Czy starej czechosłowackiej lutownicy, pogromcy grotów i topocielce cyny i wszystkiego czego się dotknie, sparzycielce palców należy się piorun?
#diy #chwalesie

Czy starej czechosłowackiej lutownicy, pogromcy grotów i topocielce cyny i wszystkiego czego się dotknie, sparzycielce palców należy się piorun?
#diy #chwalesie

Zaloguj się aby komentować
Jeśli chodzi o #niepoprawnetoledo to sporo się działo od strony elektrycznej. Mianowicie podłączyłem sobie wszystko co chciałem i poprawiłem wszystko co chciałem. Jestem na etapie izolowania wiązki centralnej. Wygląda to przerażająco, ale zapewniam, że wszystkie dodane tematy są ok. A są to:
Manetki DSG
Wyłącznik Airbag + kontrolka + nowszymi moduł z nowszymi czujnikami bocznymi obsługujący to
Fotochromy boczne (szukałem wylanego wkładu od strony kierowcy parę lat)
Alarm wolumetryczny z czujkami i syreną elektroniczną
Światła wsteczne (po swapie skrzynia na DSG)
Odcięcie zapłonu w zależności od pozycji lewarka (po swapie skrzyni na DSG)
Podgrzewanie kierownicy (tylko wiązka, do dodania drut w kierownicy + wyłącznik)
Sterowanie radiem z kierownicy (tylko wiązka - docelowe radio nie jest jeszcze wybrane a tymbardziej kupione)
Poprawka komunikacji ze skrzynią po linii K (strasznie rwało połączenie)
Zrobiłem też poprawki w nagrzewnicy i już jest zamontowana.
Nie muszę chyba dodawać, że nie wszystko od razu zadziałało, stąd tyle czasu się zeszło. Nie jest to koniec modów elektrycznych, ale żadne z dodatkowych rzeczy nie będą szły wiązką centralną. Także teraz jest misja ułożyć ten makaron tak jak fabryka i pospinać. Nawet udało mi się dwie oryginalne prowadnice kabli zdobyć (nad kolumną kierowniczą i koło słupka A strona kierowcy).
CDN.
Z powodu niewielkiego zainteresowania poprzednimi wpisami z takim grzebaniem postanowiłem nie wrzucać częstych aktualizacji. Jeśli ktoś jest zainteresowany detalami to znajdzie je na FB lub forum
#samochody #motoryzacja #diy

Zaloguj się aby komentować
Póki nie zjechały mi bambetle do punch needle, klasyczna wyszywanka. Całkiem przyjemny wzór, instrukcja też spoko, nauczę się nowych ściegów
#haft #diy #rekodzielo

Zaloguj się aby komentować
Zrobiłem koledze efekt gitarowy, jest to kopia efektu MXR Custom badass 78 Distrotion. Na dźwięku z komputera gra on tak.
Edit: coś sie nie wczytuje miniaturka ;(
https://www.youtube.com/shorts/HdtZ7bPZAso
#diy #muzyka #gitara #metal #elektronika #gownowpis

