Literalnie ja
#pis #wegiel #inflacja #nieheheszki ale też #heheszki #heheszkipolityczne #polityka

Literalnie ja
#pis #wegiel #inflacja #nieheheszki ale też #heheszki #heheszkipolityczne #polityka

Zaloguj się aby komentować
Kiedyś takie lodziki były po 2.50. 3
#inflacja

Zaloguj się aby komentować
Coroczną podwyżkę ostatnio dostałem. Całe k⁎⁎wa 4,6%
Ten memes aż zabolał w serduszko xD
#pracbaza #inflacja #memy

w Austri sa kontraktry czy tam umowy zbiorowe. Kazda powtarzam k⁎⁎wa kazda grupa zawodowa ma swoje. I tak np. Kurierzy maja swoj zwiazek, braza elektryczna swoj, budowloana swoj, metalowa swoj, piekarze swoj, pielegniarki swoj itd....
------
Kazdy negocjuje w swoim czasie, sa zwiazki silniejsze i slabsze (brakuje jeszcze tylko zawiazywania sojuszy) ale oficjalnie mowi sie, ze najmocniejsza brana jest metalurgia, pozniej elektryczna, budowala a poznije to juz rownia pochyla.
------
ciekawe jest to, ze kazda grupa dostaje podwyzki w innym czasie. I tak metalurgia na poczatku roku wytargowala 9% minimum 300€ a 4 miesiace pozniej elektryczna juz tylko 7% bo inflacja spadla.
------
W sumie to dosc ciekawie sie to tutaj odbywa, sa negocjacje, po 3 negocjacjach strajk i c⁎⁎j dawac tyle co chcemy albo nie przyjdziemy do pracy XD W ciagu 2 lat dostalem raz 10% a raz 7%, przy czym trzeba przyznac, ze jest do sprytnie rozwiazane, bo dokladnie z poczatkiem roku, wszystko inne drozeje tez o inflacje XD
Ubezpieczenie auta + 10%
Ubezpieczenie domu +10%
Smieci, kanalizacja +10% itd itd
Jesli ktos zarabia godnie, to jego pensja rosnie szybciej niz koszta ale biada tym ktorzy pracuja ponizej sredniej. Im koszta rosna szybciej niz podwyzki.
Zaloguj się aby komentować
Inflacja, suche dane:
jak podał Główny Urząd Statystyczny, w lipcu wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych (inflacja CPI, czyli ta jej miara, którą najbardziej intersuje szeregowego Kowalskiego) wzrósł do 4,2 proc. rok do roku z 2,6 proc. w czerwcu. To znaczy, że ceny są teraz o 4,2 proc. wyższe niż w lipcu 2023 r. Tylko w ciągu miesiąca, czyli od czerwca, ceny wzrosły o 1,4 proc. Szczegółów jest na razie niewiele, to tzw. szybki odczyt, pełniejsze dane GUS poda za dwa tygodnie. Wiadomo, że najmocniej na wzrost wskaźnika wpłynęły: rachunki za prąd i gaz, które w części zostały odmrożone od 1 lipca.
#dzialalnoscgospodarcza #inflacja
#gospodarka


Zaloguj się aby komentować

Rząd szykuje wdrożenie dyrektywy UE, która obciąży opłatą sprzedawców paliw. Na początek 40 gr/l. Tak może wyglądać rynek z początkiem 2027 r. Wtedy to ma wystartować unijny system ETS2, wprowadzany dyrektywą 2023/959. Ma objąć rynek paliw do pojazdów i do ogrzewania domów.
#wiadomoscipolska...
Zaloguj się aby komentować
Rachunek z 2019r
#inflacja #pysznepl #cosciezrobiliztakraina

Zaloguj się aby komentować
#heheszki #inflacja #bekazpolactwa #panstwozkartonu
Zaloguj się aby komentować

Miały być ostre bezkompromisowe reformy i dolaryzacja, tymczasem… bank centralny Argentyny wkrótce wyemituje banknot o nominale 20 000 peso. Dotąd banknotem o największym nominale w obiegu był papierek z liczbą 2000 peso. Według oficjalnego kursu wymiany nowy banknot będzie wart ok. 23 dolarów....
Widzicie to czerwone?
To PiS napożyczał i Glapa nadrukował.
A to niebieskie? To pajacowanie Glapy.
Can we move on?
https://x.com/micha_mozdzen/status/1793898376951411168?t=BKmhXDHo138BgWk-7p-PeA&s=19
#polityka #inflacja

