
Winnice, które warto odwiedzić w Czarnogórze (4K)
Cześć,
Dziś przychodzę z czymś dla miłośników enoturystyki i nie tylko. Pięć sprawdzonych i bardzo różnorodnych winnic w Czarnogórze. To między innymi:

Cześć,
Dziś przychodzę z czymś dla miłośników enoturystyki i nie tylko. Pięć sprawdzonych i bardzo różnorodnych winnic w Czarnogórze. To między innymi:
Dzis leniwie. Za namowa kolegi @maximilianan udaliśmy się do zamku „Castell de Capdepera”. Bardzo ładnie położony, góruje nad miasteczkiem. Sam zamek ciekawy, wejście znajduje sporo niżej niż wieża czy obecnie znajdujący się na terenie zamku kościółek. Z murów roztacza się super widok na poniższe miasteczko i okolice. Miejsce warte odwiedzin. #podroze #podrozujzhejto





Zaloguj się aby komentować
你好 (Li-ho) Cześć,
tutaj @bojowonastawionaowca, dawniej znany pod nickiem @owczareknietrzymryjski.
Znacie mnie z wpisów przybliżających sytuację geopolityczną Tajwanu. Dzisiaj postaram się podejść do tematu z innej strony i opisać wszystko od podstaw. Nie każdy może wiedzieć, jak się na Tajwan dostać, czy jest tam bezpiecznie, co zobaczyć i ile czasu potrzeba na zwiedzenie wszystkiego. Trochę turystycznie, nieco krajoznawczo. Takie podstawowe pytania, które można sobie zadać przez wizytą w zasadzie każdym regionie świata. No więc zaczynamy.
Jak dostać się na Tajwan?
Odpowiedź jest bardzo prosta. Wystarczy włączyć ulubioną nawigację w telefonie, wpisać Tajwan i wyznaczyć trasę. Podróż tutaj samochodem z Gdańska, w którym akurat byłem, zajęła jakieś 2h. Po przejechaniu 130 km byłem na miejscu. Bardzo wygodne. Nie trzeba nawet korzystać z lotniska Tajpej. Można wręcz dojechać rowerem.
Geografia
Tajwan jest całkiem długi, rozciąga się z południa na północ. W północno-wschodniej części jest bardzo duży zbiornik wodny, którego drugiego brzegu nie widać. To musi być ta cieśnina Tajwańska oddzielająca Tajwan od Chin. Wikipedia podaje, że odległość do Chin to 180 km; jednak po zmierzeniu na mapach Google w linii prostej do Chin jest 30 km na północny zachód. Załączam zdjęcie map i pomiarów.
Architektura i przyroda
Przyroda jest bardzo piękna. Chciałoby się napisać, że nie ma takiej drugiej na świecie, ale dziwnie przypomina Polską przyrodę. Nawet pory roku i pogoda są bardzo podobne. Są cztery pory roku jak w Polsce. Temperatury takie same jak w Polsce o tej samej porze. Może to dlatego, że Tajwan też leży na półkuli północnej. Na terytorium Tajwanu można spotkać liczne sieweczki które popijają sobie wodę z największego w okolicy zbiornika słodkiej wody. Sporo jest drzew liściastych, pobocza dróg upstrzone są masą dzikich polnych kwiatów.
Jeśli chodzi o architekturę, to dominuje styl brutalistyczny PRL. Większość zabudowań to parterowe domy z dachem dwuspadowym. Z jednym wyjątkiem, perłą w koronie Tajwanu: trzypiętrowym drapaczem chmur (w Tajwanie liczy się piętra od parteru).
Język i kultura
Każdy jest bardzo kulturalny, wszyscy mówią dzień dobry. Zadziwiające jest, jak łatwo jest wszystkich zrozumieć. Każdy zna polski. Wszystkie napisy są również w języku polskim.
Gospodarka
Tajwan zaliczany jest do azjatyckich tygrysów, co oznacza, że gospodarka Tajwanu jest wyjątkowo rozwinięta. Każdy ma tutaj jakaś gospodarkę z traktorkiem i stodołą. Wszystko bardzo zaawansowane i rozwinięte. Mimo że Tajwan kojarzony jest z mocno rozwiniętym przemysłem zaawansowanych technologii, to jest tutaj duży udział rolnictwa. Całą okolicę zajmują pola uprawne. W samym centrum Tajwanu jest też zlokalizowana chlewnia, zapewniająca wieprzowinę na cały obszar (w końcu tajwańczycy lubią wieprzowinę). Posiada panele fotowoltaiczne na dachu, więc zaliczam ją do przemysłu high-tech.
Władze
Tajwan nie jest, niestety, samodzielną jednostką administracyjną. Nie posiada odrębnej władzy, gdyż sołectwo znajduje się we wsi Stobno, która znana jest z silnego zaplecza wojskowego (schron bojowy z 1938 r.). Wieś Stobno uważa Tajwan za swoje terytorium. Polska, podobnie jak większość krajów, nie uznaje formalnie niepodległości Tajwanu, nie utrzymując z nim kontaktów na poziomie gospodarczym i kulturalnym. Prawdopodobnie większość krajów nawet nie ma pojęcia o istnieniu Tajwanu w województwie Kujawsko-Pomorskim.
Podsumowanie
Warto wydać trochę pieniędzy i spędzić czas na podróży, by odwiedzić Tajwan. Jest to niezapomniana przygoda, której doświadcza się raz w życiu. Należy jednak zwrócić uwagę, że wizyta tu może poskutkować wrzuceniem na czarną listę - możecie potem nie zostać wpuszczeni do Chin.
#owcacontent #azja #tajwan #twojwpisbrzmiznajomo #podrozujzhejto