Zaloguj się aby komentować
Jak się za coś zabierasz, to to um.
Heh, całe moje grzebanie w bebechach #atari zostało sprowokowane tym, że padł dźwięk w egzemplarzu, który ze 25 lat temu znany scenowy elektronik rozbudowywał dla @Yozue . Jest tam stereo zbudowane klasycznym sposobem na kanapkę - na oryginalny układ Pokey nalutowany jest drugi, do tego kilka innych elementów i mamy prawie Dolby Surround. Niestety wydarzyło się tak, że podstawowy Pokey przestał generować dźwięk. Atarka przeleżała w szafie dobrą dekadę, aż w końcu ją przywłaszczyłem i zacząłem rozglądać się za elektronikami, którzy by mi ją naprawili. Absolutnie nie chciałem jej rozmontowywać i wymieniać rozszerzeń na współczesne - to jest klasyk i taki miał zostać.
Okazuje się, że ciężko znaleźć atarowskiego speca, któremu chciałoby się w takim sprzęcie dłubać. Jest tam masa rozszerzeń, kilometr dodatkowych kabelków puszczonych różnymi dziwnymi dziurami, cholera wie co padło i ogólnie szkoda czasu, lepiej rozbudować inny egzemplarz. No chyba, że pieniądz byłby dobry... W międzyczasie na stronie Retronics.eu pojawił się preorder opisywanego przeze mnie wcześniej PokeyMAX, czyli zamiennika Pokeya. Idealnie, bo potrzebuję wylutować sprawnego Pokeya z innej atarki, żeby wrzucić do tego klasyka, więc do niej bym dał PokeyMAX.
Fast forward kilka miesięcy, PokeyMAX w końcu przyszedł, a ja do tego czasu nauczyłem się, która strona lutownicy jest gorąca i nabrałem na tyle śmiałości, że sam go z powodzeniem zainstalowałem (a później kolejne rozszerzenie - Ultimate 1MB). W ten sposób zostałem z dodatkowym sprawnym Pokeyem i wczoraj przyszedł czas na akcję reperację klasyka. Obfotografowałem sprzęt z każdej strony, żeby później wiedzieć, jak to złożyć z powrotem. Rozmontowałem kanapkę z układów, oczyściłem płytę główną, zamontowałem podstawkę, włożyłem na razie jednego Pokeya dla testów. Odpalam i...
Operacja udana, pacjent zmarł. System nie startuje. Potestowałem jeszcze z innymi konfiguracjami systemu (bo ta atarka ma dwa i dodatkowo jeszcze pakiet narzędziowy na kości EPROM) i udało się uzyskać jakieś oznaki życia, ale zmiana statusu pacjenta na "katatonik" to wszystko, co miałem. Teoretycznie powinno działać, ale skoro ten sprzęt ma tyle modyfikacji, a jego stereo okazało się mieć jeden dodatkowy kabelek, którego nie widzę na dokumentacji tego rozszerzenia, uznałem, że może ona jednak wymaga dwóch Pokeyów do działania. Zmontowałem kanapkę, zainstalowałem i niestety bez zmian.
Czyli coś upaliłem. Optymistycznie - ścieżkę, pesymistycznie - jakiś układ. W ruch poszedł multimetr i schemat płyty głównej. Sprawdzam po kolei nóżki Pokeya, zasilanie, masę, szynę adresową, szynę danych, inne dziwne rzeczy. Wszystko ma połączenia. Gapię się z godzinę jednym okiem na schemat, drugim na płytę i nie wiem co robić. W końcu zauważyłem, że część ścieżek tylko przelatuje przez Pokeya - na przykład idzie od procesora, przez Pokeya i na końcu do układu PIA (ten m.in. steruje kontrolerem pamięci). I to było to - ścieżka IRQ, jest połączenie między Pokeyem a PIA, nie ma między CPU a Pokeyem, tu mi się upaliło przy rozlutowywaniu. Raz dwa zrobiłem mostek z kabelka, odpalam i... Pacjent wybudzony!
Tylko nadal nie ma dźwięku. No ja pi⁎⁎⁎⁎lę, powinno wyjść inaczej. Powodów takiego zachowania może być więcej, ale niespecjalnie w tym przypadku. Mam zamontowane wyjście audio przylutowane bezpośrednio do nóżki AUDIO OUT Pokeya (no prawie, przez kondensatorek), więc jakiekolwiek urwane ścieżki toru audio na płycie głównej nie mają znaczenia. Sprawdzam, czy przypadkiem nie zamontowałem z powrotem tego samego padniętego Pokeya - nie, zamontowałem ten, co trzeba. Skoro to nie wina uszkodzonego dźwięku w Pokeyu, to co to może być? Pokey odpowiada też za klawiaturę i operacje I/O - to wszystko działa, więc szyna adresowa musi być ok, szyna danych też, wszystkie inne ścieżki jak zegar czy wybór trybu R/W też. No to śledzę tę ścieżkę audio na schemacie i co widzę? Że do nóżki AUDIO OUT doprowadzone jest zasilanie 5V przez kondensatorek i oporniczek. Już robię mentalnego facepalma...
Tak. Okazało się, że jedyną awarią w tej atarce była pęknięta ścieżka doprowadzająca zasilanie do toru audio. To się zdarza samo z siebie w takich starych sprzętach. Wystarczyło tylko ją zmostkować, żadne wymiany Pokeyów i inne kombinacje nie były potrzebne. Sprzęt śmiga jak nowy.
Ale w sumie cieszę się, że tak wyszło, bo bez tego pretekstu nie zabrałbym się za samodzielne lutowanie i pewnie byłbym już po sporych wydatkach dla elektroników za zamontowanie mi w drugim egzemplarzu tych wszystkich rozszerzeń. A tak to się czegoś naumiałem, mam teraz dwie w pełni sprawne atarki i ten klasyk może wrócić do @Yozue, by cieszyć sąsiadów atarowską muzyką puszczaną na cały regulator. W stereo.
#elektronika #starekomputery #diy





