Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Schab pieczony ze śliwką i goździkami
Niedawno był na obiad, ale jako że razem z żeberkami (ktore były wczoraj) dostałam od mamy też między innymi kawałek schabu, trzeba było go spożytkować.
Danie z gatunku easy win.
Jest skalowalne, czyli praktycznie tyle samo czasu zajmie ci zrobienie go dla dwóch osób, jak dla dwunastu.
Pierwsza i najważniejsza rzecz, to mięso. To jest trik, aspekt, przez który przez wiele lat mi to danie nie wychodziło. Jeżeli jesteś absolutnie pewien, ze kupujesz świeże mięso, to musi ono poleżeć w lodówce ze trzy dni. Z mięsa ubitego poprzedniego dnia nie wyjdzie. Musi swoje odleżeć, żeby skruszało. Nie należy tego procesu mylić z procesami psucia czy gnilnymi. Kruszenie mięsa to jest auto-destrukcja tkanek (czyli same z siebie, a nie z powodu drobnoustrojów), dzięki czemu bedzie ono mięciutkie i rozpływające w ustach, bez włókien ciezkich do pokrojenia nożem i włażących między zęby.
Najlepiej kupować w sklepie, gdzie jesteś absolutnie pewien, że jest świeże, a nie leżało już trzy dni, bo te dodatkowe trzy dni jeszcze w twojej lodówce to już moze być za dużo. Ja kupuję w Dino, bo tam jeszcze nigdy sie nie nacięłam i mają tam wieczorem już pustą ladę, zamawiają raczej mniej mięsa niż za dużo, żeby zostało na kolejny dzien. Jak masz paczkowane w marketach, to możesz brać te z datą bliżej końca terminu.
Dalej jest już prosto - ostrym nożem robisz dziury, upychasz w nie suszone śliwki, w małe nacięcia wciskasz goździkami, nacierasz odrobiną oleju i przyprawami - pieprz, majeranek, czerwona papryka, sól. Do żaroodpornego naczynia dorzucasz ziele angielskie, lisc laurowy, pieprz w kulkach, przekrojona główkę czosnku, odrobinę wody na dno.
Przykrywasz i na 4h do piekarnika na 150 stopni. Można sobie wyskoczyć na grzyby czy rower, czy co tam lubisz.
Pod koniec pieczenia gotujesz jakąś kaszę, robisz jakas surówkę, wyciągasz pieczeń i podajesz pokrojoną na plastry z konfiturą żurawinową, może też być ta z IKEA.
#gotujzhejto #jedzenie




Zaloguj się aby komentować
Patrzcie jak ładnie u nas gotują i podają.
Które bardziej się wam podoba / chętniej byście opierdzielili?
Danie @PlatynowyBazant czy @Mielonkazdzika?
https://www.hejto.pl/wpis/w-domu-tez-mozna-dostac-dobre-jedzenie
czy
https://www.hejto.pl/wpis/raz-w-tygodniu-musze-zjesc-cos-azjatyckiego-dzisiaj-po-koreansku-nietylkomielonk
#jedzenie #foodporn #gotowanie #hejtoportalkulinarny



Zaloguj się aby komentować
#gotowanie
Oto najprawdziwsze polskie prawdziwe ziemniaki z garnka. Koperek obok, musztarda i kepucz w lodówce. Zapraszam do stołu gościnnego. Disco już leci z radia a Lipton się patrzy

Zaloguj się aby komentować
Jezu Święty jakie to jest dobre!
#gotujzhejto
Pieczony czosnek.
Miała być pasta czosnkowa ale jest takie bardziej cholera wie co hmmm smarowidło. Nie chciało mi się tego nlendować aby widelcem rozgniotłem. Ale kurde jaki to jest smak




Zaloguj się aby komentować
A masę robimy na pizzkach! No i twarogu oczywiście
#pizza #gotujzhejto #gotowanie

Zaloguj się aby komentować
Panie @bojowonastawionaowca melduję wykonanie drugiego zadania z #jesiennewyzwania :
Moja pierwsza zupa dyniowa w życiu, wzorowana na przepisie od AniaGotuje.
Mam nadzieję, że widać postaranko na 30%
Dołączam dodatkowe zdjęcia w ramach dowodów rzeczowych.
#gotowanie #gotojzhejto #jedzenie
P.S. Trzymajcie kciuki, żeby się dobrze przyjęło, bo nie mam ochoty na nockę ze #srajzhejto
P.S.2 Trochę #pokazmorde




Zaloguj się aby komentować
Robię se sos. Polskie bolognese. Jedyny włoski akcent to bazylia xD
A nie, przepraszam - pomidory też!
Smacznego dla mnie!
#jedzenie #gotowanie #petergotuje

