Zaloguj się aby komentować
cześć
Goteborg jest drugim co do wielkości miastem w Szwecji. Znane jest z produkcji samochodów Volvo. Co ciekawe nazwę miasta po szwedzku wymawia się Jetebori . Związana jest z tym anegdota, że Szwedzi czekający na jednym z polskich lotnisk nie polecieli, gdyż nie zrozumieli nazwy miasta wymawianej po polsku, czy angielsku.
Na filmie zobaczycie:
Universeum, czyli ciekawe centrum poświęcone nauce.
Piękny park Slottsskogen, gdzie zobaczyć można foki, łosie, pingwiny i inne zwierzęta
najstarszą dzielnicę Hagę
Twierdzę Skansen Kronan
słynną szminkę, czyli budynek Lilla Bommen o wysokości 86 metrów
miejską palmiarnię (dostępna za darmo)
Muzeum Historii Naturalnej
a także wiele innych ciekawych miejsc.
#antekpodrozuje #szwecja #podroze #podrozujzhejto #turystyka #atrakcjeturystyczne #ciekawostki #zainteresowania
-------------------------------------------
Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi znaleziskami to zapraszam do śledzenia hashtagu #antekpodrozuje
Jeśli chcesz, żebym Cię wołał w przyszłości, to zostaw piorun pod odpowiednim komentarzem poniżej





Zaloguj się aby komentować
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
Premier Donald Tusk w poniedziałek przed południem spotkał się z przebywającym z wizytą w Polsce premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem.
Odbywały się również różne spotkania na poziomie ministrów.
Dalszy ciąg powiewu zmian w polityce zagranicznej po odsunięciu od władzy pisowczyków, którzy byli obrażeni na wszystkich.
#polityka #politykazagraniczna #szwecja #polityka
Zaloguj się aby komentować

Polski cukiernik Rafał Perz wygrał konkurs na najlepszą tegoroczną semlę w Sztokholmie. Tymi drożdżowymi bułeczkami z masą migdałową i bitą śmietaną we wtorek, w ostatnin dniu karnawału, zajadają się Szwedzi.
Semla Polaka, właściciela trzech piekarnio-cukierni Pesso, pokonała 28 innych bułeczek od...
Bardzo dobra wiadomość jak dla mnie. Szwecja zaczyna w praktyce działać, jakby już była członkiem NATO.
#nato #rosja #szwecja
Zaloguj się aby komentować

Postrzeganie Szwecji w naszym społeczeństwie jest bardzo zakrzywione. Chodzi przede wszystkim o rzekomo panujący tam socjalizm.
Blisko 2 lata temu pisaliśmy na łamach Bezprawnika o szwedzkim modelu, który za sztafażem socjalnych udogodnień kryje liberalną i wolnorynkową podbudowę państwa,...
- Dzień dobry, czy zamawiali państwo wzbogacanie kulturowe?
- Nie, dziękuję, nie zamawialiśmy.
- Ale jak to! Przyniosłem nawet własną drabinę!
- Nie nie, dziękujemy...
#heheszki #multikulti #szwecja #wlamanie #islam
Da radę ktoś przetłumaczyć? Chociaż chyba domyślam się, o co chodzi.

Sweden Yes!
Mohammed z Algierii był w Szecji dopiero 8 lat ale dorobił się już długiej listy przestępstw: napady, pobicia, kradzieże, narkotyki, wandalizm, stawianie oporu policji. Mimo to spokojnie hasał sobie na wolności i jeszcze r⁎⁎⁎ał jakąś Szwedkę (bo nie dać d⁎⁎y Mahammedowi to zbrodnia nienawiści, nawet jeśli to bandzior). Jak w końcu nie wytrzymała i odeszła to przyszedł odebrać swoją własność wymachując nożem i dźgając szwedzkiego "przyjaciela" niewiasty, który nawet nie próbował stwaiać oporu tylko prosił o litość (stawianie oporu to też zbrodnia nienawiści). Po tym wszystkim Mahammed dostał 2 lata pierdla (pewnie wyjdzie po roku za dobre sprawowanie) i deportację ale nie na zawsze tylko na 10 lat, żeby mógł wrócić i dokończyć swoją robotę nożem. Może zresztą wróci wcześniej pod innym nazwiskiem, w Algierii załatwienie lewych papierów chyba nie jest wielkim problemem a kwestionowanie tożsamości Mohammedów to - tak, zgadliście - zbrodnia nienawiści.
Zaloguj się aby komentować