Zaloguj się aby komentować

Chińczycy takie miejsca nazywają "wioskami miejskimi" — biedne dzielnice , w których migranci ze wsi żyją na swój sposób, oderwani od zasad i wizerunku miasta. Życie tutaj jest surowe, brutalne i zupełnie inne od tego, czego można się spodziewać we współczesnych Chinach.
#podroze...
A ja od piątku we Włoszech. Plaże w Monopoli bardzo przypominają Majorkowe.
#podrozujzhejto #podroze


Zaloguj się aby komentować
Dziś z kolei zaraz po śniadaniu wypad do Mirador de Es Colomer. Rewelacyjny punkt widokowy bardzo polecam. Droga która wiedzie do owego punktu jest bardzo malownicza, trzeba jednak uważać na całe tabuny kolarzy którzy wjeżdżają i zjeżdżają tą samą drogą. Podążając dalej można dojechać do parkingu i z tamtąd już tylko autobusem (droga jest zamknięta od czerwca do września dla samochodów osobowych) do punktu Cala Formentor gdzie znajduje się latarnia morska. Widoki takie sobie, można sobie odpuścić ten punkt(moim zdaniem). #podroze #podrozujzhejto
edit: zapomniałem dodać że parking przybpolecanym punkcie jest na może 15 aut. Całe tabuny ludzi jadą tu na zachód słońca więc wyobrażam sobie ten meksyk.





Zaloguj się aby komentować
Taka sytuacja¯\_(ツ)_/¯
#lotnictwo #podrozujzhejto #pokazylotnicze

Zaloguj się aby komentować
Dzis po porannym basenowaniu postanowiliśmy wybrać się do Cuevas del Drach. Kompleks jaskiń które zwiedza się lekko ponad godzinkę w tym z 35 minut trasy na końcu której jest koncert (3 czy 4) utwory muzyki klasycznej granej na żywo gdzie muzycy siedzą dosłownie w łódce i grają. Po występie można przepłynąć mały kawałek podziemnego jeziora łódką lub przejść pieszo do wyjścia. Wchodzi się na konkretną godzinę i grupa ludzi liczy kilkaset osób więc trochę się czeka na wejście do jaskiń jak i na krótki rejs łódką. Miejsce moim skromnym zdaniem warte odwiedzin. #podroze #podrozujzhejto





Zaloguj się aby komentować
Dziś pod wieczór (po 20) temperaturka spadła do 27 stopni to wybraliśmy się do miasta Alcudia kompletnie na spontanie po tym jak Platja de Capellans okazało się niewypałem. Alcudia bardzo bardzo klimatyczna. W około miasta zachowały się mury po których można się przejść. Można wejść do miasta poprzez jedną z dwóch bram które wiodą do „wnętrza starówki” gdzie znajdują się klimatyczne wąskie uliczki pełne kanjpek restauracji i sklepików. Bardzo polecam. #podroze #podrozujzhejto





Zaloguj się aby komentować
Dziś wyjazd z Palmy i okolic na północny wschód wyspy do Plajta de Muro zaraz obok Alcudi. Tutaj siedem dni raczej plazowo basenowych z dodatkiem zwiedzenia o czym pewnie w następnych wpisach. Po drodze zachaczyliśmy o zamek „Castel de Bellver” o ktorym prosze juz sobie doczytac co i jak. Sam zamek wygalqda ciekwie bo jest okrągły. Ma sporo udostępnionych sal w których można zobaczyć eksponaty z historii zamku jak i okolicy.
#podroze #podrozujzhejto