Zaloguj się aby komentować
Moja mama umie perfekcyjnie wyciąć świni żeberka. Bez zbędnego tłuszczu, tylko idealny kawałek mięsa przyczepiony do kości. Nawet karmelizują się na patelni jakoś lepiej.
Potem oczywiście jedyne prawilne duszenie w szybkowarze.
Na obiad risotto z żeberkami.
#obiad #jedzenie

Zaloguj się aby komentować

Mikrododatek gumy gellanowej pozwala uzyskać pełnoziarnisty chleb o bardziej równomiernym miękiszu i stabilnych parametrach tekstury, bez sięgania po skomplikowane dodatki technologiczne - pokazali naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu we współpracy z badaczami z Indii, Słowenii i...
Kolega @PaczamTylko rozdaje piwo więc muszę zrobić miejsce w lodówce, bo jeszcze wygram i co?! XD
A tak na serio dla miłośników Nelsona sztosik.
#piwo #piwokraftowe #craftbeer #pifkozpanemw #weekend #chillout

Zaloguj się aby komentować
Piątek, piątunio, piwunio!
#piwo #piwokraftowe #craftbeer #pifkozpanemw #weekend #chillout

Zaloguj się aby komentować
Witajcie Hejtoludki
Z okazji festiwalu piwa w Warszawie pomyślałem o małym #rozdajo .
Do wygrania będą cztery piwerka wraz z wysyłką do wskazanego paczkomatu.
Chętnych proszę o piorunowanie do jutra do 11:00.
Styl i rodzaj piwerek ustalę ze zwycięzcą na PW.
Na zdrowie!
#piwokraftowe
Zaloguj się aby komentować
Burgerek z szarpana wołowiną i czerwonym colesławem
#jedzzhejto #jedzenie #obiadekdooceny

Zaloguj się aby komentować
Jedyna ruskie, jakich toleruję
#jedzenie #jedzzhejto

Zaloguj się aby komentować
Nikt nie pytał, więc wrzucam jeszcze gorące chlebki ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ostatnio niestety mi nie wyrastają zbyt mocno w piekarniku, zamiast ucha jest bardziej blizna xD
Póki co znalazłem jeden powód - zakwas. Wyciągałem ostatnio z lodówki na noc zakwas, dokarmiałem i rano z niego piekłem i chyba nie był jeszcze gotowy. Teraz dokarmiłem go 1:1 i dopiero dokarmiłem znowu jak wyrósł przez co był mniej ospały, lepszy.
Teraz chleby mocniej wyrosły, ale mimo wszystko nie dostaję tak wyrośniętych jak dawniej. Ktoś ma jakieś porady? Wrzucę później przekrój w komentarzu, bo też sporo mówi. Miłego!
#bojowkapiekarska #chlebypingwina

@pingWIN Tak jak @radziol pisze, różnica między zimą a latem to kilka godzin fermenacji - choć sądząc po kolorze, tu nic im nie brakuje. Może za słabo ciachnięte? Za mało pary w piekarniku? Inna partia mąki i trzeba dać więcej wody? Czasami w spiżarce potrafi wyschnąć mąka i być inna w pracy niż dwa miesiące wcześniej.
@GazelkaFarelka Wiesz co, ja przykrywam miską, ale opryskuję wodą przed włożeniem, do drugiego nawet dałem 2 kostki lodu obok chleba pod miską. Mąka ta sama, Ciechonowiec 750 i dodatek też mąki, z której wcześniej nie było problemów. Tzn te akurat są z nowego opakowania 5kg, ale zamawiana razem z tamtą, no i dzisiaj wyszły delikatnie lepiej niż ostatnio, ale to kwestia o której pisałem z zimnym zakwasem myślę. Hydro wliczając zakwas to 70%. Po przekrojeniu tym razem duże dziury, więc chyba jednak niedofermentowany? Zawsze boję się przesadzić w drugą stronę, żeby właśnie się nie rozlewał, bo było już sporo bąbli i było takie galaretowate. Chyba w takim razie dalej nie wiem jak ocenić ten "bulk fermentation" do końca....
Zaloguj się aby komentować
W sumie co jeszcze można dodać do twarogu oprócz rzodkiewki i dymki?
Może ogórek zielony?
awokado jakoś mi nie podchodzi z twarogiem, wolę osobno.
#twarog #365danztwarogu #słowotwaroże #jedzenie


Zaloguj się aby komentować
Takie sobie. Smak kwiatu czarnego bzu jest zasadniczo niewyczuwalny, a szkoda bo bardzo go lubię
#piwokraftowe #piwo



Zaloguj się aby komentować
Placuszki z bananam i cynamonemi. Można po NaN :)
#jedzenie #gotowanie #gotujzhejto

Zaloguj się aby komentować