Zaloguj się aby komentować
Niebawem będę pakował jaja w hipotekę. Pytanko - czy warto korzystać z usług niezależnego doradcy kredytowego? W pierwszej kolejności myślałem, by wziąć kredyt po prostu w ING, gdzie mam konto.
I tak swoją drogą, mielibyście jakieś rady dla kogoś kto kupuje swoje pierwsze mieszkanie? Sami zrobilibyście coś inaczej?
#mieszkaniedeweloperskie #mieszkanie #nieruchomosci #kredythipoteczny

Uważaj kogo bierzesz, poprzeglądaj porównywarki, strony banków. Im więcej będziesz wiedział, tym większa szansa że zapali Ci się czerwona lampka przy nierzetelnym doradcy. Jak trafisz na debila, albo cwaniaka to pozamiatane.
Mi typ chciał wcisnąć ofertę o jakieś 3 procent droższą niż jego koleżanka z tego samego banku... W dodatku na zmiennej stopie, inny okres niż chciałem i w ogóle nic się tam nie zgadzało. Zresztą podobne podobne historie mi ktoś z rodziny opowiadał, mieli babę która uwalała kredyty nawet prezesom, bo nie mieli umowy na czas nieokreślony (XD)
Kiedy ostatni raz robiłem research to właśnie ING miał najlepszą ofertę.
Branie doradcy na sens jeśli sam nie za bardzo potrafisz liczyć albo masz utrudnioną zdolność.
Jeśli potrafisz sobie ogarnąć excela i wpisać oprocentowanie, marże, prowizje i wszystkie około koszty, to sobie poradzisz.
A złota rada, która padła powyżej - NADPŁACAJ K⁎⁎WA JAK WŚCIEKŁY!
@Vilified Jeśli pójdziesz do jakiegoś doradcy, dostaniesz takie zestawienie:
więcej -> https://marciniwuc.com/ranking-kredytow-hipotecznych/#kredyt-hipoteczny-oprocentowanie-stale
Wytłumaczą Ci co jest czym, jak to rozumieć, pokażą palcem jaką masz zdolność w danym banku, powieszą gdzie sprawdzają zarobki na 3 miesiące, gdzie na 6 miesięcy wstecz.
Kupując u deweloperucha zazwyczaj każde biuro sprzedaży ma dedykowanego doradcę tzn. biuro doradców.
Taki doradca ściśle współpracuje z deweloperem więc ilość papierów do ogarnięcia zmniejsza się o 95%. Nawet ameba ogarnie.
Co do możliwości negocjacji, warunków, procentów itd, ciężko mi określić gdzie lepiej.
Idąc przez deweloperucha takie biura są w 99% za darmo. Natomiast idąc samemu prawdopodobnie zapłacisz za usługę.
Zaloguj się aby komentować
Pijcie ze mną kompot!
Właśnie zostałem landlordem na małej wsi pod Wrocławiem. Teraz tylko kilka miesięcy remontów i będę u siebie.
#nieruchomosci #wroclaw #chwalesie
Zaloguj się aby komentować