Zaloguj się aby komentować
Wczoraj wieczorem jeszcze wycieczka do Palmy zaleby obejrzec katedre i polazic chwile uliczkami „ starego miasta”. Katedra "Vis-à-vis" portu w ktorym stały sporego rozmiaru wycieczkowce. Polecam komunikacje miejska - autobusy - mozna dojechac bez problemu z okolicy do centrum.
#podroze #podrozujzhejto





@ostrynacienkim oraz @maximilianan - polecam też jaskinie - robią wrażenie: https://majorcainfo.com/caves-in-majorca/
Zaloguj się aby komentować
To sa statki panie a nie jakies tam. Port w Palmie.
#podroze #podrozujzhejto #morze

Zaloguj się aby komentować
No to oceanarium w Platja de Palma zaliczone. Całkiem fajne miejsce, sporo różnych akwariów, duże , małe i bardzo duże. Karmienie rekinów, płaszczek seqns 3d o wielorybach (imo można sobie odpuścić). Około zbiorników bardzo ładna roślinność.
#podroze #podrozujzhejto





Zaloguj się aby komentować

Cześć,
Jeśli jesteście z północno-wschodniej Polski tak jak my i wybieracie się z rodzinką do aquaparku lub uzdrowiska w Druskienikach na Litwie sprawdźcie, gdzie można smacznie zjeść w tym niewielkim, ale zadbanym miasteczku. Odwiedziliśmy kilka miejsc w tym jedno z polecaną kuchnią litewską....
Syców jest miastem położonym w województwie dolnośląskim, a ja odwiedziłem je w ramach projektu “Miasta stojące murem”, gdyż zachowało się tam sporo średniowiecznych obwarowań. Miasto posiada również inne ciekawe atrakcje i jest fajnym miejscem na dłuższy spacer.
Zapraszam do artykułu na blogu.
Co ciekawego można zobaczyć w Sycowie?
Średniowieczne mury obronne, których przetrwało około 300 metrów
Gotycki kościół św. Apostołów Piotra i Pawła, którego dzwonnica jest utworzona z dawnej średniowiecznej wieży bramnej
Przepiękny Park Miejski, w którym kiedyś był zamek, lecz niestety został zniszczony.
Kościół Ewangelicko-Augsburski z XVIII wieku
Rynek, aczkolwiek w chwili obecnej jest w remoncie
Arboretum leśne im. prof. Stefana BIałoboka
-------------------------------------------
Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi znaleziskami to zapraszam do śledzenia hashtagu #antekpodrozuje
Jeśli chcesz, żebym Cię wołał w przyszłości, to zostaw piorun pod odpowiednim komentarzem poniżej
#antekpodrozuje #polska #sycow #dolnoslaskie #dolnyslask #podroze #podrozujzhejto #turystyka #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #architektura #zainteresowania





Wywołuję obserwujących i zainteresowanych:
@IceXXX @mrololl @Kolej_na_drony @jordan @lluke @Ralfralf @Gruby @robaczek @Anabel2023@SzaloneWalizki @mateoaka@Wobiektywie @Rudeiczarne @places2visit.pl @lukasz-piernikarczyk@Grubas @polaczkropki @Atarax @Dzikie_oregano @Boltzman @kbk@Lemmy @schweppess @4Sfor@dybtas @DOgi @dasistfubar @Nirvash @Geratius @Kruczek555 @Sofie @gaga262 @Patalizator@mikeku@gingerowl @Parowkowy_Skrytozerca @Venfi @Roci @krzysztof-k-d @Duvel @Misiasio@Lime @kejdzu @Sorokawojcie.ch @Atexor @Huxley@Warus @Damdzior @_wojti @bbwieli17@shack_my_kak @cyberpunkowy_neuromantyk @tyci_koks @Wlacza @3cik @alaMAkota@Roche@Barabarabasz7312 @e5aar @zuchtomek @Lawyerish @razALgul @Lurker69@konto_na_wykop_pl @anervis @Ewcias @koniecswiata@Dzban3Waza @Minotaur_Kebabowy@AndrzejZupa @wozny87 @cejaczek @Icon_of_sin @SzwarcenegerKibordu @Jarosuaf@ddhadq@Farmer111 @Villdeo @Pawelvk @Maciej_Amadeusz @mahoney @Odczuwam_Dysonans@Buendia @stimmhorn @ataxbras @m-q@Bukuria @Tino @meinigel @bagela @suseu @ovoc@rakokuc @Koloalu @Bjordhallen @bielak1212 @Cybulion @Kulfi_89 @lucabianco@Berdonzi@Taxidriver @szymek @nazwa_uzytkownika @Siejek @Tyglys @cyber_biker @epsilon_eridani @teetx@Rudolf @BND @oromek@Wojciechpy @HerrJacuch @Chunx @galencjusz @Arxr @ismenka@adamec @travel_learn_wine @bzyk260 @Pouek @Mr.Mars @voy.Wu@sireplama @Adam3photo@skorpion @Augustyn_Benc-Walski @Fly_agaric @qwar @Kaligula_Minus @darek-kantorski @Eliasz_Oderman @PanWibson
Zaloguj się aby komentować
No to zaczynam urlopik yeah boy Majorka
#gownowpis #podrozujzhejto


