"Klawiatury mechaniczne są dużo trwalsze i bardziej niezawodne od membranowych". Niezawodne my ass. Co prawda kupowałem do tej pory tylko budżetowe klawy ale chyba nie trzeba wydawać 500zł żeby można było oczekiwać, iż sprzęt nie zjebie się po pół roku lekkiego używania? Najwyraźniej bynajmniej. Pierwsza to jakiś Havit za 150zł. Trzy razy wymieniana, dwa razy padły niektóre ledy a za trzecim niektóre klawisze. Potem Savio w podobnej cenie - niedługo po zakupie kilka klawiszy straciło klik. Chwilę temu Redragon k617 - kilka klawiszy aktywuje sąsiednie a ich wymiana na nowe nie pomaga, leci na gwarę. Z rok temu kupiłem synowi ziomka Spc Gear gk630, za trzy stówki, bardzo chwalona. Bez powodu kilka switchy przestało działać, gwara odrzucona bo gówniarz zgubił kabel usb od niej. Wczoraj na promce, za zawrotne 44zł kupiłem membranówkę od AOC i coś czuję, że przeżyje ona mnie. Z doświadczenia wiem, że im coś prostsze, tym mniej zawodne. To ja mam takiego pecha czy też macie podobne doświadczenia?
@Jim_Morrison mechanik Kruxa kupiony na promce za 100 zł ma się dobrze, a stuknął mu już rok i zaliczył jedno dość porządne zalanie. Także to raczej loteria, jak z każdym sprzętem elektronicznym.
Tych dwóch pierwszych nawet nie znam, Red Dragon to tania chińszczyzna i wcale się nie dziwię, że się zepsuła. Te marki niszczą dobre imię prawdziwych klawiatur mechanicznych.
Jak ja żałuję zakupu płyty AsRock ;__; Straszny szit ta płyta. W sensie nie tyle jakość wykonania sprzętu bo tutaj wizualnie ok, trochę szczerze mówiąc wybrałem bo najładniej wygladała, ale softwareowo...
Nie dosyć, że komputer siedzi dobre 30 sekund na ekranie tym startowym gdzie wiecie wyświetla się którym przyciskiem do BIOSu/Boot Menu.
Do tego co najgorsze nie działa żaden soft do Windowsa do sterowania wentylatorami czy podświetleniem aRGB ;_;
Wywala błędy przy instalacji/próbie uruchomienia :<
Dodatkowo płyta ma 3 światełka RGB pod spodem i one świecą nawet jak jest wyłączony PC i co jeszcze gorsze komp podaje napięcie na USB nawet jak jest wyłączony Więc mi się świeci stanowisko bo mam ledy pod USB podłączone i na poprzedniej płycie od MSI wyłączało się to razem z komputerem :< Mam więc w nocy dyskotekę światełek :<
> Nie dosyć, że komputer siedzi dobre 30 sekund na ekranie tym startowym
Standard w dzisiejszych czasach. Acha, moja poprzednia płyta główna była od MSI, i też tak miała. Obejrzałem dziesiątki filmików na YouTube, żeby zobaczyć, jak wygląda startowanie płyty głównej od momentu wciśnięcia guziczka, ale kicha - chyba wszyscy YouTuberzy jak jeden mąż pomijają ten ważny aspekt i wycinają to podczas montażu. Nienawidzę tych kretynów.
> Dodatkowo płyta ma 3 światełka RGB pod spodem i one świecą nawet jak jest wyłączony PC i co jeszcze gorsze komp podaje napięcie na USB nawet jak jest wyłączony
To niemożliwe, po wyłączeniu komputer nie ma skąd brać napięcia. Kup sobie listwę zasilającą z PRAWDZIWYM wyłącznikiem, bo ten na obudowie komputera to w dzisiejszych czasach jakaś atrapa robiąca niewiadomo właściwie co.
> Więc mi się świeci stanowisko bo mam ledy pod USB podłączone
Możesz mi wytłumaczyć, po kiego wała podłączasz pod USB jakieś LEDy?
> Do tego co najgorsze nie działa żaden soft do Windowsa do sterowania wentylatorami czy podświetleniem aRGB
Aha i wisienka na torcie natywne wsparcie RAID w BIOS wymaga włożenia płytki DVD do napędu gdzie już nawet 90% obudów nie ma miejsca na stację dysków xD
Cały ten i poprzedni tydzień nie ruszyłem palcem w temacie gierki o latającej d⁎⁎ie.
Powodem jest mały zapierdol w pracy, więc absolutnie nie miałem siły nic tykać ostatnio.
Dzisiaj podczas sobotnich porządków rozmyślałem sobie co by tam dodać i przypomniało mi się o pewnym projekcie który zacząłem i porzuciłem 5 lat temu. Jako że ta stara wersja była nawet grywalna to postanowiłem wrzucić ją na itch.io. Była to wersja testowa dodana na Google Play Store, którą przerobiłem dziś na desktop.
