Jeden męski, i co najmniej dwa żeńskie. Tylko broń Boże nie takie ,), tylko szeregowe - bo chcę to ciąć i dodać pstryczek . i wyłączać prąd z jednego/wielu HDD.
Wentylator nie włącza się, nawet przy wielogodzinnym graniu w grę AAA z ustawieniami na maksa.
Zrobił się najwyżej ciepły (od spodu), a od strony wentylatora i po bokach, był raczej letni.
Przy przeglądarce internetowej, jest w zasadzie niemal zimny.
Wentylator kręci się na kilka sekund, przy włączaniu komputer, wtedy go wcale nie słychać. To jedyny moment, gdy mogę to ocenić. Może przy jakimś turbo obciążeniu (nie wiem czym?) okaże się, że też hałasuje?
Zamierzam zmienić komputer na nieco mocniejszy. Jaka płytę główną w okolicach 1k pln z chipsetem z790 pod i7 12700K polecacie i dlaczego? Płyta bez światełek i dziwactw do delikatnego OC.
@fewtoast W zasilaczach lata temu było dodatkowe wyjście AC, aktywne tylko przy włączonym kompie. Niestety pomysł z tego co pamiętam umarł, a wygląda, że zrealizowałoby to, co próbujesz teraz wyhaczyć na USB.
@fewtoast patrząc na specyfikację, to shift ma nowszą wersję standardu ATX, czyli może mieć trochę lepszą wtyczkę do zasilania GPU. Ale może być tak, że jest taka sama jak w drugim modelu, dlatego tam widnieje starsza wersja (która też miała domyślnie ten wtyk, tylko z trochę innymi pinami). Bebechami się raczej nie różnią. Można się zastanawiać jak się ma 4080 bo one potrafiły sobie przypalić wtyk.
Ale szczerze mówiąc, to spodziewam się na mocne 99%, że w obu okablowanie jest to samo, po prostu normalna wersja była wcześniej więc nie była certyfikowana pod ATX 3.1.
Czyli z dużą dozą prawdopodobieństwa to ten sam zasilacz.
Macie jakas ciekawa gre, w ktora bysmy mogli pograc online na 3-4 osoby? Gramy w warzone aktualnie, ale juz powoli sie nudzi oraz nie ktorzy narzekaja ze nie dojechali z poziomem do reszty, mniejsza.
Szukam :
Gry w ktora mozna pograc w 3-4 osoby
Albo na ps5, albo crossplay (moge grac i na pc i na ps5, a reszta ma tylko konsole)
Gatunek w sumie obojetnie - chociaz mysle ze skoro warzone dla niektorych za szybki, to raczej bym poszedl w cos innego niz fps
cena: jesli warto to bez problemu kupimy, ale kazdy ma ps ekstra wiec fajnie jak by bylo w bibliotece
raczej gra ktora nie wymaga siedzenia 20 godzin dziennie i expienia (typu mmorpg: lineage 2 czy wow) oraz nie wymaga wszystkich graczy - czasami jest nas 2, czasami 4 itp
O czym myslalem i co bylo proponowane do tej pory:
Helldrivers 2
GTA 5
Sea of thieves
Baldrus Gate (na szybko w google sprawdzilem ze idzie online)
Helldivers 2 jednak to jest to. W pierwsze 2 tygodnie 66h na steam. 2 ogarniętych to minimum bo wtedy mapę już się dobrze czyści. Gramy w 3 czasem 4 kolega dołączy, upodobało mu sie rzucanie orbitala z 380mm to dostał ksywę handicap. A wraz z "apdejtami" i nowym sprzętem który jeszcze będzie się pojawiał rozgrywka się nie nudzi. No i fakt że mapą walk zajmuje się jeden z twórców wchodzą w rolę gracza i dunegon mastera sprawia że nic nie dzieje się z przypadku. Jeszcze dojdzie 3 frakcja przeciwników ale ze znajomkami obstawiamy że to będzie karta której użyją przy mocnym spadku graczy. No i otoczka szerzenia zarządzanej demokracji jest świetna. Nazwałem statek "Egzekutor Wartości Rodzinnych" xD. No fajnie jest po prostu. Poletzam.
A co z podłączeniem Monitora do stacjonarnego, gdy na wkładanej (nie wbudowanej w płytę główną/procesor) karcie graficznej nie ma USB C? Czy jak wtedy podłączyć Monitor do USB C płyty głównej, to obraz z karty graficznej będzie wysłany z GPU na płytę główną, a z niej przez USB C do Monitora?
Bo wiem, że są nieliczne karty graficzne, które mają USB C, więc wtedy przesył jest bezpośredni.
A z tym pośrednictwem płyty głównej, to może dziwne pytanie, ale mnie nurtuje.
Generalne chodzi o to, żeby podłączyć różne urządzenia USB do monitora, a do jednostki centralnej puścić tylko jeden kabel USB C, tak jak jest z tym laptopem z filmu.