Mam zagadkę. Zgadnijcie kiedy robiłem remont kapitalny mieszkania. #remontujzhejto #polska #inflacja

Zaloguj się aby komentować
#zalesie #inflacja #polskiepato #mcdonalds
Ja j⁎⁎ię, wiedziałem, że jest drogo ale nie, że aż tak. Musiałem, więc wziąłem by stracić trochę czasu i pieniędzy - jakiś ch⁎⁎⁎wy McMuffin Farmerski bo oczywiście burger o tej porze by mnie z miejsca zabił - gówno wielkości niecałej kajzerki, smakujący co najwyżej średnio, kosztuje dziesięć, k⁎⁎wa, dziewięćdziesiąt, szook. Wychodzi na to, że bym się tym najadł to potrzeba stówy. Spoko ale gdzie ten kelner, świece, grający Meksykanie i hostessy wyskakujące z tortu? A nie, stówa na takie coś to za mało ale niesmak i tak pozostał.
Ps Poległem na kodzie do drzwi kibla, nigdy w tym lokalu nie widziałem żula w toalecie ale teraz muszę szukać jakiegoś k⁎⁎wa kodu do sracza, iks k⁎⁎wa de. Tresura level McDonald's, żenada.
Wszystkie restauracje typu fastfood ma rację bytu głównie w takich sytuacjach awaryjnych czy tam niecodziennych. McDonalds udaje, że jest inaczej :v Przypomniało mi się w ogóle jak pracownicy mieli przykaz chodzić po stolikach i pytać, czy wszystko w porządku, ale to musiało być obciążające psychicznie dla nich i dla klientów xD
@Jim_Morrison przypomniała mi się anegdota o Kulczyku i hot dogu
" Pytany przez dziennikarzy co ostatnio kupił sobie za własne pieniądze, odparł że hot-doga podczas meczu na Stadionie Narodowym.
– Ile kosztowały? – pytano.
– Nie wiem, dałem 50 zł – odpowiedział rozbrajająco biznesmen.''
Pierwszy wniosek z tego taki że musisz się wziąść do roboty a noe pi⁎⁎⁎⁎lić ze bulka w fast foodzie droga.
Drugi jest taki że musisz dodać mnie na czarna listę. Przejrzałem dużo twoich postów wstecz i w sumie jesteś wybity w użalaniu się na wszystko dlaczego "życie mi nie dalo " ale zapominasz o nic nie dawaniu od siebie.
Jeszcze dodawanie tagu #polskiepato (ʘ‿ʘ)
Obrzydliwie atencyjne.
Spróbuj jakiejś autorefleksji a później ogarnięcia sobie życia.
¯\_(ツ)_/¯
@Zly_Tonari Nie, no, aż tyle uwagi to mi nie musiałeś poświęcać szanowny panie ale dzięki za twój bardzo drogi czas. Otóż drogi krezusie - życie jak najbardziej mi dało, w tym również pieniądze bo samych nieruchomości mam na tyle by spokojnie sobie żyć, co nie zmienia faktu, że nie obrosłem w piórka i nie żalę się, że "dodatkowe 20k na miesiąc to taki drobiazg, że aż niewarty zachodu" a poruszam temat zwykłych rzeczy dotyczących zwykłych ludzi. Nie takich bambrów jak ty więc nie krępuj się i na czarną daj mnie ty. Natomiast odnośnie twojej rady to polecam autorefleksję by na przyszłość nie dawać takich obłudnych porad nie będąc o nie proszonym.
@Jim_Morrison popracowałbyś na swoim 10 lat temu 5.00 do 21.00 to byś zroumial perspektywę a tak to tylko kolejny bełkot mający usprawiedliwiać własne nieróbstwo i nieporadność życiową.
Patrząc na to co wrzucasz to chyba żyjesz z wynajmu garażu bo na wszystko psioczysz.
No i nie wyciągasz wniosków bo miałeś mnie dać na czarną.
Mnie twoja obecność co najwyżej bawi ¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯
Zaloguj się aby komentować
hehe inflacja znów zaskoczyła
#inflacja
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Uwielbiam kiedy PiS i PO ramię w ramię niszczy rynek nieruchomości w tym kraju powodując, że kolejne pokolenie nie kupi już mieszkania bez pomocy "programów mieszkaniowych".
#nieruchomosci #gielda #ekonomia #finanse #inflacja #bekazlewactwa #bekazpisu #bekazpo #polityka

