#heheszki #komputery Fajna ta nowa technologia taka nie za solidna
#heheszki #komputery Fajna ta nowa technologia taka nie za solidna
Zaloguj się aby komentować
Albo sobie chcesz włączyć płytkę z cidiekszyn z 2002 roku. #komputery #heheszki

Zaloguj się aby komentować
Włączam kompa, odpalam FF, wchodzę na YT i taki badziew mnie zaatakował. Ni cholery nie mogę sobie z nim poradzić... poległem. #komputery #problemtechniczny #przegladarki

Zaloguj się aby komentować

Producent znany ze sprzedaży dysków twardych i SSD właśnie oficjalnie oddzielił swój biznes związany z pamięcią NAND flash. Oznacza to, że do sklepów nie trafią już dyski SSD pod marką WD.
Dywizja SSD Western Digital przechodzi w ręce SanDisk
Western Digital to jedna z najpopularniejszych marek...
W średnim segmencie kart graficznych panuje dramat a za niedługo zapanuje jeszcze większy.
Własciwie to ten segment zniknie.
Patrząc na AMD
Mamy karty 9070 i 9070 XT obie to obecne odpowiedniki segmentu wysokiego czyli 7900 XT i 7900 xtx. Nowe karty kosztują odpowiednio 3000zl i 3400zl.
Planowany 9600 XT według przecieków ma być w dwóch wariantach 8gb i 16gb vram czyli tak jak obecny wariant 7600 i 7600 XT.
W generacji 7000 mieliśmy de facto 3 modele kart 7600, 7800 i 7900 - modele pośrednie bazowały na nich i z reguły były nieopłacalne przykładowo 7700 XT był długo nieopłacalny względem 7800 XT.
W nowej generacji brak jest tego średniego segmentu, reprezentującego obecny 7700 XT i 7800 XT.
Nawet jeśli 9060 XT będzie miał moc 7700 XT to model 8 GB będzie miał za mało vram względnem tej mocy a 16gb będzie miał za vram względem mocy i strzelam że będzie za drogi. Czyli identycznie jak chociażby w przypadku modeli rtx 4060, rtx 4060 ti i rtx 3060 12gb.
Zatem według mnie za niedługo AMD wstrzyma produkcję serii 7000 oprócz modelu 7600 ten model uchowa się jak obecny 6600 ze względu na tańszy proces produkcji - czyli w sumie tak jak mniej więcej było z serią 6000. Zostaną tanie karty do gry w 1080p z 8gb vram przykładowo 9060 z 8gb vram za 1500zl
lub drogie do gry w 1440p-4k przykładowo RX 9070 za 2500zl. Po środku będzie 9060 z 16gb za 2000zl stanowiący nieopłacalna konstrukcje. W przypadku nvidii będzie podobnie, tylko drożej.
Krótko mówiąc, za jakiś czas karty które do pewnych zastosowań (np 1440p średnio wysokie) są w sam raz jak RX 7700 XT i RX 7800 XT znikną, a w ich miejscu nie będzie nic. Jak ktoś ma budżet w okolicy 2000 zł na kartę graficzną to nie ma według mnie na co czekać.
#pcmasterrace #kartygraficzne #komputery #gry
@pokeminatour no zasadniczo tak, ale takie 1440p to 2x więcej pikseli niż 1080p, więc i wymagana moc i pamięć musi być dwa razy większa.
Czyli masz budżetowy segment wystarczający do 1080p, srednio-wysoki do 1440p i wysoki do 4k.
Swoją drogą jedno wielkie xD z tego, że budżetowa karta kosztuje 1.5 k PLN. Toż za odrobinę więcej kasy dostanie się konsolę do gier. Unreal Engine 5 to rak gamedevu sprawiający, że wymagania sprzętowe gier wystrzeliły w kosmos. Taki GTX970, który był karta idealna dla przeciętnego gracza kiedyś, obecnie nie nadaje się do prawie niczego. A gry jakoś znacznie ładniejsze nie są i często stare tytuły nadal są tip top jeśli chodzi o wrażenia wizualne.
@pokeminatour
Dlatego ja sobie raz na parę lat lat kupuję sprzęt z średniej półki i ogrywam gierki, w które do tej pory nie mogłem zagrać, czyli po prostu zaległości.
W 2017 za laptopa zapłaciłem niecałe 5k (wiem, głupota), prawie trzy lata temu za stacjonarkę zapłaciłem 6k i na ten moment w zupełności mi wystarcza. Nie czuję nawet potrzeby kupienia czegoś lepszego, ponieważ mam multum zaległych gier.
Tym bardziej, że czasem trzeba poczekać, aż twórcy skończą pracować na gierką już po premierze. Przykładem chociażby „Cyberpunk 2077”.
Zaloguj się aby komentować
#technologia #komputery #kartygraficzne #pcmasterrace
Dzisiaj miała być premiera nowych Radeonów 9070/XT.
Szukam po sklepach i...