Także ten, mam nadzieję że jeśli komuś bardzo się nudziło to zapewniłem mu rozrywkę na chociaż 15 minut/ 3 levele.
Sterowanie strzałeczkami (lewo, prawo), ilość leveli jest nieograniczona ale są dodatkowe elementy/ zwiększona prędkość asteroid - ja najdalej doszedłem do STAGE 10.
Postanowiłem też że dodam link na donejty, nie wiem z jakim to się spotka odzewem więc proszę mnie nie wyzywać i nie banować xd Link w komentarzu, żeby nie wywaliło wpisu w razie czego.
@ElektrolizatorDwuczlonowy Może pomóc ale niekoniecznie bo może się okazać, że zwyczajnie producent karty poskąpił na ilości faz i, że i tak się będzie vrm grzał.
Cześć, chciałbym zacząć nagrywać szkolenia, mam laptopa z kamerką. Czy ktoś poleca coś do nagrywania obrazu PC+Kamera. Najlepiej jeszcze żeby się dało usunąć tło (green screen czy coś) z kamery. Format nagrania byłby ala stream, obraz z monitora + moja twarz w rogu.
Hejka. Może ktoś polecić jakąś usługę voip z centralką dla kilkudziesięciu użytkowników? Chodzi o to by można było z niej dzwonić z komórek (Android) i z laptopów (PC/Windows) oraz dało się ustawić jakąś centralkę na tym (do zarządzania czyli przekierowywania połączeń itp). Szef się uparł że nie chce więcej aparatów telefonicznych w firmie i duża grupa ludzi ma dzwonić z laptopów. Słabo to widzę i mało to mnie ciekawi ale pan każe sługa musi coś znaleźć i szuka punktu zaczepienia i ominięcia co większych min.
Jak to sprawdzić czy dysk SSD dzieli linię PCIe z GPU? Oglądam sobie filmik o składaniu PC dla odświeżenia wiedzy i blackwhite wspomina o tym, że przy niektórych procesorach dysk SSD może dzielić linię PCIe z kartą graficzną przez co GPU może odrobinę wolniej chodzić. Jak to sprawdzić w specyfikacji? Procesor który planuję kupić ma w specyfikacji "Gen 4, 20 Lanes (CPU only)", jak to teraz obliczyć czy dysk NVME m2 będzie wchodził w paradę GPU czy nie? A jeśli zamontuję dwa dyski NVME m2 lub więcej? Jak obliczyć ten limit dysków od którego dyski zajmą tyle linii PCIe, że zaczną ograniczać GPU?
wtf czemu płyty główne na AM5 są takie drogie? Najtańsze ATX na AM4 to 338zł a najtańsze AM5 to 700zł xDD ocb? Od premiery AM5 minęły już dwa lata a płyty główne nadal takie drogie?
No nie bardzo, b650 kupisz zdecydowaniej taniej niż 700 zł. A jak poszukasz a620 to za ok 400 kupisz. Czy będą to super płyty? Nie. Czy wsadzisz w nie procek na am5, tak.
Edit:
Nie doczytałem że o pełny ATX chodzi, tu niestety tanio nie jest.
@ElektrolizatorDwuczlonowy Jak byś czasem kupował z AM5 to sprawdź dobrze wybrane chłodzenie. Niby pod AM4 i AM5 są kompatybilne ze sobą, ale w praktyce to różnie to bywa.
dodam, że półka pod monitor jest wykonana przeze mnie z dębu. Do tego blat biurka też sam robiłem, ale już jest sosnowy, zabrakło dębiny może jeszcze kiedyś zrobię gruby dębowyz
@Krzyszt00f Spoko sa te plyty z ikei jak masz pelno pi⁎⁎⁎ol do powieszenia, ewentualnie tez za nie mozesz dac ledy. Dodatkowo propsy za zrobienie monitora z tym swiatelkiem pod nim - moze skopiuje jesli sie nie obrazisz
Moje jakies starsze zdj co zrobilem, troche od tamtego czasu sie pozmienialo - na pewno jest czysciej xD
Zależy od monitora, mój Dell AW3423DW też zmienia to dosyć długo, a niestety często przełączam się między HDR a SDR (w HDR monitor nie ma automatycznej jasności)
@lubiespac w ogóle SpeedFan średnio wykrywa sensory i warto rozważyć jakieś alternatywy. Przynajmniej u mnie często albo nie miał jakichś temperatur, albo miał je źle podpisane i tym samym trudno było określić, czy to dobrze, że coś skacze do powiedzmy 70°C. W moim przypadku spoko jest Sidebar Diagnostic, czyli panel boczny, który można dowolnie ustawić lub OOCT, czyli program do testowania stabilności systemu po podkręcaniu. Oba programy są za darmo i przynajmniej u mnie pokazują temperatury na 3 różnych urządzeniach prawidłowo.