Zaloguj się aby komentować
#gownowpis #diy
Kończymy pakowanie. Kiedyś, w czasach precovidowych mieliśmy nawet pomysł na własną markę
#hejtopaka
Ciekawe czy uda Ci się rozpoznać, która świeczka wpadnie w Twoje ręce

Zaloguj się aby komentować
#konstruktorelektrykamator #elektronika #elektryka #diy #hobby
No i po co komu budzik? Niedziela, budzik nie nastawiony, żarówki też ustawione żeby się nie włączały w niedzielę. A i tak obudziłem się przed siódmą. Trudno, będzie więcej czasu na nic nie robienie. Ta, nic nie robienie, trzeba nowy wpis wrzucić, faktury ogarnąć za zeszły miesiąc, poczytać coś mądrego.
Wciąż brnę w pomiar prędkości światła.
Potrzebne są do tego krótkie ale bardzo silne impulsy świetlne, najlepiej z lasera. Mam generator w oscyloskopie który daje do 25MHz, nie potrzeba tyle, ale to daje możliwość ustawienia krótkich impulsów np 10ns czas trwania, co 100μs. No fajnie, tylko to wciąż jest tylko 5V, i to teoretyczne, bo generator ma impedancję wyjściową 50Ω, i na zaciskach diody napięcie będzie znacznie mniejsze.
No to jest inny sposób na szybkie impulsy, generator lawinowy, to co pisałem wczoraj, ładny przebieg w postaci górki, czas trwania kilka ns, napięcie szczytowe już ok 30V. Przez diodę potrafiło popłynąć do 2A w szczycie. Ale czas trwania tego prądu był bardzo krótki przez co i wyemitowana energia bardzo mała.
Jak to poprawić?
W pierwotnej wersji magazynem energii był mały kondensator 39pF. Nawet jeśli naładował się do 200V to zgromadzona energia to tylko 0,8mJ.
Może większy kondensator? Można, ale wtedy przebieg traci kształt, sygnał rozciąga się w czasie, są wielokrotne odbicia i drgania.
Ale na to jest metoda, zamiast po prostu dawać większy kondensator można dać układ kondensator-cewka-kondensator-cewka....
Tylko komu by się chciało lutować taki zestaw i skąd wziąć elementy na to?
A pewnie większość z nas ma takie elementy w domu. Dwa przewody ułożone obok siebie, tworzą kondensator, czyli już mamy jeden element. Ale też każdy przewód, nawet idealnie prosty ma jakąś indukcyjność. Czyli już mamy drugi element układanki. Dwie żyły przewodu mają jakąś pojemność względem siebie, i jakąś indukcyjność szeregową. Co to nam daje? Linię długą o określonej indukcyjności. W przypadku skrętki UTP jest to ok 49pF/m i impedancja ok 100Ω*. 49pF na metr, to już jest więcej niż było w oryginalnej wersji mojego generatora. Tylko ograniczeniem jest impedancja, bo dla prostych obliczeń możemy ją traktować jako rezystancję, czyli tak jakbyśmy wstawili rezystor 100Ω szeregowo z kondensatorem. Co się robi żeby zmniejszyć tą wartość? Łączy się równolegle. A że w UTP są 4 pary to połączone równolegle dają nam prawie 200pF/m i impedancję ok 25Ω* (100/4).
Duża pojemność, mała impedancja, to brzmi jak przepis na duże prądy. No i są. Pierwszy (wyższy) przebieg jest dla obciążenia 25Ω, z prostego liczenia I=U/R daje nam ok 2,6A, drugi (niższy) przebieg jest dla obciążenia ok 12Ω, szybkie licznie i I wychodzi 3,33A. Po nałożeniu na siebie sygnałów widać że ten niższy po zboczu opadającym wchodzi w wartości ujemne, a wyższy nie spada do 0, tylko dopiero po kolejnym odcinku równym głównemu sygnałowi.
Wynika to z niedopasowania impedancji skrętki do obciążenia. 25Ω to za dużo, a 12 to za mało. Pewnie coś w połowie byłoby ok. Ale wchodzenie w wartości ujemne może mieć pozytywne zastosowanie, dioda laserowa szybciej powinna się wyłączyć.
No dobra, jest już możliwość stworzenia impulsów o dużej wydajności prądowej, ale jak to jest że wcześniejsze sygnały trwały kilka ns a ten trwa 120ns? A no prosto, bo magazynem energii jest teraz 12mb skrętki, prędkość sygnału elektrycznego w takim przewodzie to ok 1m/5ns, czyli w momencie gdy tranzystor zaczyna przewodzić to skrętka zaczyna się rozładowywać, sygnał zanim dotrze do wolnego końca potrzebuje ok 60ns, tam się odbija, zawraca i potrzebuje kolejnych 60ns żeby dotrzeć do tranzystora. Czyli regulując długością skrętki, można mieć sygnały o różnym czasie trwania, 10ns/m. No i oczywiście regulując ilością podłączonych par zmieniamy impedancję i maksymalny prąd.
Czas na testy z diodą, mam nadzieję że jej nie usmażę podając 3A w impulsie.
* Impedancja nie jest wartością stałą dla skrętki, w zależności od częstotliwości potrafi zmieniać wartość. Ale przyjmuje się 100±20Ω.
@Marchew chciał zdjęcia partactw jakie spotykam. No to proszę bardzo, zdjęcie z wczoraj.