@MostlyRenegade łap SS z kanału Moore's law is dead.
Z jednej strony super, bo karty są dostępne w US i to w 2-3x takim nakładzie jak seria 50 od nvidii.
Ale tylko część zostanie sprzedana z MSRP. I wygląda na to że trzeba te 100$ tak naprawdę dołożyć do tego co mówili na premierze.
Więc mamy 700 i 750$. Stosując uproszczony przelicznik EUR/PLN wychodzi ok 2900 i 3200 PLN co mniej więcej zgadza się z tym co Komputronik pokazuje na stronie. Czyli w PL chyba nie ma opcji na MSRP, albo klasycznie lecą w c⁎⁎ja

Zaloguj się aby komentować
Bardzo fajna wizualizacja wyszukiwania drogi w labiryncie w sposób kwantowy.
#ciekawostki #technologia #komputery #boogiecontent
@boogie cholercia wygląda jak uderzenie blyskawicy https://youtu.be/RLWIBrweSU8?si=VzSPFnh\_r-uLGVEH 2:50 tutaj
Zaloguj się aby komentować
Gimby nie znajo
https://youtu.be/iWGAdoMz1c0?si=Glr2LHfQastVhT6g
#hardware #komputery #90s #procesory #pcmasterrace
Zaloguj się aby komentować
Jakiś tranzystor mi świszczy w moim prawie nowym Corsair RM1000e.
Da się to jakoś domowo łatwo naprawić czy lepiej nie dotykać i odesłać na gwarancję? Denerwuje mnie ten dźwięk bo często pracuję w kompletnej ciszy... aż ten ciulek nie zacznie gwizdać.
#pcmasterrace #diy #komputery

Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Wie ktos jak latwo i szybko zainstalowac Equalizer graficzny w #linuxmint ?
#pytanie #pytaniedoeksperta #linux #komputery #audio
Zaloguj się aby komentować
Zrobiłem taki malutki test AI - widziałem na Linkedzie podobny. Chyba nawet @Unknow go robił, albo polecał
Najpierw zakodowałem w Base64 proste, polskie zdanie:
"Zażółć gęślą jaźń"
W wyniku kodowanie dostałem:
WmHFvMOzxYLEhyBnxJnFm2zEhSBqYcW6xYQ=
Testowo, przy użyciu kilku dekoderów online sprawdziłem ten ciąg i faktycznie, dwa kliknięcia i odkodowały go poprawnie.
No to czas na testy AI
Wykorzystałem kilka różnych modeli - i każdy zachował się inaczej.
Każdemu zadawałem to samo pytanie:
cześć. możesz mi powiedzieć co to jest? WmHFvMOzxYLEhyBnxJnFm2zEhSBqYcW6xYQ=
4o-mini:
Poprawnie stwierdził, że to Base64, zaproponował zdekodowanie.
Potem stwierdził, że po zdekodowaniu jest to ciąg:
Zm9vYmFy
Który tez jest zakodowany i po ponownym zdekodowaniu, wyszło mu, że zakodowałem słowo:
foobar
Czyli - bredzi.
Próbowałem go jakoś naprowadzić, zaproponować inne kodowanie polskich liter - nie był w stanie mi pomóc.
Llama 3.3:
Stwierdziła, że to Base64, ale mi nie odkoduje, mogę poszukać narzędzi online i samemu to zrobić. Leniuszek
Claude 3 Haiku:
Też poprawnie stwierdził, ze to Base64. Nawet go odkodował....
"Zima była długa i mroźna." - bredzi jeszcze bardziej niż 4o.
Próby innego podejścia też zawiodły.
Mistral Small 3:
Poprawnie stwierdził, że to Base64, nawet mi kawałek kodu w Pythonie napisał.
Po czym zdekodował ten ciąg jako:
This is a test string.
Serio?
Spróbujmy zatem znowu chatGPT, ale z włączonym 'rozumowaniem'.
Też oczywiście wyczuł, że to Base64.
Potem pomyślał, że to coś prostego typu "Ala ma kota" (dosłownie tak miałem na ekranie :))
Po minucie(!) napisał, że zdekodował i jest to:
"Zażółć gęślą jaźń." WOW! Udało się
Dodatkowo poinformował, że jest to pangram, czyli zdanie zawierające wszystkie polskie znaki diaktryczne
Gratulacje!
Gemini:
Odpowiedź numer 1:
Nie mogę otworzyć tej treści w YouTube.
Piszę, że to nie link ale jakiś zakodowany tekst. Nadal to samo.
Proszę wprost, żeby to zdekodował (czyli sam się tego nie domyślił)
Po dekodowaniu Base64 ponoć (sam tak ocenił), otrzymuję:
`s-i <0
Porażka. Ale przynajmniej nie zmyśla
Copilot:
Wyczuł, że to Base64, ale nie zdekodował. Zaproponowałem mu, żeby to zrobił.
Napisał mi program w Pythonie, ale nie zdekodował.
Kazałem zdekodować - wypłuł:
ZcΩúô\x02ÿ\x06\x1bY\x06\x04a\x1bY\x10
Próby z innym kodowaniem znaków - też niewypaliły.
Grok:
Poszperał w Sieci, stwierdził, ze to Base64, zdekodował:
Va41xcc3c4c584872067c499c599acc485206a65ba35
Po naprowadzaniu, że to zdanie po polsku, zdekodował jako:
"Viva l33t haxor górą"
No prawie mu się udało
Nawet mi powiedział, co to znaczy "viva" a do 'l33t haxor"
Podsumowując - niby zadanie proste, bo algorytm Base64 to nie jest coś abstrakcyjnego, tylko prosty algorytm, a jakoś tylko jedna AI dała radę i to w trybie najbardziej zaawansowanym.
Oczywiście mogłem męczyć te modele dłużej i pewnie w końcu by się udało, ale nie o to mi chodziło.
#technologia #komputery #sztucznainteligencja #ciekawostki
Zaloguj się aby komentować
#hejto #przegryw #komputery #hacking Tak se myślę że się dzisiaj wezmę i zmienię

Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Overclocking CPU płynnym azotem. Ale ta technologia idzie do przodu. Niedługo wejdzie to do mainstream i wszyscy będziemy takie mieli.
#overclocking #komputery #retro
Zaloguj się aby komentować
Jakiś czas temu zaczął mi często i głośno chodzić wentylator w radiatorze laptopa (Lenovo X1 Carbon - 6th gen). Po rozkręceniu obudowy wnętrze nie było specjalnie zakurzone - oczyściłem dodatkowo, nałożyłem jakąś resztkę pozostałej w tubce pasty na procek i niestety nic to nie dało. Wentylator chodził dość topornie, więc zamówiłem nowy na Aliexpress z już nałożoną pastą termiczną w zestawie. Zmyłem resztkę starej pasty izopropanolem, ale idealnie się nie zmyło (pozostały minimalne ślady) - doczyściłem ile się dało i założyłem nowy radiator z wentylatorem oraz nałożoną już pastą w zestawie. Przez pierwsze minuty było ok, ale po chwili lapek dalej zaczął się grzać i nowy wentylator często się odpala
Co tu zrobić? Wentylator i radiator jest nowy. Zmyć tę pastę od Pana Chińczyka, dokładniej wyczyścić i nałożyć oddzielną (mam nową tubkę Thermal Grizzly)? Sam laptop nie jest zakurzony, a na co dzień stoi na podstawce, mając wlot powietrza.
#komputery #hardware #laptopy #technologia

@Fulleks @izopropanol @Marchew Wymienię pastę, zamiast tej z zestawu od Chińczyka - polecana jest PTM Honeywell, tylko wybrać termopad (pasek) czy zwykłą pastę?
Ten będzie okay? https://allegro.pl/oferta/ptm7950-honeywell-40x40mm-narzedzia-13613889525
Zaloguj się aby komentować
#pcmasterrace #pc #komputery #monitory
Jaram się. Miałem już tv z FALD i pomimo, że stref było tylko 72 a jasność maksymalna +-800 nitów to hdr był naprawdę spoko a tutaj w tym tanim monitorku jest 336 i jak wynika z testów nawet 1500 nitów. Do tego rozdziałka 1440p sprawi, że DLSS wreszcie nabierze sensu. Będę jutro grał w grę.