Wójtowie i burmistrzowie z Podkarpacia rozpoczynają zbieranie 1000 podpisów, aby mogli zarejestrować nowo utworzony Komitet Rozwoju Polski u Marszałka Sejmu, a następnie zebrać 100 000 podpisów, by z kolei znowelizować ustawę o planowaniu i zagospodarowania przestrzennym. Priorytetem jest...
Wracajac do tego wpisu:
https://www.hejto.pl/wpis/sa-tu-jakies-spece-od-nieruchomisci-mam-taka-opcje-wymienic-dwa-mieszkania-dwupo
Bylem obejrzec ponownie ten blizniak i jeszcze jeden w stanie deweloperskim na nowoczesnym osiedlu- remont i ogarniecie jednego i drugiego to podobne pieniadze,wiec bede musial sprzedac kawalerke w Warszawie,a nie mieszkania z Pulaw,ale mniejsza o to.
Ktos mi wytłumaczy k⁎⁎wa jedna rzecz:
jak to jest,ze w starym klocku 120 metrow mam 5 osobnych pokoi( tak,salon,4 sypialnie i osobna duza,kolo 20 metrow kuchnia,ktora smialo robi za jadalnie),a w nowoczesnyn arcydziele mam salon z aneksem( wielkosciowo jakies 30 metrow) i trzy pokoje?
Przeciez ludzie maja aktualnie wiecej potrzeb i wymagan niz w latach 70. czy 80.,a jednak stare domki sa duzo bardziej funkacjonalne- k⁎⁎wa jak i dlaczego?
W jednym i drugim mam garaz i kotlownie.
#nieruchomosci #gownowpis #przemyslenia
Odpowiadam - kiedys projektowalo sie wnetrze w oparciu o typowe potrzeby wiec np. w blokach pokoiki byly waskie i dlugie by byly max ustawne bez marnowania przestrzeni. Nastepnie takie wnetrze determinowalo bryle zewnetrzna budynku, ktory lokalizowano na gruncie, ktory byl panstwowy i go nie brakowalo ;) W efekcie wszystko bylo zoptymalizowne wobec uzytecznosci obiektu.
Obecnie mamy proces zupelnie odwrotny. Deweloper ma dzialke, mpzp czy warunki zabudowy okreslaja mu max bryle budynku. Oczywiscie idzie w opor bo kazdy metr to piniundz. Jak juz ma bryle to potem stara sie wcisnac w ta bryle mieszkania. Efekt jest taki, ze pomieszczenia nie sa optymalne ale zysk dla dewelopera tak.
Dziekuje, pozdrawiam.
Zaloguj się aby komentować
represje nie ustają
#nieruchomosci

Zaloguj się aby komentować
Media zaczęły atak na Katarzyne Pełczyńską.
Podsumuję to tak:
miej jednego ogarniętego ministra w rządzie, który coś robi i jest proaktywny
odcisk PO boli, lobby deweloperskie wkurzone, daj zielone światło na nagonkę
profit( ͡° ͜ʖ ͡°) ?
#nieruchomosci #polityka

Zaloguj się aby komentować
Skorygowane o CPI wskaźniki cen lokali mieszkalnych
Żal mi się zrobiło @bojowonastawionaowca, że chce czekać aż GUS wyprodukuje skorygowane dane (patrz wpis), a że miałem chwilkę i cały zestaw AI, żeby się ręcznie nie grzebać, no to poświęciłem te 15 minut i 30%
Więc sam je skorygowałem o CPI (z tych danych GUS ), bazując na rocznych wskaźnikach, które skumulowałem. Ceny mieszkań za metr kwadratowy wziąłem z tych danych GUS .
Później tylko Python i matplotlib i voila.
Tutaj należałoby dalej pokorygować, ale 30% zobowiązuje.
#ciekawostki #nieruchomosci #polska #ciekawostkistatystyczne (sorki, że Ci na tag wchodzę

Zaloguj się aby komentować
Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w 1 kwartale 2025 r. w cyklu #ciekawostkistatystyczne
W 1 kwartale 2025 r. ceny lokali mieszkalnych w Polsce wzrosły w stosunku do poprzedniego kwartału o 0,7%. Na rynku pierwotnym wzrost ten wyniósł 0,9%, natomiast na rynku wtórnym – 0,5%. W porównaniu z analogicznym okresem 2024 r. ceny lokali mieszkalnych wzrosły o 6,6% (w tym na rynku pierwotnym o 7,0%, a na rynku wtórnym o 6,2%).
#ciekawostki #nieruchomosci #polska
#owcacontent


Zaloguj się aby komentować

Jeśli urząd nie rozpatrzy wniosku o wycinkę drzewa w ciągu 60 dni, właściciel działki będzie mógł je wyciąć bez żadnych konsekwencji. Decyzje w tej sprawie podjął rząd.
#nieruchomosci
#dzialka
Rada postanowiła obniżyć stopy procentowe NBP o 0,25 pkt. proc. do poziomu:
stopa referencyjna 5,00% w skali rocznej;
stopa lombardowa 5,50% w skali rocznej;
stopa depozytowa 4,50% w skali rocznej;
stopa redyskontowa weksli 5,05% w skali rocznej;
stopa dyskontowa weksli 5,10% w skali rocznej.
https://nbp.pl/rpp-02-07-2025/
#gospodarka #ekonomia #nieruchomosci #wiadomoscipolska #nbp
Zaloguj się aby komentować
#nieruchomosci #developeruchy
Welka płyto czemu nie chcesz runąć? Ruń prosze mam chorego dewelopera