@fewtoast Na samej górze znajdziesz legendę, a na dole przypisy. Według tej listy Chieftec powerplay platinium jest w klasie Hi-End, ma pojedynczą szynę 12V i ma łożyska kulkowe co znaczy że może hałasować nawet przy wolnych obrotach.
W sumie to kupiłem klawiaturę mechaniczną za pół klocka i nie wiem co o tym sądzić, mam bardzo mieszane uczucia xD Nie widzę totalnie różnicy w pisaniu czy graniu na mechaniku a na zwykłej membranowej jaką miałem wcześniej. Nie wiem czemu tyle ludzi się nad tym tak zachwyca. Jedyne co widzę, to że szybciej łapie kliknięcie, zamiast po pełnym wciśnięciu to łapie po 1,9mm i to czuć, wręcz czasami przypadkowo inne klawisze wcisnę bo się oprę delikatnie przypadkowo xD
Jak na to, że klawiatura mechniczna to zwykle jakieś x2 do ceny względem podbnego modelu membranowego to szczerze nie wiem czy warto przepłacać xD
@ElektrolizatorDwuczlonowy Jaka klawa, jakie switche? Bo napisać, że kupić klawiaturę za 500zł i że ciężko odróżnić od membrany za połowę tej kwoty to jak napisać że kupiło się telefon za 5000zł i w sumie to nie widzi się takiej dużej różnicy od telefonu za 2500.
I wgl do czego ta klawa miała być. Jak np chcesz do gier to kupujesz z takimi switchami co mają lekki opór i szybki czas aktywacji (liniowe). Do pisania/programowania najlepsze są takie "klikające" typu niebieskie, zielone. A jak chcesz coś po środku to brązowe są też ciekawą opcją. Co prawda nie klikają tak głośno jest niebieskie czy zielone ale mają wyraźne uczucie wciśnięcia.
Generalnie są setki rodzajów switchy od różnych producentów i idzie jobla dostać wybierając odpowiednie dla siebie. Większość producentów oferuje możliwość zakupienie "testerów" gdzie zamawiasz sobie kawałek klawiatury z paroma switchami i możesz sobie potestować w domu jak klikają zanim wydasz kilkaset zł na klawiaturę.
Monitor ma o rozdzielczości 2k (używa na ten moment do konsoli).
Podstawy mu podpowiedziałem, dobranie proca AM5, dobranie płyty głównej do proca, RAM do proca, chciał 96 GB RAM ale powiedziałem żeby wziął 64 GB, dysku SSD z PCIe 5.0 bo najwydajniejszy, mniej wydajny zasilacz bo po co taki (ale i tak jest za mocny, jak rozumiem 650 W by wystarczył).
I pytania:
1. Proc inny? AMD Ryzen 5 7600X? AMD Ryzen 5 7600(polecony gdzieś do tej karty graficznej, ale niedostępny teraz na mediaexpert)?
2. Zasilacz inny? Może być ten: link Zasilacz ENDORFY Supremo FM5 650W 80 Plus Gold 369 zł?
3. Osobne chłodzenie do proca? Ja mam SILENTIUMPC Fortis 5 ale niedostępny w mediaexpert.
4. Ta obudowa to pomieści?
5. No bo karty graficznej lepszej raczej nie ma? Wiadomo, takiej którą się da wykorzystać i nie jest z kosmosu cena.
@fewtoast Ta konfiguracja pod wieloma względami jest bez sensu (chyba, że samo wydawanie pieniędzy dla wydawania pieniędzy) i już lepiej się kierować którąś np. od liptona:
Grafa 7800 XT to absolutny TOP jeśli chodzi o cena/wydajność.
Procek strzelaj w ryzen 7600 albo intel 14600KF. Na tym intelu ciskasz DDR4. DDR5 to zjadacz pieniędzy.
64GB ram to gier to totalny absurd. Jedynie kilka pozycji w rozdzielczości 4k zapcha 16 GB RAM, serio! Wkładasz 32GB RAM i jest super z zapasem! Ino zostaw 2 wolne sloty na kolejne 32GB gdzieś za 5 lat lub później.
Zasilacz 850W dla w/w configu to totalny absurd! Tam i 500W w zupełności wystarczy.
Dla mojej propozycji wsadź jakiegoś be quiet serii 11 o mocy 750 i będzie dobrze.
Obudowa za taką cenę to chyba zamiast blachy ma papier. Btw zasilacz w tej obudowie jest mocowany u góry co jest według mnie nieporozumieniem i kompletnym przeżytkiem. Dodatkowo pewnie obieg powietrza również jest nieprzemyślany co może powodować większy hałas i wyższe temperatury, no ale czego oczekiwać po taniej budżetówce.
Weź zrób tak jak ci pisze kolega i złóż siostrzeńcowi kompa na podstawie części polecanych w zestawach przez techliptona.