Zaloguj się aby komentować
Macie zestawienie z excela na którym widać jak w okresie Q1.2016 - Q4.2023 inflacja wpłynęła na płace w UE.
Na żółto zaznaczono kraje mające własną walutę (nie euro) i tylko Szwecja jest na minusie w płacach realnych.
Wyższa niż w Polsce skumulowana inflacja była w 4 krajach: Węgry i Czechy (własna waluta) Litwa i Estonia (obca waluta euro).
Własna waluta 5/6 = 83%
Waluta euro 14/20 = 70%
Wniosek: jak masz własna walutę to masz większe prawdopodobieństwo że obronisz wzrost płac realnych przed inflacją.
EDYTA: jestem debilem bo aż 7 krajów ma własną walutę, czyli:
Własna waluta 6/7 = 86%
#polityka #ekonomia #inflacja

@sierzant_armii_12_malp Dwa kraje starej unii z własną walutą (Dania i Szwecja) mają inflację na poziomie krajów z euro. Cztery kraje z własną walutą i inflacją 40%+ to nowa unia i nasz region. Ta inflacja jest regionalna. My mamy zapóźnienia w sferze energii i jak ropa, gaz i prąd poszły w górę, to cały nasz region zanotował inflację wyższą niż północ, południe i zachód Europy.
@KochanekJaroslawaKaczynskiego Jak mamy swoją złotówkę to możemy wpływać na jej wartość względem euro i dolara. Jak osłabiamy złotówkę, to nasz eksport rośnie. Jak wzmacniamy to opłaca się nam importować. Euro jest bardziej stabilne niż złotówka i po jego przyjęciu nie mielibyśmy wpływu na jego wartość. Stabilne euro jako obowiązująca w Polsce waluta oznacza że nie zwiększymy swojej atrakcyjności eksportowej osłabieniem waluty.
Zaloguj się aby komentować
Inflacja konsumencka w marcu wyhamowała do 1,9 procent w relacji rocznej - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Jest to najniższy odczyt od lat, przy czym, najprawdopodobniej, może być zarazem ostatnim przed ponownym przyspieszeniem dynamiki wzrostu cen. Kolejne miesiące - m.in. za sprawą powrotu 5-proc. stawki VAT na żywność - przyniosą wzrost inflacji.
#polityka #inflacja #gospodarka #ekonomia #wiadomoscipolska
Zaloguj się aby komentować

@smierdakow Ten temat jest ciekawy bo Glapiński faktycznie zaangarzował sie w politykę PiS przed wyborami ale i w wcześniej gdy nie chcial za szybko podnosić stóp, do rzadu natomiast należy wniosek odpowiednio uzasadnić i przekonać 2/3 sejmu a mówienie że orzeczenie TK jest nie ważne jest zwyczajnie śmieszne więc za moment byłby trybunał stanu za trybunał stanu XD
Ciekawy pat jest bo przez podział polityczny zaburzono rajonalność i wszedliśmy w prawo silniejszego a nie rządy prawa, w sumie to wchodziliśmy od dawna.
Zaloguj się aby komentować
a wizisie? rząd się zmienił i #inflacja od razu zmalała. zasługa PO
#polityka

Zaloguj się aby komentować
Byłem w Lidlu i naszła mnie ochota na batony podróby snickersa. Nie jestem pewien, ale na cenówce było chyba 1,69 zł a na kasie nabiło 1,99 zł. Kiedyś kosztował chyba 1,19 zł. Dodatkowo baton dostał skurczu bo kiedyś ważył 50 gramów a teraz 45 gramów. Czyli nie dość, że jest 10% mniejszy...
Poprawka. W 2020 tuż przed inflacją ten baton kosztował 1,09 zł czyli obecnie realna inflacja to 103%.
Foto dla atencji.
#lidl #inflacja


Zaloguj się aby komentować