Nie wiem który to już raz,ale odkąd kupiłem pada do xboxa i na pc męczę co kilka dni kenę i przejść nie mogę poziomu z mini bossem. W sumie początek gry po odkryciu światyni. Tak mnie to frustruje,że podejmuje kilka prób i za każdym razem padam. Najbliżej udało mnie się dojść po ubiciu tego minibossa,ale mobek za pleców wyskoczył i mnie ubił. Jeszczę się z tym pomęcze,bo gram na najwyższym poziom trudności #xbox #kenathebridges #pc #gry #games #hejtogierki
A tak mam wpięte na nowym, też Seasonic (tylko że brandowany na phanteksa ale 1200W). Jak dasz samo 8 pinów to pod słabsze procki będzie ok, pod mocniejsze dla stabilności OC albo jak więcej po prostu wymaga mocy trzeba drugi kabel i 4 piny kolejne wbić pod CPU.
Założyłem do płyty głównej msi b550-a pro, procesor ryzen 7 5700x z chłodzeniem fera 5. Kable podpięte zgodnie z instrukcja, procek założony z zachowaniem szczególnej uwagi, pasta lepsiejsza, wszystko nowe z xkom i przy odpaleniu płyta pokazuje diada błąd cpu. Rozebrane wszystko, piny procka sprawdzone pod lupą są ok, pasta założona kolejna po dokładnym wyczyszczeniu i to samo. Czy ma ktoś jakis pomysł?
@lluke Ja kiedyś złożyłem pięknie nowego kompa, kabelki poprowadziłem jakby to były mistrzostwa świata w tej dziedzinie i okazalo się, że dostałem zepsuty zasilacz...
ciekawe k⁎⁎wa kiedy pomyślą i zaczną robić listwy gdzie poszczególne gniazda są oddalone od siebie. Bo jak się podłącza jakieś zasilacze to nie da się jednego obok drugiego podłączyć.
Do tej listy to bym wpiął maksymalnie 4 zasilacze choć ma 8 gniazd
@SuperSzturmowiec Ja to bym bardziej przyczepił się do producentów zasilaczy. Gniazdka jakiś tam swój standard co do wymiarów mają i wtyczki nie powinny wystawać poza ich obrys.
@Acrivec Co tam wkładasz do tego pc i do czego będziesz wykorzystywać, że tak wydajne chodzenie potrzebujesz? Ponieważ przy takiej cenie to powinno być wydajne, jest?
@michalnaszlaku 7900XTX trochę grzeje, 9 7900 też będzie grzało bo jak temperatura jest poniżej 95 stopni to procek się sam kręci - zachowuje się identycznie jak 7900X
Testowałem Wake on LAN/Wake on USB i oto wyniki dla A620M-HDV/M.2+ :
```
Wake on LAN
po uśpieniu win - NIE
po uśpieniu lin - NIE
po soft off win - TAK
po soft off lin - NIE
```
```
Wake on USB
po uśpieniu win - TAK
po uśpieniu lin - TAK
po soft off win - NIE
po soft off lin - NIE
```
1. Widać problem przy Wake on USB po soft off zarówno Windows jak i Linux.
2. Jest problem z Linuksem przy Wake on USB po soft off.
3. Problem przy Wake on LAN po uśpieniu zarówno Windows jak i Linux.
Jak rozwiązać te trzy problemy?
ad. 2. Czy możliwe, że Linux wyłącza się w "hard off", mimo że jest wyłączany przez menu "Wyłącz Komputer" w Cinnamon, i to jest przyczyną dlaczego Wake on LAN po soft off Windowsa działa, a Linuksa nie? Albo Linux specjalnie jakoś psuje, żeby Wake on LAN nie działał, nawet przy soft off Linuksa? Innych opcji nie widzę.
@fewtoast Z Wake-on-LAN się nie bawiłem, więc tu nie pomogę, ale polecam przejrzeć ArchWiki, często można tam znaleźć informacje przydatne również dla innych distro, na przykład jakąś pierdołę, która nie jest domyślnie konfigurowana podczas instalacji pakietów na danej dystrybucji:
Wake-on-LAN działa, ale jest wyjątek: gdy wyłączę komputer poprzez przytrzymanie przycisku power na obudowie, to wtedy Wake-on-LAN nie działa, przynajmniej przez jakiś czas(np. wieczorem wyłączyłem kompa w taki sposób, spróbowałem włączyć przez Wake-on-LAN ale nie działało, poszedłem spać i rano spróbowałem znów Wake-on-LAN, i już działało).
@fewtoast - proszę, miałem z grubsza rację - użycie długo przycisku power wprowadza komputer w stan G3 (Mechanical Off) a WoL działa tylko ze stanu uśpienia S0 (Modern Standby) lub na starszych kompach ze stanu S3.
@fewtoast - nie widzę powodu by komp sam z siebie zmieniał stan zasilania - ale Ty to sprawdź empirycznie kilka razy bo różne cuda się mogą dziać - jak problem jest powtarzalny to pisz do supportu producenta płyty głównej