brakuje słów by wyrazić smutek
#ekonomia #inflacja

brakuje słów by wyrazić smutek
#ekonomia #inflacja

Zaloguj się aby komentować
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna

Niemiecki dług trzęsie rynkiem. Inwestorzy żądają więcej Wtorkowa sesja na rynku długu przyniosła prawdziwe trzęsienie ziemi. Inwestorzy obserwują, jak rentowność niemieckich obligacji, uznawanych za najbezpieczniejszą przystań w Europie, wspina się na poziomy ostatnio widziane w 2011 roku. To...
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna

PKB Polski +3,6%! Analizujemy, co napędza naszą gospodarkę Polska gospodarka nabiera tempa. Według wstępnego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego, Produkt Krajowy Brutto Polski w 2025 roku wzrósł realnie o 3,6 proc. To wyraźne przyspieszenie w porównaniu do 3,0 proc. wzrostu odnotowanego w 2024...

Rynek pracy w USA zaskakuje. Spłynęły nowe dane o bezrobociu Czwartek przynosi nieoczekiwane dane z amerykańskiej gospodarki. Departament Pracy USA poinformował, że w tygodniu zakończonym 24 stycznia liczba nowo zarejestrowanych bezrobotnych wyniosła 209 000. To odczyt wyraźnie wyższy od rynkowych...

Niemal 75 proc. obywateli i ponad 30 proc. liderów biznesu nie wróży Europie szans na wyjście z kryzysu. Z raportu globalnej firmy doradczej Boston Consulting Group wynika, że do zbudowania europejskiej konkurencyjności na światowym rynku konieczne jest postawienie na wsparcie unijnych...
konpederosja alarmuje: Bułgaria już odczuwa negatywne skutki Erło!
jako dowód podali jakiś turecki wyrób chlebopodobny i wywnioskowali, że wszystko tyle podrożało.
ale oprócz tego Bułgarzy zrezygnowali z własnej waluty na rzecz Erło nad którym nie mają żadnej kontroli!
Gdyby tylko... gdyby tylko bułgarski lew już od niemal 30 lat nie był na sztywno powiązany kursem 1EUR=1,95583BGN, a Narodowy Bank Bułgarii zrzekł się dobrowolnie wielu instrumentów kontroli waluty na rzecz EBC.
Partia debili dla debili.
#bekazkonfederacji #polityka #bulgaria #ekonomia

Zaloguj się aby komentować
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
Zaloguj się aby komentować
Kupiłem zapałki. 10 paczek za 1.79zł Czyli paczka kosztuje 18groszy. Jak to możliwe, że opłaca się je ściągać z Indii!? #ekonomia

Zaloguj się aby komentować
CEO Blackrock twierdzi, że kraje które są ksenofobiczne i uniknęły masowej imigracji będą miały teraz łatwiej mimo zapadającej się demografii ponieważ postępy w robotyzacji i AI ułatwią im życie ze względu na zastępowanie pracy ludzi przez AI i roboty. Dodatkowo nie będą mieli problemu co zrobić z dużą populacją dla której nie będzie pracy.
https://x.com/Ne_pas_couvrir/status/2015016435043430833
#ekonomia #gospodarka #sztucznainteligencja
Zaloguj się aby komentować
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna

Polska nieodwołalnie straciła 68,5 mln euro, które tytułem kar potrącała nam Komisja Europejska w sprawie Turowa. Unijny Trybunał w Luksemburgu oddalił wniesione przez Polskę odwołanie od wyroku sądu dotyczące uchylenia nałożonej okresowej kary pieniężnej. #wiadomoscipolska #ekonomia #pieniadze...
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
Z jednej strony świat jest dziś bezpieczny i ludzie mają możliwość samorealizacji, a przede wszystkim wolność i swobodę. Tylko jak tak sobie patrzę na sens życia, no to te boomerskie gadanie o słabych pokoleniach wcale nie jest takie głupie xD
Ludzie dziś rzekomo wolni, żyją samotnie w klitkach deweloperskich w kredo pod korek od banku, mają bullshit job, łykają SSRI, bo stresuje ich byle co i idą na l4 bo zesrali się na rzadko po dyniowym latte xD Są takimi samymi niewolnikami jak kiedyś chłopstwo z prowincji, tyle że technologia i komfort życia poszły do przodu i zmienił się Pan. W dodatku są totalnie niezdolni do sprzeciwu wobec władz i kompletnie nieświadomi politycznie.
Jak kiedyś chłopstwo i robotników chwytano za bardzo za mordę, to wybuchały rewolucje. Jak Imperium przegrało wojne, to dochodziło do abdykacji wielkich cesarzy. Jak mniejszości czuły się tłamszone, to wybuchały powstania.
No tak dziś to w sumie to na człowieka można napluć, nasikać, nasrać, a i tak nic nie zrobi xD W sumie brzmi to jak teoria spiskowa, ale świat zmierza w kierunku nowoczesnej dyktatury. Sporo zapożyczone z komunizmu, ale to globalny kapitalizm.
-Internacjonalizm
-Odejście od religii, tradycji, zwyczajów, stworzenie globalnego społeczeństwa multi-kulti
-Władze ludową zastępują globalne korporacje
-Proletariat dziś nie tyra w fabrykach, bo mamy dobę technologii, dziś proletariat to korposzczury
-Własność prywatna to przeżytek, bo przecież możemy subskrybować, wynajmować i jest to zbędne, wszystko jest wspólne. O ile w komunizmie nie istniała w ogóle własność prywatna, tak w globalnym kapitalizmie będzie ona dedykowana tylko najbogatszym elitom.
Jak się człowiek tak zastanowi nad tym do czego świat zmierza, to trochę zaczyna rozumieć skąd się wziął Narodowy Socjalizm i inne tego typu doktryny.
Tak szczerze, to wolałbym jako prosty mieszczanin zdechnąć na wojnie w wieku 50 lat w imię cesarza niemieckiego albo w wyniku buntu podczas jakiejś rewolucji, niż dożyć 80 lat jako niewolnik globalnych elit i szczur w klatce, któremu zabierze się wszystko na pstryknięcie palcem za sprzeciw. Życie musi mieć jakiś sens.
#takaprawda #polityka #ekonomia #gospodarka #boomer #zycie #gownowpis
Śmiem twierdzić, że mówisz to z perspektywy Europejczyka. Tak, my mamy tą iluzoryczna wolność, Bliski Wschód, Chiny, część Azji, tam może jest wolność ekonominczna ale rząd trzyma lud krótko za mordę. I tak, od zawsze biedni byli niewolnikami króla/szlachty/bankow/korporacji, okres powojenny dał nam trochę oddechu ale już wracamy do ustawień fabrycznych. A osobiście, wolę zgnić w klatce niż zginąć w wojnie o interesy pana szlachcica.
No nie, bzdet totalny.
Chlop to nalezal do PANA, a on mogl sobie z nim robic co chcial. I tutaj dochodzimy do sedna, jednak ubicie Cie albo przespanie sie z twoja zona, bo jestem twoim PANEM lezy daleko od obecnego systemu. Idac dalej, chlopa tyral na panszczyznie a pozniej tyral w domu aby wykarmic rodzine. Wolne mial niedziele i TYLKO niedziele. Jak byl chory i nie mogl pracowac, to odrabiac musial ktos z rodziny -> Teraz to jednak masz mozliwosc urlopu na zyczenie, 25 dni urlopowych w roku.... Powiem wiecej, chcesz pracowac w szarej strefie? Tez dasz rade i Panstwo bedzie cie NIEUDOLNIE scigac.
---------------------------
Wszystko co tu wymieniles to troche prawicowe bzdety...
Odejscie od religi - to wybor kazdego, mozesz chodzic do kosciola ba... dowolnego kosciola nikt cie nie bedzie za to scigal.
wladza ludowa, zastapiona korporacjami -> no nie, bo z korporacja mozesz umowe zawierac lub nie.
Ludzie pracuja w korpo bo chca a nie MUSZA
wlasnosc prywatna wciaz istnieje, wystarczy chciec
-------------------
Ja juz dawno obserwuje, ze ludzie chca byc modni, chca sie pokazac. Wiekszosc robi wszystko na pokaz. Jesli postanowisz zaciagnac hamulec i stanac z boku, to nic sie nie stanie. NIE potrzebujesz wakacji 5x do roku i jednoczesnie 10000 nadgodzin aby na to zarobic. Nie musisz robic kariery aby mieszkac w domu -> wystarczy ustalic wlasne wartosci i mniej wiecej sie ich trzymac.
Jednak UWAGA -> trzymanie sie w boku sprawi, ze wylecisz z obiegu, nie bedziesz modny... NIe bedziesz mogl sie czym tam chwalic.
---------------------
Z mojej perspektywy, zylem tak jak chcialem -> obecnie mam kredyt, wiec musze podporzadkowac sie systemowi -> ale kredyt mocno nadplacam bo znowu chce stanac z boku i nic nie musiec
Zaloguj się aby komentować
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna

ruscy, na mocy dekretu putina, przejęli kontrolę nad Canpack i Rockwool w Rosji. I bardzo dobrze! Trzeba było sie wycofać, kiedy masa przyzwoitych firm tak robiła a nie liczyć, ze może uda się jakoś ze zbrodniczym reżimem ułożyć. #ekonomia #polityka
Na prawdę? Przy aktualnej najniższej krajowej 4806 brutto dla większości Polaków dycha na rękę to bogactwo. Tak, wiem, że napisane jest na głowę w rodzinie ale równie dobrze singiel też te 10k brać może.
2500euro jakieś.
Ja pi⁎⁎⁎⁎le.
#polska #ekonomia
https://tvn24.pl/biznes/z-kraju/ile-zarabiaja-bogaci-cbos-podaje-kwote-opinia-polakow-st8844574

10k na glowe, czyli para ma 20k. Niech im kredyt zjada nawet 5k to maja nadal 15. Imo to bardzo spoko. Oczywiscie wszystko zalezy od standardu zycia, zachcianek, itp, ale sama w sobie kwota wedlug mnie pozwala na bardzo bezpieczne zycie i inwestycje.
Zgadzam sie, ze apetyt rosnie w miare jedzenia. Sam czasem wspominam jak kiedys mowilem, ze jak bede zarabial X to o matko boska to juz tyle siana, ze co ja z nim zrobie. Teraz zarabiam wiecej niz X i co chwile mam puste konto ;)
@jarezz To spójrz na te dane z GUSu
Jakie progi dochodowe wyznaczają elitę zarobkową?
Próg dochodowy, który definiuje elity zarobkowe w Polsce, dla 5% najbogatszych wynosi około 22 543 zł brutto miesięcznie. Dla porównania, osoby znajdujące się w 10% najwyżej opłacanych zarabiają ponad 13 894 zł brutto miesięcznie. Z kolei 1% najbardziej zamożnych osiąga przynajmniej 48 800 zł brutto w tym samym okresie.
Z Jednej strony miałem farta, że jestem w IT i dobrze mi płacą, z drugiej strony zarówno ja jak i moje rodzeństwo ryliśmy jak dziki przez długie lata zdobywając kompetencje które pozwoliły nam na dobre zarobki. Na zjeździe 10 lat po maturach trafiło się 2-3 w klasie ambitnych i przędzą dobrze o ile nie fantastycznie, reszta spoczęła na laurach i narzeka jak to ma źle. Wcale mi ich nie żal.
Zaloguj się aby komentować