Ciągnik z zasilaniem wodorowym, zdolny obsługiwać ponad 60-tonowe zestawy na dalekobieżnych trasach w północnej Skandynawii – pojazdu zgodnego z takimi oczekiwaniami nie znajdziemy w ofercie żadnej z wiodących marek. Jest jednak w Holandii pewien warsztat, który przygotowuje taką ciężarówkę w...
Ugrupowanie Orbana nie przyszło na głosowanie w sprawie Szwecji, brak kworum. A to ruskie śmiecie
https://twitter.com/panyiszabolcs/status/1754484676280885610
#polityka #nato #szwecja #wegry
Zaloguj się aby komentować
#sztokholm z dziś.
#szwecja #fotografia #mojezdjecie

Zaloguj się aby komentować

Megalit, czyli duża kamienna budowla, odkryty w Tiarp w Skandynawii jest starszy nawet od słynnego Stonehenge w Wielkiej Brytanii. Wewnątrz znaleziono szczątki kilkunastu osób. Ale brakuje ich czaszek.
Konstrukcje megalityczne (z greckiego megas – wielki i lithos – kamień) to fenomen znany nie...
Mam wrażenie, że Orbanowi dano czas do końca 2023 na pajacowanie i udawanie, że jest ważny, a teraz żarty się skończyły. Najpierw UE go docisnęła i się zgodził na pomoc finansową dla Ukrainy z budżetu unijnego, a teraz USA zaczynają grozić, że tracą cierpliwość w sprawie akcesji Szwecji do NATO. Wspominają m.in. przywrócenie wiz i "nieodwracalnemu zaszkodzeniu wzajemnym stosunkom".
Mówi się, że dano im czas do przyszłego tygodnia, dlatego opozycja zwołała posiedzenie parlamentu na poniedziałek, żeby to przegłosować.
#wegry #szwecja #usa #wiadomosciswiat
@Alky nie za bardzo rozumiem?
W ostatnich wyborach na Węgrzech frekwencja była minimalnie niższa niż u nas, foslownie parę promili poniżej 70%.
Inna sprawa, że na Węgrzech opozycja wcale nie była lepsza od Orbana, jak się ma całą klasę polityczną przegniłą to wręcz na odwrót, im wyższa frekwencja tym mniejsze szanse na to by zmienić ludzi u władzy.
Nigdy nie rozumiałem tego podejścia jakoby wysoka frekwencja sama w sobie to było coś pozytywnego. Wysoka frekwencja wśród ludzi świadomych politycznie i mających nijakie pojęcie o polityce to pozytywne zjawisko, w inn wypadku już niekoniecznie.
Zaloguj się aby komentować
Wielki powrót ołówka, papieru i książek. Szwecja wycofuje ekrany z przedszkoli i szkół
Cyfrowe pomoce naukowe należy wprowadzać dopiero w późniejszym wieku, gdy zamiast rozpraszać, będą one wspierać uczniów. Badania naukowe potwierdzają, że środowisko pozbawione ekranów (telewizorów, monitorów oraz smartfonów) stwarza dzieciom lepsze warunki do rozwijania relacji oraz pomaga skoncentrować się.
Zgodnie z zapowiedziami minister Edholm, w starszych klasach tablety i laptopy będą mogły być wykorzystywane wybiórczo, jeśli korzyści z ich stosowania mają potwierdzenie naukowe.
#wiadomosciswiat #szwecja #edukacja
Zaloguj się aby komentować
