Dawno nie było czołgów. Oto Light Mark VIB, pierwszy pojazd wyposażony w wyrzutnie granatów dymnych. Trudno w to uwierzyć ale do środka wchodziło trzech panów.
Noc Muzeów – Europejska Noc Muzeów (niem. Lange Nacht der Museen, ang. Long Night of Museums) – impreza kulturalna, polegająca na udostępnianiu muzeów, galerii i instytucji kultury, w wybranym dniu, w godzinach nocnych.
Organizatorzy przygotowują także specjalne atrakcje np. zwiedzanie obiektów zazwyczaj niedostępnych, koncerty, poczęstunki, warsztaty, scenki rodzajowe itp. Zwiedzanie umożliwiane jest za symboliczną kwotę płaconą przy pierwszym wejściu lub za darmo.
Na pewno znajdziecie coś ciekawego w swojej okolicy!
Tutaj jest zebrane info z kilku miast, ale szukajcie na lokalnych stronach samorządów/instytucji/muzeów:
@zuchtomek fajna wrzutka, dzięki! Na mój radar trafia warszawskie Muzeum Odbudowy Starówki i wystawa "Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949" w Muzeum Warszawy. Nie wiem, czy w ramach Nocy Muzeów (nie przepadam za tłumami), ale na pewno odwiedzę. Btw. szkoda, że nie przedłużono bardzo fajnej wystawy z wynikiem wykopalisk w Gettcie (a dokładniej przy bunkrze Anielewicza) i oryginalnym raportem Stroopa, które do końca weekendu było w Kordegardzie. Podobnież następny raz będą do obejrzenia w powstającym Muzeum Powstanie w Gettcie w 2026 roku.
@TheLastOfPierogi No ja mam plecak córkę lvl4, więc na prawdziwie 'nocne' zwiedzanie się nie załapiemy, zresztą nie chcę jej 'męczyć' typowymi muzeami, ale ze względu na ładną pogodę skoczę chyba na Pola Grunwaldzkie.
Jeszcze nie byłem w odnowionym muzeum to o ile nie będzie tłumów skorzystam, ale głównie nastawiam się na gry i zabawy plebejskie ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
@zuchtomek o, fajne — będę musiał podskoczyć, zwłaszcza że ostatnio mam fazę na Krzyżaków i czytam sobie na przemian polskie i niemieckie monografie na ten temat.
@Shadov Nie mam porównania niestety. Ostatnio byłem w trójmieście dobre 5 lat temu i tam to było prawdziwe nocne zwiedzanie. W mojej okolicy to tylko jakieś pojedyncze eventy niestety, no ale zawsze coś i trzeba się pokazać żeby organizatorom nie było smutno
Churchill Mark III AVRE - Armoured Vehicle Royal Engineers, pojazd do ochrony pracujących na linii frontu jednostek Royal Engineers, wyposażony w moździerz 290mm
Winston Churchill mówił że czołg nazwany jego imieniem ma więcej wad niż on sam.
Zresztą historia konstruowania brytyjskiego czołgu to kpina -za KAŻDYM razem skopali sprawę, ale mówili że się nauczyli na swoich błędach i robili kolejny czołg równie zły co poprzednik. I tak przez 6 lat wojny....
@pol-scot był 20 lat temu taki tygodnik "Gazety wojenne" i w środku wkładka z opisem sprzętu. Tego craba dokładnie zapamiętałem taki charakterystyczny. Była też jeszcze taka wersja z takim jakby kołem nadmuchiwanym do pływania. I oba z tego co pamiętam w numerze o lądowaniu w Normandii.
Panzer IV Ausf D - podstawowy czołg średni w niemieckiej armii przez cały okres wojny, kilkanaście sztuk walczyło w wojnie sześciodniowej w 1967 po stronie syryjskiej
@pol-scot Śmiem wątpić. PzKpfw IV miał armatę długolufową 7,5cm KwK 40 dopiero od Ausf. F2, Ausf. G. To jest najprawdopodobniej Ausf. G, bo ma hamulec wylotowy dwukomorowy.
M3 Grant - amerykański czołg średni, wersja brytyjska, która posiadała radio obok dowódcy nazywana była Grant od nazwiska generała Unii Ulyssesa Granta; wersja amerykańska nazywana była Lee od generała Konfederacji Roberta Lee
@tankowiec_lotus w tamtym czasie to był właśnie jedyny sposób, żeby ten pancerz pokonać - ładowano artylerią. Chociaż częściej po prostu grzęzly w błocie, albo się psuły