Zaloguj się aby komentować
Popełniłem kilkanaście podkładek pod szklanki z resztek drewna jakie miałem pod ręką. Rozmiar około 10x10x1cm. Drewno to dąb, klon, wiśnia, orzech i purpleheart. Ludzik Lego dla skali.
#majsterkowanie #diy #drewno #hobby


Zaloguj się aby komentować
#gownowpis #diy
Moja żona to fanatyczka świec sojowych.
Całe mieszkanie zajebane woskiem najgorzej.
Idą święta, to czas na świeczki. Robimy je w sumie raz do roku, jak dodatek do prezentów.
Plusy: razem spedzony czas
Minusy: j⁎⁎ie w chacie wszystkimi olejami przez tydzień

Zaloguj się aby komentować
#konstruktorelektrykamator #elektronika #elektryka #diy #hobby #fizyka
Przyszły mi części z TME.
Fotodiody, trochę kondensatorów, rezystorów, tranzystorów. Wszystko żeby zbudować układ zasilania diody laserowej krótkimi impulsami, i układ odbioru tych impulsów przez fotodiodę.
Jak już miałem się zabierać do tworzenia płytki to zorientowałem się że przecież już mam taki układ. Oparty o lawinowy generator impulsów. Generuje o takie ładne przebiegi. Nazywa się to delta Diraca. Szybkość narastania sygnału to ok 8kV/μs, na moim oscyloskopie, na czym szybszym mogłoby to wyjść inaczej. Warto dodać że przy takiej podstawie czasowej jest jeden punkt pomiaru na każdą działkę, czyli cały przebieg to 7 wartości, które system poddał obróbce (sinx/X) żeby dobrze wyglądało. Ale to prawdopodobnie wprowadza spory błąd.
Trzeba by kupić lepszy oscyloskop. Teraz jest HDS2202 z próbkowaniem 1Gs/s za mniej niż tysiąc.
Tak ładnie to wyszło że aż zmieniłem sobie tło profilowe.
A tu na szybko na pająka złożony układ. Dwie fotodiody przyklejone na klej na gorąco do modułu lasera z DVD, po zasileniu lasera z generatora, na obu rezystorach pomiarowych (po lewej) miałem podobny przebieg, o różnych amplitudach ale kształt ten sam. Teraz tak sobie myślę że są dwa wytłumaczenia tego, albo faktycznie obie fotodiody dostawały światło, albo drugi sygnał był fantomem pierwszego spowodowany zasilaniem z tego samego źródła zasilania bez kondensatorów filtrujących. Jeszcze to przebadam.
Dioda laserowa zasilona z tego generatora bez problemu puszczała w impulsie ok 2A.
Pomiar za pomocą bocznika 0,1R, po prawej stronie.
Prąd spory, ale uwzględniając czas trwania to moc wytrącona będzie niewielka.
Powoli, powoli, coś się zbuduje z tego.