Nie mogłem spać, zachciało mi się piwka, więc pojechałem do całodobowej Hemköp. Dojechałem do sklepu, było po drugiej w nocy. Koło wejścia widzę czwórkę młodych, typowe szwedzkie gitsy, przynajmniej na pierwszy rzut oka. Wyglądali na zmęczonych i zdesperowanych. Ich lider wszedł do sklepu przede mną i coś zagadał do ochrony, ja poszedłem dalej. Kupiłem piwo i chleb, żeby nie było, że jestem alkoholikiem. Jak chodziłem między alejkami, to widziałem jak ten lider zespołu zagaduje do ludzi, ale każdy odstawiał go z kwitkiem, więc skierował się do wyjścia. Wychodzę ze sklepu i słyszę "przepraszam, mam taką sprawę..." i na przeciwko mnie stanął on albo ona, nie wiem. Z 185cm wzrostu, przy kości, okrągła twarz, workowate ciuchy, tatuaże domowej roboty na dłoniach i szyi, fryzura na żołnierza i bardzo dziewczęcy głos. Albo bardzo kobiecy facet, albo męska kobieta, albo wyrośnięty czternastolatek, nie wiem. "Utknęliśmy tutaj, mamy gotówkę, ale telefony nam się rozładowały i nie możemy zamówić Ubertaxi. Musimy dostać się do Scandic koło lotniska i nie mamy jak. Godzinę już tu siedzimy, zgadujemy do ludzi, ale każdy nas olewa. Nie wiemy co robić dalej". Myślę, myślę, jedna połowa mówi "zadźgają cię jak ich podwieziesz", a druga "j⁎⁎ać to". Ich historia się kupy nie trzyma, ale posłuchałem tej drugiej strony i powiedziałem "spoko, wskakujcie". Wyrośnięty nastolatek zaczął dziękować, zawołał resztę, podobno jego rodzina, chica też. Pyta ile wezmę za kurs, odpowiedziałem żeby dał spokój, bo to tylko 10 minut jazdy i mam prawie po drodze. Wszyscy zaczęli dziękować - "rzadko można spotkać takich jak ty, wszyscy się boją". Odpowiedziałem szczerze "bo wyglądacie jak zagroda". Trójka usiadła z tyłu, jeden młody, jedna młoda i ten bydlak nastolatek. Obok mnie usiadł ziomek, wtedy zobaczyłem jego tatuaże na twarzy. Jakieś pioruny, odwrócone krzyże, złamane serce, jakieś napisy. Kuźwa, na pewno mnie zadźgają. Jedziemy 5 minut, cisza, nagle ktoś się odzywa z tyłu. "Na pewno nie chcesz pieniędzy?". Nie, spoko, mam prawie po drodze. "To może ci obciągnąć?"
Czasem warto wykonać dobry uczynek, nawet jeśli logika podpowiada, żeby tego nie robić. Nawet jeśli jest się posranym, jak ja tej nocy.
#pdk #feelsgoodman #szwecja
Zaloguj się aby komentować
The Lion of Gripsholm Castle is a notable example of bad taxidermy located in Gripsholm Castle, Sweden. The Lion is badly stuffed and is considered to have a comically deformed face.[1]
In 1731, the dey of Algiers presented King Frederick I of Sweden with a lion, one of the first lions in Scandinavia.[2] When alive, the lion was kept in a cage near Junibacken. When the lion died, it was stuffed and mounted; however, the taxidermist and the museum-keepers had never actually seen a lion before, and did not know how they were supposed to look.[3] The taxidermist mostly based the reconstruction off of historic artwork of lions. As a result, the mount was especially anatomically inaccurate, most apparent in its face.
In the 21st century, the badly-stuffed lion has been widely mocked.[4][5][6][7][8][9]
#teksydermia #historia #szwecja