Zaloguj się aby komentować
Ehhh, czekaliśmy już na decyzję kredytową, już w myślach wykańczaliśmy dom, a tu dziś rano gość dzwoni, że przyszedł klient z gotówką i sprzedał mu dom ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Pretensji nie mam, bo od początku tak się umawialiśmy, że jak znajdzie się ktoś od ręki to będą sprzedawać, ale jednak smuteczek, bo miejsce nam się bardzo podobało.
Najgorsze, że teraz znów trzeba zaczynać szukanie od nowa w tym zalewie gówna na rynku #nieruchomosci
#zalesie #gownowpis
Zaloguj się aby komentować
Ciekawie się robi.
#nieruchomosci #flipperzy #bekazflipperow

Zaloguj się aby komentować
Do tego jeszcze naliczenie VAT, odsetek i nałożenie kar za niezgłoszenie
#polityka #nieruchomosci #gospodarka

Znam temat z terenu - musiał pójść z góry prikaz, bo przypieprzają się nawet do rolników, którzy podzielili ziemię i sprzedają działki. Generalnie schemat bardzo prosty - sprzedajesz więcej niż jedną nieruchomość, jesteś z automatu podejrzany, że prowadzisz działalność gospodarczą i wtedy, cyk, po przebiciu pułapu 200 000 obrotów, niespodzianka - 23% VAT.
Co do filperów, to oczywiście, bardzo dobrze - to jest działalność gospodarcza, bo jest prowadzona w sposób zorganizowany, powtarzalny i w celach zarobkowych, więc zero litości - 23% VAT i zaraz się skończy fliperskie eldorado. W sumie dawno już to powinni zrobić.
Ale co do tych rolników, to skutek będzie taki, że rolnik będzie uważał żeby nie przebić pułapu 200 k, więc podaż działek spadnie. Tu urzędy powinny trochę jednak się ogarnąć - bo człowiek, który wyzbywa się w krótkim czasie swojego majątku, moim zdaniem nie wpada w kategorię działalności gospodarczej. Więc pewnie sprawy będą lądować w sądach.
Zaloguj się aby komentować

Huaguoyuan w mieście Guiyang — niegdyś największe slumsy w Chinach, dziś po rewitalizacji stały się największym osiedlem mieszkalnym na świecie. Ściany niekończących się bloków tworzą dystopijny klimat.
#nieruchomosci #podroze #podrozujzhejto #ciekawostki #azja #azjatki
Sa tu jakies spece od #nieruchomosci ?
Mam taka opcje- wymienic dwa mieszkania dwupokojowe na jeden blizniak z lat 80.-dom podobno ma nowy dach,docieplony 15cm stytopianu+piec gazowy,wiec chyba nie bedzie wymagal tych remontow co to unia nakazuje w ciagu najblizszych lat.
Wchodzic w to?
Wszystko w jednym miescie
#pytaniedoeksperta
Zaloguj się aby komentować

Hitem sieci zostało nagranie, na którym inwestorzy prezentują przestrzeń, która już niedługo stanie się kawalerką o powierzchni 15m². Ci zachwalają pomysł, ale internauci już tacy zachwyceni nie są.
Na okrążającym sieć nagraniu widzimy znanych w internecie inwestorów rynku nieruchomości, Macieja...
#nieruchomosci #patologia
5. Trzymanie zwierząt w kojcu jest dozwolone, pod warunkiem zapewnienia zwierzęciu odpowiedniej powierzchni, zapewniając zwierzęciu o wysokości w kłębie:
(...)
3) powyżej 66 cm – powierzchnię kojca wynoszącą nie mniej niż 15 m2.
6. W przypadku trzymania więcej niż jednego zwierzęcia w kojcu, powierzchnię kojca na każde kolejne zwierzę powiększa się o połowę powierzchni określonej odpowiednio w ust. 5.
Dla tych budowniczych trzeba zastosować terapeutyczny wpierdol na otrzeźwienie.

Zaloguj się aby komentować