Zaloguj się aby komentować
Znajomemu na swieta chce wygrawerowac scenke z solnikiem. Myslalem zeby to zrobic na desce do krojenia, ale zona mowi ze to bez sensu, bo on raczej nie gotuje. Macie jakis inny pomysl na czym to zrobic?
#diy #kapitanbomba
(Zdjecie deski z innym grawerem)

Zaloguj się aby komentować
Tak, to już chyba jest ten czas w roku, by zacząć zadawać pytania o lampki choinkowe. Mam takiego chujanka z lampkami- jak się okazało wszystkie prócz jednej spalone xD I teraz tak- Mogę je wymienić na dowolne o takim kształcie, czy one czymś się różnią? Bo mam paczkę zdrowych, ale nie wiem czy jak je powymieniam to nie wysadzę korków w domu xD
Chujanka ma 20 lampek i jest podłączana bezpośrednio do napięcia sieciowego. Żadnych transformatorów i innych zasilaczy. Cóż robić, jak to ożywić?
#diy #swieta #elektryka #naprawa #kiciochpyta



Zaloguj się aby komentować
#konstruktorelektrykamator #elektryka #lifehack #diy #protip
Szybkie wyjaśnienie co widać na tym 15 sekundowym filmie.
Gdy czasami używamy lasera do naniesienia poziomów to zdarza się że nie widać linii. A bo akurat jest narożnik lasera i sam sobie rzuca cień, albo jest strasznie jasno i jest zbyt mały kontrast. Oko ludzkie wyłapie nawet słabą wiązkę lasera ale ciężko to przenieść na ścianę w odpowiednim poziomie. A co jest podobne do oka? Sztuczne oko kamery. Kamera telefonu ma soczewkę kilka milimetrów, i dobrze widać gdzie ona jest. Więc przesuwając telefon w górę i w dół można znaleźć miejsce gdzie kamera widzi najmocniejszą wiązkę lasera. Zostaje tylko nanieść reper na wysokości kamery.
A zdjęcie pokazuje wiązkę po przestawieniu lasera.
Czas trochę ponarzekać.
Jebane niemiaszki, tu narzucają ograniczenie emisji zanieczyszczeń, zielone łady, itp. A sami zamykają swoje EJ, i jeden z bardziej znanych niemieckich producentów sprzętu elektronicznego tak się bawi w pakowanie produktów.
#siemens
Pięć przycisków do automatyki, każdy we własnym woreczku, łącznie długość ok 1m.
Jak by się nie dało wszystkich w jeden woreczek wrzucić. A wiem że potrafią, bo styki do tych przycisków tak pakują, i podstawy też tak pakują, czyli 5 w jednym woreczku.
Czekam na paczkę z #TME, zamówiłem elementy do budowy generatora szybkich impulsów świetlnych do pomiaru prędkości światła.


Zaloguj się aby komentować
JEST nareszcie CM5 !
ale tak patrze na oficjalną io board i... zapomnieli o PCIex
dobrze że tych płyt dla CM5 bedzie dużo innych
#linux #raspberrypi #diy #komputery
EDIT: port użyli dla gniazda nvme. W sumie może komuś pasować bo nie przez mostek usb tylko natywnie dysk podpięty

Zaloguj się aby komentować
#elektronika #diy
Mam dziwny problem, wołam odrazu @myoniwy
Chce sprawdzić jaki sinus mi wychodzi z najtańszego agregatu z allegro bo mi każdy co innego mówi na temat najtańszych pradnic prądnic. Ale wejście oscyloskopu max 50V. Kupiłem sondę z dzielnikiem X10, przed podłączeniem do oscyloskopu sprawdziłem miernikiem i mam 115V AC. Przy podpięciu akumulatora 12V ładnie skaluje na 1.2V DC. Coś nie tak podpinam czy ki cholera? Do prądu zmiennego inaczej liczymy dzielnik? Sonda najzwyklejsza hanteka, ma jakąś regulację w bnc albo coś innego ale nie ruszałem jeszcze