@deafone No ok, dostatecznie go, myślę, przetestowałem. Jestem przekonany, że to ten sam panel co w moim poprzednim Aoc ag275qxn którego opisywałem tu kiedyś. Podtrzymuję opinię, że obok tych zakrzywionych paneli Samsunga jest to najszybsze va na rynku które odstawia całą resztę za sobą o dwie długości. To też monitor "one overdrive mode for everything". Jest to ustawienie medium. Czy to 43fps/Hz, 120 czy też 180 - w porównaniu do Aoc 27g2u na ips który to do tej pory jest jednym z najszybszych monitorów 144hz, jedyna różnica to, że w g3xmn w teście ufo/cyan/ pierwszy od góry to va zostawia małą czarną smużkę. Moja sztuka jest z końca 2024 i jest ewidentnie poprawiona o czym pisali na tftcentral bo gamma, odwzorowanie barw itd jest bardzo ok. Nie ma tego red tintu czy innych wad wspominanych wcześniej a tryb srgb działa jak powinien. Jest ciężki jak sam skurwysyn, mocno się zdziwiłem na początku a do tego gruby ale nie dziwota bo jakoś musieli tam upchać to całe sterowanie miniled. No i właśnie - to jest gwiazda programu i robi robotę. Miałem kiedyś tv TCL 50p607 robiony na rynek amerykański który był na owe czasy mocarzem bo miał kilkadziesiąt stref wygaszania, hdr na poziomie 800nit i ten mały Aoc gwałci go w dupę. Jeśli wierzyć mojemu telefonowi a podaje on wyniki zgodne z testami moich poprzednich ekranów to ten mały bandyta świeci maksymalnie z mocą 1374nit i minimalnie +-800nit w "highlights" (mowa o syntetycznych i praktycznych testach które robiłem przez ostatnie trzy dni). Taki CP2077 z auto hdr (ten w grze jest zjebany) to jebie światełkami na poziomie 1200nit 50 razy na minutę a scena w Mad Max fury road gdzie wjeżdżają w burzę piaskową to dla mnie kosmos. Wybuch pojazdu 1344nit, po czym koleś w furze odpala race które są malutkie ale jebią prawie 1000nit. Do tego umie te jasności utrzymywać w nieskończoność nawet na pełnym ekranie (video yt 12 hours hdr white). Algorytm wygaszania stref jest lepszy niż w większości tv jakie do tej pory widziałem. W filmach poziom high jest optymalny i nawet przy napisach końcowych blooming jest niemal niedostrzegalny nawet w ciemnym pokoju, szok. W grach jest jednak trochę bardziej problematyczny ale chcę zauważyć, że ja mam niestety sokole oczy więc weź to pod uwagę. Otóż na poziomie high blooming w niektórych sytuacjach nieznacznie widać. Sytuacje jak np. biały celownik na ciemniej ścianie to już za wiele dla "tylko" 336 stref i to lekko widać przy wolnych ruchach grając na padzie. Poziom low który nadal daje zajebisty, nieosiągalny dla zwykłych ekranów kontrast niweluje ten efekt niemal do zera. Druga sprawa to przejścia stref tj. ich kolejne zapalenie i gaszenie. Na przykład mamy na ścianie mocne odbicie światła. Jedziemy kamerą w jego stronę i wtedy strefy delikatnie migoczą. Widać to WYŁĄCZNIE podczas super powolnego ruchu. I znowu - im niższe ustawienie dimmingu tym widać to mniej. Nie jest to ogólnie local dimming idealny ale jeden z najlepszych jakie widziałem (topowe tv nie są dużo lepsze, widziałem). Nie chce mi się wierzyć,że za 1399zł które za niego dałem można znaleźć coś lepszego. No kurwa nie ma opcji.
https://drive.google.com/file/d/11HKiojXknqV3BvHfDF3NQFpzCwrwo0AC/view?usp=drivesdk
Zaloguj się aby komentować