Zaloguj się aby komentować

Podrzucamy 8 nadmorskich miast. Znajdziesz w nich nie tylko rozległe plaże, ale również wiele okolicznych atrakcji, które wypełnią Twój czas pomiędzy opalaniem. Są miasta historyczne i zabytkowe, zabawowe i zaciszne. A wiele sąsiaduje z przyrodniczymi perełkami, doskonałymi na niespieszne, letnie...

Chongqing to miasto, które przeczy logice.
Pociąg przejeżdża tu prosto przez blok mieszkalny. Roboty serwują jedzenie w dawnych schronach przeciwbombowych. Jaskinia Hongya – przypominająca starożytną wioskę – to w rzeczywistości wielopiętrowe centrum handlowe. Ze względu na swoją górzystą strukturę...
Jeśli ktoś mieszka we Wrocławiu i przywiozę mu na weekend złą pogodę to z góry przepraszam, to jeden z moich niszowych skilli i też trochę po za kontrolą ;)
#podrozujzhejto #wroclaw #pkp

Zaloguj się aby komentować
Halko tu #babawazji ŻYJĘ!!!
Minął drugi tydzień w Tajlandii. Czuje się już się trochę przyzwyczaiłam do takiego życia, wiele rzeczy już nie robi na mnie wrażenia, ogółem zmiana życia o 360 stopni, wiadomo ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Poniżej kilka myśli w punktach z mojego podróżniczego dzienniczka i jakieś randomowe zdjecia:
Ludzie są bardzo mili i jest tu relatywnie bezpiecznie dla samotnej kobiety. Pierwszego dnia jakiś staruszek mi narysował mapę gdzie mam pójść i nauczył jak negocjować cene tuktuka, urocze bardzo. Nie wychodzę po zmroku, nie piję alkoholu i mam udawany pierścionek zaręczynowy do pokazywania. Największe zagrożenie czuję ze strony innych turystów, zwłaszcza podstarzałych alvaro.
Pora deszczowa - moja d⁎⁎a, nie ma żadnego deszczu. Pada czasem w nocy i jest duża wilgotność ale jeśli to jest powód dla mniejszej ilości turystów, to dla mnie idealnie.
Upały - no jest kurde gorunc i tyle, i to mówię ja która myślała że ma jakąś alergię na słońce, ale jest w porządku. Nawet idzie się przyzwyczaić. Ciężko będzie wrócić do Amsterdamu jesienią.
Praca w EU godzinach - bo ja pracę zdalną mam, chyba nie mówiłam. Ale też trochę urlopu. No działa to wspaniale, o wiele lepiej niż się spodziewałam. Rano mam dużo energii i wychodzę na spacerki i przygody, o 14 zaczynam pracę i już jestem zmęczona, ale ja przecież zawsze jestem zmęczona pracą, więc co to za różnica o której godzinie? A wieczorami i tak bym nigdzie nie wychodziła, więc wygranko ogółem.
Terapeutka zapytała czy na pewno nadal potrzebuje terapii 😎
Jechałam metrem w Bangkoku(na zdjęciu bilet xD), pociągiem sypialnianym i śmiesznym promem. Ale najwięcej chyba grabem, ichniejszym uberem, każdy przejazd jakieś 2-3 euro.
Woda w oceanie (tzn w zatoce) jest ciepła jak zupa!
Qatar mi zwróci 300€ za opóźniony lot z Doha chociaż chyba nie muszą, jestem królową płaczliwych reklamacji😎.
We wtorek były urodziny królowej, wielka pompa w całym mieście, bo tutaj za obrazę rodziny królewskiej się idzie do więzienia. Polecam poczytać co ten ich krol odpierdala xD (proszę wysyłajcie mi jeść do więzienia)
#podroze #podrozujzhejto




Zaloguj się aby komentować