Zaloguj się aby komentować
Człowiek się wyprowadził ze Szwecji, a te gamonie dalej potrafią napsuć mu krwi...
Mój nowy pracodawca ogarnął mi cały transport ze Szwecji do Niemiec z użyciem jakiejś szwedzkiej firmy przeprowadzkowej. Schody zaczęły się już jak mieli odebrać moje rzeczy, bo kobitka źle oceniła objętość pudeł, więc podwykonawca musiał bawić się w tetrisa. No ale spoko, zabrali wszystko.
Wczoraj dzwoni do mnie typ z Malmo czy może wysłać rzeczy do Niemiec, na co mówię, że to nie moja decyzja tylko wasza, ale ja mieszkam w hotelu i nie odbiorę tych rzeczy i tak, więc jak macie magazyn to mi to rybka. Powiedział, że a sory, my tylko wykonujemy rozkazy, to wysyłamy i jutro ktoś się skontaktuje.
Dzisiaj budzi mnie telefon, że koleś już jest gdzieś na północy i za parę godzin będzie w Norymberdze to mogę odebrać. Mówię hola kolego, ja nic nie odbiorę bo nie mam możliwości, a będę się jeszcze przeprowadzał za miesiąc. Także nie wiem jak to zrobisz, ale to ma trafić do jakiegoś magazynu. Znów przeprosił, że on tylko rozkazy wykonuje itp., ale ok, to zadzwoni później. Mam dziwne wrażenie, że gość oczekuje ode mnie, że to ja wykminie sobie nagle w niedzielę magazyn, który miała załatwić główna firma do przeprowadzek, sam wyładuje rzeczy i jeszcze podpiszę, że wszystko się zgadza.
Jebane gamonie...
#szwecja
Xd. Spedycja opchnela to następnemu i nikt nic nie wie więc dzwoni do ciebie bo numer był na zleceniu i jedzie jak data na zleceniu. Sprawdź jak zadzwoni dokładnie z jakiej firmy jest i 99% nie będzie się zgadzać z firmą której to zlecileś. Zresztą już widzę szwedzkiego busiarza którzy robi wyjeżdża z kraju na pewno jakiś Polak/Romek ostatecznie jedzie. Dlatego gówno spedycję to zło i burdel na kółkach sprzedac zapomnieć 100e skasować
To wgl grubo pewnie z 3-4 pośredników którzy uciekli sobie po 100e a turas leci po kosztach xd ogólnie polecam w tematach przeprowadzki odezwać się do dużych polskich busiarzy typu euro24/matex/multicco itd jest tego pełno i łatwo do znaleznia nie dosyć że będzie pewnie taniej bo ucinasz 3 pośredników to jeszcze GPS z auta pod linkiem i nikt nie truje dupy bo dostał zlecenie i chce dopytać bo numer jest
Zaloguj się aby komentować

XV-wieczny wrak statku z bronią przeciwko piratom, znaleziony u wybrzeży Szwecji w końcu doczekał się prawdziwych badań.
Podczas badań 500-letniego wraku statku, znalezionego na wybrzeżu Szwecji, nurkowie odkryli zaskakujący ładunek, a także broń, która mogła służyć do odpierania piratów....
O Szwedach, o Wkingach, o Rusach, o Rusinach, o Slowianach, o Khaganacie Ruskim i Hazarskim. O początkach. Polecam rozmowę Szymona Słodowego(yt: historyczny top) z prof. Władysławem Duczkiem.
https://youtu.be/XJ6wlo1djJM?si=sKFpNSq1TZc-LJ0J
#historia #rus #szwecja #historia #historycznytop #slowianie #podcast
Zaloguj się aby komentować

W Szwecji badacze odnaleźli grób z czasów średniowiecza, w którym złożono bardzo wysokiego mężczyznę. Pochowano go wraz z jego ponad metrowym mieczem. Naukowcy uważają, że człowiek ten był poplecznikiem Unii Kalmarskiej.
W tym artykule:
Grób „potężnego” mężczyzny
Mężczyznę pochowano z ozdobnym...