A próbowałeś położyć miernik w innym miejscu niż na przewodzie w którym jest 230 V? Zamieniałeś miejscami końcówki pomiarowe sondy tak, żeby ekran sondy był podłączony do przewodu neutralnego... a dobra, to jest agregat to raczej nie ma neutralnego. Ale i tak możesz zamienić, żeby wykluczyć jakieś zakłócenia związane z dużą impedancją wejściową miernika. Jakieś obciążenie do agregatu podłączyłeś, np. żarówkę? Czy wszystkie zakłócenia się zbierają na pojemności sondy?
@cec próby robiłem na sieci żeby sobie nie smrodzić. @Felonious_Gru miał rację, pomiar zrobiony, wyjście najtańszego agregatu z allegro daje 'czysty' sinus ale pojebany poszarpany. Żaden kwadrat, prostokąt, romb, trapez. Jest normalny sinus. Pomiar powtórzę jeszcze z obciążeniem i zrobię jakieś ładne zdjęcie dla allegrowiczow
Zaloguj się aby komentować
Jak @LaMo.zord dostarczy, to nie ma kuraka we wsi
#diy #spawanie <- to @LaMo.zord
#fiat126p #maluch #mechanikasamochodowa #mechanika


Zaloguj się aby komentować
Rzucili na sklepy cytryny po 4.99 i 4.95 to kupiłem 3.5 kg i zrobiłem zaczynek na cytrynowke
#gownowpis #zainteresowania #alkoholedomowe #pijzhejto #diy

Zaloguj się aby komentować
Linki na kierownicy kolidowały mi z uchwytem na latarkę. Postanowiłem w końcu rozwiązać problem drukując uchwyt na wymiar. Przy okazji mogłem przetestować nowego FreeCADa, wersja 1.0 wyszła niedawno.
Dwie dolne części wydrukowałem z ABS, górną z TPU (guma). Otwory widoczne w modelu zostały zrobione pod śruby M3 i wkładki z gwintem 'Heat Instert'. Niestety byłem zbyt optymistyczny w kwestii sztywności TPU więc górną część musiałem drukować 3 razy aż w ostatnia wersja w końcu trzymała latarkę jak należy.
Uchwyt dobrze leży na kierownicy, linki mieszczą się w otworze.
Co do FreeCADa - jest lepiej, modele już się nie rozjeżdżają po zmianie drobnego parametru w pierwszym elemencie, można wprowadzać wymiary jak w CADzie podczas rysowania, trochę uprościli wymiarowanie i wiązania. Kiedyś szukałem alternatywnego softu, ale nic offline w rozsądnej cenie nie znalazłem.
Jak ktoś ma możliwość to sprawcie sobie 'daszek' nad latarkę rowerową taki jak na zdjęciu #2. Zdecydowanie pomaga nie oślepiać ludzi jadących z naprzeciwka.
#druk3d #diy #rower




Zaloguj się aby komentować
Czasem tak bywa, że skrzynki wychodzą mi jakieś takie cięższe niż zwykle - dosłownie i w przenośni.
Ta poniżej to taki właśnie egzemplarz wagi ciężkiej, który pewnie spokojnie nadawałby się do użycia w samoobronie. Skrzynka o wymiarach 13 x 13 centymetrów, w przeszło połowie opancerzona metalizowaną, rdzawioną za pomocą odczynników glinką i obłożona metalowymi detalami wypukłymi. Sam projekt był luźno inspirowany motywem "maszynerii świata" - machina mundi.
Na trzecim zdjęciu widok wzoru z pasty szklistej, a na ostatnim zdobione wnętrze wieczka. Więcej moich szpargałów twórczych tradycyjnie na #apaturiart - jak zawsze, zapraszam do oglądnięcia.
#handmade #rekodzielo #diy #tworczoscwlasna i trochę #sztuka #art




Zaloguj się aby komentować
ten łepek gdyby był bardziej "medialny" i bardziej "szałowo" montował filmy.
Merytorycznie zjada Rakowieckiego i cała resztę.
https://www.youtube.com/watch?v=k8uXHcAtzMA
https://www.youtube.com/@__MINT_/videos
#diy #elektronika #naprawy #hardware #komputery #gownowpis
Zaloguj się aby komentować