem w ramach #niepoprawnelego huba powered up. Przyszedł w takim stanie jak na pierwszej fotce. Po wstępnym oczyszczeniu włączyłem go i obudził się, ale nie sparował się z pilotem. Przy drugiej próbie już się nie włączył. Rozebrałem go i zobaczyłem, że na płytce też jest korozja a po odlutowaniu blaszek od zasilania okazało się, że jest z obu stron płytki
Wołam @Yes_Man
#elektronika #pytanie #pytaniedoeksperta



Takie osady mozna ladnie rozpuscic octem + szczoteczka do zebow lub wacik do uszu. Jesli zwarcie jest od syfu z baterii to zadziala
Ale awaria mogla sie "stac" dopiero kiedy podlaczyles to do zasilania - wtedy tak jak @m_h poleca. Multimetr w dlon, sprawdz zasilanie na scalakach, poszukaj regulatorow napiecia, np U4 i tez sprawdz co tam wchodzi/wychodzi, pogadaj z MCU
A, po czyszczeniu plytki kwasem (octem) lepiej przemyc ja spirytusem
Zaloguj się aby komentować
Mordeczki muszę was o coś zapytać. Już od lat moja małżonka odsądza mnie z tego powodu od czci, wiary, rozumu i godności człowieka. Otóż odkąd pamiętam jem bób razem ze skórką. Najpierw wyciskam wnętrze a potem dorzucam skórkę. Tak mi smakuje. Czy ktoś tak jeszcze je?
#pytanie #bob #kurwaopie?

Zaloguj się aby komentować
Z ciekawości @bojowonastawionaowca , można puścić bota który polajkuje komuś 5k komentarzy w 24h i nie wyłapać za to bana?
#pytanie
Zaloguj się aby komentować
Mam w planach zrobić odpływ w garażu i przy okazji odstojnik. Wymyślałem, że dam czwórnik a za nim zrobię z kolanek syfon. Tylko zastanawiam się czy istnieje takie coś jak czwórnik 160/50 lub chociaż 160/110. Chyba ze ktoś ma inny pomysł.
#budownictwo #kanalizacja #budujzhejto #pytanie
Zaloguj się aby komentować